It is currently Tue Apr 16, 2024 10:16 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: jupiter in scorpion
PostPosted: Wed Jul 20, 2005 12:53 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ari wrote:
as vrea sa va intreb daca un jupiter in scorpion poate fi benefic pt sagetator, avand in vedere ca acesta se posteaza pe o casa a XII a.......
ma intereseaza asta pt ca am divortat de curand si nu stiu ce-mi va aduce anul ce vine, bun sau rau.

datele mele sint 8.12.1967 buc. 6:45 am

multumesc


Jupiter intra in Scorpion pe 26 octombrie 2005 ora 5,51 si este ultima etapa pe care o parcurge Jupiter pana la intrarea in domiciliu. Asadar acesta este ciclul inceput in 9 decemrie 1994 ora 12,54 cand Jupiter a intrat in Sagetator.
Atunci ascendentul momentului in Pesti si aducea sagetatorul intr-o postura foarte importanta. Cum pluton este la ultimele grade in scorpion dar nu la gradul cel mai avansat ci Marte se creaza o iluzia a puterii. Sageatorii au avut impresia ca pot face orice, cu atat mai mult cu cat au Soarele in domiciliu de casa iar semnul lor leaga casele IX de X. In acest ciclu sagetatorii au fost chemati la rampa, dar interventia lui marte in aspect a dat o turnura negativa vibratiei astrale cu atat mai mult cu cat lilith din taur care a tras sagetatorii spre vechile conflicte care se reeditau periodic. Aceasta este imaginea sagetatorilor in tot acest ciclu.
O data cu intrarea in scorpion sageatorii au un pic de sansa. Semnul lor atinge casele II si III unde gasim Venus si PLuton. Sageatorii au acum o mare putere de distrugere. Pot distruge prietenii si se pot asocia cu persoane imorale, inferioare rangului lor social. La intrarea in scorpion avem un marte retrograd pe taur care trimite raze negative sagetatorilor si le aminteste de toate luptele lor din ultimii 10 ani. Este o rememorare negativa.
Partea buna este ca au insa puterea sa sfideze un final trista al unei perioade cu adevarat dificile. Acum sagetatorii observa ca sunt schimbati. Toate lipsurile afective din ultimii 10 ani au devenit carente afective acum pe final de ciclu. Sagetatorii au insa intelepciunea finalului, vor zambi celor ce i-au jicnit, pradat, agresat. Sunt oameni puternici, dar nu vor renunta la arma lor cea mai de pret... sagetile verbale ce trec dincolo de orice protectie sau siguranta.
Tu ai insa un tranzit dificil al lui Uranus peste Luna natala, iar in momentul intrarii lui jupiter pe scorpion ai un marte pe taur in VI retrograd. Amintirile iti vor da batai de cap. Iti vei ascunde emotia, dar vei trai in secret o drama efectiva teribila. Venus pe I dorinta de exprimare, sensibilitate imposibil de exprimat cu marte pe taur in VI si mercur in scorpion in XII. Te vei mira ca nu vei putea spune... si ti se va cere sa te exprimi...
Totusi din 2006 scapi de saturn in VIII, scapi de deposedarile de putere de care ai avut parte in tot aceste tranzit (vreo 2 ani - casa VIII e destul de mare). In rest atentie la gat, coloana, semne din nastere... marte si saturn pe semne de careu si pe case dezagreabile iti pot aduce agresiuni pe fizic... oroarea sagetatorilor ...


ari wrote:
deci la mine saturn e inca in casa VIII desi leul in tema mea reprezinta casa IX?!


casa IX incepe la 15,39 Leu deci leul guv casa IX, dar acum Saturn este la inceput de leu... ca sa treaca in casa IX atunci va trebuie sa treaca de cuspida de la 15 grade fapt ce se va intampla cam peste un an (m-am uitat acum in efemeride) in august 2006.
Iar leul la tine reprezinta mai putin de jumatate din casa IX...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 29, 2005 11:28 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
coser, te-as mai ruga sa-mi spui daca o eventuala skimbare a locului de munca actual ar fi sub auspicii bune anul asta.....

multumesc



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 29, 2005 3:56 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
:D interesant...

Pai m-am uitat pe tema ta cu mare atentie, si am obsevat ca Neptun intra in casa III si acolo este deja Uranus si ambele planete te va incerca pe puterea de decizie. Uranus pe II da teama de hotarari bruste, dar confera o luciditate gen "Mi-e frica dar nu am ce sa fac" (asa a fost pana de curand ca a intrat Neptun in III) in schimb Neptun invaluie totul intr-o ceata densa si teama va fi formulata altfel "Mi-e frica daca risc sa pierd totul, daca e o greseala totala ce fac". Imi place insa Pluton pe I. Ai asupra celor din preajma ta o putere hipnotica, unde apari tu lucurile se rezolva, apar solutii sau sunt demascati mincinosii... asta este un camp subtil creat su Pluton care iti va permite sa folosesti pozitiv planetele din casa I - Mercur, Soare
In perioada asta cu Jupiter pe X apare dorinta sau mai curand necesitatea (chiar daca jupiter in Balanta aduce mai mult a dorinta, a oscilare casa X este totusi una de pamant deci necesitate). Singurele perioade bune sunt cele in care Jupiter va trece pe scorpion si va aduce solutie gandurilor din perioada asta, dar nu oricum, ci sustinut de un Marte pe VI. Deci va trebui sa ai expansiune cu impact social pt ca puterea lui Pluton sa poate fi folosita in avantajul tau, dar si o baza concreta, un Marte in pamant (Taur) pe o casa de pamant (VI) pentru punerea in practica a unor planuri ridicate pe un tranzit a lui Jupiter pe o casa de pamant - X. Doar asa cred ca te vei putea desprinde putin de indoiala care te cuprinde pe zi ce trece datorita lui Uranus si Neptun in III, doar asa ai putea sa fii putin mai sigura pe tine.
Iti doresc mult succes!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 29, 2005 4:07 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
macar de ar fi asa cum zici :)
am 2osibilitati: una ar fi sa stau aici unde sint, dar asta ar presupune sa mai fac vreo 3 ani de cursuri de perfectionare in profesia mea ( si nu prea mai am kef de asta :D , mai ales ca va tb sa fac naveta) si alta se refera la o cariera militara, care-mi confera mai multa siguranta financiara. eu as opta pt ultima varianta, doar ca nu stiu sigur daca am noroc sa -mi ating tinta.

multumesc coser pt raspuns



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: jupiter in scorpion
PostPosted: Mon Aug 08, 2005 7:43 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
eu sunt scorpion (31 oct 1974, 11:40 constanta) si astept cu nerabdare momentul intrarii lui jupiter in scorpion. de curand am terminat academia de arte, design vestimentar, si sunt in curs de a-mi lansa propria marca. mijloacele sunt momentan modeste, dar ma bazez pe acest jupiter in scorpion. cateodata mi se pare ca visez aiurea, si ca optimismul meu nu se justifica prin nimic. ce credeti?


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 08, 2005 8:27 pm 

Joined: Mon Jul 25, 2005 3:37 pm
Posts: 47
Location: Bucuresti
Din propria-mi experienta, atata vreme cat Jupiter a fost (si inca mai este in Balanta) am avut parte de succese la locul de munca, mai multa apreciere din partea sefului si a colegilor, mai multa ambitie, mai multa putere de munca. E drept ca am si ceva planete in Balanta, pe langa Soare, mai am si Venusul si Pluto. Mercurul e in Scorpion asa ca sunt si eu curioasa ce efecte va avea tranzitul Jupiterului.
Sunt convinsa ca o sa iti aduca numai impliniri si succese :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 09, 2005 2:00 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
camelia, multumesc ptr incurajari. :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: jupiter in scorpion
PostPosted: Wed Aug 10, 2005 10:16 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
veronica wrote:
eu sunt scorpion (31 oct 1974, 11:40 constanta) si astept cu nerabdare momentul intrarii lui jupiter in scorpion. de curand am terminat academia de arte, design vestimentar, si sunt in curs de a-mi lansa propria marca. mijloacele sunt momentan modeste, dar ma bazez pe acest jupiter in scorpion. cateodata mi se pare ca visez aiurea, si ca optimismul meu nu se justifica prin nimic. ce credeti?
veronica


M-am uitat pe tema ta ... interesanta tema... (am un coleg nascut pe 1 noiembrie acelasi an si dupa constitutie cred ca aceiasi ora...)
Cand spui ca ti se pare ca uneori visezi aiurea eu cred ca dai viata unei metafore... ai o minte organizata ce supune totul unei analize adesea perfectioniste. Esti ambitioasa si puternica. Punctul tau slab si puternic in acelasi timp sunt relatiile. Tranzitele indica o perioada buna... ai insa un saturn pe VII, atentie la asociati, atentie la cei ce vor sa-ti maguleasca personlitatea si mai ales la cei care iti trezesc dorinte ascunse. Esti scorpion nu suporti sa fii infrant, iar daca se intampla asta percepi esecul ca pe o infrangere personala...
Intrarea lui Jupiter in Scorpion se pare ca nu este asa de buna cu ai vrea sa crezi. Este slabit Marte aflat in tranzit prin taur si vei avea tendinta sa-ti faci planuri gresite. Iti va creste puterea personala, nu si discernamantul. Alegerile vor fi dificile tocmai pt ca vei simti ca ai puterea sa faci orice, de asemeena iubirile te vor rascoli puternic. Oricum o perioada mai dificila pe relatii ca anul trecut, cand Saturn a trecut peste cel natal, nu cred ca vei mai avea...
Daca esti atenta vei avea o perioada buna...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 1:12 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
buna coser,

multumesc pentru raspuns. intr-adevar anul trecut a fost foarte greu din punct de vedere al relatiilor, revenirea lui saturn mi-a dat multe lectii. totusi, per total rezultatul e pozitiv, acum ma simt mai bine cu mine insami.

am o intrebare: zici ca din tema mea se vede ca am o minte organizata, aproape perfectionista. cred ca ai foarte mare dreptate, din cate ma cunosc . totusi, eu nu reusesc deloc sa vad organizarea in tema mea. mercur e retrograd :(, in quadratura cu saturn si conjunctie cu uranus. mai degraba ar trebui sa fiu uituca, dezorganizata si poate uneori cu sclipiri. totusi, e asa cum zici tu. poti sa-mi explici te rog rationamentul tau?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 1:41 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Veronica,
asa este ai mercur retrograd in balanta - o pozitie destul de proasta pt ca te face sa interpretezi relatiile, valorile estetice, rafinamentul, detasarea intr-un mod rigid, rupt de realitate. Aceasta pozitiie atunci cand este cumulat cu Venus in scorpion (planeta scut - ca se tot vorbea pe aici despre aceasta calitate) cu Marte in scorpion, ambele planete conferind ambitie si puterea de a te detasa de emotie pt ca observa legaturile si conexiunile ce duc la emotie, avem de-a face cu o minte organizatat care nu este doborata de duritatea esecurilor sentimentale, de faptul ca este urmarita de un ghinion aproape permanent. Acest mercur retrograd este astfel folosit pentru amplificarea puterii de a rationa si nu pt a disimula problemele. Exemplul tau este special pentru ca in general mercur retrograd confera ceea ce ai scris, dar la tine si, probabil si pe alte teme relativ asemanatoare, indica o alta directie... Aceste trasaturi sunt sustinute si de un ascendent in capricorn (spirit practic, control) care amplifica gandirea. Deci toate ingredinetele pt a fi organizata, rationala, ambitioasa, sigura pe tine si puternica. Aceasta este baza pe care o folosesti atunci cand mercur face o cuadratura cu saturn (nerabdare, risipa in conflicte minore, memorie selectiva, antipatii lipsite de rationament) si cand face o conjunctie cu Uranus (extravaganta, placerea de a soca, disponibilitate, incapapcitatea de trai singur). Toate acestea au o alta coloratura si obtin un alt sens pt ca baza este, deci, alta.
Acesta este rationamentul care a stat la baza afirmatiilor mele.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 12, 2005 2:12 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
buna coser,

multumesc mult pentru raspunsuri. totul e foarte adevarat.


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group