It is currently Tue Apr 16, 2024 11:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pentru incepatori
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 4:26 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Adica pt marea majoritate de pe acest forum, am gasit un site dragut, cu conditia sa stiti engleza. E ceva in genul experimentelor de pe acest forum, e adevarat ca interpretarile sunt unele mai prostute, altele sunt in sistem vedic, altele in sistem uranian... de toate pt toti. Gasiti acolo harta individului, biografia lui, si aveti cateva intrebari la care tre sa raspundeti.

http://www.astrodatabank.com

Ei sustin (si eu le dau dreptate) ca cea mai buna metoda de invatare este sa studiezi cat mai multe harti natale. Timp sa ai, ca harti sunt destule.

Acum, pt cei care nu stiu (inca) engleza, un mic test, ca sa vedeti despre ce-i vorba.

Birth Data
Birth Name: Baudelaire, Charles Pierre
Birth Date: 4/9/1821 (April 9, 1821)
Birth Time: 15:00 (3:00 PM) LMT (-0:09:20)
Birth Place: Paris, France
Latitude / Longitude: 48 N 52 / 02 E 20

Image

1821 Se naşte la Paris, Charles Baudelaire.
1827 Moare tatăl său, care era cu 30 de ani mai în vârstă decât mama.
1828 Văduva Baudelaire se recăsătoreşte cu comandantul de batalion Aupick, un strălucit militar şi diplomat.
1832-1835 Perioada de studii în Lyon, în garnizoana căruia colonelul Aupick fusese trimis.
1836-1840 Perioadă de studii la Paris, încheiate cu un bacalaureat. În acest timp Baudelaire a frecventat Cartierul latin, atunci sediul artiştilor din Paris unde s-a îndatorat peste măsură. Ii intalneste pe de Nerval si Balzac. Se crede că tot atunci a contractat sifilisul.
1841-1842 Pentru a-l scoate din mediul boem, tatal vitreg îl trimite în India dar revine un an mai tarziu la Paris, fugind de pe vas. La întoarcere moşteneşte o avere considerabilă care-i va permite să ducă o viaţă de dandy parizian. Începe să iubească hainele şi îşi petrece zilele în galeriile de artă şi cafenelele din Oraşul luminilor. Începe să folosească drogurile, în special haşiş şi opium.
Se îndrăgosteşte de Jeanne Duval, cea care îl va inspira când scrie poemele din secţiunea "Venus cea neagră" a volumului Les Fleurs du mal, o prostituată din Africa. Până în 1844, cheltuise aproximativ jumătate din moştenire. Primele datorii importante, originea viitorelor sale dificultati financiare. Consiliul de familie ii impune un notar ca si consiliu judiciar, care va avea în grijă averea lui Baudelaire şi îî va plăti o mică rentă pentru tot restul vieţii. O tentativa de suicid se produce în anul 1845. Pentru a-şi suplimenta venitul Baudelaire scrie critică de artă, eseuri, şi cronici pentru diverse jurnale. Criticile pictorilor contemporani francezi Eugene Delacroix şi Gustave Courbet l-au ajutat să se impună drept critic cu idiosincrazii, dar care ştie să facă diferenţa între arta adevărată şi kitsch.
În 1847, publică nuvela autobiografică "La Fanfarlo". Primele versuri îi apar în reviste la jumatatea deceniului '40. Îl descopera pe Edgar Allan Poe.
În 1848, publica si lucreaza la variate gazete. În 1854 si 1855, publica traducerea prozelor lui Edgar Allan Poe pe care il consideră un suflet geamăn. Traducerea sa devine celebră.

Florile răului

În 1857, Auguste Poulet-Malassis publică prima ediţie din Les Fleurs du mal. Baudelaire era atât de îngrijorat de calitatea tipăriturii încât închiriază o cameră lângă tipografie pentru a putea supraveghea apriţia cărţii. În luna august, are loc procesul "Florilor răului" cu un rechizitoriu susţinut de acelaşi procuror care în anul precedent se ocupase de "Madame Bovary". Poetul şi editorii sunt condamnaţi, iar şase dintre poeme care descriau dragostea lesbiană sau vampiri au fost excluse din cadrul volumului. Interdicţia a fost ridicată în Franţa abia în 1949.
În 1861, Baudelaire a adăugat 36 de poeme noi la această colecţie. Florile răului i-au adus lui Baudelaire un oarecare grad de popularitate; scriitori ca Gustave Flaubert şi Victor Hugo i-au lăudat poemele. Flaubert i-a scris lui Baudelaire "Aţi găsit o cale de a injecta o nouă viaţă Romantismului, sunteţi diferit de toţi, şi aceasta e cea mai mare calitate". Spre deosebire însă de poeţii romantici, Baudelaire se inspira din viaţa citadină a Parisului. El argumenta că arta trebuie să creeze frumuseţe chiar şi din cele mai josnice, mai non-poetice situaţii. Florile răului l-au transformat pe Baudelaire într-un poet blestemat.
În anii '60, Baudelaire a continuat să scrie articole şi eseuri ocupându-se de o mare varietate de figuri şi teme.
În 1869 a publicat şi poeme în proză, care au fost adunate postum în volumul Petits poémes en prose (Mici poeme în proză). Prin faptul că a denumit aceste compoziţii în vers alb poeme, Baudelaire a fost primul poet care a spart forma tradiţională a versificaţiei.
În 1862, Baudelaire a început să aibă coşmaruri şi temeri, iar sănătatea i s-a şubrezit brusc. A plecat la Bruxelles să ţină o serie de conferinţe, dar a avut o serie de atacuri cerebrale care s-au finalizat printr-o paralizie parţială. În iulie 1866, mama sa îl aduce în Paris şi îl intrenează în diverse sanatorii pentru tratament.
Pe 31 august, 1867, la 46 de ani, dupa o lungă agonie, Charles Baudelaire a murit la Paris. Chiar dacă doctorii nu au declarat-o moartea sa a fost provocată de sifilis.

Asta ca sa stiti ceva despre el. Si acum, raspundeti la astea 3 intrebari:

1. Gasiti dorinta de uniune cu misticul, realizata de el prin sex si droguri.
2. Gasiti relatia iubire-ura dintre el si tatal sau, intre autoritate si disciplina.
3. Gasiti fascinatia pentru frumosul aflat in rau.

In fine, cam astea sunt intrebarile, traducerea e aproximativa.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 10:08 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
vad k ei s-au folosit de sistemul egal de case la astrograma lui;de obicei stiam k folosesc placidus dar uneori mai fac comparatie intre cele 2 sisteme cum am vazut si in cazul lui c.z.jones
Image
tema lui in sistemul placidus

1.guvernatorul ascendentului(FECIOARA) si al casei 10(GEMENI),mercur,se afla in pesti in conj cu pluton,tot in pesti(pluton =guv cs 3) ,ambii facand conjunctie si cu marte aflandu-se chiar in primele grade ale berbecului si fiind guvernator al casei a 8a ;toate 3 planetele se afla in casa a VIIa,primesc trigon de la luna in rac din casa a 11 ce reprezinta influenta anturajului, a mediului extern asupra creatiei,impreuna cu NN,casa facand unirea conceptelor lui cu ego-ul lui; planetele primind cvadratura de la uranus si neptun retrograde in capricorn,ambele la acelasi grad,nu e de mirare ca efectul drogurilor si-a pus o mare amprenta asupra creatiei(misticul neptun fiind si guvernator al casei a 7a) si de altfel uranus(guvernator al casei 6) a determinat nu de altfel acele atacuri cerebrale si cosmaruri ce de altfel,aflandu-se in casa a IVa ce arata finalul vietii ,i-au marit chinul indurat inainte de moarte.
prezenta lui lilith in balanta guvernata de venus(!) l-a determinat sa scrie literatura de natura erotica in care sa fie pomenite legaturile lesbiene,venus aflandu-se si in casa 8,in opozitie cu lilith ,un 'soc' artistic pentru acea vreme din cauza viziunilor lui diferite in acest domeniu.



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 10:23 pm 
Mihnea, este super interesant topicul asta!!!
Iar tema lui Baudelaire este trasnet.
Inca nu am gasit raspunsurile la toate cele 3 intrebari, insa voi incerca sa raspund la pct.3-fascinatia pt frumosul aflat in rau.

Acest lucru are legatura cu pozitia lui Lilith in Balanta, in opozitie cu Venus care este in casa 8 si in Berbec, adica in exil.
Adica Venus in 8 este responsabila cu un impuls erotic puternic si care este un pic reorientat pt ca Venus nu se exprima prea frumos fiind in exil. Iar Lilith in Balanta- deci exprimarea manifestarilor artistice se face prin intermediul erotismului, acesta fiind mijloc de exprimare. Adica totul este coborat in substraturile pur fizice si materiale. Aceasta traire a sa a ramas posteritatii in forma operelor sale datorita steliumului din casa 8 alcatuit in mare parte din planete pozitive. Deci Venus cu Lilith au scris operele, iar Jupiter si Saturn le-au pastrat pt posteritate.

Oricum ma gandesc si la punctele 1 si 2, dar am vrut sa postez raspunsul la pct. 3 pt ca doar despre asta stiam cate ceva.

P.S. Oricum am scris in acelasi timp cu Thorra, dar bine macar ca ne-am referit la subiecte diferite :)


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 10:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Thorra wrote:
vad k ei s-au folosit de sistemul egal de case la astrograma lui


Dap, asa pun ei hartile, dar fiecare face interpretarea in ce sistem vrea. Din ce am vazut eu, astia cu astro vedica au raspunsurile cele mai cele (stiu eu, daca in sistem tropical steliumul cade in Berbec, in sistem sideral cade in Pesti, si casa Lunii e Vrahnijdispolnijdipsi si stai sa vezi, c-o fi, c-o pati etc etc) Dar noi ne vedem de ale noastre, ei de ale lor...

Ma bucur ca v-a placut :)



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 7:25 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
La punctul 2 : Relatia de iubire -ura dintre Baudelaire si tatal sau este data de cj soare-saturn .Tot aceasta cj duce si la lupte in existenta sociala si profesionala dar si la moartea tatalui sau , realizindu-se in casa 8 care mai este si casa mortii . De altfel observam relatiile tensionate dintre parintii sai (luna careu soare ) iar conditiile de viata din primii ani isi va pune puternic amprenta prin dificultati de intelegere cu sexul opus . Legaturile emotionale la nivel inconstient cu casa si familia sint de natura Karmica . Uranus cj neptun in casa IV - relatii tensionate cu familia ,certuri dramatice , posibile secrete in urma carora a suferit . Aceasta cj dintre uranus si neptun va duce la o stranie orientare spirituala .

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 8:13 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
La punctul 1- patronul casei IX, a spiritualitatii, filosofiei si religiei- Marte, este in casa sexualitatii, a VIII-a, in Pesti(puternica sexualitate, inclinatie spre viciu). In Astrologia natala a lui Nicolici am gasit „cel in cauza poate fi bun in meserii ca politist, scriitor de romane erotice”.
Legat de aspectul cu tatal sau, Ana are dreptate.
Va recomand pt descifrarea sinastriilor si Astrologia cuplului a lui Alexandru Nicolici, gasiti multe amanunte interesante, inclusiv legate de reantalnirile karmice (o astfel de reantalnire este si aceea generata de conj Soare-Saturn).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 8:26 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Sorry, am vazut eu gresit pe harta. Venus e patronul c IX, si in VIII e destul de delicat- impuls erotic puternic, iar in Berbec "de necontrolat' (Nicolici).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 8:33 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Imi amintesc ca am citit undeva ca acest aspect- patronul casei IX in casa a VIII-a- se intalneste des la tantrici.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 8:59 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ca tot ma chinui cu monsieur Morin (in ritmul asta o sa-mi ia un an sa citesc cateva pagini), iacata regula nr. 69, din faimoasele lui 112 reguli de interpretare:

Cand seniorul casei I sau X e in cadere sau exil, atunci situatia e nefasta.

Ori la Pierrot, atat guv. I cat si X e Mercur, care in Pesti e in exil, si daca consideram exaltarea lui Mercur ca ar fi in Fecioara, nu in Varsator, atunci e si in cadere, ca sa-i punem capac. Ceea ce ne incurca, evident, pt ca nu stim daca e in cadere sau in exil. Ne punem intrebarea de ce trebuie sa complicam lucrurile daca ele pot fi simple, si atunci revenim, si consideram exaltarea lui Mercur in Varsator, si concluzionam ca Mercur e clar in exil. :wink:


Last edited by Mihnea on Sat Jun 17, 2006 9:09 pm, edited 1 time in total.


_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 17, 2006 9:02 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Referitor la nr. 69, e pe bune, nu va ganditi la prostii :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group