It is currently Thu Apr 18, 2024 4:41 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Despre cosemnificatori
PostPosted: Mon Aug 28, 2006 2:39 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Un mister de-a dreptul scandalos. Fiecare casa are drept cosemnificator un semn si o planeta. Casa I de ex. are drept semn cosemnificator Berbecul (primul semn in ordinea zodiacului) si drept planeta cosemnificatoare Saturn (prima planeta in ordinea caldeeana).
Uite si schema:

Image

Partea cu semnele e clara. Dar cum se foloseste cosemnificatorul planeta? :roll: Ce legatura e sa zicem intre casa 3 si Marte?



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Despre cosemnificatori
PostPosted: Mon Aug 28, 2006 8:13 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea,
zodiile ca si cosemnificatori ai caselor nu este un mister, este un sistem vechi, folosit in predictiile generale. O extindere a acestei se abordeaza in predictiile pe zodii in care fiecare zodie, asupra carei se lanseaza predictii, este considerata in casa I, deci cosemnificator al casei I, urmatoarea in casa II si tot asa. Adica pt tine, daca nu ti-ai sti ora de nastere s-ar apela la un sistem general in care varsatorul ar fi in casa I, Pestii in casa II, Berbecul in casa III s.a.m.d.
Cat despre planete pot spune ca nu este un sistem prea folosit. Este mai mult teoretic si nu ajuta practicantul si mai mult il incurca, deci sunt de acord cu tine ca este scandalos. Cum s-au pus planetele? Hm, simplu in ordinea inversa, adica de la Saturn la Luna. Eu nu am folosit aceasta dispunere pentru ca mi se pare artificiala, deci lipsita de relevanta. Cea cu zodiile pe case, ca si cosemnificatori, da, am folosit-o si ajuta in intelegerea caracteristicilor pe care le au casele.
Adica daca te gandesti ca ai planete in casa IV poti face legatura imediat cu zodia Rac, cosemnificatorul casei IV si imediat intelegi ce limba vorbesc planetele de acolo s.a.m.d
Totusi casele sunt diferite de zodii, dar pe alocuri seamna si aceatsa conexiune il poate ajuta pe practicant sa inteleaga mai bine trasaturile planetelor.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group