It is currently Fri Apr 19, 2024 2:19 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: casa 9
PostPosted: Sun Jul 09, 2006 10:22 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
am citit ca semnificatia casei a 9-a este casa marilor studii (nivel de facultate). Daca nu ai nici o planeta in aceasta casa ce inseamna?
in casa a 7-a , ce planete iti spun ca o sa ai mai multe casatorii?
eu am mai multe planete in casa 1, ce inseamna asta?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 09, 2006 10:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
atunci cand o casa nu este locuita de planete, trebuie vazut guvernatorul casei respective, unde este pozitionat si ce aspecte face cu celelate planete.
referitor la casa 7, nu stiu sigur care planete iti vorbesc despre mai multe casatorii, parca marte, pluton si neptun, iar uranus despre eventualitatea ruperii bruste a casatoriei ( aflu si eu odata cu tine :oops: ), dar cred ca este important de vazut ce fel de semn este cel in care are cuspida aceasta casa!( ma refer la semnele mutabile).
planetele din casa I, impreuna cu semnul zodiacal in care se afla, iti vorbesc despre corpul fizic, temperament si personalitate.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 09, 2006 11:05 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
mag wrote:
atunci cand o casa nu este locuita de planete, trebuie vazut guvernatorul casei respective, unde este pozitionat si ce aspecte face cu celelate planete.
referitor la casa 7, nu stiu care planete iti vorbesc despre nr de casatorii ( aflu si eu odata cu tine :oops: ), dar cred ca este important de vazut ce fel de semn este cel in care are cuspida aceasta casa!
planetele din casa I, impreuna cu semnul zodiacal in care se afla, iti vorbesc despre corpul fizic, temperament si personalitate.


Guvernatorul casei a 9-a este jupiter, care in astrograma mea se afla la nastere in casa1?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 10, 2006 11:06 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Buna Adria,

Eu zic asa referitor la casa VII si mai multe casatorii: poti urmarii aspectele pe care le face guvernatorul casei VII, cate aspecte face atatea casatorii predispune, cel putin asa spune Armand Constantinescu; apoi mai vezi si in ce semne se afla guvernatorul casei VII adica daca este cumva in semne duale, sau el insusi apartine unui asemenea semn.
Succes, iar daca nu te descurci pune datele aici.

Ina.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 10, 2006 12:10 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
ina22us wrote:
Buna Adria,

Eu zic asa referitor la casa VII si mai multe casatorii: poti urmarii aspectele pe care le face guvernatorul casei VII, cate aspecte face atatea casatorii predispune, cel putin asa spune Armand Constantinescu; apoi mai vezi si in ce semne se afla guvernatorul casei VII adica daca este cumva in semne duale, sau el insusi apartine unui asemenea semn.
Succes, iar daca nu te descurci pune datele aici.

Ina.


Este vorba de un barbat nascut in 19.05.1960 in Suceava, un barbat cu o minte sclipitoare dar alte calitati nu prea are .
Am incercat sa-i studiez astrograma din curiozitate (a avut 2 casatorii) dar stau cu 5 carti langa mine si nu prea stiu (sunt la inceput).


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 10, 2006 12:12 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Adria, care este ora de nastere?

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 10, 2006 12:18 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
ina22us wrote:
Adria, care este ora de nastere?

Ina


nu-i stiu ora de nastere, stiu ca este dificil de facut o astrograma fara ora , dar eu am ales dupa simtul meu ca ar fi
nascut seara in jur de ora 22(asa simt eu).
multumesc pentru ajutor.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 10, 2006 12:49 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Foarte mult in interpretari nu ma pricep nici eu dar hai sa incercam; o sa atasez harta cu ora indicata de tine si poate au sa ne ajute si altii.
Daca aceasta ora este buna atunci, din prima, observam urmatoarele:
-axa Capricorn-Rac interceptata pe casele I - VII
-guvernator de casa VII este Mercur aflat chiar in domiciliu intr-un semn dual Gemeni in cj cu Soarele aflat pe casa V si cu inca doua aspecte pe care le primeste: cuadratura cu Pluton si trigon cu Jupiter R
-Lilith aflat pe casa VII

Asteptam si alte pareri.

Ina



Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 11, 2006 12:54 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Adria,

ai gasit corecte aspectele indicate de mine? ma gandesc ca il cunosti personal pe acest domn. :roll:

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 11, 2006 7:53 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
ina22us wrote:
Adria,

ai gasit corecte aspectele indicate de mine? ma gandesc ca il cunosti personal pe acest domn. :roll:

Ina


multumesc, lilith in casa 7-a semnifica tot felul de conflicte in reletii, divort, tradari diverse ,un om dificil .
Il cunosc destul de bine (l-am "studiat" destui ani fiindca eram contrariata cum un om cu o minte sclipitoare , un bun inginer unde lucreaza are totusi probleme ,este f.credul si cam ia "teapa" de la toti)
avand nodul nord in fecioara , el trebuie sa-si dezvolte o judecata critica , sa invete sa spuna nu si sa nu se lase speculat de orice profitor( tocmai ca are o fire tare slaba).


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 10:30 pm 
As vrea sa spun si eu despre acest domn Taur care mie mi se pare destul de OK! Si spun asta deoarece are Venus in Taur, Marte in Berbec, Mercur in Gemeni si Saturn in Capricorn. Deci 4 planete in domiciliu care se exprima cat se poate de armonios. Are seriozitate, chiar prea multa cu Capricornul interceptat in casa 1, fiind cam spre auster. Se descurajeaza usor pt ca Luna e in Pesti.

Axa interceptata este practic blocajul sau pe domeniul relatiilor. Cu Lilith si Saturn in axa probabil neplacerile, adulterul sau divortul au fost facute cu spalarea rufelor in public iar el a iesit cam sifonat.

Insa o axa interceptata poate indica domeniul unde accesul este interzis, tocmai pt ca omul sa se indrepte spre alte sectoare ale vietii care ii sunt necesare spre experimentare pentru evolutie.
In cazul de fata prin faptul ca Saturn si Jupiter sunt retrograde, se indica de fapt o problema karmica. Adica el acum primeste exact ceea ce altadata, in viata trecuta, a 'oferit', si anume tradari si necazuri in parteneriate.


Last edited by mihaela01 on Thu Jul 13, 2006 7:46 am, edited 1 time in total.

  
 
 Post subject: casa 9
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 11:18 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
draga Mihaela am scris un raspuns pentru tine dar drept sa-ti spun nu stiu ce-am facut cu el(sunt cam intoarsa, tocmai a murit o vecina destul de tanara 29 ani).
am si eu o intrebare pentru tine ca incepator ce sunt, care aspecte din astrograma natala indica faptul ca acest taur este un alcoolist, el neaga acest lucru(pur si simplu cand bea nu mai stie ce face , nu mai are "creier ")
a avut o multime de sanse dar a renuntat la toate pentru o "tarie" si un anturaj distrugator


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 13, 2006 12:00 am 
ADRIA, s-ar putea ca ora sa nu fie corecta. Acuma daca data e cea corecta, ar putea fi ora 2:15, si axa interceptata ar fi tot pe casele 1 si 7, iar Luna este in Pesti pe casa 12.
Dar nici asa nu e chiar batut in cuie.
De ex eu am Neptun in casa 1 si in opozitie cu Soarele. Iar aspectul asta se spune ca da tentatii spre alcool sau droguri, ori eu nu ma ating practic de alcool cu lunile, sau chiar cu anii. Iar de droguri nici nu poate fi vorba.
Asa ca....


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group