It is currently Fri Apr 19, 2024 12:38 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 
Author Message
 Post subject: ascendentul creste in importanta dupa 30 de ani?
PostPosted: Tue Aug 22, 2006 11:05 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
de la o vreme tot aud ca dupa 30 de ani ascendentul devine mai important decat semnul solar. cred ca am si citit in vreo 2 carti serioase, insa nicaieri nu se spunea DE CE. stie cineva?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 23, 2006 2:38 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Ascendentul este dorinta noastra interioara .... este cea mai mare nazuinta .... si in Bibile scrie ca un om era considerat matur doar la 30 de ani.
Incepand cu 30 de ani ascendentul se manifesta in adevaratul sens al cuvantului.
De ce? hm..... mi mai greu sa argumentez. Poate ca pana la aceasta varsat nu suntem suficienti de COPTI ca sa poata sa se manifeste.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 23, 2006 9:06 pm 
Da, si eu cred ca manifestarea anumitor tendinte inscrise in astrograma tine de maturitatea noastra. De fapt ascendentul este doar un detaliu ce contine influente astrale care se manifesta asupra personalitatii, iar acest lucru devine vizibil pt ca acesta este modul (instrumentul) de a ne prezenta lumii.
Cred ca zodia este elementul predominant care are cea mai mare influenta asupra noastra, iar pe masura ce crestem, primim educatie, studiem si asimilam lectii de viata reusim sa scoatem la iveala si alte trasaturi din astrograma care vin sa completeze si sa nuanteze personalitatea. Si se spune ca omul pana la 30 de ani isi croieste drumul in viata, iar dupa aceea si-l urmeaza. Si probabil din cauza asta se vehiculeaza varsta de 30 de ani.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 7:53 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
hm,

da, dar nu-s multumita :). speram intr-o clara explicatie astrologica. altfel, nu zic ca omul nu se maturizeaza in jurul varstei de 30 de ani (cu observatia ca unii se maturizeaza la 25 si altii la 50 sau niciodata), insa nu vad legatura directa cu ascendentul. multumesc pentru raspunsuri.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:04 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
A scris Coser pe undeva dar nu gasesc neam pasajul, in care explica foarte frumos ca ascendentul actioneaza de la bun inceput iar discutia asta cu 30 de ani nu prea este fondata. Sau ma rog, asta reiesea...Mai caut...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:18 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
:D uite-l ici, sirenutza: http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic

daca nu l-am reprodus bine, topicul se cheama "influenta ascendentului atunci cand"...


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:37 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
daniela,

lipsesc ultimele caractere din link. daca nu e prea mare efortul, poti sa-l postezi din nou?
multumesc,

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:37 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Multzam Daniela!

uite ce a scris coser:

"Daca ascendentul intra in functiune de la 30 de ani cum de dispui pana la aceasta varsta de un corp fizic? Ascendentul care iti da de mic trasaturi ale corpului fizic cum de intra in functiune abia pe la 30 de ani?
Aceasta teorie are la baza ideea care in directiile simbolice ascendentul ar trebuie sa treaca in casa a II-a natala cam pe varsata indicata de tine. Trecerea ascendentului in casa a II-a ar duce spre o devenire sociale, concreta, a individului in sensul ca el isi va incheia procesul de crestere dat de casa I si isi va consolida personalitatea, statutul sau corpul sau.
Si aceasta teorie mi se pare o invetie, ca multe altele a astrologilor moderni care doresc prin "a fi altfel" sa fie mai buni. Ar fi adevarata aceasta teorie daca nu am observa trasaturile ascendentului la copii, pe fizicul lor."



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:41 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Veronica ,

Incerc sa raspund si eu la intrebarea pusa de tine .

Din cite am citit si am inteles eu ,se spune ca zodia in care se afla soarele indica personalitatea de baza a nativului iar zodia ascendentului indica personalitatea in devenire a nativului .
Daca la nastere ponderea zodiei natale este de 100% iar a zodiei Asc este de 0% ,influenta asc creste gradat ajungindu-se la un echilibru intr 25-30 de ani ,iar apoi asc capata o intiietate din ce in ce mai pronuntata .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:53 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mermaid,

da, explicatia lui gheorghita raspunde la intrebarea mea. deci teoria se bazeaza pe progresia ascendentului. dar daca luam teoria de buna, o putem aplica la toate cuspidele, cam fiecare casa se muta un semn mai la vale. devine cam mare harababura.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 7:44 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
:D
da Veronica devine cam mare harababura, dar cam asa stau treburile cu directiile... daca nu stabilesti niste prioritati atunci incurci tare de tot trasaturile astrogramei si nu mai intelegi nimic din ea... Cum ar fi sa aplicam directiile pentru 30 de ani, punem peste ele si armonicele de 31 (varsta de 30 de ani corespunde in armonica numarului 31 pt ca la nastere omul are armonice de 1 nu de 0)... si mai aplicam peste el si niste tranzite pe care sa incercam sa le interpretam prin revolutia solara din acel an :shock: :shock: :shock:
Nu ajungi nicaieri... directiile devin importante nu cand sunt deplasate de capul lor. Deplasarea planetelor sau a altor elemente ale temei dupa directiile simbolice (cele mai accesibile) se face cu o planeta sau un grup de planete pentru a se urmari o anumita evolutie a unor trasturi din tema natala... de aceea referirea se face doar la ascendent si doar in jurul celebrei date de 25-30 si nu si la cuspide.
Este foarte comod pentru un astrolog sa sustina teoria asta pentru a explica trasaturi ale ascendentului pe care el nu le poate explica. Sunt teme care pot fi citite foarte usor si teme care nu pot fi citite usor ... de aceea la remarca "nu ma regasesc..." se raspunde foarte simplu "nu este activ ascendentul..."
Personal nu cred ca aceasta teorie cu activarea la 30 de ani este reala, chiar mi se pare o tampenie, pentru ca acest ascendent, prin pozitia lui, plaseaza cele 12 sectoare de viata ale individului si nu ar fi posibil ca aceste 12 sectoare sa fie active si ascendentul nu...
Ceea ce este posibil ca anumite trasaturi ale ascendentului sa nu fie constientizate de individ, dar ele exista si nu potential ci ascunse observatie directe, iar actiunea lor este la fel de puternica.
Spre exemplu ascendentul in Scorpion ofera persoanei printre multe alte trasaturi un simt special al sexualitatii, iar ca trasatura fizica una este foarte evidenta si usor de observat este privirea ascutita, iscoditoare, ascunsa si magnetica. Aceasta "privire de scorpion", cum se zice, individul o are de mic... este posibil ca in copilarie sa fie vizibila doar prin ochisorii mici si negri, ce privesc fix si care sa inspire istetime ca apoi, in timp, aceasta istetime, pe un trup de om matur, sa treaca in mintea noastra drept viclenie, mister, senzualitate.
Asadar este vorba si etaloanele la care raportam noi. Nu te poti gandi ca la un copil de 6 ani privire aceea poate indica sexualitate, pentru ca noi avem o apreciere restrasa asupra acestei notiuni si daca ai vedea sexualitate in ochisorii copilului ai trece usor drept un pervers... Ei, nu este asa... copilul acela mic si nevinovat ce are ascendentul in scoprion, atunci cand se uita la un corp matur pe langa conexiunile pe care le face si care sunt specifice varstei lui, el exploreaza si in aceasta sexualitate (oare ce este acolo?.. dar dincolo..... etc etc) dar perceptia lui este invaluita in inocenta varstei... Sexualitatea este puternica din primul moment, doar ca in timp ea comporta schimbari de modelare si nu pentru a o face accesibila grupului, ci aceasta modelare survine prin insasi natura ei mimetica de a se cosntrui dupa valorile majoritatii.... asa stau lucrurile cu sexualitatea
Ei, ascendentul in Scorpion ar putea fi, din acest punct de vedere, cel mai clar si evident, pentru ca altele ar putea fi nuantate si se pot citi greu intr-un asa context...
Asadar trasaturile ascendentului sunt extrem de variate si intense. Ele aduc in primul rand o anume intelegere. Daca sunt Scorpion cu ascendent in Leu atunci personalitatea mea de Scorpion se va orienta spre o intelegere de Leu si atunci Scorpionul puternic si ascuns va vrea in permanenta sa fie apreciat si elogiat, dar va fi o persoana calda si fermecatoare. Dar toate acestea vin din faptul ca ascendentul nu indica trasaturile ce trebuie sa ti le insusesti, ci indica o intelegre pe care individul o foloseste deja - si se refera strict la intelegerea acestei lumi. De aceea pe tema sufletului ascendentul este luat doar ca un reper, iar tema se orienteaza altfel.
Daca sunt Fecioara cu ascendent in Rac ascendentul in Rac nu-mi anuleaza trasaturile de Fecioara nici dupa 100 de ani pentru in spatele faptului ca sunt Fecioara sta o intreaga karma care nu se anuleaza doar pentru ca trec 30 de ani din viata aceasta.... si atunci ca Fecioara simtul detaliului si al observatie, teama de a se integra in regulile construite deja simtul umanitar special si nevoia de a oferi un sprijin dintr-un simt al datoriei foarte dezvoltat, va deveni prin ascendentul in Rac o intreaga tragedie interioara, o efervescenta care duce la performante uluitoare prin perseverenta, dorinta de a demonstra ca se poate, obsesia perfectiunii abordata ca autoeducatie.... si cu putin spijin din partea familie o astfel de combinatie ii poate aduce individului un succes social important.
Asadar ascendentul nu este doar o simpla constelatie care asteapta sa-i vina randul la ghiseu, ci un camp de forte cu care lucreaza intelegerea noastra. Zodia natala va ramane in permanenta zodia natala si ea nu se schimba deloc, doar ca trasaturile ei comporta diferite etape de intelegere. Asadar fluctuatiile vin din intelegere, iar ascendentul este un important mijloc de autocunoastere pentru ca el raspunde atat la intrebare "ce inteleg?" cat si la "de ce inteleg asa?"



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: liberul arbitru
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 8:37 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Daca tot se vb aici de ascendent, am si eu o intrebare: am citit ca in casa I, a ascendentului, gasim date despre liberul arbitru.
Alta informatie nu am mai gasit. Dupa ce trebuie sa ne ghidam? Dupa marimea casei? Dupa planetele ce le gasim aici? ....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: liberul arbitru
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 11:03 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Liberul arbitru este in afara determinismului astral, deci el nu poate fi prevazut de astre. Ceea ce numim noi liber arbitru este in realitate o forma de libertate, o libertate de decizie ce vine dintr-o serie de factori ce il directioneaza pe astrolog spre evolutie. Acea libertate de care spui tu Skorpia este direct proportionala cu evolutia spirituala, evolutie care este identificata de tema in ansamblu. Liberul arbitru nu este nici libertate de exprimare, nici putere de decizie, nici putere de actiune si nici forta de sustinere, el este dat de suma tuturor acestora la un loc si inca ceva pe deasupra. Acel ceva este esenta Liberului arbitru si nu poate fi determinat de astre.
Celelalte forme de libertate pot fi identificate pe semne masculine, dinamice si de putere (libertate de actiune) pe semne de comunicare si interactiune (libertatea de spune) sau pe semne emotionale si intuitive (libertate de a simti) etc etc etc.
Liberul arbitru este cel care ne plaseaza pe noi in acest loc, in aceste determinism astral si este dincolo de previuziune sau predestinare.
Personal cred ca Liberul arbitru este ceea ce ne salveaza pe noi din ignoranta, ceva pretios care vegheaza din umbra si care este in permanenta atent la ce se intampla. El este mult mai apropiat de Martor decat de Proscris si despre el multi indraznesc sa spuna, frumos si abstract, ca "despre Liberul Arbitru, ca si despre Divinitate, se poate spune ca nu se poate spune nimic"...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 11:12 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Multumesc.
Eu credeam ca liberul arbitru este acea libertate pe care o avem in a alege cum sa reactionam la stimulii veniti din afara noastra. Am mai citit, nu mai stiu unde, ca nu primim toti acelasi liber arbitru, ca unii au mai mult, altii mai putin. Nu mai stiu daca e asa.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 5:26 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
veronica wrote:
daniela,

lipsesc ultimele caractere din link. daca nu e prea mare efortul, poti sa-l postezi din nou?
multumesc,

veronica


scuze...
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic. ... ight=#4183


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 16, 2006 12:30 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Liberul arbitru nu poate determinat prin niciun fel de calcule astrologice sau nu. Existenta lui este un semn de Gratie Divina cum ca semnul libertatii absolute este prezent cu noi in permanenta si ca nu trebuie decat sa-l descoperim. A descoperi liberul arbitru este o etapa foarte importanta in decopeirea identitatii totale.
Totusi noi stim sa vorbim foarte multe despre liber arbitru...
Iata ce vorbesc altii... http://forum.computergames.ro/31-stoneh ... bitru.html
interesante parerile lor...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group