It is currently Thu Mar 28, 2024 9:37 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 19 posts ] 
Author Message
 Post subject: URANUS
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 9:41 am 
Ce ar putea declansa tranzitul lui Uranus peste NS, care e conjunct cu Marte? Deci se intalnesc doi malefici care rascolesc greselile trecutului, nu? Cred ca urmeaza ceva extrem de dificil :( :cry:. Si asta este de durata, adica vreo 5 ani. Wow, cum se poate aborda, oare?


  
 
 Post subject: Re: URANUS
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 9:54 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Tranzitul lui Uranus aduce in primul rand evenimente neasteptata, dar nu ca in cazul lui Mercur, evenimente mici si nevinovate, ci ample, duse uneori pana la limita imposibilului. Cand Uranus intalneste planeta Marte in tranzitul lui combinatia trasaturilor devine exploziva.
Intai persoana se va certa cu ea insasi si se va invinui pe ea insasi de ceea ce Marte a ajutat-o pana acum sa inteleaga de la viata. Tot ceea ce este concret, practic, tot ceea ce atinge sfera dorintelor si a sezorialului, tot ceea ce implica munca fizica si efort, incordare, pentru atingerea unui ideal, este acum afectat de acest tranzit fiind, pusa la indoiala tocmai experienta care i-a oferit omului eficienta.
In al doilea rand Uranus aduce evenimente sociale legate strict de casa in care se afla. Neprevazutul ii va exploata nativului cele mai ascunse trasaturi ale casei pe care o tranziteaza.
El ar putea sa-i aduc frica de oamenii cu care leaga relatii specifice, casei tranzitate si ii poate aduce paguba material si afectiva acolo situatiile sunt foarte sigure.
Evident ca toate acestea vin cu un scop sa-i arate nativului ca atasamentul, realizarile, chiar si de ideea de bine este un pericol pentru evolutie. Uranus aduce in sufletul fiecaruia universalitatea si linistea cosmica, el il poate face pe om sa inteleaga ca lumea aceasta chiar este un joc al energiei si ca suferinta apare atunci cand intalnim experiente noi care ne sperie. El nu cunoaste notiunea de durere si de aceea Uranus nu se opreste pana cand nu iti atinge scopul. Uneori el aduce extravaganta si libertati prost intelese, alteori inhibitii care sa limiteze autoditrugerea si sa conserve energia inghetand-o si facand-o inaccesibila. In toate cazurile insa tranzitul lui Uranus peste NS aduce o deschidere catre trecut, un fel de anestezie astrala, un fel de hipnoza. Nostalgiile trecutului pot fi tentatii de care nativul sa fie prins pe toata perioada tranzitului, dar si tentatia energiei. Aceasta tentatie a energiei poate aduce dorinta de liniste retragerea si solitudine, nu in totalitate, ci din anumite sectoare ale vietii (casa opusa celei care o tranziteaza) si consumul exagerat de energiei in sectroul de viata dat de casa tranzitata de de Uranus.
Trebuie insa studiat si raportul lui Uranus cu guvernatorul NS si, nu in ultimul rand, cu Luna pentru ca fiind vorba de atingerea trecutului (conjunctia cu NS) iar Luna aducad contactul cu Chakra Mondial si cu subconstientul colectiv, atunci trebuie studiat care sunt fluctuatiile pe care le parcuge nativul, acum, in calitatea sa de beneficiar a unor interactiuni astrale speciale. Ne putem asteapta la o mai buna intelegere cand Luna face trigon si sextil cu Uranus si la o usoara deregelare fiziologica atunci and Luna face cuadratura sau opozitie. Conjunctia Lunii cu Uranus sau a guvernatorului NS, daca este o planeta inviduala, pare sa fie cu adevarat perioada cea ma dificila. De ce? Creste intensitatea energetica pe ceea ce predispune NS si care deobicei este respinsa de mentalul noastru constient, ca find reziduurile trecutului. Uranus in general respinge acest gen de reziduu, dar intai il rascoleste pentru a recupera din el ceea ce este bun si util. Trecerea Lunii peste acest punct este cu adevarat hipnotic, iar oamenii vor avea in acest interval, fata de persoana care parcurge un asa tranzit, DOAR reactii subconstiente. Daca fata de altii ratiune este un instrument eficient in interactiune, in cazul acestor oameni ea devine in totalitate inutila. “Pur si simplu nu-mi mai place” “De fapt nu am crezut niciodata in tine” ii poate spune “Ai o infatisare deformata si nu inteleg cum de atatia ani nu am vazut asa ceva” “Nu ti-am spus nicidata cat de drag/draga imi esti” “Eu te-am admirat intotdeuna, dar nu am avut curajul sa-ti spun” etc etc etc. Pana aici nu pare sa fie o situatie extravaganta, ci, poate, putin cam dificila, dar excentricitatea ei apare atunci cand observam ca nativul, cel care parcurge acest tranazit, este perfect lucid si aproape ca ii vine sa se dea cu capul de pereti ca nu mai intelege nimic de la viata. Hm, iar de aici si pana la o mica paranoia nu este mult. Deci Uranus nu este deloc bland,
Si pentru ca informatia este un element esential in vibratia uraniana, acum, Mihaela va stii ce o asteapta si ii va fi mult mai usor pentru a nu atinge varfuri in excentricitatea predispozitilor tranzitului uranian.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 10:22 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
He he, un om prevenit face cat 2, ma rog, nu sunt f bun la proverbe... si la mine Uranus trece peste Marte, pe 14.06 o sa fie maxim de maxim. Tre sa fim atenti cum conducem masina, dar 5 ani sa stam cu frica-n gat??? :cry: Mai bine luam metroul... :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 11:08 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Pai de ce sa iei metroul, sa moara mai multi din cauza astrogramei tale?? :D :D :D :D

Apropo de tranzitul Uranian facem o comparatie sinistra cu atentatul de la 11 septembrie 2001... Uranus la 21 grade varsator tocmai trecuse peste Luna natala la 18 grade varsator... ceea ce indica evenimentul ca un atentat nu impotriva celor bogati, asa cum s-a crezut o vreme, ci impotriva maselor.

ImageImage



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 3:47 pm 
Quote:
Si pentru ca informatia este un element esential in vibratia uraniana, acum, Mihaela va stii ce o asteapta si ii va fi mult mai usor pentru a nu atinge varfuri in excentricitatea predispozitilor tranzitului uranian.


Gheorghita, sa nu crezi ca imi va fi mai usor acum, ca stiu ce ma asteapta, crede-ma :(
De altfel Adrian Cotrobescu spune ca in perioada acestui tranzit trebuie sa te comporti ca si cum ai merge pe o gheata subtire. Daca iti pierzi firea si o iei la fuga, se poate sparge gheata si poti cadea in copca :roll:. Deci trebuie sa mergi usor de tot si cu mare atentie.

Dar as vrea sa te rog Gheorghita sa-mi spui daca situatia este un pic mai buna datorita faptului ca Uranus face trigon cu Neptun care e guvernatorul NS. Uranus reface sextilul lui Marte cu Saturn care este si in natal si trigon cu MC de asemenea existent in natal. Deocamdata Uranus face sextil cu Soarele insa sextilul se va termina in 2009, anul care imi da dureri de cap numai cand ma gandesc la el. De asemenea stim foarte bine ca Uranus si Neptun sunt in receptie mutuala, adica unul in domiciliul celuilalt in perioada aceasta, si acest lucru mai dureaza ceva.
Trigonul lui Uranus cu Luna nu mai este deocamdata, dar se va mai forma inca.

Mihnea, sa stii ca eu nu voi lua metroul, (in primul rand pt ca in orasul meu nu exista :(), iar in al doilea rand sunt innebunita dupa soferit:))) Ma rog doar ca Uranus sa nu ma priveze de aceasta placere :roll:
mihaela


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 03, 2006 6:44 pm 

Joined: Tue May 09, 2006 6:01 pm
Posts: 38
Mihaela

iti doresc multa forta, energie pozitiva, si mult, mult optimism , capul sus trecem si peste perioada asta!!!
nu sunt 100% sigura ...dar cred ca suntem sub acelasi semn zodiacal...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 03, 2006 8:12 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
dove wrote:
dar cred ca suntem sub acelasi semn zodiacal...


Nop... Tu esti Scorpion, Mihaela e Taur.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 03, 2006 9:50 pm 
Multumesc pt lamuriri si incurajari:)


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 04, 2006 2:09 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
ce schimbari neasteptate poate aduce tranzitul lui uranus in casa 12 care face careu cu guvernatorul casei pe care o tranziteaza-neptun,opozitie cu marte, jupiter si luna si cj cu venus ( inseamna schimbari in relatiile sentimentale?)

uranus este guvernatorul casei 11, faptul ca tranziteaza o casa a finalitatii, a deceptiilor si abandonului poate fi interpretat ca aducand dezamagiri si suferinte din partea acestora?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 04, 2006 4:59 pm 
Atat tranzitul lui Uranus, cat si a celorlalte planete grele aduc transformari importante prin toate casele pe care le parcurg, pt ca este practic imposibil sa stam pe loc intr-o singura ipostaza. Uranus produce o rascolire si o aducere la suprafata a tuturor lucrurilor, deci si a celor ascunse. Practic tulbura apele rau de tot prin toate casele prin care trece.

La tine flori80, fiind vorba de casa 12 se produce o rascolire a subconstientului, si deoarece el acum este in Pesti, se produce si un fel de trezire sufleteasca, un fel de intoarcere catre sine si odata cu introspectia se accentueaza receptivitatea la suferintele celorlalti si chiar o inclinare spre altruism. Odata cu rascolirea cotloanelor ascunse ale sufletului si subconstientului se produc schimbari prin reactualizare si prin pastrarea doar a ceea ce mai corespunde, stiut fiind faptul ca Uranus este responsabil cu aruncarea balastului. Fiind in cuadratura cu Neptun poate distruge o iluzie, sau se poate produce intr-un mod cam dureros trezirea la realitate.

Dar Uranus din Pesti este acum in trigon cu Jupiter si in sextil cu Venus deci i s-a intins o mana de ajutor de la cei doi benefici spre cernere si discernere.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 04, 2006 5:56 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Multumesc pentru raspuns!

Ceea ce mi se intampla in ultimul timp e foarte neasteptat si bulversant Printre aceste lucruri de ex cineva apropiat a descoperit intamplator un secret despre mine care a dus la o mare tulburare (scandal etc), apoi intr-un mod brusc s-a schimbat radical o relatie ce o aveam de 10 ani ( in mod negativ si dureros, ceva din genul din prieten in dusman)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Uranus conjunctie NS
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 10:57 am 

Joined: Thu Jul 21, 2005 1:13 pm
Posts: 25
Mihaela, iti multumesc mult ca ai pus in discutie aceasta conjuctie. Este un aspect la care ma gandesc de multa vreme si de care imi este foarte teama.
Am NS la 15 grade Pesti,in casa VI, deci si mie Uranus imi tranziteaza NS. Pe tema natala Marte(patronul casei a VII ) se afla la 11 grade Rac in casa X, iar Saturn (patronul casei IV ), in Capricorn la 12 grade. Trecerea lui Uranus in mers direct, in retrogradare, apoi iar in mers direct pe la gradul 15 Pesti, face si trigon cu Marte natal si sextil cu Saturn natal. In aceasta perioada temerile mele sunt mai mici poate si datorita faptului ca Uranus face si un trigon cu Jupiter din Scorpion, daaaaar, pe la sfarsitul lui aprilie 2007, Marte in tranzit prin Pesti va face conjunctie cu Uranus si cu NS natal. Jupiter se va afla in Sagetator, in cvadratura, iar Lilith in tranzit imi va tranzita Soarele natal. De acea perioada imi este foarte teama. Ma intreb mereu, cam ce-ar putea sa se intample?
Daca vrei sa-mi spui parerea ta si deasemenea orice parere este binevenita.
Va invit dragii mei si va multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 6:30 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
anul viitor uranus va intra in casa a VIIa la mine pe exact 16 februarie 2007 ;partea a doua k eu ink de la inceputul anului acestuia ii simt prezenta...sunt implicata..intr-o relatie de tipul 'amitie amoreuse' well hidden from the others in care personajele principale sunt cu totul neobisinuite..tebuie sa mentionez ca el e f efeminat iar eu sunt total opusa cmajortiatii fetelor de varsta mea;e ceva ciudat ..circumstantele intalnirii au fost foarte asemanatoare.am marea impresie ca a fost ceva de natura karmica....aproape acelasi trecut ...stam foarte aproape unul de celalalt desi niciodata nu ne-am intalnit inainte si nu ne aducem aminte sa ne fi vazut nici makr asa,la intamplare,desi stam in acelasi cartier!!!mai mult,ne-am cunoscut dupa o perioada tumultoasa de existenta ce culminase la amandoi in clasa a 9a...va spun,e ceva foaarte fooartee straniu....eu,de exemplu kre ani de-a randul ma certam si ma bateam inainte cu pers de sexul masculin,am ajuns sa am un tip k cel mai bun prieten!!!! :shock: :shock: si..el credea ca dupa ani de ratare a copilariei din cauza introversiunii (la mine a fost din cauza autocenzurii si dorintei subjugate de frica de a nu supara pe cineva,ca de altfel eu am fost intotdeauna extravertita) si dupa ce intrase,va zic sincer,intr-un fel de moarte clinica a culturii generale(in sensul ca e destept,are aceleasi principii k si mine,asta ne-a apropiat,dar el se ferea sa zica ,parca era mut,speriat de bombe!),..va fi in stare sa gaseasca pe cineva cu care(scuze pt cacofonie) sa se inteleaga asa de bine si la care sa tina atat de mult in pustietatea de care era cuprins.....eu,ca persoana,l-am ajutat sa iasa din starea de latenta in care era si sa devina in sfarsit mai sigur pe orice iar el a fost una din putinele lucruri pozitive p care viata ni le ofera...of,simt nevoia sa vorbesc,desi in aceasta maniera aduc aminte si de unele intamplari negative din trecut care m-au marcat si pe care mie imi este foarte dificil sa le povestesc....abuzuri psihice ani de-a randul...al caror pisc a fost o perioada(vara 2004-vara 2005-saturn era in rac si facea opozitie cu uranus,neptun si saturn natal la inceput iar la sfarsit cu mercur) in care aproape innebunisem..si acum de altfel mai am halucinatii vizuale si auditive dar mai rar si nu mai fac ce imi spuneau diferite voci si pot sa ma controlez pe strada si in CASA,IN SPECIAL!!..(gata,ca deja am zis prea mult si nu-mi face placere...);si din nou,la el istoria se aseamana.numai ca aceasta problema se manifesta prin prisma dublei personalitati...uf,mi-as dori sincer sa reincep o viata noua undeva in alta parte,si sa activez intr-un domeniu unde sa-mi pun in valoare cunostintele k de prostitutie intelectuala si de scoala care ne indobitoceste doar pt o amarata de hartie care sa confirme faptul k ai terminat un liceu....... :roll: :evil: m-am saturat;oh.aceleasi lucruri le vrea si el....ne-am prea apropiat unul de celalt,...ne dorim din tot sufletul sa se intample asa,si mai presus,sa nu fim despartiti de sfarsitul clasei a XIIa la anul :cry: :cry: ......k daca tot suntem din clasa a 10a (ambii transferati)..in acelasi 'loc de munca',de ce sa nu continuam asa?!



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Uranus conjunctie NS
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 7:02 pm 
Marina wrote:
daaaaar, pe la sfarsitul lui aprilie 2007, Marte in tranzit prin Pesti va face conjunctie cu Uranus si cu NS natal. Jupiter se va afla in Sagetator, in cvadratura, iar Lilith in tranzit imi va tranzita Soarele natal. De acea perioada imi este foarte teama.


Marina, ai uitat sa spui ca Uranus conjunct cu Marte, vor face cuadratura si cu Pluton, deci ca sa zic asa cred ca ne vom "distra" cu totii :twisted:. Nu cred ca vom fi afectate doar noi. Deci faptul ca si altii o vor incasa ar putea fi o micuta consolare :twisted: :twisted:.

Thorra, eu cred ca prietenia ta cu baiatul acesta ar trebui sa fie ceva benefic sau de bine ca sa zic asa. Nu vad de ce trebuie sa te intristezi ca urmeaza sa vina Uranus...Pana atunci mai e, asa ca bucura-te acum :D.
Ce poate fi mai frumos decat o 'amitie amoreuse'?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 7:39 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
mihaela,nu,din contra,chiar consider ceva benefic...faceam o mica corelatie intre viitoarea pozitie a lui uranus si ceea ce mi se intampla.... :D in schimb ma ingrijoreaza ce am spus la sfarsitul postului meu trecut...mi-ar fi prea greu sa ne separe ceva :cry: :cry: ...Doamne..nu-mi vine sa cred ca am ajuns sa spun eu asa ceva ... :shock: :P ;desi in astrograma commposite NN in casa a VIIa in pesti trigon cu Juno-casa XI-rac si Pluto retrograd-casa IV-scorpion(Pluto fiind la 12,57 gr conjunct cu IC,IC fiind la 12,17 gr :shock: , iar NN la 12,42 gr)...e o persoana ce rar mai gasesti....are AC in rac si Soarele in taur(19 mai 1988,10:00 am) la gradul anaretic.....spune muuulte chestia aceasta....



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 7:48 pm 
Thorra, Uranus in tranzitul lui arunca doar balastul, adica el revolutioneaza, reactualizeaza si ceea ce e vechi, perimat si nu mai corespunde este inlaturat. Insa ceea ce este trainic, rezistent si adevarat se pastreaza. Deci nu e cazul sa te necajesti de pe acuma. De obicei Uranus iti da o dorinta sau mai bine spus impulsul de a face anumite lucruri, spre deosebire de Saturn care te forteaza dureros sa faci ce vrea el impotriva vointei tale.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 9:22 pm 
Thorra, am ridicat si eu astrograma pt prietenul tau si folosind coordonatele Bucurestiului mie imi iese Taur cu asc in Leu, Soare in casa 10 si gradul Soarelui este 28grd33.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 9:46 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
orasul natal al amandurora e galati ;)



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 07, 2006 10:52 pm 
Thorra, scuze! Prietenul tau este intr-adevar Taur cu asc in Rac. Luna in Rac, Mercur in Gemeni, Saturn in Capricorn. Cred ca intr-adevar este o persoana deosebita :). Numai ca Soarele este la 28 grade 31 minute 06 sec. Deci nu este in gradul anaretic.


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 19 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group