It is currently Fri Mar 29, 2024 9:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Nodul Nord in Gemeni?
PostPosted: Tue Sep 27, 2005 12:00 am 

Joined: Wed Aug 03, 2005 2:42 pm
Posts: 24
Location: bucuresti
:) :) :) Eu am Nodul Nord in Gemeni. Navigand pe niste forumuri straine am aflat ca daca ai nodul nord in gemeni de ex. , tebuie sa te feresti de sagetetori, adica de cei din Nodul Sud, opusi. :shock: E adevarat acest lucru?
Ce influenta are Nodul Nord in viata unei persoane? Cu ajutorul lui se poate afla ceva din viata anterioara a unei persoane?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 27, 2005 8:39 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
babyblue, cred ca se potriveste ce spui tu. Eu am NN intre scorpion si sagetator si e adevarat ca ma feresc de pers in taur, din cauza incompatibilitatii f mari (nimic in comun); cu gemenii nu am avut probleme, devenindu-mi indiferenti dupa scurt timp. Ma interes. si pe mine aspecte leg. de NN...zi-mi si mie te rog site-ul asta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord in Gemeni?
PostPosted: Tue Sep 27, 2005 9:22 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
baby_blue9933399,

Nu poti afla totul despre viata anterioare doar studiind NS cu atat mai mult cand vine vorba despre compatibilitate, despre reintalnirele cu vechii prieteni sau dusmani din vietile tale anterioare. In mod standard NS este trecutul iar NN viitorul, dar ce inseamna asta?
Trecutul este o colectie de actiuni si emotii ce ne face sa avem anumie reactii (bune sau rele) la stimulii din jur. Asta ne face sa ne placa de anumite persoane sau sa le respingem spontane. Ceea ce respingem la ele sau ne place nu este persona in sine, ci un anumit tipar energetic, un fel de-a fi, o ipostaza, un personalitate, omul Sagetatror, Gemeni, Taur sau Varsator inseamna mult mai mult decat smenul sau natal dat DOAR de pozitia Soarelui. Nu poti generaliza cum ca ar trebuie sa te feresti de sagetatori pentru ca poti intalni, de exemplu, sagetatori atipici ce nu intecationeaza cu NS al tau si atunci nu se face legatura directa cu trecutul tau prin acest element astrologic. Ceea ce ai citit tu pe net probabil ca sunt definitii oferite de astrologia americana, destul de superificala atunci cand emite astfel de teorii antiastrologice.
Este gresit sa-ti pui o astfel de bariera chiar si daca ar fi adevarat, pt ca blochezi insasi menirea NS care ne face legatura cu trecutul ca sa intelegem de ce suntem ceea ce suntem.
Asa ca nu e bine sa luati de bun tot ce gasiti pe net.... :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 27, 2005 5:10 pm 

Joined: Wed Aug 03, 2005 2:42 pm
Posts: 24
Location: bucuresti
Sabina, am gasit pe un site lucruri interesante despre nodurile scorpion si sagetator.Sper sa-ti foloseasca. :) :wink:

NODUL NORD IN SCORPION

22 martie 1938 - 8 octombrie 1939
5 octombrie 1956 - 16 iunie 1958
11 iulie 1975 - 7 ianuarie 1977
2 februarie 1994 - 31 iulie 1995
Axa Dragonului indica menirea pe care o avem in aceasta viata, ceea ce trebuie sa facem pentru o evolutie totala.

În viata anterioara ati avut parte de bunastare si confort, dorind în permanenta sa acumulati valori si proprietati. Va agitati prea mult sa obtineti bunuri materiale, de aceea viata dv. era amara pentru ca erati mereu urmarit de teama de a pierde totul. Din aceasta cauza ati trecut pe un plan secund dragostea si spiritualitatea. Opuneati rezistenta la schimbari si nu aveati curajul de a va asuma vreun risc. În viata anterioara erati sclavul tabieturilor si al obisnuintelor, comoditatea facându-va egoist fata de partener. Nici dragostea nici valorile spirituale nu prezentau interes si nu ati avut idealuri si planuri marete.

În aceasta viata, v-ati încarnat pentru a renunta la aceasta dorinta de posesiune, schimbarile dese obligându-va frecvent sa va schimbati modul de viata. În aceasta viata, trebuie sa renuntati la siguranta materiala pentru a va îndeplini sarcina. Prima parte a vietii va fi tot sub influenta posesiunii, pâna când veti întelege ca acestea va împiedica sa va faceti legaturile pe care le doriti. Trebuie sa rupeti sforile trecutului, schimbându-va viata cât mai des. Nesiguranta va va da un imbold mai puternic decât o viata armonioasa si stabila. E posibil sa parasiti casa parinteasca, orasul sau tara de origine pentru a va realiza scopurile. De multe ori veti fi nevoit sa sacrificati bunuri si siguranta financiara, dar de fiecare data veti reusi sa va refaceti. Trebuie sa schimbati radical scala dv. de valori, punând valorile spirituale înaintea celor materiale. Poate un soc cauzat de o pierdere importanta va va schimba radical viata si va veti întelege rostul în aceasta viata

NODUL NORD IN SAGETATOR

2 septembrie 1936 - 21 martie 1938
4 aprilie 1955 - 4 octombrie 1956
28 octombrie 1973 - 10 iulie 1975
2 august 1992 - 1 februarie 1994

În viata anterioara v-ati dezvoltat o excelenta capacitate intelectuala, având o meserie care necesita comunicare scrisa sau verbala. Mintea agera, obiectivitatea, curiozitatea de atunci vi s-au pastrat si în aceasta viata. În viata anterioara va alegeati partenerii numai din curiozitate, gasind întotdeauna critici care sa rupa o legatura. Erati prea indecis, superficial, infidel si neloial.

În aceasta viata, trebuie sa le reparati aceste defecte. Trebuie sa acceptati angajarea pe o cale careia sa îi ramâneti fidel, sa actionati într-o singura directie. Trebuie sa deveniti independent, sa va apropiati de spiritualitate si esoterism. Trebuie sa învatati sa va concentrati asupra unui scop clar în viata. Trebuie sa va dezvoltati propria identitate. V-ati încarnat cu sarcina de va impune, reducând influenta celor din jur. O abordare corecta va fi posibila numai pe baza afectiva, trebuind sa renuntati la mintea limpede, cerebrala. Sunteti dispus sa va apucati de mai multe lucruri, dar cu greu duceti ceva la bun sfârsit. Pentru a va realiza total, trebuie sa va gasiti un ideal pe care sa-l urmariti întreaga viata. În viata anterioara erati adeptul superficialitatii în orice domeniu: în relatii, în discutii, în studiu. Acum trebuie sa învatati sa fiti profund, serios. Ar fi util sa traiti cât mai aproape de natura si de legile ei. Probabil veti avea ocazia sa calatoriti peste hotare si sa cunoasteti prin studiu sau calatorii diverse spiritualitati si culturi. Spre finalul vietii, credinta religioasa va deveni una dintre cele mai importante idealuri ale dv.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Sep 28, 2005 9:06 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
merci, babyblue. Asa detaliat nu am gasit pe net, dar vad ca pe 1 iulie ar fi sagetator, abia pe 10 trece in scorpion...o fi true node.
Din ce am citit pot sa zic ca nu am fost niciodata interesata de acumulare materiala, sg probl. pe care o am acum e intr-adevar legata de bani, sa imi cumpar garsoniera, pt ca vreau sa nu mai stau cu persoane nedorite langa mine zi de zi (rudele sotului) nicidecum din dorinta de posesiune sau de avere. Nu am fost niciodata impresionata de valoarea vreunui lucru de orice fel ar fi el, dar am apreciat imediat in locul lui ceva viu de ex un animal sau chiar ceva material dar care sa imi placa estetic suficient de mult.
Chiar am ras de cei care sunt materialisti zicand ca nu sunt normali (mi-am incarcat karma) si chiar colegii cand vorbesc de bani nu tin minte niciodata sumele pe care le spun ca ma plictiseste subiectul fiind total neimplicata si zic si eu da , da si ma gandesc in alta parte. Din cz asta lumea imi reproseaza ca sunt indiferenta si nu am nici o grija, probl e ca fug de ele, nu suport responsabilitatile de nici un fel.

Din NN sagetator mi se potriveste f mult dar poate fi si influenta ascendentului.
Zice ca probabil voi avea ocazia sa calatoresc peste hotare- asta imi doresc cel mai mult in viata asta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Sep 28, 2005 11:24 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
da , cred ca e gresit sa te feresti de anumita zodie in care iti pica NS. La mine ar fi gemenii si ma inteleg bine ...au idei bune, sunt flexibili in gandire, vad toate aspectele, se descurca repede in sit. dificile, ar fi pacat!
Cu taurul si scorp am remarcat de multe ori ca nu ma inteleg dar daca asc e in ceva compatibil se mai regleaza lucrurile (de ex o colega taur-asc leu, luna in berbec).


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group