It is currently Fri Mar 29, 2024 3:55 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 33 posts ] 
Author Message
 Post subject: Uranus in 10,in cuadratura cu stelium in 6
PostPosted: Tue Jun 27, 2006 6:00 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Buna ziua ,tuturor.Tranzitul lui Uranus(in aspect de cuadratura cu Mercur,Jupiter si Marte in 6 )deabia a inceput,si va mai dura ceva timp.In acest timp,Marte va realiza o conjunctie cu Uranus natal si un trigon cu steliumul din 6.Desigur si Jupiter va tranzita casa 6 si cele trei planete.Nu stiu care aspect este mai puternic, si bineinteles nu stiu care este cea mai buna atitudine pe care sa o am.Mai este ceva ce ma sperie si anume NN in tranzit, peste NS natal.Dan Ciuperca spune ca aceasta perioada esre una de turnura in viata,cand trebuie stapanit NS.Concret nu stiu ce inseamna asta.Scuze pentru lipsa unei introduceri,mai ales pentru un nou venit.Pot spune doar ca urmaresc cu mare placere orice analiza facuta de voi si va multumesc daca imi dati cateva repere.Sunt nascuta in 23 decembrie 1959, ora 16,40,Nucet-Bihor.



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 27, 2006 7:24 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Buna Anaitat59.
Se pare ca Uranus are ce are cu planetele tale din VI, e Rx si tot nu se hotareste sa plece... ba se intoarce, ba pleaca, dupa aia iar se-ntoarce, ca sa-si ia avant si sa se duca... duca-se... in fine, viata ta oricum cred ca a fost destul de trista pana acum, ce mai conteaza un tranzit amarat? Ce poa sa se intample? Pai cel mai rau ar fi sa-ti pierzi serviciul si sa te imbolnavesti din cauza surmenajului. Dar Mihaela zicea ca daca aspectul din tranzit nu se regaseste in harta natala, nu-i asa grav. Asa ca trebuie sa privesti situatia cu optimism. De fapt nu numai acest aspect, ci viata ta in general. Vorba lu Murphy, zambeste, maine va fi mai rau :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Multumesc Mihnea
PostPosted: Tue Jun 27, 2006 8:55 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Ma bucur ca mi-ai raspuns atat de repede si intradevar asa este,viata nu a fost chiar blanda,dar i-am facut fata.Referitor la cele spuse de Mihaela,configuratia nu este in harta natala,intre Uranus in leu si Jupiter in sagetator este un trigon pe care de multe ori l-am simtit ca pe o mana a Domnului.De multe ori m-am simtit foarte norocoasa,in momente in care chiar nu mai speram nimic.Si acum sper,insa capacitatea de lupta mi-a disparut si nu prea stiu in ce sa caut forta.Dintotdeauna am gasit implinire in munca,iar acum cred ca nu am stiut sa echilibrez lucrurile.Daca doresti sa-mi mai raspunzi,spune-mi te rog daca locatia actuala este departe de locul nasterii(am plecat la 7 ani)ar trebui sa-mi ridic o alta harta?



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Multumesc Mihnea
PostPosted: Tue Jun 27, 2006 10:41 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
anaitat59 wrote:
daca locatia actuala este departe de locul nasterii(am plecat la 7 ani)ar trebui sa-mi ridic o alta harta?


Parearea mea este ca trebuie sa ridici harta pt locul in care te afli in acel moment. De fapt chiar, unde esti in acest moment? (ia zi, in fata calculatorului :lol: )

Desigur, ma refer la locatia tranzitului. Harta natala ramane neschimbata.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Harta actuala
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 8:58 am 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Acum sunt in Iasi,si nu,nu mai eram in fata calculatorului,sorry.In perioada asta am si lucruri bune in preajma, printre care si fiica mea care imi aduce multa implinire.Dar sa revin la harta,eu ma joc putin cu Astrolog 54 dar nu prea stiu sa fac calcule ,mai mult am citit manuale incercand sa-mi inteleg harta ,decat am exersat.Inainte de a intra pe site-ul acesta am urmarit cu multa placere discutiile dintre voi si am vazut ca utilizati cateva programe,pe care voi incerca sa le accesez.Vorba ta,ce poate sa se intample mai rau decat sa raman fara servici,sper sa nu ma imbolnavesc, si atunci sa am mult timp pentru aceasta placere.O zi buna ,Mihnea.



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 8:59 am 
Mihnea wrote:
Dar Mihaela zicea ca daca aspectul din tranzit nu se regaseste in harta natala, nu-i asa grav.


Mihnea, merci dar eu sunt doar un mic mesager, cel care a spus acest lucru este Armand Constantinescu. Adrian Cotrobescu de asemenea, iar aici pe forum Gheorghita a subliniat de mai multe ori importanta temei natale, atunci cand tranzitele sau RS-urile indica aspecte malefice.

Oricum pt anaitat vreau sa-i spun ca nu Uranus este vinovatul principal pt problemele ei din ultimul timp, ci tranzitul lui Pluton peste steliumul din casa 6 unde se afla si Marte, asta cumulat cu tranzitul lui Saturn care a facut opozitie cu Saturnul natal. Deci frustrarile si limitarile au capatat o tenta dureroasa si dramatica provocand transformari ireversibile.
Dar nu vreau sa te supar insa Pluton, continuandu-si mersul sau acum a intalnit Soarele natal, si peste ceva timp se va intalni si cu Saturnul natal din casa 7.
Asa incat trebuie sa te inarmezi cu rabdare, iertare si convingerea ca nimic din ce ni se intampla nu este chiar aleatoriu, iar noi suntem aici pt a experimenta si a ne imbogati spiritual. Asa incat tot ce traim ne este necesar.


Last edited by mihaela01 on Wed Jun 28, 2006 5:34 pm, edited 1 time in total.

  
 
 Post subject: Pentru Mihaela
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 10:10 am 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Multumesc Mihaela,s-ar putea sa ma insel eu insa Pluton va face conjuctie cu soarele natal peste doi ani,iar cu Saturn peste sase.In acelasi timp va face si trigon cu Pluton natal.TTranzitul peste Marte in 6 al lui Pluton nu l-am resimtit atat de rau,precum cel al lui Saturn.Insa vorba ta, trebuie sa ma inarmez cu multa rabdare.Sper ca peste "putin" timp sa pot comunica cu voi si pe alte harti, si eventual sa pot ajuta si eu pe cineva.O zi buna.



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 10:24 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Image

Orbul folosit de mine la aspecte e poate neconventional, de doar 1 grad. Voi ce orb folositi la tranzite?



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 6:48 pm 
Mihnea wrote:
Orbul folosit de mine la aspecte e poate neconventional, de doar 1 grad. Voi ce orb folositi la tranzite?


In privinta tranzitelor, eu cred ca orburile sunt aceleasi, ca si la aspecte, dar aici eu am constatat ca, fiind vorba de evenimente, acestea nu se produc fix in ziua in care orbul e perfect, iar Pluton este fix in acelasi grad cu planeta pe care o tranziteaza. Este posibil ca un eveniment sa declanseze un lant de alte evenimente care sa duca spre un anumit deznodamant. De ex la mine tranzitul lui Saturn "s-a manifestat" incepand cu opozitia la 6 grade. Practic atunci a inceput totul. Iar evenimentele vin in cascada, cu o amploare crescanda si cu un maxim atunci cand Saturn (sa-l numim pe el), isi reia mersul direct dupa retrogradare. Atunci are loc practic "decapitarea", sau lovitura finala.

In cazul lui anaitat, eu am vazut ca la sfarsitul lunii martie 2006, Pluton era la 27 grade Sagetator, iar Soarele ei natal este la 1 grad Capricorn. Deci orb de 3 grade, iar eu cred ca asta poate fi numita conjunctie. Atunci Pluton incepe sa retrogradeze, este adevarat, deci se indeparteaza putin de Soarele natal, insa intalnirea cu Soarele s-a produs, iar evenimentele se pot produce. Sau nu!

Anaitat, s-a vazut ca stii astrologie, dar spune-mi si mie te rog, cum poti delimita evenimentele aduse de tranzitul lui Saturn in opozitie cu Saturnul natal, de cele produse de tranzitul lui Pluton peste Marte natal, in conditiile in care cele doua tranzite s-au produs in aceeasi perioada?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 7:57 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
Orbul folosit de mine la aspecte e poate neconventional, de doar 1 grad. Voi ce orb folositi la tranzite?



Nu este neconventional Mihnea . :)
Exista doua categorii de tranzite : cele prin conjunctie si cele prin aspecte iar toleranta folosita in ambele cazuri este de +/ - 2 grade .
As mai putea spune ca doar Saturn isi poate face simtita influenta pina la o orbitate de 7 gr dupa implinirea aspectului exact .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 8:12 pm 
annahita wrote:
As mai putea spune ca doar Saturn isi poate face simtita influenta pina la o orbitate de 7 gr dupa implinirea aspectului exact .
Annahita


De ce doar Saturn? Celelalte planete grele nu?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 9:49 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
De ce doar Saturn? Celelalte planete grele nu?


Pt ca Saturn mai este numit si Generalul Karmei .


Dar cred ca ar trebui sa vedem mai inainte ce reprezinta Saturn .
Saturn mai este numit si Cronos (TIMPUL ). El nu ne ingaduie sa parasim scoala vietii inainte de ora hotarita . Se stie ca Saturn la nastere este plasat exact in locul unde in trecut am dovedit imaturitate ,lipsa de discernamint ,excese de tot felul etc .
Sfidindul pe Saturn inseamna ca sfidam timpul si toate trebuiesc facute la timpul lor .Sfidarea saturniana inseamna sa nu-ti accepti conditia ,sa nu-ti accepti planul de viata pe care ti l-ai asumat inainte de o noua incarnare pe Pamint . Actiunile planetei Saturn se caracterizeaza prin aminari ,blocaje ,restrictii limitari ,pierderi de tot felul ,detasari .De ce ? pt ca este nevoie de o frina radicala pt a curma excesele si devierile de la evolutia spirituala . Simultan cu constringerile sale ,Saturn ofera si conditiile de iesire din impas ,si care trebuiesc sesizate . Tranzitele lui Saturn chiar daca le resimtim ca o pedeapsa abatuta asupra noastra (este adevarat saturn ne si pedepseste ) ne pot face cel mai mare bine , ne ajuta sa nu deviem prea mult de la evolutia noastra spirituala . De aceea se resimte pe un orb atit de mare ,e nevoie sa constientizam unde gresim iar raul pe care l-am resimtit nu este decit un bine pt mai tirziu .

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 10:54 pm 
Cam asa ne face dragutul de Saturn :roll: :lol:))) El este autoritatea care tine totul sub control, si practic ne aduce pe drumul cel corect, chiar cu forta atunci cand refuzam.

Dar practic efectele tranzitelor lui Saturn se resimt permanent la trecerea lui prin toate sectoarele, deci prin case. Adica el influenteaza si face ordine peste tot pe unde trece. Chiar daca nu face un aspect major in tranzit, atunci cand Saturn tranziteaza de ex casa 7, cu siguranta apar frustrari in relatii, cand tranziteaza casa 12, iarasi esti obligat sa te limitezi la introspectie si eventual la explorarea universului tau interior. S.a.m.d.

Cat despre celelalte planete grele cum ar fi Uranus sau Pluton, trecerea lor prin case lasa in urma transformari uneori uriase si de neimaginat. Practic isi pun amprenta pe casa pe care o tranziteaza si se ocupa de sectorul respectiv foarte serios pe tot parcursul tranzitului.

Cred ca este un subiect foarte vast dar cu siguranta extrem de interesant.


  
 
 Post subject: Saturn sau Marte?Sau ambele.
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 11:31 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Ai dreptate Mihaela,tranzitele au fost simultane dar eu le-am interpretat dupa casa in care s-au produs evenimentele.In timp ce Saturn tranzita ascendentul si implicit se opunea soarelui(am uitat sa specific ca in harta mea As este la 29 grade gemeni,nu stiu cat de bine este realizata)ulterior lui saturn,evenimentele survenite mi-au afectat mult casa parteneriatului,in timp ce serviciul sau chiar sanatatea mergeau bine.Din totdeauna,casa 6 a fost bine sustinuta, cu noroc a-si putea spune,fapt pe care eu il pun pe seama trigonului Jupiter-Uranus.Nu stiu cat de bine am interpretat atunci toate tranzitele,stiam destul de putin,dar ceea ce stiu este ca problemele au inceput cu Saturn la 6-7 grade rac,realizand o cuadratura cu luna natala 6 gr. balanta,si o opozitie cu saturn natal la 8 gr.capricorn.In acest timp casa muncii mergea bine,desigur conflicte ,munca din plin dar nimic grav.Este drept ca sunt speriata de Pluton,dar mai mult pentru ca nu stiu,de fapt nu am gasit multe de citit despre el.Doar in cartea lui D.Ciuperca si stiu ca ai citit-o,si nu este foarte mult.Doar ca trebuie sa acceptam schimbarea sub toate formele.Cred ca este destul de greu.Acum iti doresc noapte buna.



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 28, 2006 11:57 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Anaitat59 (e mai usor daca-l citesti invers :wink: ) io cred ca ar trebui sa incepi prin a-ti verifica harta natala. Adica si eu zic ca ai citit destul pt a-ti da seama daca ai AS in Gemeni sau in Rac. Ca e important...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Saturn sau Marte?Sau ambele.
PostPosted: Thu Jun 29, 2006 9:07 am 
anaitat59 wrote:
(am uitat sa specific ca in harta mea As este la 29 grade gemeni,nu stiu cat de bine este realizata)


Anaitat, tu stii mai bine care iti este ascendentul, insa conform datelor furnizate de tine, astrograma pe care a ridicat-o Mihnea este corecta si are asc la 1 grad Rac. Nu stiu care e amanuntul care ne scapa :?


  
 
 Post subject: Ascendent
PostPosted: Thu Jun 29, 2006 1:15 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Buna ziua ,Mihnea!Citeste cum iti este mai usor!S-ar putea sa-mi recapat simtul umorului in acest fel.Hai ajuta-ma cu ascendentul:intrucat mama spune ori 16,35 ori 16,40 nu stiu nici eu prea bine.Dar voi lua un eveniment major, respectiv nasterea fiicei mele:15 aprilie 1983.NN la 28 grade gemeni.Acum ,s-ar putea sa-mi doresc si eu foarte mult asta pentru ca se spune ca un ascendent in gemeni sau sagetator ajuta mult ,in conditiile unei cuadraturi luna-saturn la nastere.Si cum lupt de atata amar de vreme cu acest aspect si am reusit sa-mi pastrez o viziune optimista asupra vietii ..... cine stie!



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 29, 2006 11:02 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ok, pai atunci o sa te numesc Tatiana, nu stiu de ce dar e mai usor de pronuntat decat Anaitat. Care e treaba cu NN al fetei tale? Eu stiam ca e ceva cu Soarele parintelui, care devine AS copilului (sau invers?). In fine, nu trebuie sa te iei dupa ce spune mama ta, poate ceasul pur si simplu nu mergea bine, era inainte cu 10 minute de ex (eu asa il potrivesc, ca sa nu intarzii :lol: )... Io ma refeream la ceva mult mai simplu, pur si simplu gandeste-te ce AS ti se potriveste, Rac sau Gemeni. Si sa nu-mi zici ca nici unu... :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Buna ziua Mihnea.
PostPosted: Sat Jul 01, 2006 7:08 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
De vreo doua zile ma analizez si, da ai dreptate:ascendentul este in rac.Acuma ce sa spun,...nu cred ca imi suradea foarte mult,datorita aspectarii proaste a lunii, si luam harta asa cum era.Dar in aceste conditii se schimba toate datele ...am planete pe cuspida 6 , 7, guvernatorii devin altii.Va trebui sa citesc mai mult.Acum am sa te intreb ceva ; am citit ce i-ai raspuns INEI 22 legat de NN.(de fapt topicul este despre ascendent)Daca am NN in 4 si NS in 10, inseamna ca trebuie sa las deoparte cariera si sa-mi indrept atentia mai mult spre familie,parintii?Daca tii minte,de fapt sunt sigura ca tii...' am avut o intrebare despre suprapunerea NN in tranzit peste NS natal .Daca stii ce inseamna stapanirea NS natal in aceasta perioada , cuadrat si cu ascendentul si cu soarele natal si in casa 10, da-mi o sugestie care sa ma ajute ;Multumesc.Tatiana



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Pentru Mihaela
PostPosted: Sat Jul 01, 2006 7:19 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Mihaela , am vazut ca stii mai multe despre tranzitele lui Pluton ,iar eu in afara de ce am citit in Astrologia.... lui Dan Ciuperca nu prea am gasit nimic .Pacatul meu , poate nici n-am cautat suficient dar te rog da-mi o idee , mai ales ca trebuie sa ma pregatesc pentru tranzitele respective .Poate totusi daca este bine aspectat la nastere ,scapam mai usor!Multumesc.



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jul 01, 2006 10:10 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Tatiana, imi dai impresia unei persoane foarte ordonate, analitice etc. Asta dupa cum scrii pe forum. Spune-mi te rog daca este asa. Referitor la NN peste NS, mai mult decat ce scrie D.C. nu stiu nici eu... Iar in harta natala, da, este corect ce ai spus. Trebuie sa renunti la avantajele sociale (care ti s-au creat tocmai ca sa ai la ce sa renunti) si sa-ti vezi de familie si copil.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jul 01, 2006 11:08 pm 
Tatiana, nu stiu cat e de usor sa scapam, sau daca e indicat sa scapam, de fapt nici nu stiu daca avem cum sa ne sustragem, dar harta natala pt fiecare dintre noi indica ceea ce AR TREBUI sa facem.
Tu ai ascendent in Rac, iar Luna in casa 5. MC in Pesti, iar Neptun in 5. Ca o prima concluzie s-ar spune ca ai talent pedagogic si un comportament matern (zodia Racului este inglobata in casa 1 a personalitatii), deci inclinatiile spre activitati cu copiii carora sa te dedici ar fi indicate. Cu Venus in 5, placerea este si de partea ta. De asemenea Venus in 5 indica faptul ca primul tau copil este sursa de fericire pt tine.
Pluton, guvernatorul casei 6 este in 4. Deci esti obligata sa te dedici familiei in detrimentul carierei care trebuie sacrificata MC fiind in Pesti.

Clusterumul din casa 6, indica un anumit gen de activitate prin care trebuie sa alini suferintele celorlalti, sa oferi ajutor celor care au nevoie. Prezenta lui Jupiter acolo este salvatoare, deoarece in lipsa lui, cuadratura Pluton-Marte si opozitia Lilith-Marte ar face ravagii.

Si fiecare om are in suflet sentimentul ca este sau nu pe drumul cel bun. Atunci cand ne abatem, suferintele vin sa ne indice de fapt acest lucru.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jul 01, 2006 11:21 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Da Mihnea , asa este dar sincer nu prea cred ca este o calitate intotdeauna.In ce priveste renuntarea la cariera este foarte greu de acceptat, de cand ma stiu muncesc pentru asta, chiar muncesc si nu cred ca stiu sa fac altceva,iar fiica mea are 23 de ani.Insa stiu ca ai dreptate doar ca nu-mi face placere sa recunosc.Probabil ca indiferent de ce vreau eu astrele ma vor determina sa-mi urmez calea.Cunosti multi oameni care renunta cu zambetul pe buze la "ceva "pentru care au depus mult efort?Hai ca daca spui ca stii, o sa-mi fie mai usor.De fapt s-ar putea sa fie mai usor decat cred eu ,tot ma bate gandul de ceva vreme sa duc o viata simpla , izolata.Apropo, cum reusesti sa ai pentru toata lumea o vorba buna? Te ajuta cumva...ascendentul in berbec ?Tatiana



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jul 01, 2006 11:40 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
:lol: Draga Tatiana, la mine AS in Berbec cred ca e mai mult responsabil cu un anumit gen de infantilitate de care dau dovada, uite si tu, toti au poze frumoase sau cu un simbol, ceva, iar eu imi aleg un elefant care da din trompa :lol:
Ehehe, sa renunti la munca e cel mai usor lucru, de fapt de ceva timp ma bate gandul sa-mi trimit nevasta la munca si sa stau eu cu copilul. Asta da viata: dimineata plimbari in parc, dupa-masa somn, dup-aia iar plimbare in parc, seara televizor :lol:
Te-am intrebat de ordine si disciplina in viata ta (care nu se observa direct in harta ta natala) pt ca am citit undeva ca un cluster intr-o casa, da ceva din semnul corespunzator acelei case (adica Fecioara in cazul tau).



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 02, 2006 1:48 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Mihaela, de cand am citit ce mi-ai spus ma simt total debusolata, pentru ca daca harta mea arata asa ceva , inseamna ca nimic din ce am facut pana acum nu a fost cum trebuia.In afara de faptul ca intradevar copilul a insemnat si bineinteles inseamna enorm pentru mine,restul este diametral opus.Munca mea nu are nimic de a face cu linistea si inocenta copiilor, ci cu o structura dura,"militara"a-si putea spune, desi nu a fost alegerea mea ...ci asa s-a intamplat.In acest moment, intradevar doresc ca lucrurile sa fi fost asa cum spui tu.Si , de fapt ce inseamna asta?Ca s-ar putea sa fi gresit drumul.Despre cuadratura Pluton -Marte nici nu am avut habar ca o am.Trebuie sa mai citesc mult, si daca fac erori te rog sa ma scuzi , si sa ma corectezi.Dar am descoperit ca imi place foarte mult aceasta comunicare, toate subiectele sunt noi posibilitati de a invata cate ceva si bineinteles doresc sa fiu acceptata de catre cei ce mi-au acordat timpul lor.Tatiana



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Infantilitate???
PostPosted: Sun Jul 02, 2006 2:21 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Stii Mihnea, chestia cu poza nu cred ca este relevanta pentru a defini capacitatea cuiva de a fi "infantil"sau nu.Poate avea multiple conotatii in interpretarea personalitatii.Dar ceea ce este cert , este ca provoaca multa bunadispozitie,eu spre exemplu zambesc de cate ori o vad si chiar nu prea am zambit mult in ultima perioada.(nu doar poza ci felul tau de a te exprima)Si nu prea cred ca esti infantil, ci doar ca doresti sa te intorci la ceva bun din copilaria ta(o amintire frumoasa?).Sa-mi spui daca gresesc.Acum te rog sa-mi spui ce stelium am eu in Fecioara, pentru ca eu stiu ca il am in Sagetator.Bine , acum imi voi reevalua harta ca sa descopar ce am gresit in interpretarea ei ,recunoaste ca este posibil sa ai un ascendent la30 grade , si atunci ce faci , cum o dai la pace ,ori gemeni , ori rac.Si nu prea au asemanari!Cat despre ordinea pe care o fac, da exista, si nu prea sunt mandra de asta crede-ma.Despre plimbarea in parc cu copilul, si somnul de pranz s-ar putea sa descoperi ca responsabilitatea este mare, si tot o mama este indicata sa le faca.
Renuntarea la munca, eu nu o consider usoara.Ce te faci cand esti indragostit, dependent de munca?Chiar daca este greu fara ea nu se poate, chiar daca iti spun medici ca te distrugi tu mergi inainte.S-ar putea sa existe o solutie in a schimba sensul de mers, dar nu cel fundamental.Fiind duminica, iti doresc plimbare placuta in parc.Tatiana



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Infantilitate???
PostPosted: Sun Jul 02, 2006 4:55 pm 
anaitat59 wrote:
este posibil sa ai un ascendent la30 grade , si atunci ce faci , cum o dai la pace ,ori gemeni , ori rac.Tatiana


Poate fi la 30 de grade, iar asta nu inseamna ca nu e intr-o zodie anume. 30 grade gemeni e gemeni, iar 0 (zero) grade rac e rac.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 02, 2006 5:53 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
30 grade gemeni e gemeni, iar 0 (zero) grade rac e rac.



Gradul 30 intr-o zodie nu exista .Avem 29.59 gr gemeni si 0.01 gr rac .


Quote:
acum imi voi reevalua harta ca sa descopar ce am gresit in interpretarea ei ,recunoaste ca este posibil sa ai un ascendent la30 grade , si atunci ce faci , cum o dai la pace ,ori gemeni , ori rac.

Cind asc se afla in primele 3 gr sau ultimele 3 gr ale unei zodii se spune ca persoana este nascuta pe virf intre doua semne . Caracteristicile celor doua semne atunci se amesteca . Tu poti spune ca ai asc in rac deoarece ti-a iesit la 1 gr rac deci tendinta dominanta este a zodiei rac dar vei avea si ceva influente din gemeni .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 02, 2006 9:54 pm 
Mihnea wrote:
la mine AS in Berbec cred ca e mai mult responsabil cu un anumit gen de infantilitate de care dau dovada, uite si tu, toti au poze frumoase sau cu un simbol, ceva, iar eu imi aleg un elefant care da din trompa :lol:


Mihnea, performanta elefantului tau este aceea ca in acelasi timp da si din 'mana' nu doar din trompa :lol:))))))). Deci e ceva, nu?:))))))


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 02, 2006 10:08 pm 
annahita wrote:

Gradul 30 intr-o zodie nu exista .Avem 29.59 gr gemeni si 0.01 gr rac .
Annahita


Gradul 30 al unei zodii se suprapune peste gradul 0 al zodiei urmatoare pt ca cercul zodiacal are totusi 360 de grade si trebuie sa se inchida:))).

Eu spuneam ca pozitia ascendentului sau a altui element din astrograma trebuie considerata acolo unde de fapt se afla, chiar daca este la limita dintre doua zodii. Influentele pe care le primeste sunt diverse si exista evident de la ambele zodii.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 02, 2006 10:40 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
Gradul 30 al unei zodii se suprapune peste gradul 0 al zodiei urmatoare pt ca cercul zodiacal are totusi 360 de grade si trebuie sa se inchida:))).


Daca tu spui ...!!!
Totusi daca gr 30 al unei zodii se suprapune peste gradul 0 al urmatoarei zodii care dintre zodii avem ? Gradul 30 ar insemna practic gradul 0 si nu cred ca am putea spune ca la acel grad exista si racul si gemenii trebuie sa existe o delimitare a celor doua zodii iar tu ai afirmat :
,, 30 grade gemeni e gemeni, iar 0 (zero) grade rac e rac."

Quote:
Eu spuneam ca pozitia ascendentului sau a altui element din astrograma trebuie considerata acolo unde de fapt se afla,


Cu pozitia sau elementele din astrograma am inteles .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 02, 2006 11:10 pm 
annahita wrote:
Daca tu spui ...!!!
Annahita


Deci matematic vorbind gradul 30 al unei zodii se suprapune peste gradul 0 al zodiei urmatoare. Iar eu am spus:
Quote:
Poate fi la 30 de grade, iar asta nu inseamna ca nu e intr-o zodie anume. 30 grade gemeni e gemeni, iar 0 (zero) grade rac e rac.

Pentru ca exista si minute si secunde in cadrul unui grad.

Daca stiam ca imi vei analiza cuvintele sub microscop as fi explicat foarte clar inca de la inceput.


  
 
 Post subject: Re: Infantilitate???
PostPosted: Mon Jul 03, 2006 3:27 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
anaitat59 wrote:
doresti sa te intorci la ceva bun din copilaria ta


Tatiana, chiar nu stiu ce sa zic. Probabil asa este, psihologic vorbind, dar daca este asa, atunci tendinta asta e cumva ascunsa in strafundurile inconstientului meu. In orice caz, maturitatea nu cred ca ma caracterizeaza, si nici nu doresc acest lucru.

anaitat59 wrote:
ce stelium am eu in Fecioara, pentru ca eu stiu ca il am in Sagetator


N-ai. Steliumul este in Sagetator, dar si in casa VI, care e asociata cu Fecioara. Asta-i secretu.

Si referitor acum la numere, exista o teorie cum ca nu exista numere intregi (fiecare numar intreg fiind de fapt infinit), adica orice numar intreg are de fapt o infinitate de zecimale 9 in coada adica ceva de genul 999999...9 sau o infinitate de 00000...01 Iar cu numarul zero, treaba e si mai complicata, el facand trecerea de la +infinit la -infinit... Complicat rau cu matematica asta :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 33 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group