It is currently Sat Apr 27, 2024 5:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Plecam la mare
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 3:46 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Bine bine, dar cand? Ca nu-i usor de stabilit o ora optima... Nevasta-mea zice: "Plecam maine dimineata, pe la 5". Ce usor a fost... Cum, plecati cu Mercur Rx si Lilith in III? o sa ma intrebati. Si cand peste putin timp isi reia mersul direct??? Da, va zic eu. Asa facem. Pt lamuriri vorbiti cu nevasta-mea. Ii zic ca s-ar putea sa avem ceva probleme cu masina si ce credeti ca zice? "Pai cred si io, daca nu te mai uiti si tu putin la ea..." :lol:

Totusi, am rectificat putin si am ajuns la 4:45.

Image

Harta asta oricum e varza. Nu stiu ce mi-a venit, de-am folosit doar 7 planete, orburile lui Al Biruni, si doar aspectele aplicante... huh :shock: Gheorghita are dreptate, mi-era mintea la astro orara

Eu (sau noi) suntem reprezentati de AS, in Rac, guvernat de Luna (adica o sa ne trezim cu noaptea-n cap). Calatoriile, semnificate de casa III si IX, guv. de Mercur Rx :cry: si Jupiter. Jupiter in sextil cu Luna e semn bun, cu Jupiter in V, asa ca o sa ne distram. Sper sa nu va povestesc cat de distractiv e sa impingi masina :lol:


Last edited by Mihnea on Thu Jul 27, 2006 9:14 pm, edited 1 time in total.


_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Plecam la mare
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 8:43 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu Mihnea nu asa se face... ridici tema cand pui intrebarea. Daca vrei sa ridici tema cand pleci atunci trebuie sa o suprapui peste tema natal sau revolutia solara sa vezi ce iese.
... dar astrologia orara se ia dupa momentul cand pui intrebarea.

Hai, pune intrebarea si vedem cum iese... poate acel Mercur retrograd nu are nici o treaba cu drumul vostru sau poate are... cine stie???



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 9:08 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Da Gheorghita, insa io vroiam sa vad care e cel mai bun moment in care sa plecam, ceva gen astrologie electiva... Da uite ca de o ora tot sucesc harta asta de-am ajuns sa vad numai cercuri si cerculete... si nimic... cum o dau, cum o intorc, ceva tot nu pica bine.

Am citit azi ceva interesant. Pt invatarea astro elective, cand incepeti ceva (orice) scrieti data si ora intr-un caietel. Stiu si eu, cand cumparati ceva, cand plecati undeva, lucruri mai mult sau mai putin importante. Peste un anumit timp, veti vedea daca "a mers bine" sau daca "a mers rau" treaba respectiva. Atunci va uitati si pe harta din momentul acela si incercati sa vedeti de ce s-a intamplat ce s-a intamplat.

O sa plecam pe la 10 fara ceva, daca nu se schimba iar programul, ca la noi asa e. Cand ma intorc ridicam tema si o sa vedem daca corespunde cu ce s-a petrecut. E mai simplu sa vezi dup-aia :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 9:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
No, atunci uite ca m-am uitat eu

pt tema orara din 27 iulie 2006, ora 21:25 46,15N 27,40E (locul unde am pus intrebarea)

apare in felul urmator:
termenul distractie dat de guv V - Luna in conjunctie cu Marte pe casa VII limitat in detalii sau e o sursa de tensiune si contradictie. Lilith din VII care ar da impresia ca strica tot primeste un trigon de la Mercur retrograd si cele doua rele se ocupa una de cealalta spunand ca la una plecati acolo si alta gasiti.
Drumul in sine este bun, deci mergi pe mana sotiei ca e in regula.
Guv IX pe Scorpion cand Pluton este in X poate face aceasta vacanta de neuitat atat in sensul bun cat si rau. Avem o data trigoanele lui Pluton la Junon si pe de alta parte cel a lui Jupiter la Uranus. Cum Uranus este in casa I pe axa interceptata, iar Neptun din XII se opune lui Junon, deci factorului de decizie in aceasta problema (face trigon cu Pluton guv IX) descoperim un Saturn pe VI rece si calculat, care v-ar putea impinge la extreme sau sa incercati ceva dur si riscant care v-ar slabi integritatea.
Atentie la alimente - daca ochiul nu va spune ca sunt bune sa nu va luati nici dupa termenul de garantie... apele mici sunt periculoase (saturn in VI) pot ascunde obiecte ascutite sau care bareaza trecerea (de exemplu ca si cum te-ai impiedica te lovesti si te doare piciorul tot concediul apoi iti trece).
Apele involburate atrag mai mult decat e cazul...
Aspectul general, cu tot cu avertizarile de rigoare care, din fericire sunt doar avertizari si nu evenimente, tema este buna si iti va aduce bucurie si incantare.
Concediu placut!... si eu merg saptamana viitoare la Campulung... abia astept...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Soare si pace
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 11:22 pm 

Joined: Sun Jun 25, 2006 6:11 pm
Posts: 31
Concediu placut si sa va intoarceti sanatosi acasa.Tatiana



_________________
anaitat
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 12:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:50 pm
Posts: 56
Location: Bucuresti
Si eu plec la mare cred ca miercuri. In ciuda faptului ca ar trebui sa ma bucur, nu stiu de ce nu ma prea traga ata, poate si pentru ca sunt oarecum fortata de imprejurari sa plec si cu mama mea cu care nu ma inteleg prea grozav, si cu copii binenteles (mai mult pentru ei ma duc!) Am pus si eu o intrebare orara, referitoare la cum va fi...mai ales drumul...daca vom ajunge fara peripetii. Anul asta cred ca nu mai mergem cu masina mea, asa ca ne va duce tatal meu si vom fi pe mana lui.

Image

Eu sunt reprezentata de Venus, guvernatorul ASC-lui si sunt exact pe MC, drumul este reprezentat de Jupiter, guvernatorul casei 3, iar vacanta in sine de Mercur, guvernatorul casei 9.

Venus se apropie de o conjuncie cu Mercur in 7 grade si ceva, in semn cardinal si casa succedenta ar fi vorba de zile, desi cred ca vom pleca mai devreme de termenul asta. Exista un trigon regal intre Venus, Jupiter, acest aspect fiind separant, si cu aspect aplicant cu Uranus care este si al doilea guvernator al casei 5 sa zicem distractiilor.
Luna al doilea reprezentant al meu, adica al intrebarii, va face o cuadratura cu mine, Venus cam in dreptul ASC-lui, ceea ce inseamna ca va fi o cuadratura si intre Venus si ASC. Poate asta indica faptul ca nu ma incanta ideea si nu o sa ma simt prea bine acolo (cu compania pe care o am...)

Acuma, uitandu-ma pe tabelul lui Ptolemeu, in rac luna este in domiciliu iar Venus primeste pe Mercur "by term and face" cum s-o zice pe romana?! ... in termenii sai si in fata? :oops: ceea ce pare sa fie bine asa pe ansambu.

Lilith face o cuadratura cu Pluto din casa a treia, ce ar pute fi? In casa a 3-a mai e si punctul norocului, sa zicem ca va fi un mic noroc la drum?

Guvernatorul meu este acelasi si cu al casei a 8-a a accidentelor.

Gheorghita ma ajuti putin , te rog!



_________________
/ Ascendent - rac / Soare - leu / Luna - fecioara /

*´¨)
¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ *

"...The best forecasts are not those that come true, but those that warn, teach and prepare..."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 5:09 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Dupa tema ridicata de tine drumul par sa fie in regula. Acolo pot aparea niste probleme: sa va fure cineva ceva: Pluton guv II pe casa de comunicatie III, Lilith si LUna in XII, luna cu venus in receptie mutuala, iar pe semele astea nu pare deloc pozitiva, iar Mercur pe Rac abia desprins de "ceea ce a fost" pare sa nu mai fie atent iar trigonul cu Uranus pare sa fie bun doar pentru drumul in sine.
casa IX este, cum bine ai zis, raspunatoare de vacante, dar casa V, care aduce vacantei notiunea de distractie pentru ca nu va duceti la tratament si sa va destindeti si sa va faceti de cap, intervine cu 2 planete pe cuspide (neptun pe V si Uranus pe VI) ceea ce intensifica nota de mister, situatiile pe muchie, neprevazutul care va poate leza.
faptul ca nu te trage sa te duci pare sa fie un presentiment.. nu stiu exact cum sa-l definesc, poate presentiment suna prea oficial si poate prea mult, oricum vacanta pare sa aiba amprenta Lunii negre din XII care tocmai pentru ca este in XII nu va arata de pe acum ce ar putea fi atunci.
Celelalte probleme legate de Neptun in V - ai putea sa pierzi controlul celor cu care te duci, saturn, soare si Mercur pe X - distractie cu nabadai, Venus in rac pe IX o temperatura prea dinamica la care nu te adaptezi, ar putea fi celelalte probleme.
In rest toate sunt in regula.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 7:30 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:50 pm
Posts: 56
Location: Bucuresti
Multumesc mult, Gheorghita!

O sa mai "rumeg" ce mi-ai spus aici ....

Casa 5-a mai este si a copiilor mei. Sper sa nu aibe ei vreo neplacere.

Oricum o sa va spun la intoarcere cum a fost.

Mi s-a parut buna ideea lui Mihnea sa se tina o evidenta a anumitor evenimente si urmarit mai incolo cum a fost ... (dpdv astrologic). Asa ca o sa-mi notez si ora la care o sa plecam si la intoarcere ma pun pe studiat :D



_________________
/ Ascendent - rac / Soare - leu / Luna - fecioara /

*´¨)
¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ *

"...The best forecasts are not those that come true, but those that warn, teach and prepare..."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 7:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Vacanta placuta si sa nu uiti de plimbarile seara pe malul marii... abia atunci simti ca vine dintre mare un cantec mirific, o frumusete aparte ce trece dincolo de sunetul valurilor si te invaluie. Sa te asezi pe plaja si in semiobscuritate sa lasi marea sa-ti vorbeasca... sau sa te prefaci macar ca intelegi ce-ti spune. Dupa 10 minute, cand deschizi ochii, o vei vedea altfel.
Eu nu sunt disperat sa merg la mare, pentru galagia care este acolo, insa deschiderea aceia de apa, care se misca dupa propirul ei ritm si care imbatiseaza prin continutul ei mistere adanci, are in sufletul meu un loc special. Prefer insa linistea muntelui care-ti inghite respiratia in linistea lui si care te face sa te simti atat de mic si trecator prin viata.
Natura are ceva magic in ea, ceva divin...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 8:53 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:50 pm
Posts: 56
Location: Bucuresti
Multumesc mult! O sa-mi aduc aminte negresit de ce mi-ai spus!

Si tie vacanta placuta, am inteles ca pleci la Campulung!

P.S. Si daca nu te superi vreau sa-ti urez de pe acuma LA MULTI ANI! Poate pleci tu mai devreme sau eu nu mai apuc sa intru pe net... Iti doresc din tot sufletul sa ai parte de cat mai multe bucurii, impliniri, realizari, multa fericire si tot ce-ti mai doresti tu!



_________________
/ Ascendent - rac / Soare - leu / Luna - fecioara /

*´¨)
¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ *

"...The best forecasts are not those that come true, but those that warn, teach and prepare..."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 8:55 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
wow ... multumesc frumos, Alma... multumesc... :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Distractie placuta :D :)
PostPosted: Mon Jul 31, 2006 6:29 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
distractie placuta la toti cei care au si anul acesta norocul sa se duca undeva in afara locului unde se afla...eu de 4 ani nu am putut pleca nicaieri din motive financiare si din lipsa de cam orice.......si tocmai eu...cu stellium in casa a IX-a........ :cry: :lol: :cry: ....da..numai ca stellium-ul e in taur....deci daca nu is anumite conditii eu nu as merge nici moarta.nu concep sa merg intr-un loc dor de dragul de a merge...nu...vreau cu adevarat sa ma simt bine pe toate planurile si sa fie aproape de perfectiune(deh...fecioara la ascendent)....am zis ca in vara asta o sa fie lucrurile neimaginat de bine.....dar la fel....... :evil: acuma depind de niste factori foarte aiurea;daca am noroc plec la sighisoara...daca nu..atunci 'la mama naibii' :lol: p unde am mai trimis eu in reviste....jupiter ala conjunct cu pluto in casa III nu a stat degeaba...anu asta castigand chestii-trestii la 3 concursuri.......iar daca nici asa...pai ,...ce sa mai spun...am sa ma mai uit p tranzite si sa ma oftic :roll: :cry:



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 1:30 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Multumesc Gheorghita pt intrebare. Acum ca m-am intors, totul pare clar :)

coser wrote:
termenul distractie dat de guv V - Luna in conjunctie cu Marte pe casa VII limitat in detalii sau e o sursa de tensiune si contradictie. Lilith din VII care ar da impresia ca strica tot primeste un trigon de la Mercur retrograd si cele doua rele se ocupa una de cealalta spunand ca la una plecati acolo si alta gasiti.


Intr-adevar, multe discutii contradictorii cu consoarta... chiar poate mai multe decat de obicei. Totusi m-am abtinut si n-am sugusat-o, cum doream in unele momente. Limitarea a fost in sensul ca dupa 5 zile ne-am plictisit de atata soare si de-abea asteptam sa ne intoarcem acasa, sa dormim in patul nostru moale si confortabil...

coser wrote:
Drumul in sine este bun, deci mergi pe mana sotiei ca e in regula.


Chiar a fost bine. Masina a facut figuri la inceput, s-a oprit motorul cand treceam o cale ferata :lol: , dar dupa ce am oprit si am suflat in jigler (deh) a mers bine. Mercur Rx mi-a facut o figura cand am ajuns in Constanta, unde am reusit sa ma pierd, desi nu mi s-a intamplat asta niciodata pana acum. Dupa ce am mers aiurea, mi-am dat seama ca suntem departe de drumul spre Mamaia, si am facut cale-ntoarsa.

coser wrote:
Guv IX pe Scorpion cand Pluton este in X poate face aceasta vacanta de neuitat atat in sensul bun cat si rau. Avem o data trigoanele lui Pluton la Junon si pe de alta parte cel a lui Jupiter la Uranus. Cum Uranus este in casa I pe axa interceptata, iar Neptun din XII se opune lui Junon, deci factorului de decizie in aceasta problema (face trigon cu Pluton guv IX) descoperim un Saturn pe VI rece si calculat, care v-ar putea impinge la extreme sau sa incercati ceva dur si riscant care v-ar slabi integritatea.


Da, si bun si rau. Nu stiu daca nu mai mult rau decat bun, totusi aspectele la Junon sunt date de 2 planete retrograde (ma refer evident la nevasta-mea).

coser wrote:
Atentie la alimente - daca ochiul nu va spune ca sunt bune sa nu va luati nici dupa termenul de garantie... apele mici sunt periculoase (saturn in VI) pot ascunde obiecte ascutite sau care bareaza trecerea (de exemplu ca si cum te-ai impiedica te lovesti si te doare piciorul tot concediul apoi iti trece).
Apele involburate atrag mai mult decat e cazul...


He he... am mancat un pui, cred ca de la ala a fost... bine ca mi-a trecut, ca a fost vai si amar de burta mea... Valurile au fost intr-adevar spectaculoase, si apa calda. Cum am avut o experienta neplacuta acum cativa ani, nu m-am aventurat... Daca reusesc sa gasesc si aparatul foto, o sa pun si cateva poze...

Totusi in ansamblu a fost placut, briza marii e ceva extraordinar. Fata s-a distrat de minune in apa, de unde cu greu o scoteam afara (AS in Rac).

Si tie iti doresc o vacanta minunata, Gheorghita.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group