It is currently Thu Apr 25, 2024 2:25 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Retrogradarile planetelor
PostPosted: Tue Sep 19, 2006 2:15 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Asa dupa cum se stie in astrologia natala si karmica. retrogradarile planetelor indica multe vieti traite la activ precum si datorii karmice. Pe de alta parte, autori precum Adrian Cotrobescu in a sa "Astrologie practica", vorbeste despre retrogradari in termeni de intarziere a destinului, piedici, amanari, obstacole si intarzieri de tot felul... Se pare ca el nu ia in calcul si perspectiva karmica ci doar cea practica.
Totusi, pana si astrograma poate fi depasita si nici macar Astrologia nu este dincolo de vointa si planurile divinitatii, asa cum chiar autorul o spune.
Intrebare pentru cei care ma pot lamuri cat de cat: in ce masura pot fi deblocate aceste retrogradari, cum este posibil si ce ar trebui sa faca individul pentru asa ceva? :roll:



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Retrogradarile planetelor
PostPosted: Tue Sep 19, 2006 7:33 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu nu as acuza atat de mult planetele retograde asa cum fac altii pentru ca nu este chiar asa cum spun ei.
Retrogradarea planetelor indica o lectie ce trebuie invatata. E un fel de sesiune (cei care au trecut printr-o facultate stiu exact ce inseamna o sesiune) in care inveti in cateva zile ceea ce nu poti invata poate nici intr-un an.
Cu retrogradarea planetelor se intampla un femomen destul de ciudat dar simplu. Ele nu merg inapoi, ci doar ochiul nostru percepe intoarcerea sa spre un trecut ce isi gaseste ecoul doar in “cel” ce vede acest femoment... adica noi, cei ce traim pe Pamant. Ciudatenia acestui femomen ne particularizeaza destinul si ne duce spre acel trecut pe care doar noi l-am construit.
Faptul ca ai planete retrograde nu inseamna ca tu insuti retogradezi, ci ca ai niste restante la capitolul lectii care trebuie sa ti le insusesti pentru a functiona asa cum spiritul tau si-a propus. Este ca si cum, intr-un exercitiu fizic, trebuie sa-ti folosesti o grupa de muschi pe care nu prea ai folosit-o pana atunci. Miscarile pe care le faci iti provoaca durere, poate chiar tristeze si dezamagire, insa scopul cere asta si trebuie sa o facem. Avem planete retrograde pentru ca nu putem inca sa folosim contient vibratia acelei planete in contextul evolutiv in care suntem. Este ca si cum la un moment dat trebuie sa rezolvi o ecuatie de gradul al II-lea, dar nu stii sa calculezi Delta.... asadar inveti imediat cum sa calculezi Delta si totul este OK.
Lectile planetelor retrograde sunt complexe si extrem de particulare. Toti se tem de saturn retrograd insa nu si de Mercur retrograd, multi devin suspiciosi cand au in preajma lor un nativ cu Venus retrograd, dar nu si cand au pe cineva cu Marte retrograd. Daca Saturn iti aduce limitari de ordin structural - adica fiinta ta a construit o structura care s-ar putea ca acum sa nu fuctioneze, sa nu tina sa nu fie potrivita pentru ceea ce trebuie sa faci - Mercur retrograd aduce limitari de ordin interactional. "Unde-i unul nu-i putere, unde-s doi puterea creste" zice un proverb ... deci iata cum Mercur retrograd, care nu poate interactiona firec si continuu, ignorat de multi, poate deveni mai dificil din punct de vedere evolutiv decat Saturn. Daca Saturn iti "spune in fata" tot ceea ce trebuie sa stii, chiar daca te doare, iti curata rana cu detasare si precizie, chiar daca te tavalesti de durere, Mercur plange o data cu tine si-ti spune "lasa c-o sa fie bine". De cele mai multe ori nu va fi bine, dar pe el nu-l intereseaza, el traieste momentul acela doar pentru ca se teme de viitor. El nu are o notiune precisa a timpului sau a valorilor, toate acestea il chinuie pentru ca are impresia ca numai din cauza lor nu se poate adapta, dar in realitate lui ii lipseste mobilitatea de a darui si primi, de a oferi un gand si de a fi inspirat sa te apropii de fiintele din jur. Pentru a supravietui el calculeaza totul si, cand nu face fata, se ascunde. Daca Venus retrograd iti aduce teama de sentimente si angoasa ca simti unic si impersonal, Marte aduce agresiunea ca in permanenta ai in jur oameni care au ceva de impartit cu sentimentele si dorintele tale.
Noi traim intr-o societate agresiva, trista si inconstienta.... nu este de mirare ca sinceritatea saturniana nu este apreciata in detrimentul falsei increderi si a tristetii mercuriene de a fi. Restrictia afectiva este condamnata in timp ce agresiunea impotriva celuilalt devine lupta pentru supravietuire. Noi suntem o rasa foate subiectiva, de aceea cand ne uitam pe cer avem impresia ca planetele se intorc inapoi din calea noastra, in timp ce ele privesc ingenue destinul nostru individual sau colectiv si ne trimit razele lor egal si generos.
Cel care are multe planete retrograde nu este un proscris, ci o persoana cu un vraf de carti pe birou pe care trebuie sa le citeasca si din care trebuie sa extraga o esenta.... iar cel fara planete retrograde nu este un privilegiat si, ca o parere personala, pot spune ca nu este deloc mai castigat acesta din urma, pentru ca aici pe Pamant nu a venit nimeni in vacanta, toti am venit sa invatam... sigur fiecare dupa puterile si necesitatile sale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Retrogradarile planetelor
PostPosted: Wed Sep 20, 2006 11:05 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
coser wrote:
Cel care are multe planete retrograde nu este un proscris, ci o persoana cu un vraf de carti pe birou pe care trebuie sa le citeasca si din care trebuie sa extraga o esenta.... iar cel fara planete retrograde nu este un privilegiat si, ca o parere personala, pot spune ca nu este deloc mai castigat acesta din urma, pentru ca aici pe Pamant nu a venit nimeni in vacanta, toti am venit sa invatam... sigur fiecare dupa puterile si necesitatile sale.


Iti multumesc pentru reactie si pentru explicatia plastica data :D
Asa cred si eu. Am venit cu un scop in aceasta viata. Problema care se ridica este sa-l si atingem... :lol: Acuma...daca cel cu multe planete retrograde (asa cum sunt si eu :D ) are de extras o esenta din acele carti, lucru cu care tind sa fiu de acord... astrologia clasica, nu cea karmica, indica planetele retrograde ca fiind responsabile pentru o intarziere a destinului, blocaje de diferite feluri, fara sa mentioneze vreo cauza de natura karmica etc.

Sincera sa fiu sunt putin confuza la acest capitol... sa inteleg din cele spuse de tine ca in momentul in care aceasta esenta va fi extrasa (sa presupunem ca in aceasta viata) retrogradarile planetelor acelui individ in care spiritul se va reincarna vor inceta sa mai existe pe harta sa natala?
Privind astfel situatia dintr-o alta perspectiva, poate si mai interesanta ce imi vine in minte...este posibil ca acel individ sa aiba "de dus in carca" lectiile de evolutie spirituala neinvatate de parinti? :!: Cu alte cuvinte: se poate ca prezenta numeroaselor planete retrograde sa fie data de prezenta acelorasi planete retrograde pe harta natala a parintilor, prin urmare sa fie "mostenite" dat fiind faptul ca parintii nu au reusit sa achite acele datorii karmice iar acum raman in sarcina copilului de a rezolva restanta? :roll:

Spun aceste lucruri pentru ca o chestiune ciudata pe care am observat-o in intocmirea hartii natale a mamei mele, a fost prezenta aproximativ a acelorasi planete retrograde ca si in astrograma mea. Voi ce parere aveti?

Chiar sunt curioasa sa aflu parerile voastre, cat mai in detaliu daca se poate... 8)



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Retrogradarile planetelor
PostPosted: Thu Sep 21, 2006 7:11 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Relatiile cu parintii sunt complexe si nu se sprjina, din punct de vedere astrologic, doar pe raportul dintre plantele retrograde. Edgar Cayce spunea ca noi ne reincarnam in grup, deci fapte pe care le-am savarsit in comun le retraim si le "ardem" in comun, doar ca acum se schimba modul cum interactionam.
Fiinta umana este complexa, iar necesitatile sale sunt de asemenea complexe, de aceea ceea ce se spune prin "lectii karmice" sunt de fapt programe de educatie spirituala pe care le parcurgem cu totii. Aceste programe au atat un caracter general, unde se regasesc idealuri si realizari ce ne includ pe toti, dar si idealuri atinse prin dorinte personale. Ese ca atunci cand inoti, o parte a miscarii este preluata de curent, o alta vine de la tine.
Parintii au un rol foarte important in construirea noastra ca oameni normali. In primul rand prin informatia acestei lumi care ne ajuta sa ne construim corpul si apoi prin modelul educational pe are ni-l ofera. In felul acesta semanam cu parintii prin ceea ce purtam in noi, din ceea ce ei ne-au daruit si ne construim dupa modelul pe care ei il reprezinta. Receptivitatea copilului este mare in perioada de crestere si el aude si intelege dincolo de recomandarile verbale sau interdictile fizice pe care parintii i le aplica. El traieste efectiv viata de familie.
Asadar nu poti sa spui ca doar dupa planetele retrograde imparti cu mama ta un destin comun, chiar daca ele, asa cum ai observat tu, indica o legatura speciala. Ca sa intelegi la ce se refera legatura asta trebuie intai sa interpretezi astrograma acele pozitii sa le plasezi in contextul psihologic si comportamental actual in ambele teme si apoi vei vedea mult mai usor ceea ce va leaga, mai exact, ce se vede din ceea ce va leaga.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Retrogradarile planetelor
PostPosted: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
coser wrote:
Relatiile cu parintii sunt complexe si nu se sprjina, din punct de vedere astrologic, doar pe raportul dintre plantele retrograde. Edgar Cayce spunea ca noi ne reincarnam in grup, deci fapte pe care le-am savarsit in comun le retraim si le "ardem" in comun, doar ca acum se schimba modul cum interactionam.
Fiinta umana este complexa, iar necesitatile sale sunt de asemenea complexe, de aceea ceea ce se spune prin "lectii karmice" sunt de fapt programe de educatie spirituala pe care le parcurgem cu totii. Aceste programe au atat un caracter general, unde se regasesc idealuri si realizari ce ne includ pe toti, dar si idealuri atinse prin dorinte personale. Ese ca atunci cand inoti, o parte a miscarii este preluata de curent, o alta vine de la tine.
Parintii au un rol foarte important in construirea noastra ca oameni normali. In primul rand prin informatia acestei lumi care ne ajuta sa ne construim corpul si apoi prin modelul educational pe are ni-l ofera. In felul acesta semanam cu parintii prin ceea ce purtam in noi, din ceea ce ei ne-au daruit si ne construim dupa modelul pe care ei il reprezinta. Receptivitatea copilului este mare in perioada de crestere si el aude si intelege dincolo de recomandarile verbale sau interdictile fizice pe care parintii i le aplica. El traieste efectiv viata de familie.
Asadar nu poti sa spui ca doar dupa planetele retrograde imparti cu mama ta un destin comun, chiar daca ele, asa cum ai observat tu, indica o legatura speciala. Ca sa intelegi la ce se refera legatura asta trebuie intai sa interpretezi astrograma acele pozitii sa le plasezi in contextul psihologic si comportamental actual in ambele teme si apoi vei vedea mult mai usor ceea ce va leaga, mai exact, ce se vede din ceea ce va leaga.


Gheorghita, iti multumesc pentru raspuns. Totusi, din cate ai vazut si tu poate, eu nu sunt destul de competenta pentru a face vreo interpretare astrologica (sunt abia la inceput de drum). Am foarte multe intrebari in mintea mea... majoritatea fara raspuns. Incerc mereu sa patrund lucrurile insa de cele mai multe ori raman la jumatatea drumului, fara vreun raspuns. Sper ca in viitor sa ajung intr-o etapa in care sa folosesc astrologia ca pe un veritabil instrument de autocunoastere si intelegere a lumii si a universului. Aceasta tentatie a existat de cand ma stiu (si a aparut la o varsta foarte frageda fara ca nimeni sa imi povesteasca despre asa ceva). Mereu, orice as face ajung in acest punct: la o tentativa de cercetare, de studiu a astrologiei si a stiintelor uraniene, asa cum am vazut ca sunt clasificate aici pe site. De fiecare data insa, initiativa mea ramane o simpla satisfacere a curiozitatii, o devorarea diverselor articole, carti... uneori nopti intregi, dar fara a aprofunda un studiu adevarat.

Stii ca exista acea expresie cand vrei sa descrii un om care cauta mereu si nu gaseste, poate nici el nu stie ce cauta insa spiritul sau stie cu adevarat... expresia este "natura faustica". Ei, asa cum spunem despre unii oameni ca au o "imaginatie dantesca", adica dincolo de limitele normale, mostruoasa chiar, fabuloasa... asa pot sa zic si despre mine ca am o "natura faustica". In definitiv asa putem sa spunem despre toti cei de pe acest forum, de pe alte forumuri de acest gen si despre mistici, astrologi, etc. toti cei care cauta ceva, Absolutul, as zice eu... care au o sete de cunoastere atat de mare incat ajung sa studieze variate domenii. Ei, cred ca multi dintre noi ar putea sa-si duca cautarea la capat prin atingerea unei trepte spirituale extrem de elevate. Problema este ca multi dintre acestia sunt caracterizati de un pragmatism prea excesiv, sunt inca bine prinsi in materialitate si asta poate sa fie un mare obstacol... :lol: cred ca esti de acord cu mine in acest sens...

Deocamdata eu sunt la nivelul in care citesc uimita cartea lui Dan Ciuperca "Astrologia in noua era" si o gasesc extrem de interesanta, fascinanta si sobra... si in paralel am facut rost de mai multe programe de astrologie (cel mai bun este Astrolog 5.40, din cate am inteles) dar pe care din pacate am probleme in a-l folosi... poate ma ajutati voi unde sa caut informatii despre utilizarea lui... :P

Deci Gheorghita, si altii desigur, care pot sa imi spuna cate ceva despre chestiunea asta: data nasterii mamei: 14.01. 1950, Bistrita, ora nu se stie din pacate; iar a mea: 09.05.1983, Cluj-Napoca, 18:35. Astept parerile voastre, corelatii si similitudini pe care le vedeti... daca nu cer prea mult :oops:

:roll:

Spor s-aveti in toate! :P :D



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group