It is currently Thu Apr 18, 2024 5:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 37 posts ] 
Author Message
 Post subject: astrograma mea-va rog
PostPosted: Sat Oct 29, 2005 12:05 am 

Joined: Sat Oct 29, 2005 12:04 am
Posts: 1
3 august 1982,iasi,ora 3:30 am,multumesc


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: astrograma mea-va rog
PostPosted: Sat Oct 29, 2005 9:47 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
asta este astrograma ta :)

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 8:19 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Nu se vede nimic... :shock: De ce?



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 04, 2005 11:57 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cum nu se vede?... e posibil ca serverul http://www.imageshack.us/ din cand in cand sa nu functioneze, dar sunt rare momentele astea...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 04, 2005 8:16 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 03, 2005 4:45 pm
Posts: 17
Location: Peste tot si nicaieri
Da, asa e... Acum o vad... :D



_________________
:)
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 17, 2005 1:05 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:oops: tare-mi doresc si eu astrograma si cate ceva... nu stiu... luna in scorpion, venus in capricorn... etc. Toot astept revista Tango in care lunar, mai apare cate ceva dar nu mai am rabdare. Atat stiu, in functie de acele tabele ca am luna in scorpion, venus in capricorn, saturn in gemeni, jupiter in sagetator, marte in pesti... si cam atat. pt restul tre' sa astept mult si bine.

Deci, 15.12.1971, ora 19.00, Bucuresti

Multumesc muuult. :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 17, 2005 1:06 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:oops: tare-mi doresc si eu astrograma si cate ceva... nu stiu... luna in scorpion, venus in capricorn... etc. Toot astept revista Tango in care lunar, mai apare cate ceva dar nu mai am rabdare. Atat stiu, in functie de acele tabele ca am luna in scorpion, venus in capricorn, saturn in gemeni, jupiter in sagetator, marte in pesti... si cam atat. pt restul tre' sa astept mult si bine.

Deci, 15.12.1971, ora 19.00, Bucuresti

Multumesc muuult. :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 21, 2005 5:44 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:cry:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 22, 2005 1:30 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mermaid wrote:
:cry:

iti voi spune eu cate ceva despre tema ta dar nu acum pentru ca zilele astea sunt foarte foarte ocupat....
Nu ramai fara interpretare... :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 22, 2005 4:30 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
multumesc din suflet


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 22, 2005 4:33 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
multumesc din suflet


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 22, 2005 6:13 pm 

Joined: Mon Aug 01, 2005 4:11 pm
Posts: 35
http://www.astro.com/ - aici poti sa iti faci astrograma


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 23, 2005 12:12 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
N-am reusit... probabil pt. ca am Mac...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 25, 2005 9:07 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Esti sagetator cu ascendent in rac cu Soarele in conjunctie cu Jupiter (guvernatorul semnului natala) si cu mercur retrograd, iar Luna (guv. ascendentului) in o conjunctie cu Neptun si opozitie cu Saturn aflat in mers retrograd in gemeni pe casa XI.
Trebuie sa recunosc faptul ca esti un personaj controversat. Trezesti manii puternice unor oameni pe care poate ii vezi pentru prima data, nu intelegi contextul c doar ceea ce vrei tu si de aceea ai tendinta sa te izolezi. Asta iti creaza un acut sentiment de nesiguranta care te motiveza si te ambitioneaza. Atunci cand nu esti acceptata de cineva faci in asa fel incat sa-i demonstrezi ca ii esti superioara, ca esti deasupra.
Ambitia ta si usurinta cu care te privezi de interactiunile comune este impresionanta. Luna la ultimele grade in Scorpion iti da o tendinta spontana in a analiza comportamentul oamenilor si pentru ca niciodata nu te ia valul, ai fost si vei fi un om rational inainte de toate, tocmai de aceea poti foarte usor intra in jocul celorlalti pentru a le observa defecte si a le analiza.
Din nefericire puterea ta de aici vine si spun nefericire pentru ca folosesti prea multa energia pentru aceste ambitii si asta duce in mod inevitabil la o secatuire a vitalitatii. De accea poti avea subite caderi de vitalitate, pierderi de memorie, sensibilitatea la frig, dureri cronice de picioare sau de brate.
In general esti un om care obtine performanta pentru ca te mobilizezi foarte usor, dar iti cam place sa te joci cu puterea. Din momentul in care obtii o anume siguranta de sine nu te mai ia nimic prin surprindere, esti puternica si dominatoare. Poate ar fi bine ca atunci, tocmai pentru ca ai un exces de putere prin vointa, sa te analizezi doar pe tine. Ai compensa deficitul de comunicare pe care Mercur in Sagetator ti-l da si care te face sa zambesti de prea multe ori de frica sau emotie si de prea putine ori sincer. Si pentru ca ai Luna in Scorpion si deci un spirit critic destul de dezvoltat nu ma indoiesc o secunda ca intelegi exact ca se poate vedea din tema punctul tau cel mai dureros.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 28, 2005 12:36 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Multumesc mult, Gheorghita! Este perfect adevarat ce spui. M-a socat un pic pentru ca eram obisnuita cu interpretarile edulcorate, stas, de pe diverse situri in care-ti introduci datele si curg laudele si... vorbele de bine de bine. Ce sa zic? Acum o sa stau o vreme sa le rumeg, sa pun de-o parte ce-i murdar si sa curat pana straluceste din nou. :? Cel mai tare ma intristeaza acel "deficit de comunicare". Multumesc inca o data si-ti doresc numai bine.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 28, 2005 1:07 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:D


Last edited by mermaid on Fri Sep 15, 2006 10:24 pm, edited 2 times in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 28, 2005 1:08 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:D


Last edited by mermaid on Fri Sep 15, 2006 10:24 pm, edited 2 times in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 06, 2005 3:55 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:D


Last edited by mermaid on Fri Sep 15, 2006 10:25 pm, edited 2 times in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: astrograma
PostPosted: Fri Sep 15, 2006 9:28 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
As dori si eu astrograma mea. Ceea ce as dori sa stiu sunt aspectele pe care planetele le formeaza intre ele. :D



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrograma
PostPosted: Fri Sep 15, 2006 9:29 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Giulia wrote:
As dori si eu astrograma mea. Ceea ce as dori sa stiu sunt aspectele pe care planetele le formeaza intre ele. :D


Datele mele: 9 mai 1983, Cluj-Napoca, 18:35.



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 15, 2006 11:08 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Image

Esti Taur cu ascendent in Balantza. Venus este guvernator natal si guvernator al ascendentului. Se afla in Rac si conjuncta cu NN, opusa NS, in casa 9, exact pe axa interceptata. Ai o fire blanda, sensibila si nu-tzi prea dezvalui sentimentele. Desi Venus este conjuncta cu NN, aspect care faciliteaza relatziile sentimentale si itzi imbogatzeste latura artistica, este si in opozitzie cu Neptun, ceea ce-tzi provoaca multe deziluzii, rupturi.. Luna in careu cu NN accentueaza fragilitatea planului emotzional. Vei avea parte de calatorii lungi in strainatate, posibil chiar casatorie in strainatate..Ai 6 planete retrograde...Cu cat avem mai multe planete retrograde in horoscop, cu atat Destinul ne este mai greu, dar si sansele de evolutie sunt mai mari, datorita cunostintelor complexe acumulate... tzie retrogradele itzi dau teama de comunicare, inhibitii.. apoi energie prost pusa in valoare, mai degraba cautzi greseli la altii, insa exact ceea ce gasesti la altii ai si tu, un fel de rade ciob de oala sparta.
Pluton pe ascendent itzi da magnetism, curaj dar si incapatzanare.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 16, 2006 12:49 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
mermaid wrote:
Image

Esti Taur cu ascendent in Balantza. Venus este guvernator natal si guvernator al ascendentului. Se afla in Rac si conjuncta cu NN, opusa NS, in casa 9, exact pe axa interceptata. Ai o fire blanda, sensibila si nu-tzi prea dezvalui sentimentele. Desi Venus este conjuncta cu NN, aspect care faciliteaza relatziile sentimentale si itzi imbogatzeste latura artistica, este si in opozitzie cu Neptun, ceea ce-tzi provoaca multe deziluzii, rupturi.. Luna in careu cu NN accentueaza fragilitatea planului emotzional. Vei avea parte de calatorii lungi in strainatate, posibil chiar casatorie in strainatate..Ai 6 planete retrograde...Cu cat avem mai multe planete retrograde in horoscop, cu atat Destinul ne este mai greu, dar si sansele de evolutie sunt mai mari, datorita cunostintelor complexe acumulate... tzie retrogradele itzi dau teama de comunicare, inhibitii.. apoi energie prost pusa in valoare, mai degraba cautzi greseli la altii, insa exact ceea ce gasesti la altii ai si tu, un fel de rade ciob de oala sparta.
Pluton pe ascendent itzi da magnetism, curaj dar si incapatzanare.


Mermaid, multmesc foarte frumos! Asa este, in general. Din cate am vazut eu una din planetel retrograde este Mercur si as avea de invatat lectia comunicarii avand Nodul Nord in Gemeni. Totusi eu sunt o fire foarte comunicativa, vesela, nu prea am inhibitii, din contra. Nu sunt genul introvertit ci chiar foarte extrovertit. De asemenea spun adevarul in general... nu stiu... ma cam surprinde aceasta chestiune cu comunicarea. Eu simt mereu ca trebuie sa comunic si asta prin orice mijloace, de altfel de cand ma stiu m-a atras o cariera in televiziune ( este si asta o maniera de comunicare, a stirilor, spre exemplu :lol: ) Tu ce parere ai? Sunt cam confuza... acest Mercur retrograd sa ma indemne spre o vointa imensa de comunicare? In rest, ce parere ai despe celelalte retrogradari ale planetelor? Cum sa inteleg eu si sa fac ceea ce este bine in aceasta viata pentru a ma achita, ca sa zic asa... :lol:
Va pup pe toti si la cat mai multe astrograme!
Multumesc. :D :)



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 16, 2006 1:03 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Giulia wrote:
mermaid wrote:
Image

Esti Taur cu ascendent in Balantza. Venus este guvernator natal si guvernator al ascendentului. Se afla in Rac si conjuncta cu NN, opusa NS, in casa 9, exact pe axa interceptata. Ai o fire blanda, sensibila si nu-tzi prea dezvalui sentimentele. Desi Venus este conjuncta cu NN, aspect care faciliteaza relatziile sentimentale si itzi imbogatzeste latura artistica, este si in opozitzie cu Neptun, ceea ce-tzi provoaca multe deziluzii, rupturi.. Luna in careu cu NN accentueaza fragilitatea planului emotzional. Vei avea parte de calatorii lungi in strainatate, posibil chiar casatorie in strainatate..Ai 6 planete retrograde...Cu cat avem mai multe planete retrograde in horoscop, cu atat Destinul ne este mai greu, dar si sansele de evolutie sunt mai mari, datorita cunostintelor complexe acumulate... tzie retrogradele itzi dau teama de comunicare, inhibitii.. apoi energie prost pusa in valoare, mai degraba cautzi greseli la altii, insa exact ceea ce gasesti la altii ai si tu, un fel de rade ciob de oala sparta.
Pluton pe ascendent itzi da magnetism, curaj dar si incapatzanare.


Mermaid, multmesc foarte frumos! Asa este, in general. Din cate am vazut eu una din planetel retrograde este Mercur si as avea de invatat lectia comunicarii avand Nodul Nord in Gemeni. Totusi eu sunt o fire foarte comunicativa, vesela, nu prea am inhibitii, din contra. Nu sunt genul introvertit ci chiar foarte extrovertit. De asemenea spun adevarul in general... nu stiu... ma cam surprinde aceasta chestiune cu comunicarea. Eu simt mereu ca trebuie sa comunic si asta prin orice mijloace, de altfel de cand ma stiu m-a atras o cariera in televiziune ( este si asta o maniera de comunicare, a stirilor, spre exemplu :lol: ) Tu ce parere ai? Sunt cam confuza... acest Mercur retrograd sa ma indemne spre o vointa imensa de comunicare? In rest, ce parere ai despe celelalte retrogradari ale planetelor? Cum sa inteleg eu si sa fac ceea ce este bine in aceasta viata pentru a ma achita, ca sa zic asa... :lol:
Va pup pe toti si la cat mai multe astrograme!
Multumesc. :D :)


Mermaid, inca ceva: imi poti spune exact care planete sunt retrograd in afara de Mercur? Nu le prea deslusesc :roll: Multumesc pt amabilitate!
Numai bine! :lol:



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 16, 2006 12:17 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Ai sase planete retrograde:Pluto, Saturn,Jupiter, Uranus, Neptun, Mercur.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 16, 2006 2:58 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
ADRIA wrote:
Ai sase planete retrograde:Pluto, Saturn,Jupiter, Uranus, Neptun, Mercur.


Ok, Adria, merci frumos! Despre Mercur stiu povestea cu comunicarea deficienta datorata retrogradarii (dar nu pot sa zic ca este asa). Sa fie acest aspect diminuat de catre un altul? Despre celelalte planete retrograde, ai putea sa-mi zici fiecare cam de ce este responsabila?

Dar mai bine... ati putea voi sa-mi recomandati o carte sau un tratat de astrologie util si cuprinzator? As vrea sa stiu ce inseamna retrogradarile acestea. Este adevarat ca omul dispune iar planetele predispun insa eu zic ca este bine sa tinem cont cel putin, de directia in care acestea predispun.
Voi ce parere aveti? :lol:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni insa din cate vad eu, cam putine persoane discuta pe acest forum (sau sa fie o perioada astrologica nefavorabila discutiilor? :lol: _ sau poate comentariile si intrebarile mele sunt naive si deloc profesioniste ibtr-ale domeniului... ce e drept... mai am inca mult de invatat dar atractia spre astrologie exista si asta este cel mai important nu? Chiar as dori sa explorez cat se poate de mult acest domeniu cu care tot simpatizez de atatia ani de zile... insa acum, ca v-am descoperit pe voi... imi va fi mai usor... zic eu... 8)

Va pup! :D



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 16, 2006 5:58 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
O sa incep mai intai sa-ti spun despre NN care dupa parerea mea este esenta vietii actuale, nu stiu parca NN ar cuprinde cam tot ceea ce spun planetele in momentul nasterii.
Cu NN in Gemeni ai impresia si convingerea ca ai dreptate mereu; persistand in a-ti sustine doar punctul tau de vedere vei avea de suferit in relatiile cu oamenii din jurul tau. In schimb daca vei accepta ca exista si alte puncte de vedere, vei cunoaste cu adevarat oamenii care se vor simti mai detasati in prezenta ta.
Ai o inclinatie nativa catre filosofie si religie care se imbina armonios cu o luciditate etica si morala ( cu NN in Gemeni ai avut multe incarnari ca rege ai filosofiei , traind mai mult singura si cautand viata dupa viata Adevarul).
In aceasta viata trebuie sa ramai in mijlocul oamenilor dar aroganta motivata de faptul ca ai intotdeauna dreptate trebuie sa dispara.
Datorita vietilor trecute in care ai fost singura, acum ai o nevoie permanenta de a vorbi, nu te simti deloc bine daca este liniste fiindca imediat la nivel de subconstient faci legatura intre liniste si izolare.
Intr-o conversatie poti vorbi ore intregi doar despre tine sau despre ceea ce te intereseaza pe tine; trebuie sa inveti ca intr-o conversatie si celalalt trebuie sa aiba sanse egale de a participa la ea indiferent cine este in centrul atentiei.
Ai tendinta de a vorbi intr-o maniera foarte directa, sustinandu-ti "adevarul " tau ceea ce de multe ori duce la o disputa, cauzeaza in relatiile tale de prietenie, deci trebuie sa fii mai maleabila si sa -i asculti pe ceilalti cu o mai mare atentie.
Daca vei face acest lucru vei observa ca forta ta vine din gandul clar si linistit si nu din emotii care de multe ori nu le poti controla .
In aceasta viata trebuie sa inveti ca nu poti avea dreptate tot timpul, este "obligatoriu sa inveti sa traiesti in societate "
sa inveti despre natura umana in totalitatea ei.
Adevarul este pentru tine sacru dar trebuie sa inveti ca adevarul este o energie si nu un concept ;acesta energie nu o vei gasi pe o cale sofisticata ci doar facand schimb de idei cu altii.
Trebuie sa acorzi atentie fiecarei fiinte cu care vii in contact zi de zi , trebuie sa-i gasesti pe aceia pentru care ai un mesaj de transmis, mai bine spus, scopul principal al acestei vieti este sa fii invatator pentru ceilalti dar folosind cuvintele cheie
"cu blandete", "cu tact", 'cu umor", 'cu intelepciune".
Una din cele mai bune cai prin care te poti integra social este scrisul, acest lucru iti confera incredere si siguranta, iti calmeaza neastamparul interior eliminandu-ti tensiunile interioare si anxietatea .


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 16, 2006 7:16 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Jupiter retrograd indica o karma colectiva: ai comis o greseala morala care ti-a afectat constiinta, nu ai stiut sa-ti manifesti generozitatea fata de ceilalti, nu ai stiut sa transmiti celorlalti informatiile pe care le detineai, posibil si o manifestare idealista si naiva , sau mincinoasa in mod premeditat. In aceasta viata vor reveni persoanele, locurile si problemele de altadata cu aceeasi intensitate pentru a intelege unde ai gresit, intelegand si inlaturand greseala respectiva vei putea evolua.
Ai Jupiter retrograd in casa II ceea ce spune ca in vietile anterioare ai trait in lux si bogatie, ai risipit tot fara a realiza nimic important. Acum trebuie sa realizezi multe dar cu resurse si mijloace minime.

Saturn retrograd indica o repetare a karmei ; in casa I arata ca in trecut ai avut un comportament gresit datorita temperamentului dinamic si impulsiv.In prezent continui cu acest comportament care iti va crea numai greutati. Trebuie sa muncesti constant si sa incerci sa-ti definesti un sistem de valori cat mai corect, iar tot ceea ce tine de spiritualitate te va ajuta sa gasesti drumul bun in aceasta viata.

Pluto retrograd in casa I arata ca in trecut ai beneficiat de prea multa vointa pe care ai folosit-o excesiv, capricios sau in neconcordanta cu necesitatile momentului; ai fost indulgenta cand trebuia sa pui piciorul in prag, ai fost dura cand trebuia sa fii intelegatoare . Acum trebuie sa inveti sa-ti folosesti vointa in armonie cu necesitatile momentului.

Neptun retrograd arata ca in vietile trecute ai folosit incorect informatiile spirituale .Acum trebuie sa-ti dezvolti cunoasterea spirituala , esti excelent dotata la nivelul perceptiilor subtile, dar aceste calitati trebuie sa le folosesti in a ajuta oamenii si nu pentru ai controla .
Cu Neptun retrograd esti foarte intuitiva si esti capabila sa vezi deznodamantul lucrurilor inainte ca ele sa se produca si fara a fi implicata.

Uranus retrograd spune ca in viata anterioara ai incalcat libertatea de expresie si ai impiedicat manifestarea liberului arbitru al celor din jurul tau. In prezent vei avea dificultati in exprimarea liberului arbitru fiind nevoita sa accepti deciziile altora in ccea ce te priveste. Dupa ce vei invata sa respecti libertatea celorlalti vei putea sa decizi singura pentru tine.
Uranus retrograd este foarte pozitiv daca vei incepe o cercetare spirituala sau un studiu de astrologie.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 16, 2006 8:07 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Wow, Adria! Incredibil! :shock: Imi zici niste lucruri pe care nu pot sa le contest! Nu pot sa zic ca este neadevarat ce zici, chiar nu pot... mai ales cu intelegerea subtila a lucrurilor; si in celelelalte aspecte este adevarat. Totusi, acum am inteles cum este cu retrogradarile (demult am banuit eu ca este ceva cu atractia asta a mea spre metafizica, filosofie, etc. cautarea adevarului). Totusi, Adria, din cate am inteles eu, in aceasta viata am de achitat o datorie ce tine in principal de spiritualitate, de evolutie spirituala non-egoista, utilizata in mod pozitiv vis-a-vis de ceilalti.
Adria, acuma stiu ca tu ai fost amabila si mi-ai dat o interpretare a planetelor retrograde. Iti multumesc frumos pentru asta. Daca nu iti este cu suparare si daca se poate, ai putea sa imi spui din punct de vedere profesional cam in ce directie predispun planetele? Recunosc: efectiv nu stiu sa interpretez aspectele pe care ele le formeaza. Stiu insa ca profesia este in general indicata de pozitia si relatiile guvernatorului casei a 10-cea. Din cate vad eu pe astrograma, in casa 10 este Venus doar si cam atat... sau ma insel? Chiar nu ma pricep, recunosc, insa vreau sa invat si te-as ruga daca poti, sa ma lamuresti si in aceasta privinta. :)
Multumesc. :D

Numai bine si la cat mai multe subiecte interesante! :D



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 16, 2006 10:04 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Venus este in casa a IX-a; la tine casa a X-a are cuspida in leu si nu are planete in ea, deci aceasta casa se interpreteaza dupa guvernatorul ei care este soarele.

Fiind Taur ai inclinatii pentru profesiuni bancare , restauratie, bucatar, gradinar, medic ORL-ist, meserii artistice , profesiuni imobiliare.
Mercur in casa a VIII-a iti da inclinatii pentru afaceri, tranzactii financiare, pentru natura, psihoterapie, psihologie, detectiv.

Ai Fortuna in casa a XI-a care este casa inspiratiei, fiind guvernata de Uranus. Este o situatie unica datorita faptului ca esti constienta de evolutia omului si simti cu certitudine ca dorinta suprema si ultima a omului este aceasta dezvoltare spirituala.Vei deveni in timp un om inteligent , intelept si detasat de standardele sociale. Sa stii ca lumea noastra are nevoie de vizionari si de visatori. Marile religii au fost determinate de viziuni inspirate ale vizionarilor, de fapt intreaga evolutie a omenirii
a fost construita prin viziuni si vise.Esti radicala , deosebita si poate putin ciudata, dar in toate acestea exista un fel de unica frumusete si bucurie.
Iti doresc succes in studiul astrologiei.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 17, 2006 12:10 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Draga Adria, multumesc. Intr-adevar, asa este: este nevoie de vizionari caci fara ei nici o revolutie fie ea sociala sau spirituala, nu a fost si nu este posibila. Multumesc pentru urari si ne mai intalnim... aici, pe forum! :D
Numai bine! :)



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 17, 2006 3:50 pm 
Draga Giulia, vreau sa-ti spun ca lucrurile generale si care se potrivesc tuturor nativilor cu NN in Gemeni chiar daca unele dintre ele te magulesc, sunt doar lucruri generale. NN sta intr-un semn un an si jumatate, adica 18 luni de zile, timp in care se nasc milioane de oameni care nu seamana deloc unul cu celalalt. Asadar NN priveste grupuri mari de oameni, este de natura karmica si priveste menirea spirituala a nativului.
Ideea ca "NN cuprinde cam tot ce spun planetele in momentul nasterii" este o aberatie pe care ar fi bine sa nu o crezi daca vrei cu adevarat sa inveti astrologie. Evident ca oricine poate intra pe forum si poate spune cele mai mari prostii, insa aici pe forumul acesta se spun in general lucruri adevarate, iar adevarul astrologic nu a fost pana acum maltratat de nimeni.
Stiti deja ca Gheorghita este extrem de ocupat in aceasta perioada, nu poate intra sa posteze decat rar, dar asta nu inseamna ca chiar oricine poate oferi consultatii astrologice, dupa doar cateva saptamani de familiarizare cu zodiile si NN. Pentru asta este nevoie de experienta in domeniu. Chiar ani intregi de studiu, pt ca desi am mai spus, trebuie sa repet: o interpretare NU este o insiruire de definitii copiate din carti.

Iar tu Giulia ai primit de la Cristian o interpretare pe forumul lui, si anume aici:
http://astrocristian.myforum.ro/bine-v- ... vt112.html
Te rog sa consideri ca fiind adevarata aceasta interpretare facuta de Cristian pt ca el este un astrolog cu experienta si care chiar se pricepe la interpretari.

Mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 17, 2006 10:24 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
mihaela01 wrote:
Draga Giulia, vreau sa-ti spun ca lucrurile generale si care se potrivesc tuturor nativilor cu NN in Gemeni chiar daca unele dintre ele te magulesc, sunt doar lucruri generale. NN sta intr-un semn un an si jumatate, adica 18 luni de zile, timp in care se nasc milioane de oameni care nu seamana deloc unul cu celalalt. Asadar NN priveste grupuri mari de oameni, este de natura karmica si priveste menirea spirituala a nativului.
Ideea ca "NN cuprinde cam tot ce spun planetele in momentul nasterii" este o aberatie pe care ar fi bine sa nu o crezi daca vrei cu adevarat sa inveti astrologie. Evident ca oricine poate intra pe forum si poate spune cele mai mari prostii, insa aici pe forumul acesta se spun in general lucruri adevarate, iar adevarul astrologic nu a fost pana acum maltratat de nimeni.
Stiti deja ca Gheorghita este extrem de ocupat in aceasta perioada, nu poate intra sa posteze decat rar, dar asta nu inseamna ca chiar oricine poate oferi consultatii astrologice, dupa doar cateva saptamani de familiarizare cu zodiile si NN. Pentru asta este nevoie de experienta in domeniu. Chiar ani intregi de studiu, pt ca desi am mai spus, trebuie sa repet: o interpretare NU este o insiruire de definitii copiate din carti.

Iar tu Giulia ai primit de la Cristian o interpretare pe forumul lui, si anume aici:
http://astrocristian.myforum.ro/bine-v- ... vt112.html
Te rog sa consideri ca fiind adevarata aceasta interpretare facuta de Cristian pt ca el este un astrolog cu experienta si care chiar se pricepe la interpretari.

Mihaela.


Draga Mihaela, iti multumesc si tie pt ca ai acordat atentie topicului meu. Am vazut intr-adevar si interpretarea lui Cristian si tin cont de ea ca de altfel si de aspectele surprinse de Adria. Eu cred ca fiecare are dreptate in felul sau si nu cred ca sunt in masura sa dau vreo replica pertinenta 8) si asta pt ca sunt o mare novice intr-ale domeniului :D (dar nu-i bai, invat eu :D ). Oricum, odata si odata tot o sa cer unui astrolog o analiza completa a astrogramei, globala, cu toate aspectele luate in calcul, mai ales ca asa cum mi-ati zis si voi... am 6 planete retrograde... ceea ce spune mult si nu prea ma incanta faptul ca nu ma nici o planeta in casa X, mai ales ca eu sunt asa... o carierista. Din cate am inteles eu, aceasta nu inseamna ca nu se poate realiza o cariera stralucita ci faptul ca individul trebuie ca in aceasta viata sa acorde atentie altor prioritati (spre exmplu celor spirituale, asa cum este la mine). Mai am oricum multe nelamuriri, si de Lilith pozitionata, spre exemplu... si de faptul ca in astrograma mea planetele sunt inghesuite acolo sus, in partea dreapta si nu stiu exact ce aspecte formeaza intre ele... dar asa cum am zis, voi patrunde, sper, si eu, tainele astrologiei... incetul cu incetul. Nu stiu unde am citit ca atunci cand te pornesti la drum prea repede nu este bine... spre exemplu aztecii, la urcarea unei coline, se opreau din cand in cand, nu pt ca erau obositi ci pt ca sufletul, ziceau ei, le ramasese in urma :D
Eu sper sa dezbatem cat mai mult pe acest forum... astrograme, aspecte, pozitii planetare, etc... caci, zic eu, numai asa se invata (prin practica, si asa cum zici tu, Mihaela, cartile ajuta insa trebuie si o detasare de ele, o intuitie). Sper ca in acest mod sa invat si eu de la voi si in paralel cu studiul unor carti de specialitate sa pornesc incet, incet, la drum.
Va pup pe toti si va urez o saptamana reusita si cu pace!
Numai bine! :P



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 18, 2006 7:55 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Giulia, nu este adevarat ca daca nu ai nici o planeta in casa a X-a nu poti avea o cariera frumoasa.....Este important unde se afla patronul acelei case (la tine este Soarele) si aspectele pe care acesta le face, iei in calcul bineanteles si Mijlocul Cerului.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 18, 2006 9:04 am 
Iar cu MC in Leu si Soare in casa 7 poti avea o cariera chiar spectaculoasa bazata pe protectori si asociati de incredere. De asemenea guvernatorul casei 10 fiind in 7 poti dobandi un statut social avantajos dupa sau prin casatorie.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 18, 2006 3:30 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
mihaela01 wrote:
Iar cu MC in Leu si Soare in casa 7 poti avea o cariera chiar spectaculoasa bazata pe protectori si asociati de incredere. De asemenea guvernatorul casei 10 fiind in 7 poti dobandi un statut social avantajos dupa sau prin casatorie.


Marta si Mihaela (Mihaela, imi place tare mult semnatura ta :D ), sa stiti ca eu sunt un adevarat Taur (de la descriarea Taurului doar aspectul privitor la faptul ca este gurmand nu este prea adevarat in cazul meu). Intr-adevar, pana acum am avut parte de protectori in cariera (de fapt la inceputul acesteia pt ca am 23 de ani si inca mai am mult de muncit). Cat priveste casatoria, acuma ce o vrea Dumnezeu :D , nu ma gandesc inca la ea.
Totusi, ce parere aveti despre Lilith in casa IV si Chiron in casa VIII iar Fortuna in XI? :D

Va multumesc si sa aveti o saptamana cu spor!



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 18, 2006 9:00 pm 
Referitor la tema natala a Giuliei sunt cateva aspecte care mi-au atras un pic atentia.
Conjunctia Pluton-Saturn plasata pe ascendent. Eu vad conjunctia Pluton-Saturn ca pe o combinatie de tip vulcanic, ceva care poate produce cataclisme de tipul cutremurelor. Aceasta conjunctie care a avut loc in 1982 (cel mai recent), nu a generat insa nimic de genul acesta probabil datorita faptului ca s-a produs in Balanta iar Saturn era in exaltare deci se simtea bine si a evitat totul cu diplomatie.
Se stie insa ca celalalt moment in care s-a produs conjunctia a avut loc intre anii 1914-1916, adica in perioada cand a avut loc primul razboi mondial.

Revenind la Giulia care are aceasta conjunctie pe ascendent se poate spune ca personalitatea ei este profund marcata de acest aspect care se produce in casa 1. Adica are uneori un temperament vulcanic, insa Saturn fiind cel mai puternic, sunt accentuate trasaturile saturniene conferind ambitie nemasurata, tenacitate si un comportament glacial. Exista o mare capacitate de a evalua lucrurile si situatiile in profunzime fara a scapa din vedere nici un detaliu important.
Totul ar fi super bine daca Mercur nu ar fi retrograd. Mercur in conjunctie cu Marte da o inteligenta vie, spontana dar excesiv de critica satirica chiar si certareata ajungand pana la violente de limbaj. Totul fiind in Taur se pune accent pe materialism si pe interesul propriu si poate degenera chiar in oportunism.
Iar Lilith in casa 4 este un fel de rezultanta in cazul de fata pt ca datorita felului tau pasional si critic poti transforma caminul propriu intr-un infern.

In orice caz cariera este bine aspectata, Soarele fiind guvernatorul MC este situat in casa 7 asa cum am mai spus insa este intr-o conjunctie cu planetele din 8 ceea ce vine sa completeze si sa asigure si niste mosteniri sau bunuri obtinute din casatorie sau din diverse asocieri avantajoase din punct de vedere material.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 18, 2006 11:36 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
mihaela01 wrote:
Referitor la tema natala a Giuliei sunt cateva aspecte care mi-au atras un pic atentia.
Conjunctia Pluton-Saturn plasata pe ascendent. Eu vad conjunctia Pluton-Saturn ca pe o combinatie de tip vulcanic, ceva care poate produce cataclisme de tipul cutremurelor. Aceasta conjunctie care a avut loc in 1982 (cel mai recent), nu a generat insa nimic de genul acesta probabil datorita faptului ca s-a produs in Balanta iar Saturn era in exaltare deci se simtea bine si a evitat totul cu diplomatie.
Se stie insa ca celalalt moment in care s-a produs conjunctia a avut loc intre anii 1914-1916, adica in perioada cand a avut loc primul razboi mondial.

Revenind la Giulia care are aceasta conjunctie pe ascendent se poate spune ca personalitatea ei este profund marcata de acest aspect care se produce in casa 1. Adica are uneori un temperament vulcanic, insa Saturn fiind cel mai puternic, sunt accentuate trasaturile saturniene conferind ambitie nemasurata, tenacitate si un comportament glacial. Exista o mare capacitate de a evalua lucrurile si situatiile in profunzime fara a scapa din vedere nici un detaliu important.
Totul ar fi super bine daca Mercur nu ar fi retrograd. Mercur in conjunctie cu Marte da o inteligenta vie, spontana dar excesiv de critica satirica chiar si certareata ajungand pana la violente de limbaj. Totul fiind in Taur se pune accent pe materialism si pe interesul propriu si poate degenera chiar in oportunism.
Iar Lilith in casa 4 este un fel de rezultanta in cazul de fata pt ca datorita felului tau pasional si critic poti transforma caminul propriu intr-un infern.

In orice caz cariera este bine aspectata, Soarele fiind guvernatorul MC este situat in casa 7 asa cum am mai spus insa este intr-o conjunctie cu planetele din 8 ceea ce vine sa completeze si sa asigure si niste mosteniri sau bunuri obtinute din casatorie sau din diverse asocieri avantajoase din punct de vedere material.


Mihaela draga, trebuie din nou sa iti dau dreptate. :D Sunt un pic uimita de precizia interpretarilor, de parca voi, cei care v-ati uitat pe tema mea, m-ati cunoaste in realitate :D Dupa cum zici, in momente critice, vulcanic e putin zis... parca as desfiinta totul in fata ochilor, desi asta se intampla cam rar, in general nu ma prea scoate nimeni din peneni cum s-ar zice :D caci inainte de a da orice raspuns la vreo provocare, ma gandesc daca merita sau nu efortul; ce sa zic, cred ca in general sunt destul de comoda. Privind ambitia, asta asa este, insa eu o puneam pe seama semnului natal si nu in carca lui Saturn. De multe ori desi vad ca lucrurile se prabusesc in jur, in sinea ma nu am nici macar un moment de ezitare cum ca nu as reusi sa le redresez si de multe ori, perseverez desi sansele pot fi infime. Eu cred ca in cazul meu si poate al multor oameni cu similitudini in privinta asta, ambitia este un mare defect... se poate si asa uneori, sa stii... desi in general e privita ca o calitate. In ce priveste glacialitatea, in general am un comportament deosebit de cald fata de cei din jur, sunt tare zambareata si vesela de felul meu :D si asta fara nici o urma de superficialitate. Totusi, in sinea mea pot sa zic ca sunt extrem de dura, critica, exigenta, caustica, transanta si parca nu as trece nimic cu vederea, nici un detaliu sau situatie suspecta. Deci eu as zice ca acel comportament glacial nu este nici pe departe in modul in care relationez cu cei din jur, din contra, ci este undeva in sinea mea fiind extrem de critica si neiertatoare cu mine insami mai intai si apoi cu cei din jur. Desigur ca de cele mai multe ori nu spun adevarul verde-n fata, cum s-ar zice... si asta pentru ca ori de cate ori am facut acest lucru, am creat un conflict. Astfel, desi in general cultul asta al adevarului este bine vazut, la mine nu este asa: daca sunt nevoita sa spun un lucru urat cuiva, il spun cu nuantari si ezitari ba chiar uneori spun ceea ce s-ar astepta sa spun si nu ceea ce este. Si asta tocmai datorita faptului ca din experienta, am ajuns la concluzia ca de cele mai multe ori oamenii prefera sa auda ceea ce le place si nu ceea ce este cu adevarat. Se pot chiar pierde prietenii prin spunerea adevarului fatis, fara ocolire...
In privinta viloentelor de limbaj, as putea spune ca din nou, ai dreptate, in momentul in care este in joc un interes propriu, se poate ajunge usor, in cazul meu, la aceste violente verbale, de care vorbesti tu (cu tot tacamul: ironie, causticitate, etc.) Recunosc si partea cu materialismul si chiar oportunismul, uneori :roll: despre care, din nou, din proprie experienta, am invatat ca poate fi sanctionat foarte rau si in cele din urma totul sa se intoarca in favoarea oportunistului chiar daca in prealabil si-a atins fara scrupule, scopul. :D Dar omul cat traieste, invata, nu? :!:
Ai numit bine, caracteristicile "pasiune" si "critica", sper insa sa nu le folosesc in distrugerea caminului, asa cum ai zis... :!: insa da, ma caracterizeaza foarte mult.
Cat priveste ultimul aspect pe care l-ai remarcat, mostenirile exista, intr-adevar (m-ai surprins putin), insa pana acum, ele au venit pe cale familiala si nu prin asocieri avantajoase...
Privind cariera, eu una am facut pana acum eforturi sa o aleg in viitorul apropiat, in diplomatie, administratie, chiar politica (asa ar trebui, cel putin, date fiind studiile facute in acest sens). Sincera sa fiu insa, am avut o ezitare mai mereu... caci tendinta mea clara este inspre psihologie, stiinte ale comunicarii astrologie si filosofie, nici mai mult, nici mai putin :D Nu am urmat in studii tendinta pe care mi-a dictat-o inima, insa o urmez si sper eu sa aprofundez cat mai mult in special astrologia, in timpul liber, ca hobby.
Deci, draga Mihaela, ai surprins corect aspectele pe tema natala si iata ca pot sa confirm prin cele ce le-am zis mai sus. :D
Numai bine si mult spor!



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 37 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group