It is currently Sat Apr 20, 2024 5:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cand e Luna retrograda?
PostPosted: Mon Sep 25, 2006 1:19 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Niciodata, o sa ziceti voi repede. Corect. Insa W.L. (care deja stiti cine este, nu-i asa) zice ca atunci cand viteza Lunii e mai mica de cea medie (13g 10m / zi), Luna se comporta ca o planeta retrograda. Uite azi de ex. viteza e 11g 59m (90,9% din medie). Ca sa vedeti, mey... :roll:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 25, 2006 8:54 pm 
Eu stiam despre mersul in gol al Lunii. Sau asta e altceva?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 26, 2006 8:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mda. Toti stim de mersul in gol (void of course). Pai asta-i chestia, ca e altceva. Nu ma refer (sau mai bine zis W.L. nu se refera) la mersul in gol al Lunii, adica neaspectarea ei pana iese din semn, ci chiar daca Luna e aspectata, avand viteza mica, s-ar comporta ca o planeta retrograda (interiorizarea sentimentelor, iubirii, sau stiu eu cum s-ar interpreta o Luna retrograda :? )



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 16, 2006 12:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
wow este foarte interesant ce spui.... si sigur nou pentru mine.
Luna retrograda este cred un aspect revolutionar in astrologie care ar putea sa raspunda la multe dintre intrebarile ce le poate avea oricine cand citeste putina astrologie mondiala.
Retrogradarea lunii cred ca ar duce mai curand la un comportament antisocial la o negare a spiritualitatii, o deplasarea a constiintei in sectoare intunecate ale afectivitatii, unde puterea se manifesta in aspectul sau negativ.
Mihnea, unde as putea gasi niste efemeride ale acestor pozitii? As vrea sa vad mai in detaliu ce vrea sa insemne aceasta Luna retrograda.
Multumesc!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 16, 2006 1:37 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Gheorghita, io am vazut in ZET viteza planetelor, dar sigur si alte programe calculeaza asta. Totusi nici ZET nu da efemeride cu vitezele, sau nu stiu io cum. Am cautat textul exact din William Lilly, el zice asa:

She is never retrograde; but when she is slow in motion, and goes less in 24 hours than 13 degrees and 11 minutes; she is then equivalent to a retrograde planet.

In fine, am mai gasit un articol in care se vorbeste putin de viteza Lunii in determinarea psihologica a individului, interesant e ca ia in calcul si Mercur daca e inainte sau dupa Soare:

The anxious type has Mercury rising ahead of the Sun and the Moon moving faster than average. The pattern of deliberateness consists of Mercury rising after the Sun and a slow Moon.

adica tipul ingrijorat, are Mercur rasarind inaintea Soarelui, si Luna in mers rapid, iar tipul ganditor, care delibereaza cu grija ideile, are Mercur dupa Soare si Luna lenta.

http://www.astrologysoftware.com/resour ... asp?ID=157



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 16, 2006 2:04 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
da, da

acum am inteles... imi amintesc ca eu calculam asta acum vreo 10 ani in urma pentru a stabili intervalul pe care il face Luna de la un grad la altul. Imi faceam niste notite pentru ingerii lunari si chiar vroiam sa stiu precis intervalul lor de actiune. Si tot calculand am observat ca Luna de la un semn la altul are viteze de deplasare diferite... Atunci mi-am pus prima data acest semn de intrebare si atunci m-am gandit ca sigur are o importanta aceasta diferenta de viteza.
pai, eu calculam simplu imparteam intervalul in minute de cand intra luna in zodie si pana iesea la 30 si obtineam secventa de timp care ii trebuie Lunii sa parcurga un grad. Incepeam apoi cu ora la care intra in semn la care aveam gradul 0, adaugam intervalul obtinut din calcul si obtineam gradul 1 si to asa pana la 29.. eliminam din tabel gradele 0, 10 si 20 pt ca ingerii lunari nu iau in considerare valorile astea si obineam ceea ce-mi treabuia.
Sigur acum as face simplu asta in excel, dar atunci luam totul de pe efemeride si cu calculatorul de buzunar....
daca ar face un soft asta ar fi foarte simplu pt ca eu dupa vreo 4-5 ore de calcule ameteam....

Mihnea, multumesc de informatie



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group