It is currently Fri Mar 29, 2024 3:18 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: casa VIII casa mortii?
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 5:12 pm 

Joined: Thu Jul 20, 2006 6:58 pm
Posts: 15
In primul rand multumesc Tatianei si Skorpiei pentru raspunsurile la mesajul meu cu Neptun in X. eu sunt foarte incepatoare intr-ale astrologiei, am citit cate ceva, dar cred ca si cartile si site-urile de pe care ne luam informatiile nu trebuie luate deloc la intamplare. Gabi Mihailovici va spune ceva? sau M. Mladin?
Am citit despre casa VIII ca este casa mortii si a renasterii, a schimbarilor capitale si neasteptate. Daca e vorba de schimbari, se mai intelege, dar in ce fel trebuie inteleasa ideea asta de moarte? adica, in ce fel se poate concretiza la nivelul evenimentelor care ti se pot intampla? eu de exemplu am si NN in VIII, conjunct cu Uranus si in Scorpion pe deasupra. Ce poate insemna asta? In plus, care e deosebirea intre VIII si XII apropo de moarte? mi se pare din ce am citit ca se ocupa de domenii foarte asemanatoare si usor de confundat.
Pentru Skorpia: multumesc frumos ca mi-ai trimis astrograma. eu ziceam ca Neptun e in X pentru ca in astrograma pe care o am eu asa apare. Are vreo importanta in ce sistem e lucrata, sau locul nasterii e si el important? am uitat sa precizez asta in mesajul meu, sunt nascuta in Tg.-Jiu, care e situat la lat de fix 45 grade, iar ca longitudine cred ca e cam la fel ca Tg mures, cum am vazut ca ai calculat tu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: casa 8
PostPosted: Wed Aug 09, 2006 7:43 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Casa 8 este o casa succesoare guvernata de Pluton ,este o casa a finalitatii avand cuvinte cheie :regenerare- sexualitate. Se opune casei 2 si arata banii proveniti de la altii(de ex. de la sot), arata ce se asteapta de la partenerul sexual. Aceasta casa exprima regenerarea, mutatia, lumea de dincolo, planul astral, instinctele, magia, accidentele, incercarile karmice.
Aceasta casa marcheaza pierderile, crizele, accidentele, capitalul, mostenirea, reprezinta lumea misterelor, esoterismul, ocultismul, banii altora.
Reprezinta in acelasi timp si renasterea, reincarnarea, distrugerea, vrajitoarele, cosmarurile etc.

Casa 12 este o casa cadenta guvernata de Neptun, este o casa a finalitatii avand cuvinte cheie:integrare-interioritate-sanatate mentala. Este casa probelor, a marilor boli, a dusmanilor ascunsi, a izolarii, patronand deceptiile , crizele psihice.

NN in scorpion : in viata trecuta ai dezvoltat dorinta pentru lux,bani, o viata stabila fara probleme traind cu frica de a nu-ti perde agoniseala. Acum trebuie sa renunti la posesiune si la aceasta frica de a nu-ti pierde averea. Vei fi nevoita sa-ti schimbi deseori modul de viata .
In viata anterioara nu te-ai implicat sentimental .In prezent trebuie sa renunti la siguranta materiala, trebuie sa te rupi de influentele din trecut si sa accepti schimbari cat mai dese in viata ta. Este posibil sa parasesti locul natal pentru a te rupe de orice legatura care te impiedica in realizarea scopurilor tale.
Vei fi nevoita sa-ti sacrifici bunurile materiale si siguranta financiara , dar prin orice schimbare in viata ta vei reusi sa le refaci la acel nivel. Este necesar sa te acomodezi cu aceste schimbari permanente.

NN in casa 8 :trebuie sa renunti la teama ca vei pierde averea si sa inveti sa daruiesti fara ca cineva sa ceara. In cazul in care nu te vei detasa de valorile materiale vei pierde averea prin intamplari ciudate.
Daca vei invata sa daruiesti fara ca cineva sa ceara vei castiga prin jocul intamplarii o suma de bani, o mostenire...
Poti sa studiezi cu succes ocultismul,orice are legatura cu misterul.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: dar nn in casa X?
PostPosted: Thu Aug 10, 2006 12:25 am 

Joined: Sun Oct 09, 2005 12:35 am
Posts: 40
dar NN in casa X ce inseamna? care este lectia de viata? stiu ca este legata de aspiratiile sociale....dar ce ar trebui sa fac,nu stiu..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 10, 2006 9:13 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
NN in casa 10 :in trecut ai avut probleme cu familia ta , nu prea ai avut respect (in special cu cea care astazi iti este mama). In prezent esti prinsa intre cariera si familie, dar trebuie mai intai sa stabilesti relatii cat mai bune cu cei apropiati inaintea reusitelor personale. Vei intalni multi oameni din trecutul tau care iti vor cere ajutorul , trebuie sa inveti sa-ti controlezi emotiile si sa castigi in maturitate.
Trebuie sa inveti sa traiesti pe propriile picioare si sa-ti asumi responsabilitatea pentru faptele tale. Trebuie sa eviti obtinerea de foloase prin relatii sau protectii din partea altora ; sa ajungi intr-o pozitie inalta in plan socialsi sa-ti asumi responsabilitati importante.Vei avea si perioade critice in viata asta , vei ramane singura in momentele de criza dar toate astea vor fi benefice pentru tine deoarece iti vor intari personalitatea.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: casa 8
PostPosted: Thu Aug 10, 2006 9:55 am 

Joined: Thu Jul 20, 2006 6:58 pm
Posts: 15
ADRIA wrote:
Casa 8 este o casa succesoare guvernata de Pluton ,este o casa a finalitatii avand cuvinte cheie :regenerare- sexualitate. Se opune casei 2 si arata banii proveniti de la altii(de ex. de la sot), arata ce se asteapta de la partenerul sexual. Aceasta casa exprima regenerarea, mutatia, lumea de dincolo, planul astral, instinctele, magia, accidentele, incercarile karmice.
Aceasta casa marcheaza pierderile, crizele, accidentele, capitalul, mostenirea, reprezinta lumea misterelor, esoterismul, ocultismul, banii altora.
Reprezinta in acelasi timp si renasterea, reincarnarea, distrugerea, vrajitoarele, cosmarurile etc.

Casa 12 este o casa cadenta guvernata de Neptun, este o casa a finalitatii avand cuvinte cheie:integrare-interioritate-sanatate mentala. Este casa probelor, a marilor boli, a dusmanilor ascunsi, a izolarii, patronand deceptiile , crizele psihice.

NN in scorpion : in viata trecuta ai dezvoltat dorinta pentru lux,bani, o viata stabila fara probleme traind cu frica de a nu-ti perde agoniseala. Acum trebuie sa renunti la posesiune si la aceasta frica de a nu-ti pierde averea. Vei fi nevoita sa-ti schimbi deseori modul de viata .
In viata anterioara nu te-ai implicat sentimental .In prezent trebuie sa renunti la siguranta materiala, trebuie sa te rupi de influentele din trecut si sa accepti schimbari cat mai dese in viata ta. Este posibil sa parasesti locul natal pentru a te rupe de orice legatura care te impiedica in realizarea scopurilor tale.
Vei fi nevoita sa-ti sacrifici bunurile materiale si siguranta financiara , dar prin orice schimbare in viata ta vei reusi sa le refaci la acel nivel. Este necesar sa te acomodezi cu aceste schimbari permanente.

NN in casa 8 :trebuie sa renunti la teama ca vei pierde averea si sa inveti sa daruiesti fara ca cineva sa ceara. In cazul in care nu te vei detasa de valorile materiale vei pierde averea prin intamplari ciudate.
Daca vei invata sa daruiesti fara ca cineva sa ceara vei castiga prin jocul intamplarii o suma de bani, o mostenire...
Poti sa studiezi cu succes ocultismul,orice are legatura cu misterul.



Adria, ai dreptate, ma simt cumva eliberata cand pot darui ceva, fie marerial, fie cand ajut pe cineva intr-un fel; dar ciudat e ca la mine cred ca persista un fel de indoiala ca as avea prea mult de daruit, ca si cum ceilalti nu ar avea nevoie de ce ar putea primi de la mine. Si cel mai mult asta functioneaza in ce priveste dragostea. Simt la mine un fel de blocaj pe dragoste. e o problema cu comunicarea pe care am avut-o in orice relatie si care cred ca vine in cea mai mare parte de la mine dar si pt ca barbatii care ma atrag sunt de un soi mai "complicat" sau poate m-am inselat eu. Nu am reusit niciodata sa ma simt implinita in dragoste, oricat am incercat eu sa ma observ si sa ma vindec de ce am considerat eu ca ar fi nociv in structura mea si nu stiu daca o sa fiu vreodata. Din ce mi-ai spus tu d NN rezulta ca as fi in stare sa fac o casatorie din interes, sau ca ar putea fi si dragoste la mijloc? legaturile din interes imi repugna, si, daca e adevarat ca in viata mea au aparut barbati care ar fi putut fi un sprijin ("bani proveniti de la sot"), mai ales cand sprijinul asta mi-ara mai necesar, nu am putut niciodata accepta relatii de felul asta, si chiar daca era un ajutor intr-un fel deloc trivial. in plus, e interesant ca VIII e si casa sexualitatii: mai ales pe sexualitate blocajele sunt f puternice. Din motive de neinteles, se creeaza situatii cumva absurde, cumva ironice, pe care eu am ajuns sa le privesc cu detasare, (dar fara sa insemne ca nu ma afecteaza) dar pe care as vrea sa le inteleg. Sa aiba asta legatura cu faptul ca in viata anterioara nu m-am implicat sentimental , asa cum rezulta din pozitia NN?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Corectie
PostPosted: Thu Aug 10, 2006 11:22 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
In primul rand imi cer scuze pt eroare. Eu am trecut corect dar programul www.astro a gasit Tg-Mures.


Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 10, 2006 7:15 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Violeta, karma mai este data si de planetele retrograde, de Lilith, de tipul zodiei, de pozitia soarelui natal,etc.
Cu Soarele in Balanta urmaresti instaurarea armoniei, a dreptaii sociale, o imbunatatire a relatiilor umane.

Mercur retrograd in Fecioara arata ca te enervezi usor daca nu-ti reuseste ceea ce ti-ai propus, criticandu-i aspru si pe ceilalti.
Mercur retrograd in casa 7 arata ca esti cam nemultumita atunci cand ocupandu-te de probleme celor din jur nu-ti mai ramane timp si pentru tine.Esti extrem de indecisa si te sprijini pe altii pentru ca nu esti sigura daca deciziile tale sunt bune sau nu.
Ai mare nevoie de ajutorul unui partener de viata, iar daca acesta te va intelege si iti va acorda sprijinul sau, atunci vei reusi sa-ti rezolvi cu usurinta problemele


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 11, 2006 12:00 am 

Joined: Sun Oct 09, 2005 12:35 am
Posts: 40
ADRIA wrote:
NN in casa 10 :in trecut ai avut probleme cu familia ta , nu prea ai avut respect (in special cu cea care astazi iti este mama). In prezent esti prinsa intre cariera si familie, dar trebuie mai intai sa stabilesti relatii cat mai bune cu cei apropiati inaintea reusitelor personale. Vei intalni multi oameni din trecutul tau care iti vor cere ajutorul , trebuie sa inveti sa-ti controlezi emotiile si sa castigi in maturitate.
Trebuie sa inveti sa traiesti pe propriile picioare si sa-ti asumi responsabilitatea pentru faptele tale. Trebuie sa eviti obtinerea de foloase prin relatii sau protectii din partea altora ; sa ajungi intr-o pozitie inalta in plan socialsi sa-ti asumi responsabilitati importante.Vei avea si perioade critice in viata asta , vei ramane singura in momentele de criza dar toate astea vor fi benefice pentru tine deoarece iti vor intari personalitatea.


da, imi este tare greu sa pastrez relatiile cu cei apropiati desi as vrea... nu stiu ce se intampla, iar prieteniile, amicitiile par sa aiba aceasi soarta: toate se termina, mai devreme sau mai tarziu. iar relatia cu mama mea a fost intotdeauna tensionata- sa fie o ramasita din trecut?


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group