It is currently Thu Mar 28, 2024 1:53 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 33 posts ] 
Author Message
 Post subject: casa XII
PostPosted: Fri Sep 30, 2005 3:11 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:wink: ca sa-mi fac toate lectile...mai am o intrebare.. :?:

Casa XII este o casa foarte dificila...
Ce inseamna daca jupiter( tema natala) este(singur) in ea ?

Merci

Laura

Have a nice day...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: casa XII
PostPosted: Wed Nov 02, 2005 9:38 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Laura wrote:
:wink: ca sa-mi fac toate lectile...mai am o intrebare.. :?:

Casa XII este o casa foarte dificila...
Ce inseamna daca jupiter( tema natala) este(singur) in ea ?

Merci

Laura

Have a nice day...


ups... ce vechi e... dar mai bine mai tarziu decat niciodata...
Iarta-ma ca primesti atat de tarziu un raspuns...

Jupiter pe casa XII este o pozitie speciala ce ofera casei o lumina parte. Pozitionarea lui Jupiter in XII este ca si cum dintr-odata ai da la o parte o draperie opaca si ai lasa lumina sa intre intr-o camera veche plina de obiecte vechi, carti prafuite etc. Un jupiter pe XII ar fi in vechiul sau domiciliu de casa si atunci ar aduce o mare putere de combatere, o deschidere spre mister, esoterism, poate chiar actele de caritate si preocuparile ce implica folosirea timpului si a unor bunuri personale in sprijinul acordat celorlati. Jupiter pe XII ofera nativului o intelegere intuitiva a oamenilor si ofere putere de a anticipare. Pozitia este cu atat mai buna cu cat Jupiter este mai aproape de ASC si cu atat mai ampla si cu implicatii sociale mai mari cu cat Jupiter se afla mai aproape de varful casei XII.
Nativul pare in fata celorlalti ori bun, ori frumos, ori generos si asta ii poate aduce un mare beneficiu. Aceasta atitudine pozitiva ce vine din partea celorlalti nu poate fi decat efectul unei karme pozitive din vietile anterioare cand a ajutat pe altii neglijandu-se pe sine, ca si-a sacrificat bucuriile personale pentru ale celorlalti si mai ales ca a impartit timpul si valorile personale cu ale altora.
Elementele negative ale acestei pozitii vin sa indice mari incercari ale vietii. Prietenii apropiati pot fi incercati de sentimente de orgoliu, invidie intr-un mod nespus, nedeclarat urmand in momente importante din viata nativul sa afle adevaruri dureroase si triste.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 4:50 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Eu am in Casa XII: Kiron retro conj cu Asc in Gemeni, Luna in ultimele grade ale Berbecului, iar in Taur: Nodul Nord, Luna Neagra, Pholus retro, Anti-Vertex si Eclipsa prenatala... Ce credeti ca inseamna toate aceste elemente, toate in Casa XII?



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 5:06 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In primulr and trebuie sa luam in calcul ca ai axa Taur-Scorion interceptata pe casele VI-XII si nu este chiar un lucru bun pentru emotiile neimpartasite (Taur pe XII) pot deveni obsesii, ce duc la limitarea personalitatii si la abuzuri pe care le poti aplica celorlalti sau care ar putea sa-ti fie aplicate tie.
Chiron si Luna ofera casei a XII un tandem mistic, placut ce te face sa ai parte de experiente interesante, poate chiar fizice (acte de bravura, intalniri speciale cu oameni remarcabili etc etc) pe care sa le traiesti intens dar nu profund. Pe casa XII exaltarea Lunii iti poate oferi o parere buna despre sine, poate chiar exagerat de buna ce se sprijina, prin implicarea lui Chiron in aspect, pe experiente personale.
Dar, asa cum am spus de nenumarate ori, elementele temei nu se exprima individual, ci in complex de aceea ar fi fost utile datele tale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 5:39 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Scuze. :oops:
Datele mele: 21 decembrie 1985, ora 15:28, Pitesti. (24 gr. E 52', 44 gr. N 52')

Image



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 6:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mi-am permis sa iti schimb imagine temei pt ca din ce ai postat tu nu se intelegea mare lucru...
mare tensiune mare pe tema ta... dar nu pot decat sa-mi exprima entuziasmul pentru acel superb marte in Scorpion (am o slabiciune pentru Marte in Scorpion) care culmea mai este si in conjunctie cu Pluton...
Esti periculos tare... ai o tendinta spontana de a-i invinui pe ceilalti de probleme tale, o faci chiar cu indrazneala celui care are Luna in berbec (care nu tie cont de nimic) dar asta dupa o tatonare atenta a celordin jur, poate chiar a adversarul.
Exista o tensiunea puternica pe exprimare, limbaj, sexualitate dar mai ales pe o atitudie psihica aceeia de a nu putea ceva. Esti ingrozit sa realizezi ca nu poti face ceva, ca ti se impune sa fii in umbra, sa trebuiasca sa faci tu totul de la inceput pana la sfarsit.
Relatile tale sunt marcante. Te prinzi repede si te stingi repede, dar, si aici intervine Marte, continua sa te macine o perioada legatura... posibila legatura, ceea ce a mai ramas din ea. Lilith pe XII intr-o casa guv de Marte conjunct Pluton pot spune ca ma infioara.... esti chiar asa rau?
In fine nu e treaba mea si nu ca m-ar incerca vreun sentiment de teama, dar directia spre care se indreapta vibratia planetara este doar spre dominare. La tine totul se rezuma la a domina sau a fi dominat, la a putea, deci sunt puternic sau la a nu putea deci altii trebuie sa poata in locul meu pentru mine.
Aparenta sociala cu Asc in Gemeni este buna, pari linistit, atent, sensibil, dar in spatele acestei masti traieste o entitate chinuita de neimplinirile sale care prefera sa se impuna decat sa se integreze.
Ai o tema teribila...grea si deja nu mai este important ca nu ai planete retrograde....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 7:55 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Banuiesc ca ai observat ca am Marte conj cu Vertex si cu Pluton in Via Combusta... Nu inseamna ceva si aceasta pozitie? Plus ca acesta e in opozitie cu Luna si in sextil cu Neptun in Capricorn, pe cuspida Casei VIII... Am un trigon in Semne de Aer, alcatuit din Kiron retro conj cu Asc in Gemeni, Jupiter in Casa X in conj cu MC in Varsator si Pars Fortunae in Casa V in Balanta... Plus ca am observat ca am Mercur (patronul Asc si Casei V) conj cu Saturn in Casa VI, patronata de Venus, care se afla in Casa VII in Sagetator... Jupiter e patronul Casei VII, unde se afla si Soarele, in ultimul grad al Sagetatorului... Soarele e conj cu Venus si Neptun, iar conj Soare-Neptun face trigon cu Luna... Doh, am inceput sa ametesc... Coser, daca prinzi ceva, spune-mi ceva. :)



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 7:58 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Si inca ceva... Nu ma consider periculos, dar indrazneala am avut in trecut... unele trasaturi de care mi-ai spus sunt stapanite... deci e un sambure de adevar in ceea ce ai spus...



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 04, 2005 1:18 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Stellium wrote:
Banuiesc ca ai observat ca am Marte conj cu Vertex si cu Pluton in Via Combusta... Nu inseamna ceva si aceasta pozitie? Plus ca acesta e in opozitie cu Luna si in sextil cu Neptun in Capricorn, pe cuspida Casei VIII... Am un trigon in Semne de Aer, alcatuit din Kiron retro conj cu Asc in Gemeni, Jupiter in Casa X in conj cu MC in Varsator si Pars Fortunae in Casa V in Balanta... Plus ca am observat ca am Mercur (patronul Asc si Casei V) conj cu Saturn in Casa VI, patronata de Venus, care se afla in Casa VII in Sagetator... Jupiter e patronul Casei VII, unde se afla si Soarele, in ultimul grad al Sagetatorului... Soarele e conj cu Venus si Neptun, iar conj Soare-Neptun face trigon cu Luna... Doh, am inceput sa ametesc... Coser, daca prinzi ceva, spune-mi ceva. :)



Ba da am observat, dar asa cum am mai spus aspectele se interpreteaza in complex, Pluton in Via Combusta este o trasatura de generatie si pe tema ta se particularizeaza prin conjunctie cu Marte. Tu avand un asc in Gemeni Mercur in Sagetator pe casa VI devine important, dominand prin idei, conceptii, pretentii, atitudini dorintele prea puternice ale lui Marte. Mercur se opune lui Chiron din XII amplificand tensiunea axei interceptate Taur-Scorpion aducand ca elemente suplimentare o tensiune intre gand si emotie, intre dorinta de avea si neputinta de a obtine.
Se pare ca exista o legatrua speciala intre viata trecuta si aceasta printr-o trauma, o neputinta, o obsesie legata de bani si sexualitate, dar mai ales legata de atitudinile pe care le ai fata de bani si sexualitate. Exilul lui Mercur ca guv al asc pe o casa ce intercepteaza un semn indica o tensiune karmica. Agresivitatea ta este mai mult decat evidenta, dorintele tale puternice si blocate pe limbaj, valori, notiuni pe care le exprimi fara sa tii cont de celalalt. Oamenii din jurul tau ori sunt mijloace de imbogatire ori instrumente ale propriei tale placeri.
Imi pare rau dar tarsaturile pozitivie (pentru ca exista si dintr-astea) trec in plan secundar si nu te caracterizeaza. Poti foarte usor sa fii carcaterizat ca un om inzestrat, puternice, frumos la corp, inteligent dar deviat de la toate acestea prin faptul ca pe blochezi pe dorinta de a avea si nu pe nevoia de a te schimba. Iti este suficient cum esti si traiesti in autonomie.
Avand in vede distribuirea tuturor planetelor (in afara de doua) pe trei case (VI, XII si VII), ca Mercur in exil este in VI ce intercepteaza Scorpionul, incapabil sa suporte vreo autoritate fara sa fie manios, ca Lilith din Taur iti da farmec si magnetism sexual, dar iti poate oferi experiente ingrate, limitate la placerea fizica, eventual fantezii si apoi dezamagiri cand nu sunt consumate, duce la o blocare a atentiei pe neputinta de a avea ceea ce-ti doresti si la defazarea dorintei de actiunea in sine (primesti acum ce ti-ai dorit altadata, dar defazarea te face sa nu mai fi multumit si iti doresti altceva consumandu-te si cu grija ca vei obtine cand nu iti va mai trebui). Cu alte cuvinte experientele nefericite par sa-ti coordoneze viata si sa te departeze de ceea ce ai putea sa fii prin folosirea aspectelor pozitive.
Marte se opune Lunii, femeia din tine se opune barbatului din tine care prin blocarea lui Marte in Scorpion pot spune ca se manifesta atipic, inedit pentru anturaj. Poti avea dorinte excentrice, ascunse cu Mercur un VI sau prezentata spectaculos, teatral si cu emfaza - Mercur in Sagetator.
Daca te-ai opri pentru o secunda din acest consum interior si nu te-ai mai ocupa de altii, ci de tine, ai putea sa folosesti trigonul minunat Jupiter-Chiron care te faca sa intalnesti iubiri din vietile anterioare cu care sa ai acum o relatie complexa, valoroasa, eminamente pozitiva si importanta pentru evolutia ta, iar Saturn in VI iti va da suficienta maturitate incat sa fii nu cui in talpa pentru altii, ci un exemplu de intelegere si putere.
Modul in care te-ai exprimat (cum ca vrei bani si eventual cat mai usor obtinuti) mi-a spus mie ca nu iti folosesti inca aspectele pozitive din tema.
Imi pare rau ca iti spun asa, dar tema ta este incarcata ce iti poate aduce succes, dar uzura va fi extrem de mare. In ciuda infatisarii inocente, cu o expresie umana placuta, princiara, foarte vizibila, uzura negativa pe care ti-o provoaca planetele cand nu le controlezi tendintele, te poate face sa imbatranesti extrem de repede.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 04, 2005 5:21 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Multumesc Gheorghita..,

dupa astrograma mea pe astro.com jupiter este foarte aproape de Ac .
Ce inseamna virful casei 12 ? Ca este aproape deja in casa 1?
Asta este cel putin in cazul meu..
Da ceva din Robin Hood ..traieste in mine :lol:

Iti multumesc pentru raspuns ..nu conteaza timpul :)

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 04, 2005 6:10 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Laura wrote:
Ce inseamna virful casei 12 ? Ca este aproape deja in casa 1?


Nu..
Varful casei este mijlocul casei. Pentru a obtine varful casei a XII-a aduni cuspida casei XII la ascendent si imparti la 2. Punctul obtinut este varful casei XII.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 04, 2005 10:07 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Quote:
Se pare ca exista o legatrua speciala intre viata trecuta si aceasta printr-o trauma, o neputinta, o obsesie legata de bani si sexualitate, dar mai ales legata de atitudinile pe care le ai fata de bani si sexualitate. Exilul lui Mercur ca guv al asc pe o casa ce intercepteaza un semn indica o tensiune karmica. Agresivitatea ta este mai mult decat evidenta, dorintele tale puternice si blocate pe limbaj, valori, notiuni pe care le exprimi fara sa tii cont de celalalt. Oamenii din jurul tau ori sunt mijloace de imbogatire ori instrumente ale propriei tale placeri.

Generalizezi prea mult... prea exagerat... O fi ceva karmic, aici nu te contrazic... Dar nu sunt agresiv fara sa fiu provocat, in primul rand, si apoi nu ii vad pe oameni ca mijloace de parca ar fi animale... Practic, faptul ca ma insulti asa, fara a judeca sau fara macar a te obosi sa cantaresti cuvintele, inainte sa le dai asa ca un ceva facut de mantuiala, fara sa fi incercat sa asterni cuvinte mai civilizate, nu-mi arata decat o lipsa de maniere si diplomatie care te vor face sa iesi foarte repede si foarte intens in pierdere... in orice relatie, in orice tratative sau negocieri... se pare ca, in cazul tau, expresia "Drumul spre Iad e pavat cu intentii bune." isi gaseste in tine cea mai mare potrivire...

Quote:
Imi pare rau dar tarsaturile pozitivie (pentru ca exista si dintr-astea) trec in plan secundar si nu te caracterizeaza. Poti foarte usor sa fii carcaterizat ca un om inzestrat, puternice, frumos la corp, inteligent dar deviat de la toate acestea prin faptul ca pe blochezi pe dorinta de a avea si nu pe nevoia de a te schimba.Iti este suficient cum esti si traiesti in autonomie.

Nu vad nimic rau in dorinta de a avea... Eu chiar simt nevoia de a ma schimba, nu numai pe mine, dar si mediul in care ma aflu, pentru ca-l simt ca fiind negativ pentru mine... Cat despre autonomie... Eu prefer sa fiu EU, nu sa copiez pe altcineva si nu permit nimanui sa ma copieze! Plus ca ii simt pe unii ca vor sa profite de mine... Si urasc spiritul de turma, care reuseste sa ma enerveze cu diferite ocazii...

Quote:
Avand in vede distribuirea tuturor planetelor (in afara de doua) pe trei case (VI, XII si VII), ca Mercur in exil este in VI ce intercepteaza Scorpionul, incapabil sa suporte vreo autoritate fara sa fie manios, ca Lilith din Taur iti da farmec si magnetism sexual, dar iti poate oferi experiente ingrate, limitate la placerea fizica, eventual fantezii si apoi dezamagiri cand nu sunt consumate, duce la o blocare a atentiei pe neputinta de a avea ceea ce-ti doresti si la defazarea dorintei de actiunea in sine (primesti acum ce ti-ai dorit altadata, dar defazarea te face sa nu mai fi multumit si iti doresti altceva consumandu-te si cu grija ca vei obtine cand nu iti va mai trebui). Cu alte cuvinte experientele nefericite par sa-ti coordoneze viata si sa te departeze de ceea ce ai putea sa fii prin folosirea aspectelor pozitive.

Eu chiar nu pot sa suport autoritatea nimanui! Doamne, numai sa incerci sa-mi dai ordine si sa vezi cum izbucnesc de indignare si jignire... Am farmec si magnetism, care ii determina pe multi sa ma complimenteze... Multumesc pentru asta... Dar experientele... sunt chiar ingrate si nu-mi plac deloc... Am avut multe dezamagiri si nu numai intr-un domeniu... Soarta are ticalosenia sa ma priveze de implinirile pe care mi le doresc de ceva vreme...


Quote:
Marte se opune Lunii, femeia din tine se opune barbatului din tine care prin blocarea lui Marte in Scorpion pot spune ca se manifesta atipic, inedit pentru anturaj. Poti avea dorinte excentrice, ascunse cu Mercur un VI sau prezentata spectaculos, teatral si cu emfaza - Mercur in Sagetator.

Dorinte ascunse, aici ai nimerit... Si nu arat nimic anturajului...

Quote:
Daca te-ai opri pentru o secunda din acest consum interior si nu te-ai mai ocupa de altii, ci de tine, ai putea sa folosesti trigonul minunat Jupiter-Chiron care te faca sa intalnesti iubiri din vietile anterioare cu care sa ai acum o relatie complexa, valoroasa, eminamente pozitiva si importanta pentru evolutia ta, iar Saturn in VI iti va da suficienta maturitate incat sa fii nu cui in talpa pentru altii, ci un exemplu de intelegere si putere.

N-am avut nici o relatie care sa-mi aduca vreo implinire... Cat despre exemplul de intelegere, asa sunt... sunt cat pot de intelegator si de puternic, cel putin asa mi se spune...

Quote:
Modul in care te-ai exprimat (cum ca vrei bani si eventual cat mai usor obtinuti) mi-a spus mie ca nu iti folosesti inca aspectele pozitive din tema.

Coser, inainte de a emite orice judecata la adresa cuiva, incearca sa te gandesti ce motiv(e) poate avea o persoana care spune anumite lucruri... In cazul meu, de ce vreau bani... Sa-ti spun ce mi s-a intamplat in trecut... Bunicii mei aveau o avere pe care eu, dupa ce implineam 18 ani, o puteam obtine si administra astfel incat s-o sporesc... Dar bunica a murit cand aveam 9-10 ani si tatal meu a si inceput s-o cheltuiasca, aruncand banii pe fereastra... Bine, eu n-am zis nimic, pe-atunci nu-mi dadeam seama ce implicatii pot avea actiunile lui atat de extravagante... A si infiintat o firma pe care a falimentat-o, pe banii care urmam sa-i mostenesc... asta inseamna ca el a avut performanta de a cheltui o avere (care putea sa fie sporita prin investitii chibzuite) intr-un an de toane de sef (apropo, e Leu)... Cam in aceeasi perioada a si divortat de mama, care i-a intentat proces... Se vede din partea cui erau bunicii bogati, nu-i asa? Iar eu stau aici, ingrijorat ca n-o sa pot avea destul de trait din cauza lipsei de resurse financiare, numai din cauza LUI!!! L-am si batut o data, anul trecut, intr-un acces necontrolat de furie vulcanica, dar pentru mai multe motive... Poate ai sa-mi subliniezi aspectele negative care au "reiesit" de-aici, dar cand fac ceva sau cand spun ceva, intotdeauna e cu motiv... Cum e si normal, nu-i asa? Si nu neaparat motivul ar fi astrologic...

Quote:
Imi pare rau ca iti spun asa, dar tema ta este incarcata ce iti poate aduce succes, dar uzura va fi extrem de mare. In ciuda infatisarii inocente, cu o expresie umana placuta, princiara, foarte vizibila, uzura negativa pe care ti-o provoaca planetele cand nu le controlezi tendintele, te poate face sa imbatranesti extrem de repede.

In ce domeniu ar putea sa-mi aduca succes? Despre ce uzura vorbesti? Infatisarea mea nu stiu daca e cea a unui inocent, dar princiara cred ca e... Mi se spune de multe ori ca sunt dragut, dar nu contez numai pe infatisare pentru a reusi... Si apoi, daca esti atat de priceput, ai putea sa-mi spui cum sa-mi controlez tendintele care m-ar imbatrani?



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 05, 2005 9:43 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ai venit de buna voi aici si ai solicitat o interpretare... ai grija la ton! Ti s-a facut o interpretare pe tema, elemente pe care le poti citi si din carti, nu acuza gratuit, baietel, ca nu e frumos!
Oricum tin in mod special sa-ti multumesc pentru raspunsul detaliat ce nu face altceva decat sa confirme scurta interpretarea pe care am facut-o temei tale natale.
Ai lansat cateva intrebari in post-ul tau, iar raspunsurile le vei gasi tot in interpretare...
no comment...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 05, 2005 9:46 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Da, am venit de buna voie... Dar tu, domnule astrolog si profesor Coser, te comporti ca si cum eu as fi asezat planetele pe cer, astfel incat sa fie asa cum vezi tu... Nu crezi ca exagerezi prea mult pe seama astrogramei mele, care sigur exista un motiv pentru care e configurata asa, motiv care are un raspuns destul de vag: evolutia spirituala, cand cei ca mine cauta adevarul pentru a evolua... In ce consta acea evolutie? Se pot da mai multe detalii?



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 05, 2005 11:15 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Stellium wrote:
L-am si batut o data, anul trecut, intr-un acces necontrolat de furie vulcanica, dar pentru mai multe motive...


Te rog sa nu mi te mai adresezi... si as fi chiar bucuros daca ti-ai lua bagajele si ai pleca de aici... Nu exista pe lumea asta nici un motiv pentru care sa iti lovesti tatal sau mama... orice poveste ai inventa tu... cu atat mai mult cu cat povesesti asta ca si cum tot el ar fi vinovat ca l-ai batut.
Nu-ti cunosc tatal, nu cred ca mi-ar pica bine sa mi s-ar intampla asa ceva, dar nu accept sa vii aici si sa-ti defulezi frustrarile tale antisociale.
Aici este liniste... si asa trebuie sa ramana.
Multumeste-te cu cat ai primit si du-te si urla in alta parte!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 12, 2005 6:38 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Eu sunt foarte linistit... :roll:



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 17, 2006 11:44 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
am si eu o intrebare in legatura cu casa 12 Ce semnificatie are cuspida acestei case in semnul pestilor, faptul ca guvernatorul este in casa 9 si face o gramada de cuadraturi:(Saturn- retrograd, Marte-retrograd,Venus si Luna)

In casa 12 am venus in opozitie cu Lilih. Ma intereseaza influnenta acestor aspecte asupra dezvoltarii mele spirituale si daca ele sugereaza o cale a vietii in care sa nu fiu altari de un barbat. Sunt mereu dezamagita ca barbatii de care ma indragostesc nu sunt asa cum ii vad eu. Dintr-o simpla atingere creez o adevarata iubire si apoi deodata perdeaua iluziilor cade si ramane un gol pe care nu mai pot sa-l umplu si se transforma intr-o gaura neagra in care se scurg toate celelalte energii asa incat am impresia ca intr-o zi o ma scufund si eu in aceasta gaura neagra in care ma transform.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 19, 2006 7:33 pm 
User avatar

Joined: Sat Nov 05, 2005 7:02 pm
Posts: 13
Location: Bucuresti
NODUL NORD(RAC)-retrograd in casa 12 si in cuadratura cu mijlocul cerului(berbec) si saturn in casa 4 balanta aduce o karma grea?Va trebui sa ma dedic mai mult vietii spirituale?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 20, 2006 11:51 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Flori80

Pai... cuspida casei XII in Pesti duce nativului sentimente contrare despre viata sa si, mai ales, despre experientele sale de viata. Prefera ca totul sa treaca de langa el, adica sa fie nemultumit, decat sa fie implicat cu dinamism in activitatile pe care trebuie sale parcurga.
Cand guvernatorul casei 12 este in 9 secretele si incercarile majore ale vietii au o conotatie spiritala, dar si un mesaj interesant. Nativul poate intelege usor experientele cu care se confrunta celalalt, insa ii este greu sa se analizeze pe sine. Emotiile persoanale il coplesesc si cel mai des se gandeste ca mult mai usor i-ar fi sa traiasca viata altuia decat a lui.
Cu atat mai mult, cu cat il avem pe Neptun ca guvernator al acestei case, este vorba despre o perceptie diferita poate chiar gresita a lumii. Cu un Neptun puternic nativ sau devenit puternic dupa depasirea testelor de maturitate, putem avea de-a face cu o persoana ce se diferentiaza de ceilalti prin calitati net superioare, printr-un comportament superior. Aceasta persoana poate fi un ghid, o exemplu pentru ceilalti.

In legatura cu opozitia pe care o indici...
Daca esti nascuta in 1980, asa cum ar indica userul tau, ca Venus sa fie in opozitie cu Lilith ea trebuie sa fie in opozitie cu Saturn, pt ca Lilith si Saturn sunt in conjunctie, iar aproape de aceasta conjunctie gasim si planetele Marte si Jupiter. Cum avem un marcaj atat de puternic pe Fecioara si in Pesti doar Venus care se opune nu prea ar fi de bine, dar Venus este in exaltare de casa si zodie si inclin sa cred ca perceptia ta asupra vietii afective pare sa fie exacta. Te macina insa un acut sentiment de nesiguranta, o teama de neprevazut si o obsesie a impecabilitatii care iti da puterea sa judeci prea usor si prea mult oamenii.
Nimic neobisnuit pana acum insa observam un Marte retrograd si, de asemenea, Jupiter si Saturn retrograd, toate pe Fecioara. Abia de aici incep problemele. Relatiile tale sunt din start supuse conflictului, nu esecului asa cum il declari tu, ci conflictului pe care tu il porti deja in tine. Indiferent ce ti-ar face acei oameni nu iti pot face pe plac, in orice secunda ii poti critica atat de dur incat ii poti desfiinta. La polul celalalt suferinta te induioseaza, lipsurile de asemena si chiar daca pari duritatea intruchipata (un fel de zgripturoaica) atunci cand cineva iti inspira mila te transformai efectiv. Venus in Pesti pe XII este, poate (spun "poate" pt ca nu iti cunosc cu precizie datele) cea mai buna pozitie din tema ta si, nu doar cea mai buna, cat salvarea ta.
Relatiile tale poarta in ele durere si bucurie deopotriva. Faptul ca tu alegi sa fii dezamagita tine DOAR de tine. Marte retrograd iti arata ca duritatea reactiunii este singura metoda care te apara de dezamagire si suferinta, insa, culmea, tocmai aceasta actiune a ta te duce acolo. Cu Venus in Pesti poti ierta, de ce nu ierti?. Niciodata nu e prea mult cand intreaga ta fericire se sprijina doar pe asta...
Mult succes!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 20, 2006 8:40 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Cu adevarat traiesc o stare de nemultumire continua si o frustrare pe masura pentru ca nu ma pot bucura de ceea ce am.In acelasi timp sunt profund dezamagita de doua relatii pe care l-em idealizat situatie care ma face sa fiu foarte pasiva, sa nu ma intereseze nimic si chiar imi doresc sa traiesc viata altei persoane pentru care cred ca am facut o obesisie. Cateodata am impresia ca sunt in afara lumii si ca de fapt realitatea e doar un vis.Toata povestea a inceput sa ma ingrijoreze si asta e inceputul interesului pentru astrologie.

E interesant ca la sfarsit ai scris ca avand venus in pesti pot ierta si ai intrebat de ce nu iert. Si asta pentru ca ma simt incapabila de a ierta mai ales de ma ierta pe mine, de ierta celorlalti (nu tuturor) faptul ca nu sunt asa cum ii vedeam eu, cum as fi vrut sa fie. Neptun (in sagetator) face foarte multe cuadraturi (cu sarturn, marte,venus, luna, lilth si pholus) Asta inseamna ca e puternic? Casa 9 ne pune in legatura cu valorile superioare ale existentei, spiritualitatea, legea, principiile morale, idealurile Toate astea sunt afectate de o perspectiva iluzorica?

Cu toate ca majoritatea planetelor sunt in casa 6 pe harta mea sunt foate atrasa de casa 12. Poate fiindca e in zodia pesti , zodie care m-a fascinat dintotdeauna mai ales ca in aceasta zodie este un barbat pentru care am sentimnete contrare dar puternice. Iubirea pentru el este o lupta cu mine insami, cu valorile si principiile mele si a o recunoaste inseamna a renunta la toate astea. Pe de alta parte sunt nesigura pe sentumentele lui ba chiar inclin sa cred ca este vorba doar de un fel de prietenie.Dar chiar si daca ar fi fost reciproce lucrurile nu ar fi putut fi decat mai grele deoarece implinirea acestei iubiri este imposibila( moral) iar eu ma simt vinovata ca o traiesc - este nascut pe 1 martie 1968 Resita - nu stiu ora nasterii

in casa 12 mai am Ceres (foarte aproape de cuspida casei 1), Pholu si Palla - dar din cate stiu astea nu-s planete Mai am nordul sud care de fapt paote fi interpretat ca fiind in casa 11 (dar este in pesti, opozitie cu Mercur si careu cu Uranus)

Cum poate fi interpretat uranus in tranzit in aceasta casa din perspectiva faptului ca este casa dusmanilor ascunsi dar mai ales ca reprezinta institutii ca spitale, inchisori. Uranus natal e in scorpion in casa 7 si e in trigon cu venus natala
Ma intereseaza cum afecteaza relatiile cu ceilalti si daca prezenta acestuia in casa 12 corelate cu alte aspecte ale astrogramei ar putea explica tulburaea de personalitate prin care ma tem ca trec marcata de o profunda deznadeje si credinta nu sunt capabila de a primi si darui iubire.

Cand spun alte aspecte ma refer de exemplu la
- Lilth in casa 6 care dovedeste din cate am ami citit instabilitate psihica
-opozitia luna venus - conflict intre emotii si afectivitate
-opozitia venus lilith- ceea ce paote insemna ca pot usor deveni victima unei false iubiri sau relatii afective ( lucru care cred ca deja se intampla si care m-a dat peste cap)
-opozitia venus saturn- poate fi o iubire puternica fata de un batbat mai in varsta care insa nu este implicat afectiv (tocmai asta este ceea ce ma macina si imi da sentimentul de nesiguranta si inutilitate...)
-conjunctia pluto (retrograd)-DS- drame interioare intense care duc la dezechilibre si bulversarea structurii interioare
-venus ca guvernator al casei intai fiind in pesti- tendinta spre melancoloe si tristete

De fapt cred ca e mai simplu sa scriu datele de nastere: 1980 februarie 04, ora 10 fix , Iasi


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 23, 2006 12:02 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

flori80 wrote:
este nascut pe 1 martie 1968 Resita - nu stiu ora nasterii


Da, o asemanare izbitoare prin faptul ca el are pe tema o conjunctie Marte-Saturn-Luna iar tu ai lilith in conjunctie cu Saturn si Luna. El are Venus in varsator tu in pesti si amandoi mercur in Varsator. Desi tu ai ascendentul in Berbec aproape de aceasta cojunctie din tema lui, el are Mecur in cuadratura cu Lilith din Taur si asta indica faptul ca profita de oameni. Seduce si apoi minte pentru a controla. Nu stiu care este natura atractiei tale insa, dat fiind magnetismul dintre voi cred ca el este o mare incercare pentru tine. Asadar fii atenta!

flori80 wrote:
Cum poate fi interpretat uranus in tranzit in aceasta casa din perspectiva faptului ca este casa dusmanilor ascunsi dar mai ales ca reprezinta institutii ca spitale, inchisori. Uranus natal e in scorpion in casa 7 si e in trigon cu venus natala
Ma intereseaza cum afecteaza relatiile cu ceilalti si daca prezenta acestuia in casa 12 corelate cu alte aspecte ale astrogramei ar putea explica tulburaea de personalitate prin care ma tem ca trec marcata de o profunda deznadeje si credinta nu sunt capabila de a primi si darui iubire.


Pe Uranus ti l-am integrat in analiza pezentata anterior. El aduce relatiilor o nota de originalitate si depinde, ca motivatie a relatiilor, de incercatat Venus... asadar retatiile tale nu numai ca sunt neobisnuite, dar vor avea si o puternica nota misterioasa. Aspiri spre ceea ce nu prea primesti si cu cat nu primesti cu atat de incita si mai tare. Uranus in Scorpion in VII aduce ambitii relationale, iar daca el este o ambitie relationala eu te sfatuiesc sa te gandesti bine... Un Pesti cu marcaj pe Berbec si cu Mercur in Varsator ce primeste curadratura de la Lilith nu va fi veci un Peste sincer si linitit. Va valorifica sansele care i el va oferi viata fara sa aleaga si se va gandi doar la placerea lui... In timp ce tu iti traiesti propria drama el se bucura de sansa pe care i-o oferi si daca nu-i esti suficienta nu se streseaza pt ca va gasi in alta parte ceea ce ii trebuie pt a se completa. De altfel debordeaza de masculinitate si curaj... dar partea lui morala este indoielnica. NN ii trece acum peste aceasta aglomerare de planete, iar Jupiter anul acesta peste Junon si Neptun, greu an il mai asteapta...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 8:58 am 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
am aflat si ora nasterii Este 16


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:04 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
UITE SI TEMA

Image

O combinatie intersanta de obscuritate si putere. Este un tip ganditor carui ii cam place sa se joace cu mintile celorlalti. Iti poate tolera orice, dar daca i-ai contrazis sau subminat impactul pe care il are asupra celorlalti l-ai desfiintat. Ii place sa straluceasca si sa fascineze.


Last edited by coser on Tue Jan 24, 2006 9:09 am, edited 1 time in total.


_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:06 am 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
da...este un fel de ambitie relationala si mai mult decat atat pentru ca e ceva de care ma agat desi am simtit mereu ca nu il voi implini intru totul

El este deasemenea implicat intro relatie cu cineva nascut in 22.12.1980 iasi ora 01 jumatate Relatia aceasta e cea care il implineste?

Imi spui sa am grija.......asta inseamna caa r fi mai bine sa renunt (desi imi este greu) ca nu se implica emotional? Pentru el a face de ex dragoste cu o femeie e doar o placere?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:18 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu cred ca te cam lupti cu motile de vant...
... si nici nu mi se pare corect sa intri asa in viata lui atata timp cat el este implicat intr-o relatie. Daca el te invita sa intri este alceva.. dar asta implica si un comportament adecvat din partea lui...
Cum poti tu sa te alimentezi cu speranta aceasta cand realitatea este alta?
Faptul ca te intrebi daca femeia cu care este il multumeste sau nu este ca si cum deja ai fi geloasa pe ea... ceea ce iarasi nu mi se pare corect...
Va trebui sa-ti definesti foarte clar aceasta atractie pentru a nu cadea in moda zilelelor noastre - "daca nu ma iubeste macar sa ma accepte"...
... desi varsatorilor le este dat sa poarte stigmatul de a repeta la nesfarsit aceiasi greseala eu te sfatuiesc sa fii cumpatata ... :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 8:00 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Tocmai aici e problema ca m-a invitat in viata lui. Relatia cu el a inceput cu un alt scop si anume unul spiritual. In acelasi scop a inceput si relatia cu cealalta persoana. Atractia fata de el e una spirituala si afectiva dar sunt momente in care simt si atractie fizica ca pentru un barbat. Stiu ca o astfel de relatie e imposibila pentru ca el are calea lui la care va ramane. Totusi imi doresc sa inteleg natura relatiei dintre noi, de ce sunt geloasa pe ceaallta fata si in general pe toate persoanele de care este inconjurat, de ce imi doresc sa mi arate afectiune?E un triunghi foarte puternic pentru ca intre mine si cealalta fata e o relatie de prietenie de care sunt foarte legata.

Este vorba de relatia dintre ucenic si initat in care sunt implicati doi uceniti care au venit impreuna sa invete dar fara sa si dea seama au devenit un fel de concurenti (lucru mai delicat caci pe langa asta noi suntem femei si el barbat si a aparut si atractia aceasta). Acest lucru a adus foarte mari tensiuni in relatia mea cu ea. Daca inainte eram mereu sincere si ne discutam problemele acuma fiecare se retrage dupa un zid, e greu sa comunicam caci stim ca e prea dureros si e mai usor sa minti decat sa ranesti.

Imi doresc sa inteleg cum de se intampla toate astea, sa caut un sens spiritual, ce am de invatat, cu ce ma imbogateste aceasta experienta care acum simt ca ma darama. Ma dor comparatiile dintre noi, ma doare ca nu ma mi pot deschide nici fata de ea si nici fata de el. Fac aceiasi greseala, si eu simt ca repet ceva, ca nu invat o lectie dar nu stiu care....

Nadajduiesc ca am mai clarificat un pic situatia

Ps: in ceea ce ai spus despre el este intrutotul adevarat. Are foarte multi oameni prin prejma si mai ales multe femei. E foarte radical atunci cand nu se face asa cum spune el. As vrea sa-l inteleg, sa i fiu aproape, sa stie ca se paote baza pe mine.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 10:39 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, Flori grea hotarari...
Eu inteleg foarte bine cum este ca inima sa ceara si situatia sa nu poata oferi sau sa se meagra in ambele cazuri pana la jumatatea drumului.
Tu, insa, nu trebuie sa te iei dupa aparente si mai ales trebuie sa fii cat se poate de obiectiva cu tine. Nimeni nu este perfect, daca esti atenta sigur vei vedea mici inadvertente care iti vor raspunde prin ele insele la intrebarile tale. Va trebui sa primeze ceva... emotia, intelectul, cercetarea spirituala...
Parerea mea este ca daca nu alegi acum cand inca iti mai este clar ca emotiile tale fata de prietena ta sunt putin tulbure, mai tarziu iti va veni si mai greu.
Poate nu sunt in stare sa-ti fac o astfel de recomandre potrivita, dar ia-o ca pe o parere... Eu, intre o relatie de dragoste si una de prietenie, am ales intotdeauna o prietenie, care este mult mai complexa si mai intensa.
Atractie fizica nu este o infractiune si nu este gresita nici daca o simti fata de maestrul tau, pt ca atat timp cat maestrul iti arata un corp fizic ar trebui sa se astepta sa provoace astfel de reactii la unele persoanele din jur... gresit ar fi, dupa parerea mea, ca prezenta lui fizica sa-ti umbreasca sentimentul de prietenie fata de cei din jur, in special prietena ta.
Situatia insa poate fi analizata doar de tine, poate ca si prietena ta traieste acelasi zbucium ca si tine.... ai vorbit cu ea?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 4:30 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Am vorbit, si vorbim de ceva vreme dar lucrurile s-au inrautatit chiar si la nivelul comunicarii noastre. Credeam ca prietenia noastra va putea infunta multe dar se pare ca nu e chiar asa. Daca la inceput asemanarile si preocuparile comune ne-au apropiat acum ne pun la grea incercare in sensul ca e foarte greu sa te bucuri de reusita uneia intr-un domeniu in care iti doresti si tu sa reusesti.

Ma preocupa foarte mult aceasta relatie si asta a fost impulsul spre astrologie. In aceasta periada (incepand de anul trecut de prin vara) dar foarte accentuat acum totul a devenit fff dificil. Eu ma bucuram sa facem lucruri impreuna ca astea fac istoria unei prietenii. Important ca era o experienta comuna si nu m-am gandit niciodata ca o stresa faptul ca mie imi iesea cevamai bine sau cu un efort mai mic si ca se simtea in umbra mea.Nici nu mi-a vorbit despre astea. Acuma le stiu dintr-o alta sursa si asta m-a dezamagit si m-a durut cumplit.

Si relatia cu el este un pic in ceata. Stiu ca ma intelege, uneori ma face sa ma simt "mai speciala" apoi imi seama ca nu e asa. Mi-a ca si ea doreste sa simta acest lucru, ca a fost un timp in care credea la fel. Cand l-am cunoscut in decembrie 2003 de fapt ne doream sa ne rezolvam problemele si el sa fie un mediator.Din mediator a devenit o disputa, a aparut dorinta de fi un pic "mai"_ sa mi acorde mai multa atentie, etc

As dori sa stiu daca intre noi este o legatura karmica, ceva legat de astragramele natale sau compuse...

Ps ai scris ca va fi un an greu pt el? in ce sens? Anul asta isi da licenta. Se confrunta cu o problema in gasirea unui loc al sau, oriunde ajunge ar dori sa pelce si intra in coflict usor cu ceilalti mai ales daca nu-i poate domina.
din punct de vedere astrologic ce se paote spune despre compatibilitatea dintre noi? Poate ca sunt intr-o eroare spirituala .....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 10:26 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Este un an greu pentru el pt ca are de suportat un saturn pe casa XII un Lilith peste Jupiter natal, cel care ii oferea aura de protector si om care le stie pe toate. Cat de curand Saturn va trece in casa I si va avea falsa impresie a unei reveniri... ceva de genul "in sfarsit s-au terminat toate problemele mele"... ei, nu va fi asa.... lilith se apropie de Pluton pe II si va avea de infruntata toate emotiile si dorintele ascunse pe care le-a incuiat in sufletul sau din teama de ridicol sau teama de a fi considerat superficial. Sa stai pe margine si te vei uita la viata lui este ca si cum te-ai uita la o melodrama - cineva canta de bucurie ca lui ii merge greu, iar el boceste in pumni, pe ascuns, ca nu mai poate. Un Pluton utilizat gresit vine acum si-si ia revansa. Isi va pierde autoritatea asupra oamenilor. El nu a mintit atat de mult pe cat de invinuita va fi, dar va trebui sa suporte asta, pt ca imensa lui vina a fost ca atunci cand a trebuit sa aleaga in a suporta adevarul, a ales o varianta alunecoasa, caldutza, care le-a creat altora probleme si nu lui.
Pentru el, vin vremuri grele... iar dificultatea problemelor va fi direct proportionala cu cat de pozitiv a ales sa-l foloseasca pe Pluton din casa a II-a.

Legatura voastra este de natura karmica... am mai spus-o si tocmai de aceia ar trebuie sa te detasezi putin si sa privesti cu seninatate conditionarile la care ai fost supusa, iar daca relatia cu prietena ta este asa cum ai descris-o atunci cu siguranta ea face parte din aceasta karma complicata si dureroasa.
Nu stiu daca as putea sa-ti ofer o solutie, nu cred ca din afara ta poate veni o solutie care sa rezolve aceasta problema. Va trebuie sa te mobilizezi si sa ii ierti. Doar asa ai putea lua o hotarare in mod lucid, doar asa vei putea fi echidistanta si obiectiva.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 3:53 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Aceste doua relatii sunt cu adevarat dureroase dar in acelasi timp sunt foarte frumoase si mi-au adus multa bucurie. Cadn vorbesc cu ea simt ca am ajuns "acasa". Nu stiu cum sa descriu acest sentiment E ceva care ma face sa fiu eu insami si sa ma simt pe deplin inteleasa. Incerc sa ma detasez si sa privesc cu iertare si seninatate ceea ce este foarte greu pentru ca de fapt am adunat foarte multe reprosuri si un pic de dezamagire.Ce hotarare sa iau? Sa rup comunicarea cu el? cu ea? Si ea incearca un fel de detasare....Sa gasim ceva in care sa nu mai fim mereu impreuna si sa apara aceste dureroase comparatii. MI-as dori tare mult sa ma bucur de ceea ce are ea sau invers fara sa apara gandul ala ca eu nu am la fel desi imi doresc.El ne incurajeaza sa fim prietene si ne cearta ca nu stim sa fim "bune prietene" Am impresia ca sunt agatata in aceste relatii si ca nu sunt completa fara ele.

E si o mare incarcatura de vinovatie fata de mine , de el si de ea dar si in relatia cu Dumnezeu.Ma macina foarte mult apropierea fizica cu el despre care i-am povestit si ei. Stiu ca-l iubeste foarte mult, cu siguranta mai mult decat l-as iubi eu....E greu de spus ca cineva iubeste mai mult sau mai putin...de fapt iubim diferit Si apoi pot fi diferente in ce purtam in suflet si cat manifestam si un gest mic pt unul poate fi mare pt tine ca exprima poate o dragoste mare mare dar pe care tot incerci sa o adancesti in tine si sa o ascunzi

Incerc sa redau cat mai fidel situatia desi e greu de pus in cuvinte si mi-e teama de a fi gresit inteleasa.

As vrea sa fiu langa el de fapt sa stie ca se paote sprijini pe mine. Imi este tare drag desi sentimentele fata de el sunt unori confuze de la revolta, frustrare chiar ura pana la cele de duiosie si iubire. Desi comunicam am sentimentul ca nu ajung cu adevarat la sufletul lui, ca nu avem o comunicare intima completa si sincera. Ca de la suflet la suflet E dureros ca am pierdut comunicarea asta cu ea si acum e umbrita de suspiciuni, interese ascunse, dorinte de a fi mai apreciate de a primi mai multa iubire. Acest "mai" e ucigator......Nu ma mai simt libera sa iubesc, sa daruiesc si astfel am pierdut bucuria de a iubi si a darui. Am pierdut in general bucuria.Nu ma mai bucur de lucruri mici nici de cele mari ci traiesc o profunda stare de nemultumire

E ciudat caci persoane apropiate ma invidiaza chiar si ea mi-a trimis o lista cu tot ceea ce crede ea ca eu am in plus si pt care ar trebui sa fiu multumita si fericita. E ciudat pentru ca nimic din ele nu ma bucura.Cu adevarat nimic din afara noastra nu ne poate aduce linistea si bucuria cand in suflet nu e seninatate.

Ar fi mai usor daca as sti ca as fi fericita avand mai multi bani, caaltorind mai mult,avand o cariera de succes. Banii se pot face, cariera la fel. Dar ce faci cand nimic din toate astea nu-ti aduc nici macar bucurie? Fericita am fost cand stateam intr-o rulota pe un deal in care nu era nici apa dar eram cu el si mancam un ou fiert. Atunci nu am constientizat in sensul ca nu am stat sa am gandesc "sunt fericita" Dar eram asa cum scriai tu la un alt topic adica linistita, parca eram acasa....

M-a cam luat valul si am scris cam mult..... :(


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 4:36 pm 
Quote:
Fericita am fost cand stateam intr-o rulota pe un deal in care nu era nici apa dar eram cu el si mancam un ou fiert. Atunci nu am constientizat in sensul ca nu am stat sa am gandesc "sunt fericita"


Imi permit sa intervin si eu putin pentru ca mai de demult am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare. La fel ca si tine, draga flori80 simteam nevoia sa vorbesc despre acest lucru, si vorbeam mult de tot cu o doamna care ma asculta foarte rabdatoare.

Ceea ce vreau sa spun sunt doua lucruri. Daca ar fi posibil sa fii cu el este foarte probabil sa nu-l mai vrei, iar peste un anumit timp, deci mai tarziu, vei constata ca aceste trairi din prezent te-au schimbat, te-au imbogatit si te-au maturizat spiritual. Dupa ce totul se va fi sfarsit vei fi alt om si vei privi totul altfel.
Problema este ca ne sunt necesare situatiile imposibile. Iar anumite restrictii pe care le resimtim dureros sunt uneori un fel de protectie divina.
Numai bine iti doresc.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 5:23 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Experientele dureroase si profunde ne transforma. Suferinta si singuratatea nu ne vor lasa neschimbati Doar ca aceasta transformare pote fi in ambele sensuri: singuratea ne poate deschide catre oameni dar ne si poate inchide, suferinta ne poate imbogati dar ne si poate inrai. Iar eu nu simt ca cresc si ca ma adancesc, nu devin mai buna ci mai rea. E foarte delicata si alunecoasa treaba cu situatiile limita si imposibile.

De povestit nu as putea povesti cuiva care m-ar asculta rabdator pentru ca am nevoie de mai mult decat de a fi ascultata si imi este imposibil sa descriu de ce anume am nevoie pentru a ma putea deschide. Pe forum am scris pentru ca scrisul e o forma de refulare si descarcare.

Multumesc pentru gandul bun


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 25, 2006 2:53 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
o zi buna va doresc..,

va rog sa-mi spunet-i ce inseamna intr-o sinastrie, saturn in casa XII .
situatue delicata..?In ce sens?
mai are alta semnitificatie spirituala?
pozitia lui saturn indica ce relatie am avut in vietile trecute..
casa VII -partenerul, VIII- bunicii, IX -cumnati,X -sefi; XI- prieteni

casa XII ce indica?


multumesc pentru raspuns

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 33 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group