It is currently Sat Apr 20, 2024 4:32 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pozitionare Noduri Lunare in astrograma mea
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 4:55 pm 

Joined: Sun Feb 18, 2007 3:41 pm
Posts: 5
In primul rand, va salut pe toti, fiind primul meu mesaj pe forum!
Indraznesc sa va solicit cateva informatii legate de aspecte din astrograma mea, eu nefiind o practiciana in domeniu...
Mi-am facut astrograma cu programul astrolog 5.40 si am o nelamurire in privinta NN care fiind foarte important ma intereseaza in mod deosebit. Astfel, NN e la 17.32 in Fecioara in casa a IX-a dar pentru ca, la mine MC- cuspida casei A X-A incepe la 18.42 Fecioara, se considera ca NN e in casa a X-A? Asa imi arata programul ca se considera in casa a X-a. As vrea sa stiu mai ales pentru ca am Saturn retrograd la 11.55 Fecioara in casa a IX-A in conjunctie cu MC. Nu cred ca e un aspect tocmai bun, dar cred ca e mai bine ca nu am saturn in leu in harta natala ( cu toate ca acum saturn e in leu).In functie de pozitia NN in casa urmeaza sa fie interpretat si NS- in casa a III-a sau a IV-a. Daca NN e in casa a IX-a atunci face conjuctie cu Saturn, plus ca mai am luna si lilith, ambele in Leu in casa a IX-a. Iar in casa a III-a am Soare, Marte si Mercur, in conjuctie in Varsator, toate in opozitie cu Luna. Mie aspectele astea aspectele astea nu mi se par prea bune, ca sa nu zic altceva, dar poate ca voi puteti sa-mi spuneti mai multe. Orice interpretare sau sfat e bineprimit!
Datele mele sunt: 12 februarie 1979 Nasaud, jud. Bistrita-Nasaud, ora 02. 15 am

Va multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Pozitionare Noduri Lunare in astrograma mea
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 7:07 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Dilema ta este absolut fireasca, dar nu dupa informatiile pe care le-ai indicat mai sus.
Asa cum probabil stii, progamele de astrologie iti solicita ce tip de NN doresti sa-ti calculeze: NN real (true) sau NN median sau mediu (mean).
Axa dragonului este un element important al astrologie karmice si ea indica un traseu karmic al individului care se sprijina pe activitatea sa trecuta (vieti anterioare) si tinteste spre un viitor posibil.
Dar pentru ca omul este o fiinta complexa si duala, dubla sa identitate fizica si spirituala, cade si ea sub incidenta astrelor. Prin urmare destinul terestru, fizic, material, lumesc este indica in astrograma de NN mean, iar cel cosmic de NN true. Asta spune astrologia rusa.
Daca despre destinul terestru se pot spune multe lucruri, iar incidenta predispozitiilor sale asupra vietii particulare sociale este destul de mare, despre NN adevarat (true) se pot spune putine lucruri atunci cand se doreste raportarea sa la mesajul cosmic al individului.
Eu folosesc mai mult NN adevarat tocmai pentru ca scopul omului nu este sa-si creeze o identitate aici pe pamant, sa se piarda in tot ceea ce este trecator, iluzoriu, efemer, ci sa-si descoperea identitatea sa arhetipala, deci sa-si implineasca destinsul sau cosmic. Prin urmare sunt multe din viata unui individ care nu pot fi explicate cu tema natala, sunt multe perspective pe care tema natala nu le poate indica atunci cand ochiul practicantului urmareste doar NN median.
Diferenta cotidiana intre cele doua pozitii este exact trasatura sa intrinseca - perspectiva, care in NN median aduce individului o suita de trasaturi fizice, concerete, ale caror directii vizeaza insertia sociala, modul de aplicare a planurilor proprii, succesul, recunoasterea, iar NN adevarat, ofera, prin semnul si casa in care se afla, trasaturile esoterice pe care este fixata constiinta individului.
In cazul tau NN median este in casa X, iar cel real in IX. La prima vedere nu pare sa existe o mare diferenta intrucat ambele pozitii sunt in conjunctie cu MC, ceea ce este foarte bine fiind o pozitie ce indica scopuri nobile, putere de exprimare, inspiratie, dorinta de a transmite un mesaj, constinta misiunii, a unui rost in viata. Daca urmarim pozitiile celor doua NS in tema vedem ca trecutul care te-a adus pe tine aici separa, prin aceste pozitii, destinul tau terestru de cel cosmic.
Daca NN median va face un sextil cu Uranus din casa XII, aducand alegerilor sociale o umbra de mister, o predestinare submbra si imposibil de perceput cu ratiunea, un mister aparte, iar evenimentelor o efervescenta periculoasa care te vor face sa crezi despre tine ca ai un adevarat talent in a face alegeri gresite, in a da numai peste oameni care sa-ti tulbure personalitatea si sa-ti faca probelme, NN real face o inconjunctie cu Marte de pe semnul natal si abia din asta intelegem ca tulburarile sociale, alegerile asa-zis gresite pe care tu le faci mai mult sau mai putin constienta de gravitatea situatiei, sunt de fapt ipostaze impuse de destinul tau, mai exact de dorinta ta (Marte in Varsator) de a fi libera, de a te elibera de tensiunea interioara pe care cel ce-ti face rau o speculeaza pentru a te face sa suferi.
Prin urmare, congruenta celor doua noduri ne indica un semn de evolutie, o aspiratie catre moralitate privita in aceasta viata ca o necesitate strigenta (Saturn retrograd in Feioara semnul ce gazduieste NN).
De felul tau esti o fire care se lasa citita pana cand vine vorba de moralitate, de intransigenta ta fata de cei care ataca fruntal prin metode abjecte, cand intreaga ta structura afectiva este zdruncinata si cand dai dovada de o putere de distrugere impresionanta. Este un fel de calcaiul lui Ahile.
Moralitatea, dereptatea ta sau a celorlalti este o mare incercare pentru tine pentru ca exact ce acuzi cu vehementa ai putea ajunge sa faci chiar tu.
Sa nu te astepti ca viata sa fie dreapta cu tine!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 8:36 pm 

Joined: Sun Feb 18, 2007 3:41 pm
Posts: 5
Am citit cu interes interpretarea ta, Gheorghita si iti multumesc!
Am inteles diferenta dintre NN median- care e in casa A X-A si NN true- care e in casa a IX-A, cu pozitionarea aferenta a NS in casa a III-A.
Ma regasesc in interpretarea data de catre tine in ce priveste faptul ca moralitatea si dreptatea sunt foarte importante pentru mine, interpretez toate situatiile prin acest filtru si incerc sa actionez potrivit principiilor de moralitate si de bine. Se intampla, desigur sa gresesc ( mai ales si datorita impulsivitatii mele) dar atunci chiar am procese de constiinta si incerc cat mai repede sa indrept lucrurile, uneori poate chiar mai repede decat s-ar astepta ceilalti, pentru ca nu suport ca cineva sa fie suparat(a) din cauza mea.
La fel de adevarat e ca intru in tot felul de conjuncturi, care la sfarsit nu se dovedesc a-mi fi favorabile, desi poate m-au intarit si mi-au aratat cat de departe poate merge mai putin bunatatea( ca sa nu zic rautatea, dar am zis-o) altora. Au fost momente cand ma intrebam de ce trebuie sa trec eu prin toate situatiile astea si sa am de-a face cu fel si fel de oameni, care nu-mi faceau bine dar pe care initial incercam sa-i inteleg, sa-i accept...dar pana la un moment, cand alegeam sa ma rup de ei, pentru ca imi faceau mai mult rau. Si cand spun asta ma refer atat la viata personala cat si sociala ( inclusiv profesie, pentru ca am avut o serie dezamagiri vizavi de pers alaturi de care am profesat). Sa inteleg ca aceste alegeri sunt impuse de destinul meu, ca trebuia si ca trebuie sa mai trec prin asta? Asta chiar ar fi o problema pentru mine... Tin minte ca la un moment dat, o persoana din mediul in care lucram mi-a spus ca am prea mult bun-simt, ca prea vreau sa multumesc pe toata lumea si ca ar trebui sa fiu mai "parsiva"- asta a fost termenul folosit de el...In final, am iesit din mediul acela, pentru ca am considerat ca e mai bine pentru mine si pentru viitorul meu.
Ce ai vrut sa spui cu acea putere de distrugere impresionanta...? Te refereai la propria mea persoana sau la faptul ca eu as fi in stare de asta? Inca nu am ajuns sa fac eu asta sau sa ma gandesc la asta...dar imi sustin cauza atunci cand vad ca
e o situatie in care sunt realmente nedreptatita, si sincer au fost cateva momente in care eram nedreptatita pe fata si eu eram de-a dreptul uimita ca sunt pusa in astfel de situatii. Din punctul asta de vedere, viata a fost cam nedreapta cu mine.
As putea face ceva ca sa nu mai fiu pusa in astfel de situatii? Sau asta nu mai depinde de aspectele din astrograma...depinde doar de mine?
M-A speriat cum ai incheiat- e chiar asa de grav? Sa nu ma astept ca viata sa fie dreapta cu mine? Chiar atat e de grava karma mea? Sincera sa fiu viata mea nu a fost prea roz dau legatura mea cu Divinitatea a fost mereu foarte puternica si speciala, asa incat am sperat si sper ca poate fi si mai bine si ca eu si ceilalti putem fi si mai buni! Deocamdata nu am facut
ceea ce acuz cu vehementa, asa cum mi-ai atras atentia si bine ai facut pentru ca nu se stie niciodata....Sper sa mai am atata moralitate incat sa incerc sa fac ceea ce este bine!

Multumesc mult !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 9:06 pm 

Joined: Sun Feb 18, 2007 3:41 pm
Posts: 5
As mai vrea sa fac o completare, poate relevanta mai ales ca tu ai precizat ca trecutul care m-a adus pe mine aici, respectiv NS separa destinul meu terestru de cel cosmic.
Citind interesanta ta interpretare am facut o legatura care poate e pertinenta- eu nefiind o practicianta, repet- relativ la aspiratia catre moralitate si dreptate- eu profesez intr-un domeniu ce are legatura cu dreptatea...si, inca ceva care mereu m-a cam pus pe ganduri....- cand eram mica- nu chiar asa de mititica, eram deja la scoala si eram intrebata la fel ca ceilalti copii, despre ce vreau sa ma fac cand voi fi mare- a fost o perioada cand spuneam ca vreau sa ma calugaresc..- poate e o legatura cu NN true in casa a IX-a...Dorinta asta m-a urmarit mult timp si acum ma gandesc la ea nu ca la o posibilitate ci ca la ceva ce vine din interiorul meu, poate si datorita faptului ca "relatia" mea cu Divinitatea e mai speciala..nu sunt o habotnica, n-am fost niciodata, dar e o traire puternica si o raportare pe care nu incerc sa o explic in cuvinte nici acum, nici altadata... Poate asa s-ar explica si separatia de mai sus, intre destinul meu terestru si cel cosmic...?
Am facut aceasta completare, plecand de la interpretarea oferita de tine si gandindu-ma ca ar putea avea o legatura...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: DACA SE POATE...
PostPosted: Mon Feb 19, 2007 11:53 pm 

Joined: Sun Feb 18, 2007 3:41 pm
Posts: 5
Revin si te rog, Gheorghita, fara insistenta -pt ca nu e frumos sa te trag de mana- sa-mi explici putin anumite interpretari oferite de tine. Adevarul e ca toate mai erau cum erau, mai ales ca din cate am inteles la inceput, pozitionarea Nodurilor nord
si semnificatia lor ar fi totusi una buna, cel putin la prima vedere....dar finalul si mai ales ultima fraza, m-a pus pe ganduri, ca sa nu zic altceva... chiar atat de grava e situatia?
Din cate stiam eu sextilul e un aspect bun, dar din ce-mi spui tu, la mine, in acest caz, sextilul dintre Uranus din casa a XII-a si NN median e de-a dreptul rau... Despre aspectul cu Marte...stiu ca nu e benefic...dar eu te rog sa-mi spui, asa ca unui pacient bolnav si caruia medicul ii mai da o sansa, chiar una mica :) - pot eu sa ies din situatiile astea, exista aspecte ceva mai bune care sa-mi ofere "o portita de salvare" sau asta mi-e destinul scris in stele si asta e...?! La fel de adevarat e ca tu ai interpretat doar aspectele nodurillor lunare si nu astrogama in detaliu, dar ochiul tau experimentat poate sa vada si sa-mi ofere o solutie din alte aspecte.
Si chiar daca n-ar fi sa fie... eu nu-mi pierd nici speranta si nici credinta! Pana la urma, nimic nu e imposibil daca Credem cu adevarat!

Multumiri anticipate si ganduri de bine!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: DACA SE POATE...
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 9:28 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Casa XII este casa cel mai greu de citit chiar si pentru un astrolog experimentat. Nimeni nu stie cu precizie ce poate veni de acolo, toata lumea intuieste. Sunt niste definitii in manualele de astrologie, dar ele oricum sunt orientatave si nicidecum complete.
Dar cand in casa XII il mai gasim si pe Uranus atunci neprevazutul, noutatatea, universalul se ascund, deci aceasta pozitie iti poate aduce o inclinatie spre o perceptie psihologica eronata asupra lumii, mai ales ca NN median in casa X te duca in piata centrala a orasului si te pune sa tii un discurs despre mersul lucrurilor.
Uranus in Scorpion este o poziie foarte buna, iar calitatea aceste planete aici este exaltarea, ceea ce ar trebuie sa-ti aduca tie abilitatea de a descoperi modalitati originale de reusita si sa-ti confere abilitatea de a folosit metode neconventionale, de a combate decaderea, egoismul, imoralitatea. Cu alte cuvinte sa gasesti pentru tine o cale curata, morala de a reusi in viata fara sa fii obligata sa faci compromisuri murdare.
Cu Uranus in casa XII este imposibil sa-ti descoperi constient aceasta sansa, ori cu NN median in casa X, care te solicitia atat de mult, chiar asta trebuie sa faci - sa-ti traiesti constient destinul social. Situatia de acum este delicata pentru ca esti privata de constientizarea identificari propriului drum in viata, ceea ce da aspectului care ne vorbeste despre asta o trasatura malefica.
In alta ordine de idei trebuie sa luam in considerare ca Uranus in XII te poate face o cautatoare de comori. Comorile nu sunt doar cele care sunt ascunse in pamant, ci cele care sunt, in general, ascunse, adica cele care nu sunt accesibile, la vedere.
Ascultandu-ti vocea intuitiei, care devine prin Uranus impotriva ratiunii, poate chiar agresiv impotriva ratiunii, tu poti descoperi adevarate comori... fizice sau spirituale, toate pentru aceasta lume, pentru ca luam in calcul NN median – destinul tau terestru.
Calea intuitiei este insa una grea si plina de incercari, dar si mai grea este atunci cand avem implicata casa XII si Uranus - ascunsul si neprevazutul.
De asta am spus ca este rau...
Eu iti doresc sa mergi pe cale intuitiei, dar nu iti pot spune ca este usor pentru ca nu este...
Sa stii ca nu ti-am explicat ca unui pacient bolnav... pentru ca nu poti fi, chiar daca au Uranus in casa bolilor cronice.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 26, 2007 2:31 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
scuze ca folosesc acest topic pentru o intrebare asemanatoare :wink:

ce manifestare are NN (in taur casa 12) cind face un cuadrat cu MC (in pesti)...

si cind lilith (varsator casa IX) face o conjunctie ( 3s) cu MC, si un trigon(4s) cu AC (rac) ?


am tot cautat prin manualele mele..dar nu am gasit un raspuns explicit :(


va multumesc :)

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: DACA SE POATE...
PostPosted: Mon Feb 26, 2007 8:07 pm 

Joined: Sun Feb 18, 2007 3:41 pm
Posts: 5
Iti multumesc mult Gheorghita pentru ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi si chiar daca spui ca nu mi-ai explicat ca unui "pacient bolnav", sa stii ca mi-a facut tare bine mesajul tau ( mai ales ca, intamplator sau nu, sunt intr-o perioada in care nu sunt prea bine dpdv fizic...) Eu zic asa, ca o profana in ale astrologiei...ca, in toate exista, in cele din urma, o parte buna si o parte mai putin buna, chiar si la un Uranus in casa a XII-a..iar tu mi-ai oferit interpretari si solutii la care am inceput deja sa reflectez si pe care o sa le iau in serios. E interesant ca mi-ai aratat solutia nu foarte usoara si care nu e pentru toata lumea la indemana, cea a intuitiei dar sa stii ca si eu am observat ca am reusit, mergand uneori pe calea intuitiei in chestiuni mai delicate. Si asta in ciuda faptului ca sunt o fire cerebrala si analitica ( poate cateodata mai mult decat e cazul, dar cred ca mi se trage din faptul ca resping trivialul si superficialitatea) dar m-am surprins ca ascultandu-mi vocea intuitiei, am facut alegeri chiar bune. De fapt, ratiunea si logica nu sunt poate intotdeauna cele care ne ofera cele mai bune raspunsuri, asa cum tot ce ne leaga de Dumnezeu nu ni se reveleaza decat printr-o puternica si profunda traire, care prin ea singura ne da masura autenticitatii.
Si daca voi adopta o atitudine morala- pe care pana acum am incercat sa o urmez si de la care sper sa nu deviez, mai ales ca mi-ai atras atentia asupra importantei sale pt mine- fata de viata si de destinul social, atunci poate -si sper sa fie asa - ca voi reusi sa fac fata mai usor incercarilor, neprevazutului si situatiilor delicate. Imi vin in minte acum, potrivite pentru mine si poate nu numai pentru mine, alaturi de cuvintele tale, cele ale lui Simone Weil- crestinismul nu ne ofera un miraculos mijloc de a scapa de suferinta, ci ne ofera un miraculos sprijin de a o indura...


Iti multumesc inca o data pentru tot ce mi-ai spus, pt rabdarea si sprijinul pe care mi l-ai oferit!
Cu bine si pe curand!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group