It is currently Wed Apr 17, 2024 12:22 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 20 posts ] 
Author Message
 Post subject: va rog, solicit astrograma
PostPosted: Sat Jan 06, 2007 6:41 pm 

Joined: Sat Jan 06, 2007 5:14 pm
Posts: 4
Buna seara dragii mei!
As dori si eu o astrograma, si daca se poate ceva previziuni ptr anul 2007. Pentru mine anul 2006 a fost unul bun, poate chiar f bun dar cu ceva probleme la serviciu la sfarsitul anului. :shock:
Datele mele: 11 ian 1971, 8h45m, TgNeamt

Va multumesc anticipat!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 8:26 am 
Felix, asta este astrograma ta, daca ora nasterii este 8:45am

Image


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 11:31 am 

Joined: Sat Jan 06, 2007 5:14 pm
Posts: 4
Multumesc Mihaela!
Astept cu nerabdare si interpretarea si, daca se poate, ceva previziuni pentru acest an.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 11:10 pm 
Felix, esti Capricorn cu ascendent in Varsator si Soare in casa 12. Te caracterizeaza in principal perseverenta si tenacitatea specifica celor nascuti in Capricorn. Acestea impreuna cu dorinta de stabilitate, si vointa sunt metodele la care apelezi pt rezolvarea situatiilor. Totul la tine se obtine cu efort sustinut.
Esti corect, impartial si harnic, insa se pot ivi izbucniri violente, doresti uneori sa-ti impui punctul de vedere cu agresivitate iar acest lucru scapat de sub control se poate intoarce impotriva ta.
Axa Berbec-Balanta este interceptata pe casele 2-8, iar aici il avem pe Uranus (guvernatorul ascendentului), prins intr-un careu in T tocmai cu Soarele si Luna. Acest careu este generatorul unui stres care provoaca in primul rand ratarea unor importante oportunitati. Si deoarece Uranus este in opozitie cu Chiron din casa 2, iti poti provoca singur pierderi.
Toate aceste experiente se pot transforma in veritabile lectii si in adevarate lupte, uneori dureroase, pt dobandire de bunuri materiale. Pot aparea rasturnari de situatii, caderi din situatie, insa de fiecare data se reia startul si lucrurile tind sa se refaca si totul sa revina din nou la normal, in primul rand pt ca exista o mare ambitie si perseverenta si un mod foarte optimist de a vedea lucrurile.

Voi reveni si cu revolutia solara pt 2007.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 9:16 pm 
Si revolutia solara pentru 2007-2008

Image


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 9:17 pm 
Ascndentul anual al revolutiei solare pt 2007-2008 este situat in casa a 9-a natala. Acest aspect ar putea sa aduca reconsiderarea unor conceptii filozofice, religioase sau despre spiritualitate, prin studii care te-ar putea ajuta sa aprofundezi cat de cat ceva din acest domeniu. Cand spun asta ma bazez si pe faptul ca ai postat pe un forum de astrologie, deci este intr-un fel evident ca te simti atras de aceste domenii ezoterice. Iar pozitia lui Saturn in casa 9 ajuta mult in limpezirea unor conceptii despre spiritualitate si in gasirea unor raspunsuri la diferite intrebari pe aceste teme.
Este de asemenea anul unor schimbari in domeniul parteneriatelor care ar putea fi benefice deoarece Venus, guvernatorul descendentului anual este intr-o relatie buna cu Jupiter, iar tu ai putea dori stabilitate si legalizare. Si se formeaza si un sextil Luna-Jupiter care este un fel de reeditare a trigonului format de cele doua planete in tema natala. Acest lucru ar putea aduce evenimente benefice care sa produca o stare buna si multumitoare, viata fiind destul de generoasa cu ofertele.
Exista insa si un surplus de optimism si o viziune evaluata intr-un mod putin cam confuz, iar astfel imprejurarile ar putea crea si niste efecte iluzorii si inselatoare care sa se dovedeasca in final a fi de nerealizat. Sau ai putea face niste alegeri eronate din multitudinea de ocazii (cuadratura Venus-ascendent).

S-ar putea spune ca vointa este puternic activata prin conjunctia Pluton-Marte situata in casa 2, iar prin trigonul la Saturn se face un fel de tabula rasa cu trecutul si reconstructia prezentului pe baze noi.
As mai putea spune ca steliumul din casa 3 care il contine si pe Neptun, impreuna cu plasarea lui Uranus in casa 4 sunt indiciile unei corespondente intense pe internet.

LA MULTI ANI, FELIX!


Last edited by mihaela01 on Mon Jan 15, 2007 3:02 pm, edited 1 time in total.

  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 10:56 am 

Joined: Sat Jan 06, 2007 5:14 pm
Posts: 4
Mii de multumiri pentru interpretari Mihaela mai ales ca le-am primit de ziua mea. :D
De multi ani sunt interesat de astrologie chiar daca la baza sunt inginer (si doctorand), iar partea tehnica - sa-i spunem- a astrologiei o si stapanesc, adica stiu sa fac calcule pentru determinarea pozitiilor astrelor, dar nu stapanesc interpretarea astrogramelor si nici nu cred ca as avea talent.

As mai vrea sa aflu daca sunt sanse in acest an sa-mi schimb locul de munca. Sunt managerul unei institutii publice si pentru prima data (dupa 9 ani) simt ca nu imi mai place ce fac la servici.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 16, 2007 9:35 am 
felix wrote:
As mai vrea sa aflu daca sunt sanse in acest an sa-mi schimb locul de munca.

Da, sigur asta este tendinta temei. Asa cum iti spuneam ai dorinta de "a face tabula rasa cu trecutul". Numai ca trebuie sa fii atent la oportunitati.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 16, 2007 9:49 am 

Joined: Sat Jan 06, 2007 5:14 pm
Posts: 4
Multumesc pentru tot Mihaela :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: salut !
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 11:38 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Salut tuturor !

Rog o interpretare a astrogramei mele, cu accent pe punctele 'sensibile' (semnificatia caselor interceptate, casele IV si X, in fine, ce 'orori' mai sunt pe-acolo :)...), dar si o interpretare a 'astrogramei sufletului'. Este prima oara cand am auzit de asa ceva - e adevarat ca, din pacate, nu sunt decat o amatoare in domeniu :oops: - si sunt extrem de interesata, inclusiv cu privire la criteriile de alcatuire a unei astfel de astrograme.

Ma voi stradui sa postez si astrograma mea (de pe astro.com), cum insa sunt cu desavarsire atehnica, ma tem ca nu o sa-mi reuseasca 'manevra' :).

Mda, nu mi-a reusit, trimit link-ul:

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?rs=3 ... 1142359089

Pentru orice eventualitate, datele mele sunt: 22 ianuarie 1972, ora 4,50 (AM), Bucuresti.

Multumesc !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: salut !
PostPosted: Mon Feb 19, 2007 12:14 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
iata si astrograma

Image

Cam multa indrazneala la o femeie ce se vrea blanda si intelegatoare. Hm, as putea spune ca ai chiar o placere neobisnuita din a lasa o astfel de impresie taman atunci cand stii ca nu este adevarat, un fel de-a soarele cu pisica. Nepotrivite pentru acest Venus in Pesti sunt pozitiile Lunii si lui Marte in Berbec, pe casa IV, care aduc o combnatie stranie, o aglomerare de bine si rau, care explodeaza, dispare, dar renaste prin propria cenusa, un tandem intre cald si rece, chiar ca temperatura, pe corp, dar si o relatie complicata cu familia. Cu Marte in Berbec pe casa IV, chiar daca Luna ar cam fi in domiciliul ei de casa nu prea poate fi liniste in familie.
Nu te lasi nicicum supusa si nici nu doresti sa-i tolerezi pe ceilalti, doar din punct de vedere informational. Semnu de blandete al temei tale vine de la Venus in Pesti, o pozitie buna, ce-ti aduce calm, compasiune si simt pentru valorile morale ale societatii, dar aceste calitati ti le cam ascunzi (guvernator casei III in XII), dar, din nou aceasta dualitate bine-rau - nu regreti deloc, te straduiesti sa faci fata neprevazutului si cauti prin asta sa-ti construiesti un stil propriu, original.
Ce mi se pare straniu este acel guvernator al casei II in VI, care este semn de boala fizica, boala de piele sa oase, o sensibilitate in directia asta ... Daca sesizam ca si Lilith este pe semnul lui Venus atunci inclinam mai mult spre piele... ceva se intampla cu culoarea sau echilibrul acido-bazic al pielii - o data Jupiter este in casa I, in domiciliu, de alta parte Pluton in Balanta, iar Lilith tot in Balanta, dar pe casa X.
Te temi de saraciae ca de moarte, dar iti place sa bravezi...
Esti cam dezordonata cu vointa si indrazneala si ordonata cu sentimentele. Ai prea multa putere si prea putine centre de control, asta inseamna ca ai un temprament psihokinetic - nu poti sta locului, esti in miscare tot timpul pentru ca mintea nu se prea odihneste.
Gandesti profund si bine, dar bine in favoarea ta. Semnul copiilor este pe astrorama ta deficitar si din nou acest Lilith in casa X intervine si iti aduce semn de scandal pe ideea de copil, un fapt ilegal, o situatie care-ti poate pata imaginea.
Ascunzi multe lucruri despre tine, de regula nimic important, dar procesul in sine iti aduce tie un confort psihic.
Esti un om tare interesant.. ma uit pe tema ta si chiar ma minunez... tie energia nu ti se termina niciodata?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: MULTUMESC, dar mai vreau...
PostPosted: Mon Feb 19, 2007 3:45 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Multumesc, Gheorghita, de promptitudine si exactitate. Intr-adevar, incep si eu sa-mi dau seama ca am multa energie, dar - cum la fel de bine ai observat - cam dezlanata, iar cu vointa, tot cam la fel, in salturi. Interesant ce spuneai despre piele, sa dea Dumnezeu sa nu fie ceva grav, ce pot sa spun este ca, in general, prima mea reactie fata de un eveniment mai putin 'deigerabil' apare la nivelul pielii. Cand am motive de stress sau suparare, ma cam umplu de eruptii. Care, insa, daca motivul dispare, sau eu incep sa controlez fenomenul, dispar si ele.

Acum, insa, voi abuza 'in mod abject' :) si o sa te mai bombardez cu niste intrebari :

1. ziceai ca imi lipsesc 'centrele de control'. In ce sens ? Nu am eu parghii, sau destinul mi le refuza ?
2. Da, ma sperie amarnic saracia, si, cu toate acestea, traiesc de cativa ani buni nu in saracie, dar in dependenta financiara - lucru pe care tocmai in perioada asta ma pregatesc sa-l schimb. Am sanse ? Mi-e greu sa accept ca starea asta va mai dura mult, si trag toata nadejdea ca roata se va invarti in sens total opus (nu din razbunare or smth., ci pentru ca vreau sa nu mai fiu dependenta). Cum se prezinta sansele astrologice ? Eu una habar n-am sa interpretez: pe de-o parte, soarele aici e bine aspectat, pe de alta parte casa a 2-a e ocupata de varsator si, in fine, mai e si casa interceptata (sau ma rog, asa am inteles din ce am vazut in discutiile voastre...). Care ar fi concluzia ? Si ce semnificatie are aceasta axa - in horoscopul meu - interceptata ? De ce trebuie sa ma feresc ? La ce gen de provocari trebuie sa ma astept ?
3. Ce poti sa-mi spui de partea profesionala ?
4. Cum ramane cu horoscopul sufletului... pliiiiizzz :)...
5. Relatia cu religia ?

In legatura cu acest ultim punct, pot sa spun ca am decis, in urma cu vreo 4 ani, sa abandonez 'ganditul bine pentru mine', de care pomeneai, si sa ma gandesc un pic si la ceilalti; asta cu atat mai mult cu cat, incep sa cred, este cu adevarat singura mea sansa ca lucrurile sa seaseze pe un anumit fagas (bine, cred ca asta e singura sansa a tuturor, dar mie am impresia ca, in viata asta, nu prea pot sa-mi 'iasa pasientele' daca nu aleg sa-mi mai debilizez egoismul, ca sa zic asa...); de cand 'am schimbat macazul', lucrurile incep sa se inchege - e adevarat ca si cu mult efort din partea mea.

Exact in acest sens, am luat, intre altele, decizia sa fac un copil - baiatul meu are acum 4 ani. Este un copil perfect legitim :), dintr-o casatorie care, insa, nu prea mai are sanse sa reziste mult timp si care isi da, in momentul de fata, obstescul sfarsit :).

In fine, nu vreau sa plictisesc cu detalii despre viata mea, ci mai degraba sa intelegi nevoia pe care o am in momentul asta - in care, oarecum, viata a facut un fel de tabula rasa cu tot ce 'construisem' eu pana acum - de niste lamuriri. Nu am in vedere o prezicere, fireste, cat mai curand o interpretare a datelor cu care am venit in lumea asta in domeniile respective.

Inca o data iti multumesc pentru bunavointa si astept nerabdatoare raspuns !!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: MULTUMESC, dar mai vreau...
PostPosted: Mon Feb 19, 2007 7:04 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
O intrebare de 10 puncte: poti alege o singura intrebare?
O incercare de 20 de puncte: alege o singura intrebare!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Binee...
PostPosted: Mon Feb 19, 2007 9:24 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Ce sa fac ? :cry: Ma conformez !

Pai sa zicem nr. 2 din cele 5 puncte :), iar la 4 propun nu un raspuns individual, ci criteriile generale de alcatuire a unui astfel de horoscop - ceea ce ar prezenta avantajul utilitatii generale, plus ca se cheama ca nu dai omului pestele - si gata prajit :) ! - ci ii dai undita si il inveti sa pescuiasca ! :)

E bine asa... ?

Bine, acum imi dau seama ca e si o chestie de timp - la voi solicitarile sunt multe din cate am vazut - si de bun simt - in ce ma priveste. Dar n-as vrea ca motivul sa fie de alta natura - vreau sa spun ca sunt pregatita si pentru adevaruri nu tocmai placute, cu atat mai mult cu cat - si subliniez asta - cred sincer ca o alegere decisa si solicitarea neintrerupta a sprijinului Domnului pot deturna, impreuna, si cele mai riguroase predictii sau cele mai - aparent - incontestabile realitati !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: amara nesabuinta a alegerii... :)
PostPosted: Tue Feb 20, 2007 2:51 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Stii ca am regretat chiar din momentul in care am lansat raspunsul (v. mail-ul anterior) optiunea facuta. Si cu siguranta n-as fi indraznit sa revin asupra alegerii (poate daca mi-ar fi raspuns Mihaela, da, dar din cate am observat pe barbati ii agaseaza teribil inconsecventa :) ), daca ai fi apucat sa-mi scrii. Profit insa de faptul ca, probabil, n-ai ajuns inca la mail-ul meu si imi repar greseala (errare humanum est - sau ma rog... -, cu perseverenta e mai rau daca nu ma-nseala memoria, nu?:) ): ma voi rezuma la pct. 4 - astrograma sufletului - a carei interpretare as fi nu incantata, ci onorata (nu exagerez deloc, nu sunt si nu vreau sa fiu o 'flatterer' - stiu ca e o abordare mai degraba rara si fac parte dintre cei care respecta profesionalismul) sa o primesc.

Asta si pentru ca imi dau seama ca, la drept vorbind, este extrem de putin probabil ca eu sa dobandesc vreodata suficienta expertiza in domeniu pentru a incerca o astfel de interpretare - fie si cu toate parghiile in mana.

Thx !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: amara nesabuinta a alegerii... :)
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 9:32 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ai luat 10 puncte la intrebare si 20 de puncte la incercare.
Centrele de control vin de regula prin semnele de pamant care tempereaza dorinta de aventura si activitatea dinamica, oferind liniste, calm si disponibiltate spre a judecat profund orice actiune pe care individul vrea sa o savarseasca, saturn ca planeta a discenamatului si, in cazuri exceptionale, oricare alta planeta situata in postura de oferi pe tema seriozitate si refuzul de a risipi energia, dar, evident, in relatie cu cele doua elemente indicate anterior.
Eu am spus ca ai prea putin centre de control, practic doar Mercur din casa I este un centru de control, insa prea agasat de ambitie pentru a considera ca mai are timp si pentru control.
Cu alte cuvinte exista ceva in destinul tau care te face sa nu consideri importanta retinerea, rezerva, autocontrolul, disponibilitate si ordinea ca mijloace de transfer a unei informatii.
Atat timp cat aceasta tendinta este constructiva totul este OK.

2 si 3. Starea profesionala in anul natala 2007-2008 iti aduce multe sperante si la fel de multe dezamagiri. Banii nu-ti vin decat din munca. Straniu este ca revolutia solara nu-ti aduce munca fizica, nici efort fizic intens, ci mai curand o lupta pentru a convinge pe cineva ca esti potrivita pentru o profesie. Cu alte cuvinte poti avea un castig de imagine, dar nu si de demnitate. Esti prea sobra si rece, prea distanta si dai pre multa importanta durerilor personale. Ele sunt importante, dar (trebuie sa stii asta) ca anul acesta tensiunile emotionale, care iti duc acumulari din dorinta de a straluci in societate, din dorinta de a avea o imagine buna, un statut nou, duc la boala, devitalizare, un echilibru termic fluctuant cauzat de o zona infectioasa.
Ciudat e ca toate aceste vin de la bani. Mai exact frica de saracie.
Cu alte cuvinte poate fi un an bun pentru o profesie in care comunicarea este importanta. Soarele vine pe casa relatiilor a contractelor impreuna cu Mercur si Chiron, iar aici vei fi obligata sa iei hotarari mari, poate chiar dureroase.
Tu insa nu te schimbi deloc. Vrei ca lumea din jurul tau sa se schimbe, vrei ca totul sa mearga dupa planul impus de tine, iar rigiditatea aceasta te duce la deziluzii. Pe partea cealalta, flexibiltatea te sperie si realismul iti arata un viitorul plin de efort ce ti se pare chiar tenebros: fara timp liber, conflictual, cu restrictii materiale, poate chiar majore, cu lezarea demnitatii, a orgoliului pentru o maturitate sociale importanta, pe care il refuzi.
Cam asa se petrec lucrurile in viata ta particulara.

Relatia cu religia in geneal cu spritualitatea vine dintr-o raportare afectiva la ceva nedefinit. Tie iti este teama de tot ceea ce este superior si puternic, de tot ceea ce intruchipeaza forta superioara omului sau stiinta superioara intelegerii comune. Prin urmare tu esti un mistic al vietii tale. Toleranta ta neobisnuita si greu de explicat in unele situatii, face casa buna cu teama de boala, de moarte sau de izolare fortata in spati inchise. Umezeala iti ofera senzatii stranii pe care le raportezi la spirit, spiritual. Nu vorbesti despre asta pentru ca ai invata ca, prin Lilith in casa X, totul se poate intoarce impotriva ta. Te temi sa nu fii considerata nebuna, ilogica, irationala si tii tot ceea ce percepi numai pentru tine.
Misterul starii tale spirituale te face sa te simti bine neimpartasind din experinetele tale, te simti puternica mai ales cand iti sunt recunoscute aceste calitati fara a le spune tu implicit. Este o mare tensiune in sensul acesta, chiar exploziva pentru ca bucuria recunoasterii atunci cand vine fara sa o ceri implicit are asupra ta un efect terapeutic.
Tu ai nevoie sa te inconjori de oameni cu puteri sprituale, modesti, care pot citi in tine ceea ce tu nu poti exprima prin limbaj.
Trebuie sa recunosc - si asta ia-o ca un compliment - ca ai o fire interesanta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 5:31 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Mersi, Gheorghita, de interpretare - sa-ti spun drept nu prea m-am regasit in partea a 2-a (nu cred ca mi-e frica de fortele superioare, dimpotriva, pot sa spun ca in ultimii ani ai vietii mele aproape ca am invatat sa ma 'lipesc' de ele iar starea mea naturala fata de aceste forte este mai curand una de 'tanjire'; iar, pe de alta parte, mie imi place mult - chiar enervant de mult uneori :) - sa-mi impartasesc convingerile si experientele spirituale, nu sunt ceea ce se cheama o 'secretoasa', mai ales in domeniul asta :) ). Dar, fireste, nu exclud aprioric interpretarea ta, asta pentru ca stiu ca toti avem cumva tendinta de a refuza adevarul despre noi insine si pentru ca tu esti un expert in materie.

Cat priveste viitorul, oricat de tenebros ar fi el - da, intr-adevar, nu cred ca ma asteapta o viata 'plicticoasa' :) - am cam invatat sa mi-l accept, oricum nu-mi ramane altceva de facut decat 'sa-mi port crucea' - si sper ca Dumnezeu sa imi ajute sa fac asta cat mai bine cu putinta si sa nu ma lase sa cad atunci cand va fi greu.

Inca o data iti multumesc pentru raspuns si iti doresc - tie si echipei - tot ce e mai bun pe lume :) !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 5:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Hm, a doua interpretare nu se prea difera mult de prima, doar ca explica mai mult trasaturi incluse in prima.
Este insa mai putin important ca aprobi sau nu asta. Ceea ce este important este ca ai citit si ca ori de cate ori vei dori, vei consulta aceasta scurta analiza pentru a vedea ce s-a mai schimbat in viata ta.
Daca ma insel in evaluarea atunci inseama ca tu a depasit modelul impus de tema natala, ceea ce este foarte bine pentru ca acesta este scopul, in general, al omului si pentru asta te felicit.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: pentru Felix
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 6:32 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Conform gaficului din numerologie care se face pe baza datei de nastere , anul 2006 pentru tine a fost primul an dintr-un nou ciclu de 9 ani , an favorabil pentru a incepe o noua activitate , pentru a-ti schimba profesia . Daca aceste schimbari le faceai in 2006 era foarte bine pentru tine . Anul 2007 este anul 2 si nu este un an prea bun pentru actiuni negandite, trebuie sa fii atent in formarea noilor legaturi de prietenie.Trebuie sa-ti alegi partenerii, colaboratorii, prietenii, foarte atent deoarece toate problemele pe care o sa le ai in acest an o sa vina de la acestia. In acest an este foarte bine sa plutesti in directia cursului apei si sa nu ridici capul prea sus deoarece imediat vei fi pedepsit. In acest an poti foarte usor sa fii pacalit de asociatul sau prietenul tau, poti usor intra in diverse scandaluri. Este un an bun pentru o autoanaliza profunda a personalitatii tale.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 7:42 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Da, intr-adevar, eu am 'lucrat' foarte mult cu mine in ultimii 4-5 ani si, in plus, m-a 'lucrat' si viata binisor in perioada asta. Am invatat extrem de multe in anii astia - sa accept umilinta (la cote greu suportabile uneori), sa accept constrangerile, nedreptatile, sa respect alegerile celorlalti - chiar daca sunt dureroase sau, pur si simplu, gresite - sa-mi tin firea, sa nu mai 'scuip' una/doua o replica usturatoare cand nu sunt de acord cu ceva, sa fiu calma si diplomata. Si, mai mult, am invatat sa fac toate astea fara sa judec pe celalalt si fara sa ma supar. Si am mai invatat ca nu poti acuza pe nimeni de nimic, pentru ca nu stii cat de usor poti sa 'cazi' tu insuti intr-o situatie sau alta. Si am mai invatat sa nu mai astept ca lumea sa bata din palme pe unde apar, si sa nu ma mai perpelesc de suparare cand lucrul asta nu se intampla :lol: .

E foarte adevarat ca m-am si bucurat de ajutor CONSISTENT si sistematic in acest sens si ca fara acest ajutor nu as fi facut NIMIC din toate astea. Dar - e tot atat de adevarat - ca a fost un moment in care eu am solicitat expres si clar acest ajutor si ca am stiut sa il apreciez la justa lui valoare si sa profit la maxim de invatatura primita, ca sa ma ajut si singura cand este cazul, apeland tocmai la acele forte spirituale de care spui tu ca totusi imi este frica. As fi o naiva sa pretind ca drumul este incheiat; nici pe departe: mai sunt muulte de invatat, multe de stabilizat.

Ma rog, spun lucrurile astea nu pentru ca simt vreo placere deosebita sa vorbesc despre mine, ci pentru ca este bine de stiut ca pot fi depasite conditionarile - daca nu soartei, cel putin ale firii. Ba eu cred chiar ca o alegere buna aduce automat o reconfigurare a viitorului: nu poti evita incercarea, dar poti sa-i schimbi deznodamantul, cam asta e ideea. Totul e sa te lipesti de Dumnezeu si sa lupti cu tenacitate pana la capat, sa impingi limitele, fara descurajare, pana cand ele cedeaza.

Si mai cred ca exista ceva - un termen - in ecuatia asta a destinului: si anume MILA. Mila Domnului care anuleaza aceasta contabilitate riguroasa a karmei. Cum spunea Steinhardt, unul din atributele lui Iisus este nobletea, nobletea cu care el sterge dintr-o singura miscare un trecut impovarat de greseli, pentru a oferi sansa unui nou inceput. Si asta in schimbul unui simplu act de credinta, a unui simplu gest sau a unei simple marturisiri. Si sunt exemple multe in Biblie in acest sens. Sa nu uitam ca, la drept vorbind, meticulozitatea bilantului este apanajul demonului (v. Steinhardt, Denis de Rougemont si o intreaga literatura patristica...). Calculul amanuntit si maniacal al lui 'tanda pe manda' este una din indeletnicirile lui preferate.

Ceea ce nu inseamna ca drumul e usor. Eu una, de altfel, nici nu cred in caile usoare. Cred, insa, ca daca intrebi, ti se va raspunde. Ca daca ceri, ti se va da. Ca daca bati, ti se va deschide !


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 20 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group