It is currently Wed Apr 24, 2024 8:15 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Luna in berbec
PostPosted: Wed Sep 21, 2005 3:29 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:D O zi buna va doresc..,

Ce semnificatie are luna in berbec (casa 11) cind face un sextil cu ascendentul, cu jupiter si cu medium coeli in horoscopul natal ?

Merci

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Sep 22, 2005 9:10 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
buna. Si eu am luna in berbec din experienta pot sa-ti zic ca da nerabdare, impulsivitate, incepi lucruri noi (cu entuziasm pt tot ce e nou) si nu le termini decat daca te fortezi din greu ca intre timp te tenteaza altceva, nu suporti sfaturile altora vrei sa fii f independenta si vrei toate chefurile tale sa se rezolve azi, acum, ceva in genul asta. Se poate conta pe tine sa faci tot ce ti se cere cat mai repede posibil, si incerci si cat mai bine ca sa nu ti se reproseze ceva, nu amai nimic cu gand sa scapi de ele mai repede (daca e ceva de care nu prea ai chef) si iti place sau iti vine f la indemana sa te iei la intrecere sau sa faci exact invers daca esti fortata. Simpatiile si antipatiile sunt destul de puternice si pe fata, nu ascunzi nimic (daca nu ai soarele sau asc in zodii care ascund altfel esti cand asa cand invers). Nu esti razbunatoare si in general tot ce ai de facut rezolvi pe moment fara planificare dinainte (la fel daca nu ai soarele sau asc in fecioara sau ceva la gen).
Am citit pe un site de curand dar nu stiu cat de adevarat o fi ca luna e la fel de importanta ca si ascendentul si ca soarele in astrograma cuiva, adica mai importanta ca venus si marte.
Daca face aspecte armonioase mai asles cu ASC si MC (social persona) inseamna ca iti vine usor sa exprimi ac trasatura de caracter data de luna in berbec. Casa 11 e casa prietenilor si a protectorilor in care ai tu luna in berbec...inseamna ca asa te comporti in special cu ei, dar nu numai.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Sep 22, 2005 12:25 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Multumesc Sabina..,

da in mare ai dreptate..Numai ca eu duc la capat tot ce am inceput..
Asc. rac imi da un stoicism....lupt mai departe cind ceilaltil au renuntat de mult.
Ramin ultimul pasager pe un vas care se scufunda..

In schimb, am soarele, luna si marte in berbec :twisted: :lol:

M-ar interesa semnificarea sextilelor cu Asc si Jupiter in detaliu :?: .

Cu bine

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Luna in berbec
PostPosted: Thu Sep 22, 2005 12:46 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Laura wrote:
:D O zi buna va doresc..,

Ce semnificatie are luna in berbec (casa 11) cind face un sextil cu ascendentul, cu jupiter si cu medium coeli in horoscopul natal ?

Merci

Laura


Pai in mare parte e de bine... Casa XI este o casa duala, asadar luna se poate manifesta negativ dandu-ti un temperament impulsiv, dur, un fel de "cui in talpa" cu reactii rapide si retrageri al fel de rapidedar si pozitiv ajutandu-te sa idealizezi usor, sa intelegi suferinta celorlalti si, mai ales, aceasta pozitie iti poate da o abilitate deosebita in a trai in coditii grele de viata. Atunci cand luna face sextile cu ASC si MC emotia este o modaliatte de expresie. Ti se cere sfatul, ai intotdeuna solutie la problemele cu care se confrunta altii, poti sa intervii in viata altora pe cale intelectuala. Exista insa si un impediment acela al vitezei de reactie. Casa XI este si casa genialitatii, ori Luna intr-o casa intelectuala, pe Berbec, arsa de propriile reactii pe care nu si le intelege in totalitate, iti poate da in cel mai fericit caz abilitate de a impune celorlalti propriile sugestii. Ceea ce spui se poate intampla, ca o vrajitoare.... si daca deja ti s-a spus ceva gen "nu te mai intreb ca mi-e frica de ce-mi vei spune" inseamna ca ma crezi.
Avand in vedere realizarile pe care le-ai obtinut pana acum pot spune ca esti constienta ca acesta e un dar... pozitiile lui Mercur si a lui Marte in tema pot spune mai multe despre asta...
Hm, dar cu Luna in Berbec ... he he... iti place confruntarea, iti place sa mergi pana la capat, sa rotesti cutitul in rana pana cand obtii ce te intereseaza apoi iti vezi mai departe de drum.
Daca te vei stradui sa-ti controlezi emotiile sa nu emiti idei negative, distructive aceasta pozitie este buna si in mare parte purtatoare de succes...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Sep 22, 2005 2:24 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:o Merci Gheorghita,

esti genial :!: :!: Ma uimesti de fiecare data si nu pot decit sa ma repet..


Sint un as in rezolvarea problemelor (altora oameni.)..Si astia stau deja la rind :!: :lol:
(In schimb problemele mele le amin pina in ultimul moment : :oops: )

Mi-e insusi mi-e frica sa ma gindesc la ceva rau, ca stiu ca se intimpla..
Dar pe tot ce pun mina(pentru alti) iese bine.
Incerc cit pot sa ma controlez si nu-mi admit ginduri de ura sau razbunare.

Da imi place sa intru in detaliu, sa descompun (groaza barbatilor :twisted: )
si daca ceva este prea simplu, nu este interesant.
Dar cind imi place de ceva(cineva) ..imi place la nebunie :wink:

Merci

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 23, 2005 8:25 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
da chestia asta si mie mi se intampla sa imi fie frica sa ma gandesc la ceva de rau ca poate se si intampla...am citit undeva ca zodia berbec ar avea puterea gandului, la fel ca in numerologie pers care au multe cifre 1 in data nasterii si nr destinului...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 23, 2005 7:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Berbecul este o zodie foarte interesanta... multi se tem de ea si multi o analizeaza cu prejudecata Berbec=impulsivitate. Ma tem ca asta ramane doar o prejudecatat infirmata de foarte multe dintre cazurile celebre de berbeci care pe langa impulsivitate mai pot scoate din trasaturile acestui semn si valori ce ating adevarate performante.

Inainte de a fi impulsiv Berbecul este pionierul celui ce vrea ca printr-o lovitura de cap sa obtina totul. Aceasta dorina a sa seamana cu necesitatea recalculatorii timpului asa cum se intampla cu capricornul sau sacrificarii pentru idealul propriul asa cum fac leii sau varsatorii. Berbecul detine insa si energia inceputului, adica undeva in sufeletul lor Berbecii sunt niste idealisi si niste sentimentali incurabili. De aceea un Berbec va idealiza foarte usor intre doua reprize de box ceea ce mai greu se poate intampla cu un alt semn.
Misterul acesta este fascinant la Berbec... si mai mult decat alt semn, Berbecul parsonifica acea zicere ce se aplica in cazul multor oameni "acolo unde ii sta puterea acolo ii sta si slabiciune". Impulsul de moment este la Berbec magic. Celelalate semne se lasa seduse de fascinatia acumularilor anterioare ce ii face sa se nasca in acel semn, Berbecul insa este inceputul, cu el incepe karma, iar actiunea sa poate fi semnul ca o putere de dincolo ne atentioneaza...
Cu totii avem acest semn in tema noastra... si acolo va izbucni prima data scanteia din noi...
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group