It is currently Tue Apr 16, 2024 5:11 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 
Author Message
 Post subject: Chiron in Taur: rau sau bine?
PostPosted: Mon Sep 26, 2005 11:55 pm 

Joined: Wed Aug 03, 2005 2:42 pm
Posts: 24
Location: bucuresti
Buna la toata lumea! :wink: Am citit nunumarate lucruri despre Chiron, dar nu am gasit ce influenta are Chiron in taur in casa a 8 a. :idea: Si eu si prietenul meu avem Chiron in acelasi semn si casa.Ce semnifica acest lucru?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Chiron in Taur: rau sau bine?
PostPosted: Tue Sep 27, 2005 8:56 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Chiron in Taur ar trebui sa aduca stabilitate insa in casa VIII el este tulburat tocmai de ceea ce simte si experimenteaza. Visele pot fi confuze, relatiile cu cei din jur sunt supuse unei ciudate ezitari. In parelel cu asta ai impresia ca te poti impune usor in mediul sau. Ai un deosebit simt al valorilor si cauti intodeauna valoarea practica a informatiei. Totusi pe casa VIII chiron este ciudat, el iti poate limita increderea in sine si iti poate amplifica sentimentul de vinovatie... Este un semn de senzualitate, de contructie.
...dar intr-o tema analiza lui chiron se face intotdeauna in raport cu Axa Dragonului si Saturn, dar si cu alte elemente indicate de spectul particular al fiecarei teme...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 27, 2005 2:34 pm 

Joined: Wed Aug 03, 2005 2:42 pm
Posts: 24
Location: bucuresti
In cazul acesta, ma poti ajuta cu tema mea natala, pentru ca nu mai inteleg nimic? Mi-am facut pe Astrodient harta natala, dar am inteles ca e completata doar 63%, iar de interpretat chiar nu ma pricep. Am tot citit ce inseamna sa ai o anumita planeta intr o anumita casa, dar totusi sunt generalitati.
Multumesc!

PS: 16.02.84 ; h 21:30, DB


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Sep 28, 2005 11:36 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In plus fata de ce ti-am spus anterior Chiron iti aduce o fluctuatie in convingeri. Marte din Scorpion pe II cand este in conjunctie si cu Saturn iti amplifica destul de tare simtul valorilor, si poti sa lasi valorile spirituale pentru altele concrete care iti pot oferi senzatii puternice, stabile... daca ai fi obligata sa alegi poti prefera o relatie de cuplu in loc sa mergi la facultate spre exemplu sau poti prefera un serviciu stresant, dar bine platiti decat altul unde poti avea libertate dar mai slab platit.
In ciuda aerului boem, neatent pe care il ai nu esti deloc neatenta sau neglijenta... ai o minte ascutita si replici pe masura... martele tau in scorpion si venusul tau in capricorn nu prea se impaca bine cu ascendentul in Balanta...
in fine...
chiron iti poate aduce schimbari de pozitie fata de tot ce insemna valoare, fata de toate criteriile referitoare la frumos pe care altii vor sa ti le impuna. Tu una spui si alta faci si motivezi acesta cu aerul boem, pt ca marte in scorpion nu este deloc neatent, ci dimpotriva atent la tot ceea ce il priveste, la tot ce are referire la el si puterea lui... dar nu stiu de ce am impresia ca lucrurile acestea ti le-am mai spus...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 11:34 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
1.Kiron in taur dar in casa 1 da o stabilitate criteriilor dupa care ierarhizez valorile? Face o cuadratura cu soarele, un trigon cu marte (guvernatorul casei 1 aflat in 6) si unul cu saturn (r) si o conjuctie cu vesta In casa 1 se afla doar kiron si vesta Axa NN NS e fecioara pesti. Cum influneteaza caracteristicile date de ascendent si modul in care se manifesta nativul in relatia cu ceilalti, posibilitatile lui de evolutie spirituala

2. un kiron in casa 8 dar in pesti accentueaza tendinta spre senzualitate a nativului? Este opus cu NN (in 9), trigon cu Neptun si opus Uranus. Cum influenteaza pozitia si aspectele lui kiron sexualitatea (fiind in casa 8) Casa 8 arata si modul in care vom muri?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 10:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
flori80 wrote:
1.Kiron in taur dar in casa 1 da o stabilitate criteriilor dupa care ierarhizez valorile? Face o cuadratura cu soarele, un trigon cu marte (guvernatorul casei 1 aflat in 6) si unul cu saturn (r) si o conjuctie cu vesta In casa 1 se afla doar kiron si vesta Axa NN NS e fecioara pesti. Cum influneteaza caracteristicile date de ascendent si modul in care se manifesta nativul in relatia cu ceilalti, posibilitatile lui de evolutie spirituala


Chiron este inteleptul. El aduce prin semn si casa un loc unde sta puterea cea mai intensa, dar si slabiciunea cea mai mare. In taur pe casa I puterea vine din dorinta de stabilitate. Nativul are nevoie de valori, de concret, de real pentru a intelege lumea si pentru a se integra in societate. Cand face o cuadratura cu soarele el are indoieli ca exprimarea sa este corecta si cauta confirmari in exterior. Fara un sprijin ar putea prelua modele negative care sa-i dezvolte deprinderi negative. Axa dragonului vine astfel de intareasca aceasta afirmatie. Are nevoie de un limbaj potrivit, de modele in care moralitatea sa fie explicita.

flori80 wrote:
2. un kiron in casa 8 dar in pesti accentueaza tendinta spre senzualitate a nativului? Este opus cu NN (in 9), trigon cu Neptun si opus Uranus. Cum influenteaza pozitia si aspectele lui kiron sexualitatea (fiind in casa 8) Casa 8 arata si modul in care vom muri?


Nu aduce in mod special tendina spre senzualitate, ci mai curand o libertate in exprimarea sexualitatii. Pe casa VIII el confera fascinatie spre mister, lumi nescunoscute, civilizatii apuse, catre tot ce este ascuns, intunecat. Fata de trecutul sau (vietile anterioare) are o fascinatie pe care o traieste in siguratate. NN in Pesti cu Chiron pe el indica un trecut in care nativul a detinut puterea, a decis asupra oamenilor. Acum are o sensibilitate speciale vis-a-vis de destinul oamenilor. El stie ca are o misiune, oamenii si mesajul pe care il transmite celorlalti sunt elemente intr-un mecanism complex. Are perceptia energiei si poate lucra cu ea. Daca se mobilizeaza poate influenta destine.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 12:38 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
hallo..,


Quote:
Chiron este inteleptul. El aduce prin semn si casa un loc unde sta puterea cea mai intensa, dar si slabiciunea cea mai mare


apropo Chiron...

daca este in pesti in casa 10 , ce aduce nativului?
care este puterea lui :?:
slabiciunea de a fi prea pasiv in viata sociala? :?

Multumesc pentru :idea:

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 1:02 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Chiron pe X aduce o nevoie sociala speciala. Cariera poate fi o astfel de nevoie, necesitatea de a impune prin experienta personala un standard, iar slabiciunea ce deriva de aici este respingerea societatii. Aglomeratia vietii de zi cu zi i se pare dificila. El este un tip ambitios, dar dependent de reusita sa. Are nevoie la fiecare pas sa-si cunoasca rezultatele, altfel ezita sau bate in retragere.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 7:52 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Multumesc mult.., :)


Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 12:00 am 

Joined: Sun Apr 16, 2006 11:56 pm
Posts: 5
Nu ştiu cum să interpretez următoarea situaţie: chiron în taur, în casa a-12-a. Poate să-mi spună şi mie cineva ce însemnă? Şi dacă cumva înseamnă că dacă plec în străinătate să mă stabilesc nu reuşesc pt că chiron e în casa a-12-a? Mulţumesc anticipat


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 9:54 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In primul rand casa XII nu are nici o legatura cu strainatatea... cel mult poate oferi o fascinatie fata de locuri misterioase, o atractie fata de locurile unde ai mai trai in trecut...
In ceea ce priveste Chiron in XII iti poate ofer sansa de a descoperi niste informatii ascunse despre tine despre destinul tau in ansamblu. Cand Chiron este in XII si in Taur nativul poate fi inzestrat cu o intelegere speciala a lucrurilor. Are calm si atentie si poate acumula intr-un timp scurt informatii si experienta pentru care altora le-ar lua timp si efort foarte mare. Dar toate aceste cunostinte trebuie sa fie practice, altfel nu-ti atrag atentia si nu te impresioneaza cu nimic. Pozitia lui Venus in tema (casa si zodie) iti poate spune care este energia de baza (Venus in zodie) cu care tu cauti raspunsuri si intelegi experientele si cum se exteriorizeaza ea (Venus in casa si aspectele pe care le face) pentru a fi utila si celoralti.
Aceasta pozitie poate aduce experiente secrete, senzatii de deja vu care abunda la tot pasul si puterea de a crede.
Defectul major al acestei pozitii vine din interiorizarea problemelor. Foarte rar o persoane cu Chiron in XI si poate povesti impresiile sale despre ceea ce simte si traieste, dar daca o va face, chiar cu teama la inceput, ar putea vedea ca pentru a intelege lumea, conjuncturile in care s-a nascut si a trait, atractiile fata de anumite persoane, locuri sau obiecte, poate fi inteleasa mult mai bine. Parerea unui astfel de om conteaza, el este constient de asta, nu spune si totusi are grija ca experienta lui sa fie utila... cu toate ca nu va dori sa vorbeasca despre o astfel de traire. De aceia tonul unei astfel de persone poate pare categoric, decisiv, impulsiv si rigid, dar trebuie sa intelegem ca este asa pentru ca nu vrea sa transmita o stare, ci un rezultat....
... totusi daca ar invata sa comunice si celorlalti experientele sale atunci prin comunicare i s-ar rafina simturile si ar putea scapa de povara emotiei... simtind la fel de mult, dar liber si deschis.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 10:23 am 

Joined: Sun Apr 16, 2006 11:56 pm
Posts: 5
Mersi mult pentru răspuns şi pentru efortul depus. Dar sunt idioată. Chironul meu este în taur dar în casa a-9-a. Din neatenţie am scris greşit. Îmi cer mii de scuze. Sper să nu te superi pe mine.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 11:19 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Robu Roxana Maria wrote:
Mersi mult pentru răspuns şi pentru efortul depus. Dar sunt idioată. Chironul meu este în taur dar în casa a-9-a. Din neatenţie am scris greşit. Îmi cer mii de scuze. Sper să nu te superi pe mine.


Super faza.... :D :D :D ... nu se supara nimeni.... stai lnistita!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 11:46 am 

Joined: Sun Apr 16, 2006 11:56 pm
Posts: 5
Îmi răspunzi, te rog frumos?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 12:41 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Roxana,
Chiron in taur in casa IX ese semn de mobilitate si destindere. Gandurile sunt puternice, practice, dar orientate tot timpul spre ceva construit de altii. Tu poti foare usor valorifica o informatie, un concept, un ideal atunci cand ai spatiu de desfasurare: ai loc, ti se acorda atentie,iti sunt recunoscute meritele etc etc.
In alta ordine de idei poate insemna o calatorie in straintate daca guvernatorul casei IX se exprima bine acolo unde este el si, mai ales, daca Venus fac aspecte bune cu guvernatorul ascendentului, al semnului natala si al casei IX. Oricum ar fi, tocmai pt ca avem prin chiron un semn de mobilitate tu ai libertatea sa-ti alegi locul unde vei trai. Ai putere sa alegi... asadar, stiu ca prin asta iti dau o veste buna, daca iti propui sa pleci, nimic nu-ti va sta in cale oricat de rea este tema. DAR, exista un mare "dar" aici... va trebui sa sacrifici ceva... asa sunt idealurile indeplinite de chiron - si ca sa vezi ce anume trebuie sa sacrifici te uiti la pozitia lui venus in casa si zodie... ceva de aoclo va trebui sa lasi in urma...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 1:22 pm 

Joined: Sun Apr 16, 2006 11:56 pm
Posts: 5
Mersi mult de tot pentru răspuns. Mi-ai dat o speraţă pentru situaţia mea actuală care e dezastroasă. Venus la mine e în casa a-11-a, în leu. Face cuadratură (square) cu marte, sextile cu saturn care e în prima casă în fecioară, sextil cu luna care e în a doua casă în balanţă, sextil cu mercur care e în a doua casă în balanţă şi sextil cu mijlocul cerului care e în gemeni. Chiron este în opoziţie cu marte care e in casa a-3-a în scorpion şi cu Uranus care e tot în casa a-3-a în scorpion. Cel puţin aşa spune un program, Canopus, pe care îl am. Ascendentul şi zodia sunt fecioară. Dacă poţi să-mi dai informeţii suplimentare, nu pot decât să-ţi mulţumesc. Dacă nu îţi mulţumesc din suflet pt ce mi-ai spus până acum. Pentru mine tot e ceva.


Last edited by Robu Roxana Maria on Mon Apr 17, 2006 3:15 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 3:07 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
:cry: ...venus in casa IX-a conjunct cu kiron ( in pesti )...neptun este in casa V-a in scorpion in sextil cu venus ; intre venus si guv. as si al zodiei natale nu sunt aspecte ; ...eu chiar vreau sa merg in strainatate...kiron desi e conjunct cu venus, face opozitie cu plto , insa nu si venus...ce trebuie sa sacrific pentru a pleca ...trebuie sa sacrific iubirea ....?

Quote:
Chiron este inteleptul. El aduce prin semn si casa un loc unde sta puterea cea mai intensa, dar si slabiciunea cea mai mare.


Este foarte corect si adevarat ceea ce ai spus , chiar am simtit asta de multe ori pe pielea mea...



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 3:16 pm 

Joined: Sun Apr 16, 2006 11:56 pm
Posts: 5
Mersi mult de tot pentru răspuns. Mi-ai dat o speraţă pentru situaţia mea actuală care e dezastroasă. Venus la mine e în casa a-11-a, în leu. Face cuadratură (square) cu marte, sextile cu saturn care e în prima casă în fecioară, sextil cu luna care e în a doua casă în balanţă, sextil cu mercur care e în a doua casă în balanţă şi sextil cu mijlocul cerului care e în gemeni. Chiron este în opoziţie cu marte care e in casa a-3-a în scorpion şi cu Uranus care e tot în casa a-3-a în scorpion. Cel puţin aşa spune un program, Canopus, pe care îl am. Ascendentul şi zodia sunt fecioară. Dacă poţi să-mi dai informeţii suplimentare, nu pot decât să-ţi mulţumesc. Dacă nu îţi mulţumesc din suflet pt ce mi-ai spus până acum. Pentru mine tot e ceva.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group