It is currently Thu Mar 28, 2024 5:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: din nou despre Lilith
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 12:37 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Nu stiu cati reusesc sa o inteleaga cu adevarat pe Lilith...iata ce am gasit despre Lilith:

"Inainte de a analiza aspectele lui Lilith cu planetele trebuie facute unele precizari legate de pozitia acesteia intr-o astrograma. Unii astrologi considera ca singurele planete capabile sa contracareze total Luna neagra sunt Jupiter si Saturn, planete ale profunzimii si ale maturitatii. Are o deosebita importanta dispozitia lui Lilith in raport cu cele doua planete. Exista patru situatii distincte (vorbim gandindu-ne la sensul de deplasare a planetelor prin zodiac, de la Berbec, prin Rac, la Balanta, etc):
1.Lilith este inainte de Jupiter si Saturn
2.Lilith este dupa Jupiter si inainte de Saturn
3.Lilith este dupa Saturn si inainte de Jupiter
4.Lilith este dupa Jupiter si Saturn

1. In acest caz, nativul reuseste sa faca fata incercarilor (depasindu-le cu bine) prin filosofia de viata, aspiratia spirituala, puterea de intelegere (Jupiter) si autodisciplina, rigoare, detasare (Saturn). Este situatia cea mai fericita, Jupiter si Saturn realizand un baraj in calea Lunii Negre.
2. In acest caz, nativul nu se mai poate baza pe Jupiter in depasirea incercarilor (tentatii, ispite, etc) ci doar pe responsabilitatea, rigoarea si forta lui Saturn. Saturn intervine si diminueaza pana la anulare rezultatele confruntarii subiectului in cauza cu ispita. Planeta timpului aseaza lucrurile pe fagasul normal.
3. In acest caz, Saturn este “depasit” de Lilith, incat nativul trebuie sa apeleze la puterea de intelegere, o filosofie benefica de viata, religie, aspiratia catre Divin (tinand de Jupiter), pentru a depasi cu bine incercarile.
4. Este situatia cea mai nefericita (Jupiter si Saturn n-o mai pot controla pe Lilith), fiind vorba despre o karma deosebit de negativa sau de omisiunea de a solicita la nastere protectie Divina (nativul preferand sa se descurce singur)."


Ce parere aveti?



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 1:26 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Pe mine ma depaseste problema. Daca Lilith e inainte de Jupiter, dar acel Jupiter e Rx si in cadere, mai poate actiona ca o pavaza protectoare?



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 3:15 pm 
Mihnea wrote:
Jupiter e Rx si in cadere, mai poate actiona ca o pavaza protectoare?

Eu cred ca da, Mihnea. Jupiter oricum ar fi actioneaza ca o pavaza protectoare in sectorul (casa) unde e plasat. Eu cel putin asa am simtit.

E interesanta teoria Lianei despre Lilith. Insa in cazul in care Lilith e in opozitie cu Jupiter se considera inainte sau dupa el?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 5:31 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
mihaela01 wrote:
Insa in cazul in care Lilith e in opozitie cu Jupiter se considera inainte sau dupa el?


Ei, n-o fi chiar un aspect exact, la secunda. Uite, imi aduc aminte o intrebare pusa lui Gabriel Mihailovici, daca 2 planete sunt in opozitie, unde e pct median? In stanga sau in dreapta? El a zis ca in partea unde unghiul e mai mic, chiar daca e o diferenta de cateva secunde.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 6:11 pm 
Da asa e Mihnea, mai rar aspect la secunda, insa opozitia functioneaza. Cred ca Lilith "isi face treaba" aproape in toate cazurile in care formeaza un aspect...
Citeam pe undeva ca in astrogramele in care Lilith este neaspectata, fericitul posesor al respectivei astrograme este destul de elevat...Si cred ca e adevarat.
Dar mai cred si ca Lilith poate fi invinsa prin constientizare. Oricum e greu... :(


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 6:11 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Dragii mei, nu e teoria mea, e o observatie facuta dintr-un text primit pentru studiu. Adevarule e ca Lilith asta e data naibii rau de tot!!! :roll: Daca e educata poate fii un ghid spiritual, altfel ...ne duce de rapa...
Pe mine nu numai ca ma fascineaza Lilith , dar si faptul ca imi e in opozitie cu soarele natal , taind axa nodurilor lunare, iar momentan Lilith in tranzit e pe cuspida casei a IV-a , iar peste cateva luni va fi in conjunctie cu Lilith natal...Ufff...as vrea sa fac din Lilith acel ghid spiritual de care toti avem nevoie...iar citatul de mai sus mi se pare oarecum incomplet (sau mercur retro in tranzit e de vina :? )



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: din nou despre Lilith
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 6:21 pm 
blulisan wrote:
4.Lilith este dupa Jupiter si Saturn
4. Este situatia cea mai nefericita (Jupiter si Saturn n-o mai pot controla pe Lilith), fiind vorba despre o karma deosebit de negativa sau de omisiunea de a solicita la nastere protectie Divina (nativul preferand sa se descurce singur

Hmm, posibil sa fie in mare parte adevarat, insa nu cred ca suntem lasati fara protectie Divina. In ultimul moment tot ni se acorda ajutorul daca il cerem.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 6:36 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Mihaela, cati merg duminica de duminica la biserica, cati tin post miercuri si/sau vineri si toate posturile din calendar? Dar nu asta e adevarata credinta ...si ne miram ca Dumnezeu ne da sau nu ne da?! Dumnezeu ne da dar nu ne baga in traista...cunosti vorba aceea ; deci si eu cred ca prin constientizarea efectelor negative produse de Lilith si prin autoeducare , putem sa trecem peste acest impas...E greu, e adevarat, dar nu imposibil...
Acum, problema care se mai pune e si gradul de dificultate al problemei, in sensul ca o lilith care mai face si o groaza de aspecte de cuadratura va fi mai greu de controlat decat cea cu aspecte pozitive sau neaspectata.



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 8:54 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Am postat intregul articol despre Lilith la :

http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=7054#7054



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 9:19 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Mihnea wrote:
Pe mine ma depaseste problema. Daca Lilith e inainte de Jupiter, dar acel Jupiter e Rx si in cadere, mai poate actiona ca o pavaza protectoare?


Mihnea, din studiul planetelor retrograde, eu am inteles ca daca constientizam mesajul planetei retrograde, adica ce am gresit in alta viata, planeta retrograda poate deveni mult mai utila in actuala viata. Dovada ar putea fi acele persoane care nu au deloc planete retrograde (eventual nodurile sau/si kiron), care traiesc o viata "de vis", fara prea multe griji, oarecum asemanator persoanelor care nu au aspecte de opozitie pe harta natala.
Jupiter retrograd , dupa unii autori indica o karma relationala.
Jupiter este oricum considerat "marele benefic" deci nu vad de ce nu ar putea actiona ca o pavaza protectoare.



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 9:37 pm 
Uneori un Jupiter retrograd poate fi si un fel de protectie. Te mentine la o anumita limita a vietii spirituale ca sa nu te ia valul aventurii geografice sau comerciale. Te protejeaza sa nu repeti anumite greseli pe care le-ai savarsit in vietile trecute (eventuale practici gresite pe care probabil ti-ai promis sa nu le mai repeti). De la Gheorghita stiu asta.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 11, 2006 12:59 pm 

Joined: Sun Aug 21, 2005 9:35 pm
Posts: 9
Buna ziua la toata lumea.
E prima data cind intervin, desi va citesc cu interes si placere pe toti cei care postati in acest forum.
As avea si eu o intrebare ref. la Lilith, o intrebare a unui novice:
Daca Lilith este in Berbec, Saturn in Fecioara si Jupiter in Capricorn, Lilith este inaintea lui Saturn si Jupiter sau in urma lor ?
Eu cred ca este inaintea lor...totusi..
Multumesc
Am mai postat interventia mea si in alta parte ( cred ca gresit)...



_________________
Timpul alearga in galop nebun, nimeni nu se sinchiseste de goana lui nebuna.
La un moment dat va opriti si constatati ca ati trecut pe linga propriul destin.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 11, 2006 6:19 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu prea are mare relevanta pozitia lui Lilith acum, asa cum ai spus-o tu, pentru ca planetele la care este raportata sunt prea departe de ea. Daca este in conjunctie sau pe un interval de aproximativ 30 de grade aceasta teorie se aplica, dar, asa cum am mai spus, in cazul acesta nu are nici o relevanta. Trasaturile ei vor fi analizate dupa pozitia sa in zodie, case, aspecte, participarea la configuratii.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 14, 2006 2:17 pm 

Joined: Sun Aug 21, 2005 9:35 pm
Posts: 9
Multumesc din nou si aici, pentru raspuns.



_________________
Timpul alearga in galop nebun, nimeni nu se sinchiseste de goana lui nebuna.
La un moment dat va opriti si constatati ca ati trecut pe linga propriul destin.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group