It is currently Thu Mar 28, 2024 5:42 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Depasirea karmei
PostPosted: Sun May 21, 2006 9:19 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
As vrea sa va impartasesc cate ceva despre ceea ce mi s-a intamplat in ultima vreme. Cu ceva timp in urma, mi-ati spus ca detin puteri ascunse. Intr-un fel stiam acest lucru. De curand s-a intamplat ceva revelator si benefic as putea spune. Fara sa aud in ultima vreme de celebra Lavinia Tatomir, ii vedeam fata. O seara mai tarziu, am vazut-o la Dan Diaconescu in emisiune. Asteptam, stiam ca trebuie sa aud ceva. Mesajul era ceva ce stiam, dara a fost bine sa-mi reamintesc, mai ales in acest moment : faptul ca suntem invadati de sugestii negative.
Eu ma gandesc de exemplu la cei mai putin evoluati, care patrund in tainele astrologiei. Ce usor este sa spui Nu mai am ce face, Martele meu face aspecte negative etc... Si in acest caz poate fi vorba de sugestie negativa. Nu ar fi rau sa ne amintim si de Divin, pentru ca spiritualitatea poate depasi orice cuadratura si de fapt, karma. Sa nu uitam ca avem liberul arbitru .
Un aspect mi se pare foarte interesant. M-am uitat pe harta Laviniei Tatomir si am vazut ca are trigon Luna- Pluton. Eu am Luna cj Neptun in sextil cu Pluton cj Uranus, si interesant, este implicata si casa a VI-a, desi nu am tangente cu domeniul sanatatii. Singurul talent pe care il am este o mare putere de sugestie (folosita pana acum ca autosuugestie) si asa-zisul talent de a ghici in tarot, dar incerc sa depasesc momentul, vreau sa las, pur si simplu, lucrurile sa curga.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Depasirea karmei
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:27 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
MARTA wrote:
Nu mai am ce face, Martele meu face aspecte negative


Marta, aici e un aspect delicat. Trebuie sa intelegem ca planetele, saracele de ele, nu au nici o vina. Horoscopul natal este doar o fotografie a cerului in momentul nasterii... noi am ales sa ne nastem atunci... E ca la o etalare de Tarot, cartile nu au nici o vina intr-o etalare "rea", nu-i asa?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:59 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
Quote:
Eu am Luna cj Neptun in sextil cu Pluton cj Uranus,


configuratie de vrajitoare :). cred ca poti mai multe decat esti constienta.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 7:51 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Singurul talent pe care il am este o mare putere de sugestie (folosita pana acum ca autosuugestie)


Marta, ceea ce ai tu se numeste mental flexibil si capacitate de a fi influentata de ideile altora. Nu cred ca ai avut nici o revelatie. Cred ca inca nu ti-ai desavarsit drumul tau de cunoastere si te tot lasi coplesita de ce spun altii. Treci cu usurinta de la un concept la altul sau de la o filosofie la alta, mereu anuland-o pe cea care cu 5 minute inainte ti se paruse revelatoare. Mai lasa-i pe altii si daca intr-adevar esti contienta de capacitatile tale, pune mana si citeste pana nu mai poti lucrarile unor creiere luminate, care chiar s-au straduit impreuna, ca din adevaruri mici sa contruiasca Marele Adevar, inca nerelevat in totalitate. In timp, ei te vor ajuta sa intelegi, sa evoluezi si la un moment dat, vei concluziona prin propria ta filosofie. Ceea ce ai auzit la televizor, eu am mai auzit pana acum la vreo 500 de persoane si mi se pare o gandire limitata, rupta din context. Nimeni nu poate patrunde in misterul astrelor, decat cu ingaduinta divinitatii. In astrologie, cu credinta in Dumnezeu, putem mereu gasi limita superioara a potentialului unei harti...iar asta se cheama sublimarea destinului. Numai oamenii sunt limitati, nu ceea ce prezinta o harta sau spune un astrolog. Astrologia si divinitatea nu se exclud una pe cealalta.

Acest mesaj nu ti l-am scris numai tie, ci este valabil si pentru ceilalti care au citit ce ai scris tu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 7:55 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:shock: serios?? si eu am Luna cj Neptun care, ambele fac sextil cu Pluton. Dar Uranus nu face decat un semisextil cu Neptun. Dar nu mi-am descoperit inca nici un talent... ma rog, numa' o mare deschidere catre spiritual, simboluri... Cat despre invadarea cu sugestii negative, Marta, la mine parca-s la iele-acasa...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 8:11 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
:) :)

S-ar parea ca nu m-ati inteles exact. Mihnea, eu nu incriminez planetele, dar sunt constienta de faptul ca ele ne arata doar lectiile de viata pt care suntem aici. Eu doar propuneam sa devenim mai spirituali si sa nu devenim obsedati de niste aspecte negative, pentru ca ele pot fi depasite. Ca unii dintre noi pot intelege astrologia, asta este un dar. Dar de fapt, asta e si scopul aspectelor negative, nu? Sa ne faca sa devenim constienti si sa nu repetam vechile greseli.

Witch, asa cum ziceam, nu era ceva nou ce auzisem la Lavinia Tatomir, nu stiu de ce ti se pare ca as fi ca hipnotizata, sau ca m-am intors dintr-o data spre alta filosofie :P :P . Am zis ca a fost ca o revelatie pt ca uitasem in ultima perioada faptul ca suntem, mai ales noi, romanii, bombardati cu sugestii negative si nu e bine deloc. In privinta cititului lucrarilor unor creiere luminate eu chiar fac acest lucru si vreau sa-ti spun ca nimeni nu desfiinteaza forta sugestiei, dar mai ales posibilitatea ca noi sa ne schimbam destinul, prin spiritualitate.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 21, 2006 8:34 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Marta pot sa spun ca sunt de acord cu tine! Nu trebuie sa ne speriem de aspectele negative (am si eu o gramada) pt ca ele sunt "purtatoare de evolutie". Adica , folosind corect liberul arbitru si ajutati fiind de aptitudinile pe care le primim la nastere (aspectele pozitive) ne putem depasi propriile carente. De fapt pt asta suntem aici: sa evoluam.

As mai vrea sa spun, ca sunteti toti deosebiti si dragi inimii mele, citesc cu placere pe forum si gasesc aici f. multe informatii. :) Pt mine sunte-ti o sursa de hrana spirituala.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 22, 2006 7:23 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu cred ca Marta nu a vrut sa scoata in evidenta ca destinul este fatalist, ci dimpotriva ca el poate depasi. Aici as vrea sa o completez pe Witch sustinand ca nu totul este scris in astre, iar sublimarea destinului poate aparea fara ca ea sa fie scrisa in destin... ca exista semne de vointa si impulsuri de intentie care sunt de dincolo determinismului astral... chiar daca in aceasta lume ele sunt palide, firave ele exista si sunt dovada faptului ca dincolo de lumea fizica si astrala mai exista ceva, ceva care ne cheama si spre care ne indreptam - lumea cauzala.
Eu cred in minuni, chiar daca nu toate minunile sunt minuni...
Marta cauta un raspuns, cauta solutii si pentru ca acum are astrologia in fata incearca prin astrologie sa gaseasca raspunsuri, dar astrologia nu poate oferi, doar ea, raspunuri. Ea se ajuta de celelalte stiinte esoterice, de aceea se spune ca astrologia si divinitatea (cum spunea Witch) nu se exclud.
Cautarea destinului, apropierea fizica su mentala de personale care au deschideri speciale sunt etape in evolutie, sunt mijloace de intelegere si toti am avut la un moment dat modele fata de care ne-am indrept intreaga atentie.
Ceea ce spune Marta consider ca sunt etape in cautarile sale spirituale si nu rataciri cum am inteles ca ati spun (sa-mi fie cu iertare daca am inteles gresit).
Witch spunea ca este bine sa citesti multe carti... da si eu sunt de acord si mai cred ca a spus asta ca sa scoata in evidenta informatia superficiala ce vine de la acel post TV (sunt perfect de acord cu ea), dar propria cale se gaseste cautand in interior si aceasta cautarea in interior, la un moment dat, implica experimentare... asa stangace cum este, dar ea cere practica, practica, practica. Evolutia spirituala nu se face citind din carti, dar este importanta ce spune Witch doar ca sa selectezi informatia, nu ca evoluezi. Este clar ca nu evoluezi citind, dar ca sa selectezi informatia trebuie sa fii informat si recomandaea lui Witch o intaresc si cred ca sunteti cu totii in asentimentul meu.
... dar (si cu asta as vrea sa intaresc) oricat de importanta este lectura (si chiar este importanta) ea nu trebuie sa inlocuiasca experimentarea... deci cu totii avem voi sa gresim atunci cand muncim si asta nu mai este greseala, dar daca gresim cand ne facem ca muncim atunci este grav! :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Sublim...
PostPosted: Tue Aug 22, 2006 6:22 pm 

Joined: Sun Jul 23, 2006 3:43 pm
Posts: 24
Location: galati
coser wrote:
... ca nu totul este scris in astre, iar sublimarea destinului poate aparea fara ca ea sa fie scrisa in destin... ca exista semne de vointa si impulsuri de intentie care sunt de dincolo determinismului astral... chiar daca in aceasta lume ele sunt palide, firave ele exista si sunt dovada faptului ca dincolo de lumea fizica si astrala mai exista ceva, ceva care ne cheama si spre care ne indreptam - lumea cauzala....


...as putea numi aceasta fraza "esenta" framantarilor noastre...



_________________
mereu optimista
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group