It is currently Fri Apr 19, 2024 11:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: va cer parerea...............
PostPosted: Mon Jul 17, 2006 8:42 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
vin la voi cu rugamintea de a interpreta de pe aceasta harta urmatoarele aspecte:

zmeul Marte-Mercur-Jupiter-Saturn si
zmeul Saturn-Marte--Venus-Mercur , in conditiile in care sunt implicate planete care realizeaza piramida de foc Marte-Mercur-Saturn.
Merci!

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: va cer parerea...............
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 8:36 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
he he.. era cat pe ce sa ne pacalesti... daca adaugi Chiron la aspect (pentru ca trebuie sa-l incluzi ca are gradul potrivit) iese o alta configuratie Steaua lui David, care in astrologie aduce dispersie, talente multiple, potential urias, dar si posibilitatea de a se risipi facand mai multe deodata fara sa finalizeze nimic.
Personajul indicat de tine este un om care se exprima usor, dar care se risipeste prea mult in discutii si principii. La vorbit si teoretizat este extrem de priceput, la pus in practica el, cu atatea planete pe Leu, va cautat pe cineva care sa execute.
Este un tip vulcanic, agresiv, atent la mersul lucrurilor, la ce se intampla in lume, dar prea mandru ca sa foloseasca toate aceste informatii din punct de vedere practic. Curios este ca racul e un tip harnic, un bun gospodar cu lucrurile proprii, dar aceasta configuratie il face sa fie un rac atipic, nu atat impulsiv, pt ca mai sunt raci impulsivi (Alexandru cel mare a fost Rac si toata lumea stie cruzimea lui) cat unul care idealizeaza foarte usor.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:06 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita,
asa este , cum spui, persoana are un potential extraordinar, insa printre cele foarte multe talente , este si acela de a se risipi in discutii si principii. Singura forma se impulsivitate intalnita la el este cea verbala. Este un rac extrem de sensibil. Necunoscand ora nasterii, este posibil ca Luna sa fie tot in Rac, si nu in Leu, dar nu sunt sigura.....
Iti multumesc si te rog sa ma ajuti in continuare. Eu sunt inca la stadiul la care folosesc manualele pentru interpretari si cand incercam sa ma lamuresc in legatura cu tema de mai sus, tocmai citisem in cartea lui Ciuperca cum ca numai cele 10 planete intra in configuratii....Am inteles acum ca este valabila si o configuratie in alcatuirea careia se gaseste Chiron. Si daca o configuratie are in unul din varfuri AS, MC, DS sau FC, este valabila?
Revin la tema de mai sus:

1.daca chiron nu ar fi avut acea pozitie, deci nu s-ar fi format Steaua lui David, analizam piramida si triunghuirile minore separat sau analizam cele 2 zmee, piramida fiind continuta in fiecare din ele?

2.in aceleasi conditii, in care nu ar fi fost chiron prezent pe acea pozitie, poate fi considerata planeta mercur Planeta pivot? Sau daca interpretam zmeele si nu piramida, lucrul asta nu mai este valabil?

3.Saturn, Jupiter, Venus si Marte dau si un dreptunghi mistic, nu?

Am pus cam multe intrebari!!!
Merci!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:26 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da stiu ca Dan Ciuperca spune ca asteroizii nu intra in confuratii, dar din practica eu am observat ca ei sunt inclusi, nu si axele auxialiare (ASC, MC, DESC si FC nu intra in configuratii). Chiron este deci element in Steaua lui David. Daca nu vrei sa-l iei in considerare atunci analizezi cele doua zmee. Steaua lui David se analizeza ca o configuratie distincta ... daca vrei poti lua separat cele doua triunghiuri, dar in final trebuie sa faci integrarea trasaturilor desprinse din cele doua triunghiuri analizate.
Zmeul este format dintr-un triunghi minor si unul regal, iar planeta focar va fi planeta care face trigoane cu celelelte doua planete implicate in ambele triunghiuri ce cosntruiesc zmeul - adica varful zmeului. Planeta focar este foarte importanta pentru ca indica directia spre care se indreapta nativul. Adica va folosi ca baza energia triunghiului minor si ca finalitate planeta focar.

Da Saturn, Jupiter, Venus si Marte dau un dreptunghi mistic.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:34 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Pentru aceasta tema, imi este clara prezenta marelui sextil, atata timp cat Chiron este acolo!

Am intalnit insa notiunea de Planeta pivot (tot Ciuperca) , rol ce-l poate avea una din planetele piramidei. De aceea te intrebasem, daca Mercur poate fi considerata planeta pivot si exemplificasem cu tema de mai sus (desigur, facand abstractie de faptul ca acolo este prezenta Steaua lui David. Sunt putin cam amestecate problemele, dar am vrut sa folosesc o harta deja trasata.)
Multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:00 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, planeta pivot poate fi planeta care participa la mai multe configuratii, si mercur ar putea sa fie planeta pivot. Dar, daca te uiti cu atentie si nu vrei sa iei Chiron in considerare atunci ai o alta configurantie - Locomotiva cu marte planeta Lider. locomotiva este o configuratie speciala, care aduce vointa, ambitie si puteri ascunse mobilizate cand nu te astepti. Planeta Lider este punctul cel mai sensibil, dar si planeta care ofera motivatiile pentru actiunile indicate de configuratie. Este o configuratie care se lasa mai greu inteleasa. Eu am aceasta configuratie in tema natala, cu Jupiter pe MC planea lider si iti pot spune ca este FOARTE BINE... daca spun ca pana acum tot mi-am propus tot a realizat se datoreaza in mare parte acestei configuratii la care se adauga conjunctia Soare-Mercur in cazimi si planetele in semn de pamant.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:23 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Merci, Gheoghita!
Sincer, Locomotiva nu am observat-o! Ma uit de ceva vreme pe tema asta si, cu siguranta, ma voi mai uita ... .Este importanta pentru mine!(ca si persoana pe care o reprezinta! :wink: )
Merci frumos!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: info
PostPosted: Mon Aug 07, 2006 11:12 pm 

Joined: Mon Aug 07, 2006 11:02 pm
Posts: 2
Pentru prima oara aici, as dori sa aflu cum as putea (pe cine as putea contacta) pentru a o obtine ceea ce cred ca se numeste o astrograma personala.
Multumesc anticipat,
C.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: info
PostPosted: Mon Aug 07, 2006 11:38 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Camille wrote:
Pentru prima oara aici, as dori sa aflu cum as putea (pe cine as putea contacta) pentru a o obtine ceea ce cred ca se numeste o astrograma personala.
Multumesc anticipat,
C.


Intrand pe forum, ai contactat deja suficient de multe persoane care pot face o astrograma! mai este insa ceva extrem de important: care sunt datele tale?


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group