It is currently Thu Mar 28, 2024 2:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Un salut pentru toti participantii la acest forum
PostPosted: Sun Aug 21, 2005 10:24 pm 

Joined: Sun Aug 21, 2005 9:35 pm
Posts: 9
Salut pe toti participantii la acest forum.
Pina acum am citit articolele si am urmarit discutiile de pe acest forum de pe pozitia de vizitator. Ma intereseaza astrologia , mi se pare o stiintza interesanta. Si trebuie sa recunosc ca am vizitat si alte site-uri de astrologie .
Insa, n-am avut curajul sa ma inregistrez ca membru pina acum.
De altfel, nici nu cred c-as putea lua parte la discutii in cunostinta de cauza.
Am ceva cunostinte de astrologie, mi-am luat citeva carti si le-am studiat. Asta ca sa inteleg ce se vorbeste pe forum.
De fapt, curiozitatea mi-a fost incitata de Urania , la emisiunea ei de pe B1Tv( inca de pe vremea cind era la TL 7abc)...o ascultam vorbind si nu intelegeam nimic...aveam impresia ca vorbeste doar pentru initiati , mai ales in prima parte... lucru care m-a cam iritat. :)
Si atunci, mi-am spus ca trebuie sa ma initiez putin, citind carti si articole de specialitate ....eeee, asa am si facut.
Acum inteleg ce vorbeste Urania...si inteleg ce vorbiti si voi pe forumurile astea de astrologie. Si nu numai atit.
Imi place astrologia, dar nu cred c-as reusi sa-mi fac din ea o profesiune de credinta. N-am HAR... Iti trebuie mult mai mult decit niste carti sau un programel de facut harti.
Cred ca trebuie sa simti..sa ai intuitie....sa vezi cu al treilea ochi...si-n primul rind sa crezi si sa ai inima si mintea deschisa la nou. Astea pe linga enorm de multe cunostinte bineinteles ..dar, sa ai si "har" pentru asa ceva.
Ma bucur ca sint si oameni care le au pe toate astea si incearca sa ajute alti oameni cu o vorba buna...un gind bun...incearca sa le descilceasca cararile vietii sa-i faca sa se intelega pe ei si pe ceilalti.
D-le Coser, faci o treaba buna aici.
Felicitari.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Un salut pentru toti participantii la acest forum
PostPosted: Sun Aug 21, 2005 11:01 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Dilora, bine ai venit!

Sa ai incredere in tine este una dintre cele mai mari calitati pe care si-o poate dezvolta omul. Cu multe dintre calitatile pe care unii le atribuie harului te nasti, dar increderea ti-o dezvolti. Sa ai incredere in tine trebuie intai de toate sa-ti acorzi dreptul la informatie, apoi dreptul de a folosi aceasta informatie si practicand-o sa descoperi ca ai talente de care nu ai stiut niciodata si pe care la altii le-ai numit pana nu de mult "har"... ele sunt calitati pe care spiritul tau le detine chiar in aceasta clipa...
Sa ai incredere, acesta este doar inceputul!

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 22, 2005 11:58 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Iti multumim pentru incurajari. Ar fi extraordinar daca toti care sunt paionati de astrologie ar fi tot atat de bine pregatiti ca tine. Eu cred ca ai studiat foarte mult, si ai exersat tot atat de mult. Ai fost tenace si bine ai facut. Felicitari!
Nu m-am gandit la punctul tau de vedere. Este interesant. Nu vreau sa te contrazic, dar chiar daca ai incredere in tine, chiar daca esti pasionat de astrologie sau poate numai curios, nu cred ca toti vom reusi sa fim atat de buni si de precisi in afirmatii. Nu cred ca toti avem acele talente de care vorbeai tu. Din cate stiu fiecare are pe harta natala aptitudinile native dar si pe cele pe care si le poate dezvolta. Depinde de fiecare daca reuseste. Daca gresesc te rog sa-mi spui. Nu ma supar deloc. Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 22, 2005 9:19 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Faptul ca te contrazic nu inseamna ca nu iti dau dreptate.
Da, este adevarat, dar omul nu dispune de sine doar pt a supravietui. Nimanui nu-i va folosi doar acest exercitiu, e mult prea simplist daca el nu implica o comprimarea a timpului, daca el nu implica o sarcina grea care il conduce pe nativ si supravietuirea sa la progres.
Sa luam un exemplu ipotetic. Daca am aveam un caz cu Venus pe casa I, marte pe casa I si saturn in opoziti cu ele in VII. Cine se uita pe acea tema va pune imediat verdictul: orgoliu, agresivitate indreptata impotriva celuilalt, repliere, esec prin lipsa de integrare.
Hm, da este adevarat, dar cui ii folosesc aceste definitii exacte de altfel? iti spune eu - nimanui. Cel ce va citit daca va fi dispus sa inteleaga va accepta si cam atat.
Daca nativul face eforturi pt a-si controla tendinta de a acuza, daca va accepta conflictele sale ca pe niste incercari de topire a unei false personalitati, construite pe orgoliu el va atrage in jurul sau alti oameni. Puterea rezonantei il va face pe nativ sa treaca pe un alt nivel la care Saturn in VII ii va aduce un anturaj solid, pacifism ce o va ajuta sa-si pun in valoarea calitatile speciale, simtul estetic deosebit, curajul de a o lua de la capat.
Uite unde poate duce durere inteleasa si depasita. Nimeni nu spune ca este usor, chiar nu este, dar se poate.
Astrologia spune ca nu exista zodie buna sau rea, toate au calitati si defecte, noi alegem ce folosim.
Nu vreau sa se inteleaga de aici ca trebuie sa ne opunem influxurilor astrale, nu! Exista o cale de mijloc - daca ceva este sa fie facut prin determinism astral atunci sa fie, dar daca acle determinism nu este bun si contravine evolutie sa avem puterea de a ne opune pt a indrepta corabia spre zona linistite.
Cea ce spui tu este adevarat, dar daca vei incerca sa-ti controlezi destinul vei descoperi misterele mintii... si vei observa ca ele au fost tot timpul cu tine, la fel si talentele...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 22, 2005 11:40 pm 

Joined: Sun Aug 21, 2005 9:35 pm
Posts: 9
Multumesc Coser pentru salutul de bun venit.
Multumesc si pentru incurajari....
Sa sti ca-mi acord dreptul la informatii si am si incredere in mine...dar imi cunosc si limitele...si probabil din bun simt nu incerc sa par mai mult decit sint...
Cind te citesc pe tine, realizez cit de ignoranta sint...
Stii, pot sa fac si eu o harta, pot sa ma uit pe ea, ...pot sa deschid cartile care le am si sa citesc ce se spune in ele despre diversele aspecte..etc etc...
dar nu vad mai departe de virful nasului, cum se spune romaneste
:)
deci, nu simt....n-am acea viziune launtrica....cred ca intelegi ce vreau sa spun...
Merci pentru incurajari...esti dragut...dar mai bine prefer sa te citesc pe tine...si pe altii care simt....



_________________
Timpul alearga in galop nebun, nimeni nu se sinchiseste de goana lui nebuna.
La un moment dat va opriti si constatati ca ati trecut pe linga propriul destin.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 23, 2005 12:03 am 

Joined: Sun Aug 21, 2005 9:35 pm
Posts: 9
acum vin si eu c-o rugaminte...si cu un multumesc anticipat....
nu pentru mine....ca nu vreau sa stiu despre mine mai mult decit stiu...poti sa-i zici lasitate.....dar, dupa cum stii, atunci cind dai datele tale de nastere unui astrolog nu mai ai nici-un secret fata de el....
:)
deci, e vorba de-o ruda de-a mea.....un barbat c-o viata haotica si plina de bulversari... si vreau sa inteleg de ce este asa...este muzician...dar fara prea mare succes, desi are o mare pasiune in asta...dar nu pentru muzica comerciala...desi ar putea s-o faca.....iar haosul nu e numai profesional, ci in toate directiile....
nascut : 01.05.1963/ ora 18:00/ Bucuresti

sa fiu sincera , am citit eu ceva ....dar cum spuneam n-am prea mare putere de intelegere....

si ma intereseaza tranzitele in perioada asta...e ceva de groaza ce se vede pe harta lui.....Marte si Neptun , atit natal cit si cel in tranzit sint in careuri si opozitii de toata frumusetea....
daca e prea mult, imi cer scuze...si nu-i nici-o problema daca nu aveti timp de asta....eram doar curioasa ce i se intimpla si de ce.....



_________________
Timpul alearga in galop nebun, nimeni nu se sinchiseste de goana lui nebuna.
La un moment dat va opriti si constatati ca ati trecut pe linga propriul destin.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group