It is currently Fri Mar 29, 2024 12:04 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 
Author Message
 Post subject: Influenta Ascendentului atunci cand...
PostPosted: Tue May 30, 2006 11:24 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Se spune ca dupa varsta de 30 ani intri sub influenta Ascendentului decat s-a intamplat pana atunci cand ne-am fi aflat sub influenta semnului in care se afla Soarele la nastere.
Acum, supun discutiei cazul in care cineva are Ascendentul intr-un anumit semn dar nici o alta planeta in celelalte semne in care se afla si Ascendentul. De exemplu: Ascendentul meu este in Capricorn si nici o alta planeta in semne de pamant, respectiv Capricorn, Taur sau Fecioara.
Asadar, care este parerea voastra despre aceasta situatie, daca ati mai intalnit-o si cat de "Capricorn" devin eu dupa 30 ani; cum se manifesta Ascendentul intr-un asemenea caz :?:

Cu multumiri,

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 30, 2006 8:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
eu cred ca influienta casei I nu este diminuata de absenta altor planete in semne ale aceluiasi element cu Ascendentul. Relevanta este pozitia guvernatorului Ascendentului in semn si casa.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 30, 2006 9:17 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
daca nu ai nici o planeta in conjunctie cu ascendentul si nici o planeta in casa 1 atunci ascendentul este foarte puternic si ia locul soarelui natal, chiar se schimba semnul soarelui cu cel al ascendentului deci cat de puternic era soarele tot asa va fi si ascendentul iar influenta soarelui scade dar nu dispare de tot, doar ca ascendentul e din ce in ce mai puternic. Conteaza si saturnul in ce zodie iti pica si in ce casa dar oricum de ascendent nu scapi decat daca aveai vro planeta pe ascendent sa fi fost ascendent dublu (2 zodii) si se mai nuantza si altfel decat capricorn. Dar e o zodie buna echilibrata, planul profesional va deveni pe locul I si vei avea un control perfect al sentimentelor ca un robot, capricornii se lauda cu asta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 30, 2006 9:55 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Nu neglija pozitia si aspectele planetei care guverneaza Asc- in cazul tau, Saturn.

Dar parerea mea este ca Asc nu poate, luat singur, arata decat o latura a unei personalitati, probabil cea mai vizibila. Nu uita ca pt o femeie se acorda o mare importanta si aspectului si pozitiei lui Venus/ respectiv a Lunii, iar pt un barbat este important Marte/ resp. Soarele...dar sunt atatea altele..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 31, 2006 12:23 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Pai...sa vedem:
Ascendentul e in Capricorn, am axa Varsator-Leu interceptata in casele I-VII, nici o planeta in casa I, nici o planeta in semne de pamant, Saturn se afla chiar pe Descendent in Rac si in conjunctie cu Venus, Luna in Scorpion (Via Combusta).
Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si alte pareri.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 31, 2006 7:23 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
ina22us wrote:
Pai...sa vedem:
Ascendentul e in Capricorn, am axa Varsator-Leu interceptata in casele I-VII, nici o planeta in casa I, nici o planeta in semne de pamant, Saturn se afla chiar pe Descendent in Rac si in conjunctie cu Venus, Luna in Scorpion (Via Combusta).
Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si alte pareri.
Ina


Foarte importanta este starea cereasca a guvernatorului Asc.,in cazul tau Saturn in Rac este in exil,[este si retrograd?].
Nici o planeta in semn de Pamant-spirit practic nul.Probabil asta trebuie sa dobandesti:Asc.in semn de pam.

Varsatorul fiind integral cuprins in casa I [interceptat],este la fel de important de a analiza si guvernatorul sau,Uranus [starea cereasca,stapanul carei case este,aspecte...]

Deci as spune ca ar trebui ambii guvernatori analizati -Saturn in principal,in conj.cu Venus ,si Uranus.Interesant este de observat daca Saturn face vreun aspect cu Uranus.

Axa Varsator-Leu interceptata,casa I-VII,dificultati in gasirea unui canal de exprimare in aceste directii.Daca sunt planete aici,se pot gasi "iesiri" prin domeniile semnificate de casele a caror guvenatori sunt aceste planete .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 31, 2006 7:28 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca ascendentul intra in functiune de la 30 de ani cum de dispui pana la aceasta varsta de un corp fizic? Ascendentul care iti da de mic trasaturi ale corpului fizic cum de intra in functiune abia pe la 30 de ani?
Aceasta teorie are la baza ideea care in directiile simbolice ascendentul ar trebuie sa treaca in casa a II-a natala cam pe varsata indicata de tine. Trecerea ascendentului in casa a II-a ar duce spre o devenire sociale, concreta, a individului in sensul ca el isi va incheia procesul de crestere dat de casa I si isi va consolida personalitatea, statutul sau corpul sau.
Si aceasta teorie mi se pare o invetie, ca multe altele a astrologilor moderni care doresc prin "a fi altfel" sa fie mai buni. Ar fi adevarata aceasta teorie daca nu am observa trasaturile ascendentului la copii, pe fizicul lor.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 31, 2006 8:07 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Si pentru cei care au varsta necesara, pot vedea pe pielea lor daca e adevarat sau nu. Eu de ex, ar fi trebuit ca de 8 ani incoace sa ma fac tot mai berbec... da de unde... deci la mine cel putin nu se verifica teoria cu schimbarea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 31, 2006 8:25 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
oare la mine cum ar trebuie sa fie????.... fiind leu cu ascendent in leu - dupa ce ma satur de trait ca un leusor, sa devin un leu greu???? :D :D
Nu mi-ar placea sa mi se spuna RON... da nici ROL... :D :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 01, 2006 7:53 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Aries,

Saturn este singura planeta aflata in casa VII, chiar pe cuspida si NU este retrograda; deci neavand alte planete in aceste case asta presupune ca nu am "iesiri" prin domeniile respective :roll: cam greu de crezut...
In schimb, Uranus e retrograd si se afla in ultimele grade de Balanta in cunjunctie cu Luna din Scorpion (casa IX) iar cu Saturn nu face nici un aspect.

Multumesc

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 01, 2006 5:55 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
ina22us wrote:
Aries,
Saturn este singura planeta aflata in casa VII, chiar pe cuspida si NU este retrograda; deci neavand alte planete in aceste case asta presupune ca nu am "iesiri" prin domeniile respective :roll: cam greu de crezut...
In schimb, Uranus e retrograd si se afla in ultimele grade de Balanta in cunjunctie cu Luna din Scorpion (casa IX) iar cu Saturn nu face nici un aspect.


Cum sa nu ai "iesiri"?.Ai, si e mai bine,mult mai bine ca Saturn nu e si retrograd,dar eu inca nu stiu sa-ti analizez aceste "iesiri",mai ales ca am o "problema" personala cu casa VII.
Rezolvarea apare dupa analiza intregii harti,nu numai dupa analiza ascendentului,si Coser are dreptate cu ascendentul.Citeste raspunsul lui.Am si eu cateva cunostinte ,trecute bine de 30 ani,si inca nu vad transformarea in functie de asc.
Cand o treaba ti-e semnalata ca nu o faci bine,fa exact invers [ce zici ce buna sunt la teorie?-sfatul dat tie,chiar eu nu sunt in stare sa-l aplic,inca].


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 07, 2006 3:27 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Multumesc dragilor pentru raspunsuri numai ca eu nu ma refeream la influenta Ascendentului asupra fizicului ci asupra mentalului, asupra felului de a gandi. Spre exemplu eu pana mai in urma cu cativa ani eram mult mai vioaie, mai curioasa, mai vorbareata, memoram ci ceea ce nu ma interesa in mod direct ci doar asa lasa ca sa fie acolo poate folosesc candva si ma bagam mereu in discutii si probleme care nu ma priveau. Ei, acum dupa un tranzit al lui Saturn peste pozitia sa natala sunt mai interiorizata, nu ma mai avant in discutii care nu ma privesc si la capitolul memorie spun sincer ca las de dorit; acum ma chinui sa retin diverse care chiar ma intereseaza. Ce aveti de zis in legatura cu asta?!
Multumesc.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 07, 2006 11:35 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Si nu-i asa ca odata cu trecerea timpului, vrei sa te impui, sa fii recunoscuta (social, sa zicem), sa devii din ce in ce mai sefa, sa avansezi in cariera? Adica nu-i asa ca prioritatea se muta din ce in ce mai mult pe cariera?



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 2:39 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
mai Mihnea, tu imi citesti gandurile?! :) asa e, printre putinele lucruri de care sunt multumita in viata, serviciul ocupa primul loc si nu sunt sefa.
imi place maxima ta ... :lol:
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 2:55 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ina, ma gandeam la NN. Poate ca schimbarea care se petrece cu noi (sau ar trebui sa se petreaca) este de la NS la NN, in cursul vietii. Adica daca "in tinerete" erai atasata de casa, familie, acum te desprinzi de valorile astea, spre directia data de NN (afirmare sociala). E doar o parere...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 10:57 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Mihnea,

te referi la faptul ca eu am NN in casa X si de fapt asta ar trebui sa fac eu, sa pun activitatea profesionala pe primul plan; mai mult decat familia?!

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 11:22 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Da Ina, acum mi-ai ghicit tu mie gandurile :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group