It is currently Thu Apr 18, 2024 6:38 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: equatorial ascendant
PostPosted: Mon Sep 19, 2005 11:31 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
interbare: e posibil ca EP sau east point sa aiba influenta la fel de mare ca Ascendentul clasic (cuspida casei 1 in cond stiute)? La mine EP pica in capricorn, total diferit de ascendent in sagetator...deci ce sunt eu in devenire sagetator sau capricorn?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: equatorial ascendant
PostPosted: Tue Sep 20, 2005 8:55 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sabina, punctul de est, la fel ca si Vertexul sunt elemente astrologice importante in analiza astrologica dar nu esentiale. Acest punct scoate in evidenta o latura a ascendentului, o trasatura fizica, un talent, o abilitate, chiar o mostenire genealogica, tot asa asa cum vertexul, prin trasatura sa karmica esentiala, este plasat intotdeauna in partea de vest a horoscopului care indica raportul cu ceilalti.
Soarele in Rac, ascendentul in Sagetator si punctul de est in Capricorn iti confera o latura emotionala puternica. Emotiile sunt insa raportate la o perceptie originala a vietii, care iti apartine si pe care nu o poti impartasi celorlalti ca metoda de analiza, ci doar ca parere personala.
Deci punctul indicat de tine nu este mai important decat ascendentul, dar il poate ajuta pe cel ce analizeaza sa-si construiasca o interpretare corecta. Se poate elabora o interpretare corecta si fara acest punct tocmai pt ca nu este mai important decat ascendentul.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 20, 2005 9:11 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
ma bucur...m-am linistit, pt ca z sagetator imi convine si nu vreau influente care sa o perturbe...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 20, 2005 10:04 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
dar Capricornul nu perturba... intr-o astfel de situatie el nu poate aduce decat un plus de gandire, care, trebuie sa recunoastem, nu strica la nimeni... fara un astfel de punct sagetatorul ar putea sa-ti amplifice o trasatura negativa a ascendentului in acest semn si anume - falsa socializare... ceea ce tu nu ai... elementul pamant al capricornului, are, in cazul tau, o implicare pozitiva... deci nu ai motive sa te temi oricum ar fi...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group