It is currently Wed Apr 24, 2024 10:31 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Daca vreti copii si nu stiti cum
PostPosted: Thu May 18, 2006 1:40 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ei, nu stiti... stiti... dar daca nu reusiti sa ramaneti insarcinate, asta-i alta poveste. Tre sa aflati de metoda lui dr Jonas, metoda de altfel explicata si in manualul lui Dan Ciuperca. In principal, ideea este ca ovulatia fiziologica tre sa se suprapuna cu o asa numita ovulatie astrologica. Daca cele 2 coincid, good for you. Daca nu, cum se zice, ghinion...

Cum se face ca sa aflati perioada exacta de fertilitate astro (ca pe ailalta o stiti):

In tema natala (unde nu tre sa mai spun ca ora e f importanta), calculati distanta dintre Soare si Luna. E important daca Soarele e inaintea Lunii, sau invers. Acum, ridicati tema pt luna curenta sa zicem (sau cand vreti sa faceti bebeu), si pozitionati Luna in asa fel incat distanta intre ea si Soare sa fie aceeasi. Atentie care e inainte, tre sa fie la fel ca in tema natala. Calculul tre sa fie cat mai exact. Daca ati fost cuminti, o sa reiasa o anumita zi si o anumita ora, cand sansele sunt de partea voastra. De fapt nu, din aceasta ora tre sa scadeti 12 ore, si aia e ora in care... stiti voi. Se scad 12 ore pt a da ragaz spermatozoizilor sa ajunga unde trebuie, la ora fixata. Hmmm, 12 ore... ce munca pe capul lor... :lol:

Ei, cam asta e... Dupa cum am spus, cele 2 date (astro si biologica) musai trebuie sa coincida. Pentru cine nu stie, fertilitatea maxima e la 15 zile distanta de momentul inceperii ciclului, pt femeile cu ciclu regulat.

Si inca ceva: in functie de genul semnului in care se afla luna la acea data, se poate determina si sexul copilului. Semnele masculine vor dau un baiat (evident), si cele feminine, da, o fata, v-ati prins.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 18, 2006 10:15 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:50 pm
Posts: 56
Location: Bucuresti
:lol: ce haios ai fost cum ai explicat! Chiar am ras! (si sunt cam deprimata in ultima vreme...)

Este intradevar o explicatie astrologica interesanta!

multumim :D



_________________
/ Ascendent - rac / Soare - leu / Luna - fecioara /

*´¨)
¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ *

"...The best forecasts are not those that come true, but those that warn, teach and prepare..."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 18, 2006 11:03 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
multumesc si eu Mihnea, pt ca ,desi am citit in manualul lui Dan Ciuperca despre acest subiect, nu am reusit sa pricep mare lucru ( de fapt cred ca-l explica cumva in mare, daca mi-aduc bine aminte) . Acum am inteles intr-adevar cum sta treaba ... :lol: pentru ca chiar ma interesa .... iar astrologia si umorul se vede ca pot face casa buna impreuna ... cu tine .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 2:37 pm 

Joined: Wed Apr 26, 2006 1:48 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Mihnea, tu stii cat ma macina pe mine subiectul asta..ei bine, o doamna din BV pasionata de astrologie mi-a explicat metoda si mi-a calculat..eu eram "defazata" cam cu 2 saptamani intre cele 2 date, dar la un moment dat s-au suprapus si..tot degeaba...Acum am inteles ca nu ar fi o perioada prea buna( Luna neagra in Fecioara) pana in septembrie. Ai putea sa-mi spui despre ce e vorba?( Astrograma mi-ai calculat-o chiar tu - pentru care iti multumesc inca o data - la "astrograme solicitate")

Numai bine,

V


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 2:57 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Din cate am vazut io, oriunde ar fi Lilith, tot rau e... dar uite, Omraam Aivanhov o are pe Lilith in Fecioara, si uite unde a ajuns... :wink:


Last edited by Mihnea on Fri May 19, 2006 3:05 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 3:02 pm 

Joined: Wed Apr 26, 2006 1:48 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Da, da stii cum e, cand e pe segmentul care te "doare" cel mai tare...

V


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 1:23 am 

Joined: Tue May 09, 2006 6:01 pm
Posts: 38
buna tuturor interesati de acest topic!
am gasit doua articole interesante zic eu legate de fertilitatea astrologica si nu numai ..doar ca sunt in engleza..
imi permit sa le postes aici si am speranta ca nu o sa supar pe nimeni...
http://www.skyscript.co.uk/pregnancy.html
http://www.skyscript.co.uk/reflex.html

Multumesc,
Mihaela


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 2:02 pm 

Joined: Wed Apr 26, 2006 1:48 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Dove,

Am citit cu atentie, problema mea, insa, este ca nu am cunostinte suficiente in astrologie ca sa-mi calculez asta:

If the querent has been trying for a child for a long time without success her chances of pregnancy are good if she has:

o 1st-ruler or 5th-ruler in 7th.
o 5th-ruler or 7th-ruler in 1st.
o Moon with 7th-ruler.

Cred ca iar o sa-l rog pe Mihnea, cand si daca o sa poata :)

Multumesc mult,

V


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 5:38 pm 

Joined: Tue May 09, 2006 6:01 pm
Posts: 38
buna Veraleo,
ce chestie si eu tot la chestia asta m-am oprit..si eu sunt noua in acest domeniu...imi pare f f interesanta astrologia...sunt la stadiul in care citesc ce scriu altii...imi studiez astrograma mea...asa putin cat stiu eu...si inca ma gandesc sa imi iau de aici o carte sau cea a lui Dan Ciuperca din ro.
Numai bine !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 11:19 pm 

Joined: Tue May 09, 2006 6:01 pm
Posts: 38
o 1st-ruler or 5th-ruler in 7th.
o 5th-ruler or 7th-ruler in 1st.
o Moon with 7th-ruler.


Veraleo dupa putinele mele cunostinte cred ca as interpreta cele de mai sus cam asa:
Marte sau Soarele in casa 7
Soarele sau Venus in casa 1
Luna cu Venus (?-cred ca e vb de un aspect...nu stiu de care?)
ma corecteaza cineva daca e gresit ? va rog!
multumesc


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 11:05 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mihaela, cred ca articolul (primul) de pe skyscript se refera la astrologia orara, deci pui intrebarea "O sa am copii?" ridici harta in momentul cand pui intrebarea si vezi ce si cum. "Moon with 7th-ruler" se refera la aspectul pe care-l face Luna cu guv. VII. Tre sa fie aplicant si de bun augur (sextil, trigon), cu planete benefice (Venus, Jupiter) care sa fie si ele in domiciliu eventual. Eventual sa nu fie in case malefice etc.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 10:59 am 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
eu stiam de metoda asta de mult timp si-i tot calculam unei prietene ce nu putea ramane insarcinata care sunt ovulatiile astrologice si...nimic. pana cand am ramas eu insarcinata! de la atatea calcule:)) in astrograma mea (si zic ca stiu ora exact) luna este inaintea soarelui cu 22 grade. la momentul conceptiei (hai sa zic actului sexual generator, ca nu stim daca fecundatia s-a produs instant sau peste jumatate de zi), luna era inaintea soarelui cu vreo 70 de grade, iar daca mai pun in calcul si timpul in care spermatozoizii si-au croit drum:), dupa cum spune mihnea:)), ajung cu luna la si mai mare distanta de soare. stiu foarte sigur care a fost ziua conceptiei, ca n-au existat alte incercari iin jurul respectivei date.
in concluzie, am abandonat metoda deoarece la mine a dat eroare totala!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group