It is currently Fri Mar 29, 2024 5:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 57 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Soare conjunc cu Vesta ,casa I, Berbec
PostPosted: Fri May 19, 2006 6:49 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Vesta ,asteroid feminin,fiica lui Saturn,era o veche divinitate romana,considerata drept protectoare a focului din camin si a caminului in general si identificata cu Hestia din mitologia greaca.
In tema unei femei arata cum ar trebui sa intretina ea flacara vie a caminului.

Pana aici a fost usor,am reprodus ce a scris witch despre vesta.

Am sa relatez din experienta mea ,din ac.punct de vedere,cum vad ac.problema.

As spune ca femeia chiar trebuie sa fie flacara vie in camin.Adica sa emita "calitatile "flacarii vii:caldura,stralucire,sclipire,unduire [maleabila],ardenta [cand e cazul] ,odihnitoare,calmanta,vindecatoare....si din cand in cand sa mai emita si scantei [ca doar e om si ea].

Transpus in fapte:sa ofere ceea ce asteapta:afectivitate,sensibilitate,compasiune...Ideal ar fi sa fie experta in mentinerea ,crearea unei armonii desavarsite in camin,sa aiba TOT TOMPUL DIN LUME pt.copii,sot,familia ei, iar tot in acelasi timp sa-si vada si de cariera ei,evolutia ei lucruri pe care le consider indispensabile pt. a se simti implinita,demna de a fi luata in seama,si de a sta alaturi de partener de pe poz.egale.Aici am o "mica "completare.Intr-un cuplu cred ca femeia trebuie,[pe langa cele enumerate mai sus] sa fie cel mai important sprijin al sotului,si pe langa iubirea si afectiunea oferita,cel mai important lucru este de a-l ajuta, sa dobandeasca incredere in el [acolo unde e cazul-dar in majoritatea cunoscutilor mei sufera de ac."sindrom".]
Femeia ar trebui sa-si sprijine sotul [partenerul] in actiunile lui,iar cand sunt gresite,cu intuitia, diplomatia si finetea caracteristica ei sa-l indrume corect.[In foarte multe cupluri,vad doar o vesnica lupta pt.suprematie,de"care pe care"]

Cred ca incep s-o iau pe aratura,asa ca sintetizez: mentinerea focului in camin,de catre femeie trebiue sa se bazeze pe
incredere,respect,iubire,prietenie.

Cat pentru copii ,acesti ingerasi divini,ar trebui sa -i inconjoare cu cea mai curata iubire, cu cea mai normala detasare [extrem de greu de obtinut] si cu absenta totala a posesivitatii, cu o informare corecta asupra tuturor lucrurilor,dar lasandu-le libertate deplina in alegeri.Aici fac si o paranteza,pt.mamele cu o cariera care le acupa tot timpul [sunt implicata direct intr-un asemenea caz]:acesti copii au o NEVOIE COLOSALA DE AFECTIUNE.In orice grup de copii se observa din prima cei care beneficiaza din plin de prezenta mamei [volubili,dezinvolti,emancipati,personalitate marcanta...]si cei care stau singuri sau chiar cu bunicii [retrasi,timizi,chiar inhibati,molcomi...ma oprecs aici]

De ce am tot scris "ar trebui".Pt.ca asa gandesc,dar practica ioc.Mult timp am considerat un act de curaj faptul ca nu mi-am facut o familie,ba ma si mandream ca"undeva pe lume am facut un barbat fericit,pt.ca nu l-am luat de sot"
Acum ,cred ca e lasitate,am fugit de provocarile sortii.Nu sti nici acum daca gresesc,dar Coser a analizat bine ac aspect:cred ca stiu totul,visez la o utopie,dar imaginea mea asupra relatiilor este deformata.Din ceea ce am analizat pana acum, as traduce liber:"teorie stiu,practica ma omoara" :lol:
Este si un paradox,pretind incredere,dar eu mai am muult de lucru la ac.capitol.

Tot ce am scris se ref.doar la femei-tema fiind a unei femei-dar tot timpul ma gandeam la un partener pe masura celor descrise mai sus.

Am acceptat provocarea,acum astept comentariile. :cry: :roll:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 7:17 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
http://www.bobmarksastrologer.com/Vesta21.4.html
sid aca tot vorbim de vesta,am si eu o intrebare mica:intr-o sinastrie,vertexul lui X(casa 5 -sagetator) in conjunctie stransa cu vesta lui Y (casa 4-sagetator) ....ce semnificatii aduce? :?:



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 8:31 pm 
Observ ca aceasta Vesta este destul de importanta, desi majoritatea astrologilor restrictioneaza aparitia ei pe astrograma.

Quote:
In tema unei femei arata cum ar trebui sa intretina ea flacara vie a caminului.


Si totusi, in tema unui barbat ce reprezinta? De fapt cred ca e importanta si intr-o sinastrie, pt ca dupa parerea mea, intre doi parteneri, flacara respectiva se aprinde sau nu. Iar intretinerea flacarii aprinse se poate face cu intelepciune, iar la acest proces indicat ar fi sa participe ambii parteneri, pt ca daca e unilateral ma tem ca la un moment dat se stinge oricum.

Quote:
femeia chiar trebuie sa fie flacara vie in camin.Adica sa emita "calitatile "flacarii vii:caldura,stralucire,sclipire,unduire [maleabila],ardenta [cand e cazul] ,odihnitoare,calmanta,vindecatoare....


Aries, pt obtinerea acestor efecte s-a inventat muzica :wink:.
Dupa cum prezinti tu situatia parca am fi intr-un spital in care barbatii sunt bolnavii, iar femeile sunt asistentele medicale, care trebuie sa-i ingrijeasca :o :cry: :cry:.

In realitate fiecare are destinul sau de dus, iar incrucisarea drumurilor si a intereselor poate fi prilej de a se aprinde acea flacara.
Oricum, aceasta Vesta e interesanta pt a fi studiata.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 8:47 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Si totusi, in tema unui barbat ce reprezinta?

Da,trebuia sa postez ce inseamna si in tema uniu barbat,deci:in tema unui barbat arata ce si-ar dori el de la o femeie, in asa fel incat sa-l responsabilizeze si sa-l "lege" de casa.Si chiar am uitat cel mai important punct:intelepciunea,Mihaela ai punctat f.bine.

Ai dreptate in ce ai scris mai jos.Se pare ca mi se trage de la faptul ca am citit pe undeva ca intr-o viata anterioara am fost barbat.Citind comentariul tau ,realizez ca, in mare, am scris,cam cum i-ar place unui barbat sa fie o femeie.Parca asa suna. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 10:01 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Aries, ai descris cu mare exactitate femeia ideala, zau asa. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 10:18 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Dar, Aries, era vorba sa ne spui tu ce reprezinta Vesta in tema ta, adica Vesta in Berbec, casa I, in conjunctie cu Soarele. Asta este propvocarea! :P
Eu zic sa nu ne adancim prea tare in filosofie, ca deja incepusem sa ma eschivez de la subiect, fiind unul foarte delicat si destul de indepartat de la ceea ce cred eu ca i-ar placea lui Dumnezeu sa vada intr-un cuplu.

Deci...daca vreti sa ne jucam, eu zic sa incerce fiecare sa dea un inteles Vestei din tema sa. Postez inca o data mai accentuat ceea ce am postat la un alt topic.

Quote:
Vesta, fiica lui Saturn, era o veche divinitate romană, considerată drept protectoare a focului din cămin şi a căminului în general şi identificată cu Hestia din mitologia greacă.

Asa ca Vesta pe harta unei femei arata cum ar trebui sa intretina ea flacara vie a caminului, iar pe harta unui barbat arata ce si-ar dori el de la o femeie, in asa fel incat sa-l responsabilizeze si sa-l "lege" de casa.


Mihaela, tocmai asta este problema, Vesta este specifica femeilor...precum sutienele. Adica ce sutien trebuie sa poarte o femeie sa-i tina sotului flacara aprinsa, iar pentru sot...ce sutien ar vrea el ca sotia lui sa poarte, pentru a se simti stimulat. :D

JUNONA are cateva dintre semnificatiile Vestei, insa el apartine din cate stiu eu ambilor parteneri.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 10:24 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
:)))
Quote:
Vesta este specifica femeilor...precum sutienele. Adica ce sutien trebuie sa poarte o femeie sa-i tina sotului flacara aprinsa, iar pentru sot...ce sutien ar vrea el ca sotia lui sa poarte, pentru a se simti stimulat.


ah, atunci barbatii sunt fapturi simple, vor prefera "wonderbra".

la femei e mai complicat, voi reflecta.

merci witch, ai fost super haioasa.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 10:36 pm 
Da witch, este plastica imaginea si intr-adevar haioasa, pt ca femeile se vor stradui mult la capitolul sutien, si de fapt sotii lor prefera aproape tot timpul....fara :oops:. Scuze, scuze :oops: :oops:

Iar eu am Vesta in Capricorn, si casa 3. Deci trebuie sa vorbesc serios tot timpul, nu?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 11:14 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Witch ,

Voi incerca sa dau eu o interpretare a Vestei din tema mea . Te rog sa ma corectezi daca gresesc .

Vesta in balanta in casa 5 cj uranus trig luna varsator casa 9

Cum ar trebui sa intretin flacara vie a caminului ? Creind armonie iar aceasta armonie va fi obtinuta dindu-i o libertate totala si mentinind un echilibru in ceea ce priveste iubirea pt el si fata de copii .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 20, 2006 12:17 am 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
si daca tot vorbim de vesta,am si eu o intrebare mica:intr-o sinastrie,vertexul lui X(casa 5 -sagetator) in conjunctie stransa cu vesta lui Y (casa 4-sagetator) ....ce semnificatii aduce? :wink:



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 20, 2006 12:22 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
witch wrote:
Mihaela, tocmai asta este problema, Vesta este specifica femeilor...precum sutienele. Adica ce sutien trebuie sa poarte o femeie sa-i tina sotului flacara aprinsa, iar pentru sot...ce sutien ar vrea el ca sotia lui sa poarte, pentru a se simti stimulat. :D


Dragelor se pare ca iar am fost pe langa subiect.Ma asteptam,dar sincer n-am inteles ce-nseamna Vesta.Acma se schimba problema,dar e si mai greu.Nu de alta dar daca incep sa relatez cam ce "face "Vesta in poz. din tema mea,mi-e ca va tavaliti de ras.In aceasta nou descoperita postura,numai ca fiica a lui Saturn nu mi se pare,cel putin pt.mine.Serios habar nu am cum sa postez.Ideile curg garla pt.un berbec,in acest caz,dar doar,daca barbatul are muuuulta rabdare sa o cucereasca.
Dar daca a cucerit-o,nu se mai dezlipeste de ea ,numai daca ea vrea.
E haioasa treaba ,o sa ma gandesc.Intai trebuie sa fiu sigura ca am inteles bine de data asta,caci altfel ma fac de cacao. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 20, 2006 12:40 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Da, Annahita, ai zis bine si as mai adauga ca Vesta ta este un asteroid de tip mental, creativ si dinamic. Tu ai putea armoniza totul printr-un mental iscusit, dar si printr-o estetica si preocupare permanenta fata de fizicul tau, silueta, stil vestimentar. Ar trebui sa erupi in remarci inedite, insa sa te feresti intotdeauna de vulgaritatea care ar putea sa-ti dea tarcoale. Esti o femeie care nu trebuie sa injure sau sa faca alte chestii specific masculine. Atentie insa la inconstanta. Poti avea insa pe parcursul vietii idei sclipitoare, in care totul se poate reintoarce in favoarea cuplului in sens magic. Balanta pe casa iubirii....un fel de iubirea continua si dupa semnarea actului de stare civila.


Aries, Vesta ta in Berbec si pe casa I, este putin parlita de Soare. Vesta pare putin pedepsita si condamnata la singuratate in anumite perioade ale vietii. Si stii de ce? Pentru ca s-ar putea sa nu stie cum sa se poarte cu un barbat. Este o Vesta capricioasa, mofturoasa, dar care dupa o perioada de singuratate, ar da totul unui barbat. Atunci se napusteste asupra lui si-l copleseste, dupa care realizeaza ca este facuta sa traiasca mai mult tot pentru ea insasi. Inconstanta, zapaceala. O Vesta in pozitia pe care o ai tu are cateva tendinte:
-negativ: fie acel Soare nu este al tau in totalitate, ci al partenerului si atunci este o Vesta coplesita de personaitatea unui barbat, careia incepe sa ii daruiasca tot ce poate ea, de frica singuratatii. La un moment dat acel barbat o poate parasi si ea se intreaba..."de ce m-a parasit? doar am facut totul pentru el!" Eu i-as raspunde..."dar n-ai facut nimic pentru tine".
-pozitiv: go always on your way!!! you will meet the right right person anyway! Mai pe romaneste, nu te da drept cine nu esti si nu te comporta ca o femeie care se teme pentru relatia ei. Cine te place, te place si asa. Lucreaza la propria individualitate si de aici vei straluci.

Mihaela, Vesta ta este una de tip intelectual, se pare. Casa a III-a e cam neutra, iar in Capricorn, Vesta se poate plictisi. Aceasta zeita locuieste inca in palatul tatalui sau(Spuneam ca este fiica lui Saturn). Noroc ca mai vine Mercur, un tanar proaspat si ii spune glume, iar ea rade. Nu prea tare insa, caci ar putea fi auzita. Exista ceva bariere, ceea ce ar putea fi foarte interesant pentru un barbat de tipul "vanator". Esti genul de femeie al carei farmec creste o data cu varsta si cu acumularea intelepciunii. Multe femei si-ar dori acest lucru. Barbatul tau, daca este un tip mercurian, va adora sa iti smulga zambete sau sa te socheze spunandu-ti ca a fost la un moment dat aproape sa fie arestat, iar daca este de tip saturnian va avea langa el o femeie inteligenta cu care se va mandri.

Thorra, Vesta in casa a IV-a in Sagetator se poate zbate intre dorinta de independenta si dorinta de a intra in rand cu orice femeie care are o casa si se ocupa de ea. Poti simti restante la ambele capitole. Vertexul lui aduce informatia regasirii karmice, asa ca zbuciumul tau pare sa fie legat de o alegere ce ar putea sa-ti rezolve karma cu acest individ. Se pare ca nu meleagurile natale te inspira, iar Sagetatorul pe casa a IVa l-am regasit la persoane ce s-au stabilit la un moment dat in strainatate. Daca tu ca femeie vei parcurge toate calatoriile pe care le ai de facut in aceasta viata:
-pe cele fizice...strainatatea
-pe cele intellectuale..studiile si cunostintele asimilate
-pe cele spirituale...atunci cand sufletul tau va simti ca a ajuns ACASA,
abia atunci te vei linisti si vei putea sa-ti mentii flacara vie in caminul tau, pentru ca te vei fi implinit.
Acest barbat inseamna ca fie te poate elibera, fie te poate incarcera, depinde de tema.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 20, 2006 1:18 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc mult witch.

Acum am inteles-o pe Vesta,dar eu tot in ceata sunt.Cred ca am alta ora a nasterii unde casa I si VII,trebuie sa fie interceptate [se poate si la case sau numai la zodii?]pt.ca am intr-adevar o parere deformata asupra acestor probleme.De ex.ac.teama de singuratate mi-a semnalat-o si Coser.
Intr-adevar am "fost pedepsita" cu luuungi perioade de singuratate,dar eu numai ca pedeapsa nu le-am asimilat, ba dimpotriva mi s-a parut a fi un cadou.In ce priveste parte a doua,iar ceva nu inteleg,pt.ca sincer nu m-am comportat niciodata ca o femeie care se teme sa-si piarda relatia,dimpotriva m-am chinuit mult sa o termin.
La partea -negativa-iar am ceva de comentat:mi-am dorit sa cunosc un barbat cu personalitate,iar cand l-am cunoscut si s-a pus problema casatoriei ,am luat-o la fuga.Ce sa mai inteleg?Se poate ca tot ce spui sa fie in subconstient?Iar constient sa reactionez taman pe dos?Cred ca partea asta cu relatiile este problema vietii mele,mi-am calculat la cap.karmic si se pare ca am karma relationala.Pai daca nu pot sa inteleg de unde mi se trage,nici nu ma mir ca Saturn ma tot sanctioneaza si direct si indirect si cum mai vrea,caci eu tot nu inteleg.

Cred ca voi reciti mesajul pana-l inteleg.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 20, 2006 9:19 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Intr-adevar am "fost pedepsita" cu luuungi perioade de singuratate,dar eu numai ca pedeapsa nu le-am asimilat, ba dimpotriva mi s-a parut a fi un cadou.In ce priveste parte a doua,iar ceva nu inteleg,pt.ca sincer nu m-am comportat niciodata ca o femeie care se teme sa-si piarda relatia,dimpotriva m-am chinuit mult sa o termin.


Vezi, de aceea as fi vrut sa o definesti tu pe Vesta, pentru ca nimeni nu stie mai bine ca tine ce simti. Astrologia s-a construit prin observatie si prin participarea multor minti pentru a ajunge la acest stadiu. Se poate adauga si ce ai zis tu.

Noi momentan vorbim exclusiv de Vesta si spuneam ca Vesta ta este arsa si ca nu stii cum sa te porti cu un barbat...sau nu vrei...sau nu ai ajuns inca la adevarata iubire. Daca la un momment dat se va strecura in viata ta un barbat care sa te dezlege de acest principiu, zic eu, bolnavicios, atunci te vei simti destabilizata si nu vei sti cum sa faci sa fie mai bine.

Am intalnit si eu o data o fetiscana la vreo 38 de ani care sustinea acelasi lucru ca si tine, ca a fost mereu singura, ca n-a iubit si nici nu simte nevoia, dar ca ar vrea un copil. Nu cred ca vrei sa stii ca tenebre zaceau in spatele aceste "nepasari" ale ei. Am sa-ti caut astrograma pe aici sa vad ce si cum, totusi ce ai spus tu este perfect real pentru o Vesta arsa, intr-un semn masculin, intr-o casa masculina, langa un astru masculin. Toate par sa o agreseze sau sa o fi agresat la un moment dat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 20, 2006 12:19 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mi-e putin jena de asteroidul meu... dar pt folosul stiintei, hai sa vedem... Uff, deci am o vesta in Varsator, casa XI, si ca sa vezi, si parlita de Soare, si in careu cu Lilith, si de ce nu, si cu Junon... adica, intr-un cuvant, vai de fundu meu...
Cum vad eu femeia, adica sotia ideala? Pai Lilith tocmai asta face, nu ma lasa sa o vad cum ar trebui... In Varsator, si XI, as zice ca am ideea bine infipta in cap cum ca toate femeile sunt ale tuturor, adica relatiile sunt libere, fara ingradiri de genul "asta e deja maritata, asa ca las-o in pace"... Pe de alta parte, ca sa mai indulcim situatia, intr-adevar o vad ca pe o femeie "cerebrala", cu care sa am ce vorbi, fara sa repet totul de 2 ori... Este clar ca este nevoie de o schimbare in gandirea mea, schimbare data si de anumite intamplari care s-au succedat sau se vor succede in viata mea, ca sa imi iasa gargaunii din cap. Daca ne uitam la gradul sabian al opusului lui Vesta (zic asta ca o rezolvare a triunghiului Vesta - Junon - Lilith) gasim ceva de "un suflet care murmura, cautand sa se exprime" (14 g Leu). Huh, nu stiu ce vrea sa zica...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 20, 2006 12:22 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Multumesc mult Witch pt interpretare !


Quote:
insa sa te feresti intotdeauna de vulgaritatea care ar putea sa-ti dea tarcoale. Esti o femeie care nu trebuie sa injure sau sa faca alte chestii specific masculine


Detest vulgaritatea Witch , nu-mi fac probleme in aceasta privinta . Mai prost stau la chestii specifice masculine .Pot sa spun ca am fost un ,,mic baietoi " si chiar imi plac jocurile sportive masculine .Culmea este ca sotului meu nu-i place fotbalul in schimb mie da . In schimb fiecare dintre noi ne respectam placerile celuilalt . Pina acum nu au fost probleme , dar ,bineinteles ca voi tine cont si de sfatul tau .
Am uitat sa specific ca , eu am axa Berbec-Balanta interceptata ,imi cer scuze . Cit de mult schimba schimba interpretarea ?

Inca o data iti multumesc !

Toate cele bune !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 20, 2006 1:22 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
Quote:
Thorra, Vesta in casa a IV-a in Sagetator se poate zbate intre dorinta de independenta si dorinta de a intra in rand cu orice femeie care are o casa si se ocupa de ea. Poti simti restante la ambele capitole. Vertexul lui aduce informatia regasirii karmice, asa ca zbuciumul tau pare sa fie legat de o alegere ce ar putea sa-ti rezolve karma cu acest individ. Se pare ca nu meleagurile natale te inspira, iar Sagetatorul pe casa a IVa l-am regasit la persoane ce s-au stabilit la un moment dat in strainatate. Daca tu ca femeie vei parcurge toate calatoriile pe care le ai de facut in aceasta viata:
-pe cele fizice...strainatatea
-pe cele intellectuale..studiile si cunostintele asimilate
-pe cele spirituale...atunci cand sufletul tau va simti ca a ajuns ACASA,
abia atunci te vei linisti si vei putea sa-ti mentii flacara vie in caminul tau, pentru ca te vei fi implinit.
Acest barbat inseamna ca fie te poate elibera, fie te poate incarcera, depinde de tema.

Da,Witch,..........maaaaaare dreptate............ai!!!!!!Deci ce ai enumerat tu surprinde foarte bine cu cea mai mare precizie ce pare de 'nepatruns in mintea mea'.It was like u've read my mind........ :shock: Nu mai spun ca am si un stellium in casa a IXa ,deci tin cu dintii strans aceasta 'inclinare'spre tot ce inseamna 'exterior' dpdv al granitelor....... :lol: Ar fi bine sa se intample si la mine ca la celelalte persoane....si daca tot mi-ai adus aminte.....apropo de sinastrie...este ceva la care intr-adevar simt ca mi-a fost dat sa intalnesc ceea ce eu nu credeam sa mai gasesc pana la sfarsitul vietii,si promit ca fac pe dracul in 4 si am sa incerc sa vorbesc deschis p aceasta tema,......adica...s-a format o asa legatura incat nu stiu daca as mai trece c brio peste o anumita despartire determinata de exterior!!!!
Meleagurile natale cum sunt acum nu ar putea sa-mi ofere satisfactii din cauza oamenilor,si de aceea mai mult mi-ar placea o realizare in afara ,respectiv o folosire a experientei acumulate pentru a schimba tot ce e aici in neinregula ori direct sau indirect.....oricum...p piatra mea de mormant dak nu am sa reusesc sa ma criogenez o sa scrie 'great propagandist' :lol: :lol: :P .
Conflictul dintre independenta si traditie e inexistent la mine.....doar gandul de 'a intra in rand cu lumea' ma sperie si mai bine aleg moartea....vreau de la viata nu banalitate,ceva stereotip,doresc unicitate,.......deci nici nu stau sa ma gandesc la 'ce ar fi daca........'.........nu.......... :D :D



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: vesta mea si... vesta lui
PostPosted: Sat May 20, 2006 3:33 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
Vesta mea se afla undeva la 25 grade Capricorn si e retrograda ( e posibil? ) deci tot in casa tatalui Saturn dar este in casa XI ... in sextil cu jupiter din scorpion VIII si trigon cu pluton in fecioara VII

putem spune ca in acest caz este o vesta serioasa, responsabila poate chiar interiorizata ? in casa XI, focul caminului trebuie intretinut prin prietenie, camaraderie si devotament ? dar cu aspectele pe care le face cu jupiter si pluton poate ma ajutati voi....

vesta lui este la 15 grade in leu , in conjunctie cu Lilith 16 grade si vert la 13 grade leu , iar toate acestea , in sinastrie , se suprapun peste Soarele meu . ( dar care este in cuadratura cu soarele lui -11 grade taur ) . interpretarea ma depaseste dar , din experienta ,stiu ca el este , pe de o parte un mare sustinoator al femeii puternice - mental , psihic , luptatoare, independenta ,dar si grijulie cu aspectul ei ,inteligenta , temperamentala( doar un pic ... :lol:) , si senzuala si care sa-l scoata din carapacea lui de taur cu ascendent in capricorn .... iar pe de alta parte , o gospodina perfecta .... ei , nu stiu cred ca bat campii deja, cati nu vor asa ceva :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: vesta
PostPosted: Sun May 21, 2006 1:33 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
hallo witch,

poti sa-mi spui si mie ce semnificatie are vesta in rac, in casa 1 (horoscopul natal) /si in casa 12(realocat)?

multumesc anticipat

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 21, 2006 3:29 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Vesta in taur, casa 1, cj Kiron si trigon cu jupiter (r) si marte (r) cum se interpreteaza?
armonia in camin poate fi intretinuta prin senzualitate si optimism? ce insemna ca e in casa 1?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:09 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
"]
Quote:
Mi-e putin jena de asteroidul meu... dar pt folosul stiintei, hai sa vedem... Uff, deci am o vesta in Varsator, casa XI, si ca sa vezi, si parlita de Soare, si in careu cu Lilith, si de ce nu, si cu Junon... adica, intr-un cuvant, vai de fundu meu...


Mihnea, pe tine te atrage imposibilul. Cam agitata Vesta ta. Chiar daca te vei fi asezat la un moment dat, referitor la ispitele din viata ta, trebuie sa fii suficient de intelept sa le privesti cu detasare. Nu tot ce zboara se mananca!!!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:20 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Asa e, Witch, ai perfecta dreptate :cry:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:24 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mai mult, daca exista femei care iti sunt prietene si care arata bine sau te stimuleaza cu felul lor de a gandi, fie ele prietenele (amicele) tale, prietenele prietenilor sau prietenele sotiei tale, cred ca ar trebui sa stii ca exista un prag foarte flexibil si permisiv intre ideea de prietenie platonica si cea de "prietenie" secreta cu tente erotice. Ai o lectie grea, a detasarii de propriile dorinte.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:34 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Witch, stii ce e interesant? Acum vreo 8 ani, am fost la un astrolog. Mi-a facut interpretarea temei (he he manual, cu tabel de efemeride, cu compas, linie si creion, ce vremuri) si evident fara sa se uite unde e Vesta. Dar "concluzia" a fost aceeasi cu a ta...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:36 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Ca sa vezi ce ascunde mititica Vesta! 8)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:56 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
vesta mea e in sagetator, casa a XI-a, conjuncta cu neptun, in sextil cu pluton (din IX) si in quadratura cu juno din casa a II-a (care e conjuncta cu jupiter). ca sa sintetizez, as zice ca "alerg dupa cai verzi pe pereti" si/sau "ma leg la cap fara ma doara". :roll:

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 5:53 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mee, tu ar trebui sa fii femeia constructor. Casa ti-o tii vie la propriu, facand mereu planuri de viitor. Asta este o cheie importanta. Barbatului tau trebuie sa-i dai mereu cate ceva de facut, sa-l tii in priza, sa nu-i vina alte idei. Este clar ca tu vei conduce, insa nu la modul subtil cum o fac alte femei, ci la modul concret, organizand viata de famile: planul cincinal, buget venituri si cheltuieli, concedii, terenuri, casa, masina, asigurari etc...Sigur, prietenia nu trebuie sa lipseasca, dar se pare ca barbatul cauta la tine forta, putere si siguranta.

Laura, Vesta in Rac si in casa I, este tocmai opusul celor spuse lui Mee. Cu cat esti mai vulnerabila in fata unui barbat, cu atat se pare ca ii dai acestuia sentimentul de putere. Vesta in Rac pare feminin, iar in casa I, pare un copil. Nu inseamna ca tie iti lipseste forta, ba din contra! Dar folosesteti-o in cariera, iar acasa lasa-te rasfatata. Daca mergi pe principiul unor sacrificii pe care le faci pentru persoana apropiata, vei gresi, iar la un moment dat te vei trezi coplesta de niste responsabilitati cu care nu te descurci. Daca o sa incepi sa bazai, il vei enerva pe oricare individ va sta langa tine, si este posibil sa se lase cu violenta. DECI!!! Fii vulnerabila de la inceput si doreste-ti Luna de pe cer, precum o Diva. Casa XII, Berbec...izolare, singuratate...dar aici poate interveni misterul. Nu vorbi non stop despre tine, mai lasa-l sa te si descopere. Eu merg tot pe principiul hartii natale.

Flori80, bun simt, bun gust, parfum, machiaj, bijuterii, nu prea baietoasa-daca faci parte din generatia jeans, poti incerca un stil mai personal si poti cauta mai mult sa imbraci rochii sau fuste (asta mai inseamna Vesta pe casa I), amestec de spontaneitate si timiditate, sa inspiri incredere, sa fii stabila in ceea ce spui sau promiti. Este buna Vesta pe casa I, pentru ca trebuie intai sa pleci de la preocuparea de sine si apoi de cel de langa tine. Taurul iti da nevoi banesti, adica nu vei fi suficient de sigura pe tine daca iti lipsesc anumite lucruri ce se pot cumpara numai cu bani. In cazul acesta intai de toate sunt necesari banii si apoi altele, caci lipsa lor te poate face sa vulnerabila in fata barbatilor cu bani. Kiron nu face altceva decat sa accentueze faptul ca Vesta ta are nevoie pentru a fi vie, de independenta si siguranta personala. Altminteri devine o prefacuta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 6:42 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:) multumesc mult witch..,

comparatia cu "diva" este grozava ..si nu mi se pare greu de loc :lol:

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 8:44 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
witch wrote:
Am sa-ti caut astrograma pe aici sa vad ce si cum, totusi ce ai spus tu este perfect real pentru o Vesta arsa, intr-un semn masculin, intr-o casa masculina, langa un astru masculin. Toate par sa o agreseze sau sa o fi agresat la un moment dat.


M-ar bucura mult witch, sa vezi ce si cum [cand ai timp].Parca incepe sa se destrame ceata .


Last edited by aries on Mon May 22, 2006 10:47 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 10:00 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
M-ati bagat la idei cu Vesta...la mine e in casa 3-a , retro in fecioara conj. cu juno(r) si pluto (r) si in op cu venus ...ce parere ai witch, ca tu esti master in asta?



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: vesta mea si... vesta lui
PostPosted: Mon May 22, 2006 10:21 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
multumesc, witch, raspunsul tau ma amuza si totusi el raspunde unei intrebari mai vechI : de ce nu pot sa par si eu o neajutorata, o sensibila care cere protectie s.a.m.d
si pentru a-ti confirma voi spune ca , fara a fi un barbat fara personalitate ( dimpotriva , are prea multa) cand am aruncat o vorba in gluma ca ar trebui sa ne cumparam si noi o masina , El a cautat timp de un an de zile cu o tenacitate greu de descris , masina potrivita cu bugetul pe care-l stabilisem si cu gusturile noastre .... masina am gasit-o eu, pretul ei l-am negociat eu ,dar el o adora si o ingrijeste constant... cu binecunoscuta rabdare a semnelor de pamant :wink: :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 10:28 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Tell me, please, si mie, Witch, dupa ce m-ai "desfiintat' mai devreme. Eu am Vesta in Sagetator, in casa a VI-a, trigon Saturn.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 11:30 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Blulisan, ce pot sa spun? Pentru o Vesta virginala, indaratnica si tematoare e greu de dat sfaturi. Vesta ta este prizoniera propriilor ratiuni sub dublul semn mercurian. Mai mult in acesta lume aparent limitativa, este bine sa tii cont ca Venus din Pesti si casa a IX-a cere sublimare spirituala, altminteri, esti pasibila de mari greseli (genul mata blanda care zgarie rau), nu cu intentie, ci pentru ca la un moment dat, nu-ti ramane de ales. Si asa in acesta pozitie a Vestei, nu mor caii, cand vor cainii. Iubire stranie, incalcita, imposibila, constransa...posibile tentatii din partea unor barbati casatoriti sau aflati la mare departare. Vesta...trebuie mereu sa stea pe ganduri sa vada cum este mai bine sa actioneze. Nu-i iese nimic spontan, in afara de un val-vartej ce te poate surprinde cel mult o data sau de doua ori in viata, cand Vesta va fi ca teleghidata, va trai o iubire celesta, incredibila. Stai departe de manastiri, te poti indragosti de vreun calugar!


Martaeste foarte interesant ca tu poti atrage un barbat printr-o filosofie maleabila, foarte iscusita. Zic iscusita, pentru ca te pricepi sa te mulezi cu vorbele, dupa cum le place domnilor sa auda. Ai o calitate terapeutica asupra barbatilor ce par a avea tot soiul de nevoi. Devii indispensabila. Ademenesti si seduci precum spider-woman. Nu ti-au placut scenele acelea din filmele in care ea ii panseaza lui ranile sau ii pune spirt pe ele :twisted: , el se stramba de durere :? , ea il consoleaza :( si in 5 minute sunt in pat :wink: ? Vesta ta spune ca in primele faze ale relatiei cu un barbat, trebuie sa fii femeia potrivita, la locul potrivit. Este o pozitie dificila, de expansivitate si retinere in acelasi timp. Adica trebuie foarte bine calculat cati pasi trebuie sa faci tu, si cati trebuie sa faca el. Nu te sfatuiesc niciodata sa pisezi la cap un barbat, daca de-abia l-ai cunoscut. Vorbeste-i despre cate stii, dar nu te avanta mai mult. Nu-l suna tu. Manevreaza-l doar cu gandu-l si fa-l sa te sune el, prin comenzi telepatice. Suna a voo-doo, dar da rezultate. Vesta in pozitia pe care o ei tu, poate implica tot soiul de datorii karmice si cand gresesti, iti capeti umilinte.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 8:48 am 
witch wrote:
Ca sa vezi ce ascunde mititica Vesta! 8)


Da intr-adevar, mititica Vesta e surprinzatoare :o.
Insa witch, in cazul in care Venus indica altceva decat Vesta, care dintre ele are ultimul cuvant, ca sa zic asa? Totusi eu cred ca Venus ar trebui sa dea tonul general, iar Vesta sa vina cu completari de nuanta. E interesant cazul in care exista o cuadratura intre Venus si Vesta.

Oricum e super dragut acest topic, ca o shueta intre fete :D :lol: :wink:. Si iti multumim witch :).


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 8:55 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Venus influenteaza direct. Este o planeta, poate fi guvernatorul hartii sau planeta cheie intr-o harta. Vesta doar sopteste la ureche cum ar fi bine sa se poarte o femeie pentru a-si face caminul mai placut si barbatul mai multumit. Nativul poate sa simta sau poate sa nu simta influenta unui asteroid precum Vesta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 9:24 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
te rog, witch, ce sopteste o Vesta pozitionata in Leu, casa VII, pe axa interceptata rac - capricorn? si mai face si o multime de aspecte: opozitie cu mercur din varsator casa I, cuadratura cu luna , care la randul ei este in cj cu neptun in Scorpion, casa X si o alta cuadratura cu lilith din taur?
merci frumos!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 10:32 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Thank you very much, Witch. E foarte interesanta abordarea ta si m-ai nimerit rau de tot. De unde ai informatiile? Daca exista pe vreun site cate ceva d. Vesta, m-ar interesa f mult. Ai citit ce ti-am raspuns vis a vis de parerea mea in leg cu karma? Cred ca ma intelesesi tu gresit.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 10:51 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
MARTA wrote:
De unde ai informatiile?


Marta, pai la tine e simplu. Ia gandeste-te: Sagetator = filosofie + Casa VI = medicina => femeia de tip "pansament" :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 12:58 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
De unde ai informatiile? Daca exista pe vreun site cate ceva d. Vesta, m-ar interesa f mult. Ai citit ce ti-am raspuns vis a vis de parerea mea in leg cu karma? Cred ca ma intelesesi tu gresit


Marta, nu am nici o informatie, am spus asta mai sus. Mai mult, mereu cand listez o harta le scot pe Vesta, Pallas si Athena si pe Ceres, ca sa nu ma incurce. Acum o data cu voi si cu cererile voastre am inceput si eu sa-i dau importanta Vestei. De altfel definitia Vestei este cea mitologica, iar ca sa o randuim cu astrele, trebuie noi sa o coloram cu influentele pe care le primeste, pe acolo pe unde umbla.
De altfel ce facem noi aici o vad mai mult ca pe o joaca...dar daca este si utila, atunci ma bucur.

Am citit ce ai scris si am nu am inteles gresit, doar ti-am surprins o tendinta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 2:40 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihnea,
imi place ca spui lucrurilor pe nume :) S-ar putea chiar sa fiu perceputa uneori ca femeia pansament, insa realitatea este ca sunt destul de exigenta (cu mine si cu altii) si astept destul de mult de la partener (Venus din Taur, langa NN iti spune ceva?), in sensul ca-mi arat ghiarele destul de repede... Dar un lucru e sigur, partea cu filosofia :lol: ...



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 4:18 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
[quote witch]
Casa XII, Berbec...izolare, singuratate...dar aici poate interveni misterul. Nu vorbi non stop despre tine, mai lasa-l sa te si descopere.[/quote]

scuze witch, dar doream sa stiu ce inseamna vesta in casa 12 in rac, nu in berbec. face conjunctie cu asc. si trigon cu mc, dar in schimb cuadrat cu soarele.

mii de multumiri

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 23, 2006 5:49 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Vai , witch , e incredibil ce mi-ai spus...ma ia cu durere de cap...Vesta LUI in berbec , conjuncta cu saturnul lui retro pe 1 si in conj cu soarele meu...uhhh...e tare complicat de inteles...ma mai ajuti te rog, putin?



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 24, 2006 6:45 am 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Buna witch

Citind raspunsul dat pentru blulisan mi-am amintit de o persoana care are vesta in fecioara (casa 11/12- nu stiu sigur ora si am pus doua variante) trigon kiron si cuadrat venus care se potriveste descrierii in sensul ca traieste o iubire f incalcita, stranie si constransa pt un barbat aflat la mare departare si care intamplator sau nu l-a intalnit in situatia data de tine la sfarsit. Crezi ca este semnificatia vestei sau ac relatie se datoreaza altor aspecte de pe harta?

Pentru un barbat cu vesta in casa 7 si pesti poate insemna ca doreste o femeie sensibila, misterioasa, atrasa de spirituala cu care sa intemeieze o familie?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 24, 2006 8:22 am 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
"Crezi ca este semnificatia vestei sau ac relatie se datoreaza altor aspecte de pe harta? "



Flori80 si la mine e valabila chestia cu iubire stranie, incalcita...dar eu cred ca aceasta treaba se datoreaza, cel putin la mine si altor aspecte de pe harta nu doar Vestei ; cred ca prezenta Vestei in aceasta situatie face doar sa confirme , sa intareasca existenta sau puterea altor aspecte date de planete aflate in exaltare sau in case angulare.

[/quote]Pentru un barbat cu vesta in casa 7 si pesti poate insemna ca doreste o femeie sensibila, misterioasa, atrasa de spirituala cu care sa intemeieze o familie?[quote]



Mi se pare buna explicatia ta legata de Vesta in pesti pe 7 a unui barbat ceva de genul "sotie-ingeras" :roll: , dar evident depinde foarte mult si de alte aspecte.



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 24, 2006 12:18 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mag, cred ca in cazul tau este cea mai dificila pozitie a Vestei, si asta pentru ca in casnicie si in camin ar trebui sa incerci sa te incarci mai mult cu aspectele pozitive ale Leului si casei a VII-a. Un Rac interceptat acolo mereu aduce probleme cu soacra, un barbat impartit intre sotie si propria mama (nu stiu daca asta este cazul la tine) si vrei nu vrei devii orgolioasa si acuzatoare. Ce ar trebui sa faci? Sa fii inteligenta, ceea ce esti, cu un Mercur in Varsator, insa este greu de pus in practica inteligenta in propriile situatii. Dai sfaturi la altii nemaipomenit, insa din punct de vedere conjugal, as zice ca salvarea ta este ca la randul tau sa ai pe cineva asupra caruia sa iti descarci defularile. Din cand in cand, poti lua contactul cu un psiholog, decat sa te napustesti asupra partenerului cu tot felul de furii acumulate. Vesta spune ca ar trebui sa fii alaturi de el, sa il sustii, sa fii femeia eroina, sa-ti vezi si de viata ta si de a copiilor si de a sotului, sa fii tandra si luminoasa. Dar cu atatea cuadraturi, mi-e teama ca astea raman doar la stadiul de "desire". Cine stie, poate la un al doilea mariaj vei fi mai inteleapta. Si mai este ceva: daca nu te mariti din dragoste sincera, totul se complica. Mai bine nu te mariti.

Laura delete Berbec, am vrut sa spun Rac, dar am facut o asociere intre casa I si zodia care o guverneaza. Gresesc adesea, fiind foarte repezita din fire. Scuze!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: witch
PostPosted: Wed May 24, 2006 1:02 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
merci :)

daca te mai rog...:vesta in casa 12 in rac, face conjunctie cu asc. si trigon cu mc, dar in schimb cuadrat cu soarele.
stiu ca conjunctia cu asc. are o semnificatie importanta, dar nu stiu care. si nu am gasit alt material de informatie nicaieri..
scuze ca abuzez :oops:

merci

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 24, 2006 1:46 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
witch,
iti multumesc pentru timpul acordat mie! ar fi fost ceva in neregula daca pe harta mea Vesta ar fi avut o pozitie mai putin delicata! :oops:

As zice ca ai interpretat f bine mesajul acestui asteroid:
" Vesta spune ca ar trebui sa fii alaturi de el, sa il sustii, sa fii femeia eroina, sa-ti vezi si de viata ta si de a copiilor si de a sotului, sa fii tandra si luminoasa"
si argumentez cu cei 25 de ani (care se vor implini in toamna) de cand suntem casatoriti si un fiu de milioane!
Si iar vin sa spun ca se confirma ceea ce tu spuneai in final: " daca nu te mariti din dragoste sincera, totul se complica".
La noi totul a inceput cu iubirea sincera si fara limite a 2 studenti aflati departe de casa , care nu au dat importanta "casei" care ramanea in urma...desi era vorba de un Rac (!!)( el) si un Varsator ( eu)...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 24, 2006 2:08 pm 

Joined: Fri Mar 24, 2006 12:01 pm
Posts: 21
Hop si eu,

Ca tot abia am aflat cum sa o pun pe Vesta in harta mea in astrolog 32...

Vesta mea e in casa 12, in berbec. Face cuadratura cu IC (adica fundul cerului?) care e in rac, precum si cu MC (mjlocul cerului) care e in capricorn. Apoi mai e Pluto in balanta care e in opozitie cu Vesta, Pallas Athen care e in berbec si face conjunctie cu Vesta, juno in rac care face cuadratura cu Vesta.

La sot, Vesta este in casa 5, in sagetoator. Face sextil cu Lilith care este in varsator si Chiron care e in berbec face trigon cu ea.

Dar din pacate nu stiu sa interpretez asta....

Witch, ma ajuti te rog?

ABI


Last edited by ABI on Wed May 24, 2006 2:33 pm, edited 2 times in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 24, 2006 2:15 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Laura, nu abuzezi deloc, insa as fi vrut sa ramanem doar la Vesta, pura si nealterata de alte aspecte. Chiar daca pe ici pe colo am mai tinut si eu cont de aspectele intre planete si Vesta, ideea era ca acest asteroid vrea sa transmita un mesaj ideal si anume cum ar trebui sa facem sa fie ok in familia si caminul nostru. Daca ne apucam si facem teza de doctorat pe seama lui Vesta, tocmai asta vom scapa din vedere...simplitatea mesajului sau si tocmai atunci incepem sa gasim motivatii pentru care Vesta trebuie sa nu ne dea acel ceva din starea ei pura. Aici mi se pare elocvent ceea ce a spus Mag. Asa ca daca mai apar intrebari, e bine sa se refere doar la semnul si casa in care se afla Vesta.

Quote:
Pentru un barbat cu vesta in casa 7 si pesti poate insemna ca doreste o femeie sensibila, misterioasa, atrasa de spirituala cu care sa intemeieze o familie?[/


Vesta in casa a VII-a pentru un barbat este semn de dominare din partea unei femei. Acest gen de barbat poate face cate prostii vrea, dar la un moment dat, in sotia lui, isi gaseste nasul. Pestele implica spiritualitate, doar daca cei doi se afla pe o treapta superioara de evolutie. Nu stiu ce sa zic in acest caz...poate prefera o artista.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 24, 2006 2:50 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
witch wrote:
Asa ca daca mai apar intrebari...


Pai e ceva material aici, 12 semne x 12 case = 144 de intrebari... :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 57 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group