It is currently Tue Apr 16, 2024 7:38 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: DEPRESIE SAU TEATRALITATE?
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 5:54 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 1:13 pm
Posts: 25
Va doresc tuturor multa sanatate si un an cat mai bun!

Va propun dezbaterea temei unui barbat si a unei situatii care nu numai pe mine m-a bulversat la acest inceput de an.
EL: 31.05.1970 Bucuresti - nu stiu cu exactitate ora, dar undeva intre 21.30 si 23.00
Sotia: 05.05.1975 Bucuresti ora: 4:40.
Cunoscuti ca formand si dupa 10 ani de casnicie, un cuplu demn de toata admiratia.
Cu cateva saptamani in urma El si-a inselat sotia. Nu stiu daca in dimineata urmatoare sau cateva zile mai tarziu, El, ajungand la slujba isi acuza colegii ca cineva i-a umblat la calculator, ca cineva i-a urmarit corespondenta, ca cineva la determinat sa faca ceea ce a facut si a inceput pe rand sa-si insulte colegii, banuind pe fiecare. Asa au trecut cateva saptamani, in care El a urmarit fiecare miscare, fiecare vorba si gest al colegilor, relatand sefei fiecare banuiala a sa, fiecare interpretare transformand-o in acuzatie.
Sotia disperata apeleaza si ea la sefa lui, solicitandu-i ajutorul pentru redresarea situatiei, facand si mentiunea ca el este atat de chinuit de situatie incat are o stare depresiva si a incercat chiar un suicid.
In urma investigatiilor facute s-a dovedit ca nimeni nu a facut absolut nimic din tot ce acuza el, ba mai mult, nimeni nu stia absolut nimic din ce facuse el.
Directoarea companiei il roaga sa ramana cateva zile acasa pentru a se odihni, ca apoi revenit la birou sa-si continue activitatea, iar pe alta parte aduna micul colectiv intr-o sedinta solicitand intelegere si ajutor din partea colectivului pentru El care este intr-o stare depresiva.
Rugamintea mea este sa-mi spuneti parea voastra: credeti ca este vorba de o depresie, sau este un joc murdar?
Va rog mult.

Marina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: DEPRESIE SAU TEATRALITATE?
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 7:22 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Da, interesanta poveste, dar si ciudata in acelasi timp!
Daca ne uitam pe tema atasata, vedem cat de clare sunt tranzitele sale. Marte face o conjunctie cu Pluton pe final de Sagetator, chiar pe casa relatiilor, in opozitie cu Marte natal.
In ultimii 10 ani, a parcurs, din 2 in 2 ani, aceast aspect astral dificil si grav. Inaintea acestuia, conjunctia Marte-Pluton pe casa VII, s-a construit cu un Jupiter pe casa V, la inceput de ciclu, peste NS in tranzit. Planurile au inceput inca de atunci. Jupiter fiind o planeta de foc, pe o casa de foc (V), in raport cu un semn de destin amplu si reformator (NS) reactiile au fost complexe si multiple si nu au fost directionate exclusiv spre relatii. Anul trecut cand Jupiter a trecut peste Neptun din tema natala i s-a parut ca relatia lui merge greu, ca il limiteaza si ca ar trebui sa schimbe ceva. Aici se poate citi prima reactie dizarmonioasa, primele cosmaruri, ca viata lui este orientata gresit. Din casa IX, in receptie mutuala cu Uranus din X, reactiile sale pe conjunctia Marte-Uranus, ce vine pe casa VII, i-a dat curaj sa devina agresiv cu toata lumea. Cum Venus este acum in Varsator, trimitand raze spre Uranus din Pesti, deci dand putere lui Neptun in Varsator si retravigorand disperarea care s-a trezit in el anul trecut, a vazut ultimele 12 luni ca fiind o conspiratie teribila. Sa nu uitam ca are Luna in Berbec si sentimentele lui se exprima intacte, nedeformate, nerafinate, iar din opozitia Luna-Jupiter din horoscopul sau natal, intelegem ca barometrul starii sale de normalitate este chiar conflictul sau social. Certandu-se cu toti, el chiar are o problema si trebuie sa se ia in serios ce i se intampla. Nu joaca teatru, el chiar crede ce spune ca simte. Pe undeva eu inclin sa-i dau dreptate. Nu a exista, insa, o conspiratie la serviciu, ci femeia cu care a facut ceea ce a facut, are un rol esential in dezordinea sa mentala de acum. Cand Venus va fi in conjunctie cu Neptun (adica de curand), acest om va vorbi, iar ea, ca in filme, va vrea sa intervia din nou in viata lui. Daca are prieteni in jurul lui sa-l trezeasca, sa-l apere si sa-i arata ca nu este nebun (pentru ca el chiar nu e nebun) ar fi cel mai mare ajutor pentru el. Ma tem ca este o victima, iar greseala lui, privind in tema aploarea directiei planetare, nu este ca si-a inselat nevasta, ci ca se lasa dus de un mecanism negativ, din care acea femeia face parte, probabil, independent de vointa ei. Pana in 20 aprilie, cand Saturn iese din mersul retrograd, are o perioada dificila... Saturn trece peste Lilith din tema natala rascolind probleme pe care nu a crezut vreodata ca le poate avea.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 5:25 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 1:13 pm
Posts: 25
Mutumesc mult Gheorghita pentru raspuns, dar ce nu inteleg prea bine este pozitionarea ascendentului. Stiu sigur ca are AS in Capricorn. Nu stiu cu exactitate gradul la care se afla AS deoarece nu cunoaste ora exacta a nasterii. Odata mi-a spus 21:30, altadata 23:00.

31.05.1970 Bucuresti

Sau nu ma uit bine pe astrograma?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 5:30 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mi s-a parut cam mare intervalul de 1h si 30' si pentru ca asta implica o tatotare in prealabil, am aplicat sistemul caselor egale, cu semnul natal in casa I... asa cum se face cand nu se stie ora...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 5:51 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 1:13 pm
Posts: 25
Da si pe mine m-a cam zapacit in decursul anilor cu ora nasterii, dar am decis ca fiind 23:00 ( functie de tot ce mi-a povestit el ). Dupa osatura corpului - mai putin fata care este clar de gemeni - se vede ca are As in Capricorn. Apoi, are un marcaj puternic (zic eu ) de taur, ceea ce m-a facut sa cred ca luna sigur este la 0 grade taur. Este si un barbat mai plinut, acum, de cand cu povestea asta a mai slabit.
Oricum iti multumesc din tot sufletul Gheorghita!
Mercic mult, mult!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group