It is currently Fri Mar 29, 2024 10:59 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: Prognoza meteo pt maine
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 7:37 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
He he... intai ma uit pe geam afara... nori. Asa, deci 90% am realizat prognoza. Maine ploua.

Image

Ce avem aici? Harta cand rasare Soarele, pt Bucuresti. Asta ar arata prognoza pt o zi. Daca vreti pt 3 luni, ridicati ingresul Soarelui in semne cardinale. Pt o saptamana, lunatiile. Dar cum mie mi-a venit asa, sa vedem cum e maine, ne uitam la asta. Si anume la casa IV, care defineste Bucurestiul. Hmm, nici o planeta. Ok, atunci cuspida IV e in Fecioara. O prima concluzie: maine va bate vantul. Mercur in Rac (apa) in sextil cu Venus (apa) in Taur (iar apa), si careu cu Luna (umeda si asta) tot in Taur. Nu mai zic de Marte conjunct cu Saturn (furtuna in toata regula), adica nu zic pt ca ar trebui sa o tina de acum o saptamana, tot intr-o furtuna... Asa ca pun pariu pe o bere ca maine o sa fiti ciuciulete toti. Io oricum imi iau umbrela, chiar daca nu vad nici un nor... ce daca o se uite toti ca la urs la mine? Pai ce stiu ei??? :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 8:20 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Mihnea, harta ridicata de tine are coordonatele Bucurestiului. Asta e clar chiar si pt mine! Intrebarea pe care ti-o pun ( recunosc ca s-ar putea sa ti se para putin tembela-urat cuvant!!) este :
de ce casa IV defineste Bucurestiul? Pt ca este vb de casa care semnifica printre altele si domiciliul ? Deci ridici harta pt coordonatele unei localitati de domiciliu , oricare ar fi ea, si apoi vezi ce se intampla in casa IV?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 9:00 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ca sa iti poti face o parere despre cum va fi vremea in urmatoarele 3 luni trebuie intai sa te uiti la tema intrarii Soarelui in Berbec pentru ca aglomerarile de nori si schimbarile meteorologice care apar vin pe fondul unor fluctuatii impuse in ciclul anterior.
Imparcul astrologiei in meteorologie este un domeniul foarte ciudat si mai putin abordat. Nu este insa greu de aplicat atat timp cat practicantul nu se hazardeaza in concluzii superficiale. la fel ca si celelalte ramuri ale astrologie, aceasta urmareste cauza procesului care se deruleaza, dar si manifestarea sa. Daca va fi furtuna trebuie urmarit pe tema cum va fi. Problema se pune ca INAINTE DE TOATE - trebuie cautata in tema daca o anumita configuratie astrala nu cumva vizeaza trasatura emotionala inainte de a viza schimbarile la nivel climatic.
Planetele rapide vor aduce schimbari de scurta durata si rapide, in timp ce planetele grele aduc schimbari masive la nivel de clima si efectele lor sunt ample si se intind pe perioade mai mari de timp. Daca Mercur in semn de aer usuca aerul si il incalzeste cand trece peste Marte sau il raceste daca trece peste Saturn, Luna va aduce oscilatii ale temperaturii cand se afla in conjunctie cu Marte, Jupiter sau (uneori) Venus si intotdeauna va incalzi putin temperatura cand va trece peste meridian si o va scadea cand va trece peste Nadir (FC). De asemenea Venus si Marte peste ascendent aduc fluctuatii ale maselor de aer, iar pe descendent calm si o tendinta generala de reglare.
In harta postata de tine Mihnea descoperim: Soarele pe ascendent (avem case egale cu Racul in prima casa), Luna deasupra orizontului intr-o zona unde temperatura este ridicata, in Taur semn fecund (semn de abudenta- poate chiar umezeala exagerata) iar Venus a trecut de punctul critic al conjunctiei cu ascendetul, deci periculul iminent al unei furtuni declansata din nimic, brusc, se pare ca nu este indicata in tema.
Avem insa un Mercur pe Rac si se indreapta spre conjunctia Marte-Saturn - semn rau pentru ca vremea se anunta instabila si rea, distructiva ori de cate ori Luna va trece peste conjunctia Marte-Saturn din leu. Orientarea lui Mercur spre conjunctia indicata este ca si cum ai indrepta o masina catre un ciclon. Jupiter retrograd in Scorpion intoarce apele din drum printr-o distribuire haotica a caldurii.
Asadar eu cred ca se anunta temperaturi foarte ridicate dublate de o umiditate de-a dreptul enervanta care va fierbe ca intr-o oala sub presiune.
Pluton retrograd in VI este semn negativ - ceva rau pluteste in aer... va construi o inconjunctie cu Soarele si se pare ca va trebui sa acceptam ceva ce s-a petrecut cand Soarele sa opus lui Pluton (nu de mult) si care are si informatia bolii ...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 10:09 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mag, ai intuit foarte bine. Ridici harta pt locul dorit, si casa IV e sectorul cel mai important din harta (deci planetele din IV), pt ca IV semnifica locatia respectiva. Alt loc important este casa I, si planetele de aici.
Asta e harta cand intra Soarele in Rac (harta comentata de Gheorghita de altfel in alta parte a forumului):

Image

Descifram harta asta, si stim la ce sa ne asteptam urmatoarele 3 luni de vara.

Daca 3 luni e o perioada prea mare, ne uitam de ex. la harta ridicata in momentul Lunii Noi:

Image

Asta ne arata ce se va intampla dpdv meteo pe durata a 7 zile, mai precis in perioada 25 iunie - 2 iulie 2006.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 10:53 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Mihnea wrote:
Mag, ai intuit foarte bine.... .


Sper ca nu intuitia feminina este cauza :wink: ( mi-am permis si eu o glumita!)

Eu nu am parcurs inca nimic din ceea ce inseamna aplicabilitatea astrologiei in meteorologie . Am incercat sa inteleg ( o fi "vina" ascendentul meu din Sagetator :roll: ) cu putina logica , de ce te-ai referit la casa IV...Oricum, nu era prea greu de dedus, dar am vrut sa aflu de la cineva care stie.
Merci!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 8:34 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ora 8,30: asa cer senin, rar mai vezi. La radio au anuntat 30 de grade :lol: Vantul bate totusi, probabil pentru a aduce norii care vor dezlantui ploaia...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 12:04 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ora 12,00: se zaresc ceva norisori albi si pufosi... vantul bate la fel de constiincios. Daca iesiti pe afara, puneti-va o palariuta de soare, sa nu faceti insolatie.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 2:42 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ora 14,30: cerul s-a acoperit de nori, care au devenit cenusii (sau ar trebui sa mai spal geamurile?)... se pregateste...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 2:44 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
AMIN..................ca bine zici.............. :D



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 9:08 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ora 21,00: ... inca nu a plouat, dar poate maine... sau poimaine... cine stie?! :roll:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 9:23 pm 
Mihnea, a plouat in schimb in alte localitati, si chiar mai mult decat trebuia :(. Am vazut la stiri ce nenorociri au fost :cry: M-am ingrozit :(


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 11:20 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ei, da, ma rog, da nu se pune. Trebuia sa ploua in Bucuresti :evil: Bine ca n-ati vrut niciunu sa faceti pariu, ca dadeam faliment :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 22, 2006 7:22 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea wrote:
Ei, da, ma rog, da nu se pune. Trebuia sa ploua in Bucuresti :evil: Bine ca n-ati vrut niciunu sa faceti pariu, ca dadeam faliment :lol:


de ce sa dam faliment ca in afara de tine nimeni nu s-a referit DOAR la 21 iunie... ci la perioada care va veni...
... Faliment? He he... cand nu ai nimic falimentul ti se pare un parfum...

Image

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 23, 2006 2:22 am 

Joined: Sat Jan 14, 2006 11:38 pm
Posts: 32
scary :roll:


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group