It is currently Wed Apr 17, 2024 2:49 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Salut ! Rog interpretare
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 11:58 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Salut tuturor !

Rog o interpretare a astrogramei mele, cu accent pe punctele 'sensibile' (semnificatia caselor interceptate, casele IV si X, in fine, ce 'orori' mai sunt pe-acolo ...), dar si o interpretare a 'astrogramei sufletului'. Este prima oara cand am auzit de asa ceva - e adevarat ca, din pacate, nu sunt decat o amatoare in domeniu :oops: - si sunt extrem de interesata, inclusiv cu privire la criteriile de alcatuire a unei astfel de astrograme.

Ma voi stradui sa postez si astrograma mea (de pe astro.com), cum insa sunt cu desavarsire atehnica, ma tem ca nu o sa-mi reuseasca 'manevra' :) .

Mda, nu mi-a reusit, trimit link-ul:

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?rs=3 ... 1142359089

Pentru orice eventualitate, datele mele sunt: 22 ianuarie 1972, ora 4,50 (AM), Bucuresti.

Multumesc !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: salut ! rog interpretare 2
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 1:53 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
gheorghita, multumesc pt. raspunsul dat, asa cum ziceam, mi-ar fi placut sa mai obtin cateva lamuriri. E greu sa fii insistent cand informatia ti se furnizeaza fara contraprestatie, si totusi eu am s-o fac, si ca sa nu apese povara doar pe umerii celui care a apucat sa comita deja imprudenta de a raspunde unei pisaloage ca mine :), reiterez apelul initial la cheful/disponibilitatea/bunavointa intregului grup de experti.

Gheorghita mi-a facut deja o interpretare - f. pertinenta - a firii mele. Pe mine m-ar interesa insa si alte aspecte - care, la cat ma pricep, apar de-a dreptul explozive pe aceasta astrograma (atat de explozive incat m-am si hotarat sa renunt la cererea unei astrograme a sufletului - chestie mai abstracta, oarecum, fata de problemele mai actuale si sacaitoare pe care pare sa le ridice 'ecuatia' mea).

Cum site-ul vostru creeaza un soi de dependenta 'maladiva', m-am apucat sa-mi reanalizez - asa, pe cat ma pricep... - singura astrograma, apeland la informatia pe care am mai cules-o din interpretarile voastre.

Concluzia - nu f. linistitoare - la care am ajuns este ca, pe harta mea se afla un soi de 'TNT', cu acea conjunctie Marte/Luna in Berbec, in casa a IV-a, opusa lui Uranus din X, in apropiere de MC, si in patrat cu Mercur din Capricorn in casa I.

Ceea ce m-a panicat insa de-a dreptul - asta chiar ieri, cand m-am 'cufundat' in cercetari - si ceea ce m-a si determinat, de altfel, sa cer raspunsuri ceva mai concrete de la voi, este ca, din cate am vazut (am un program care mi-a permis), peste vreo 6-7 ani, ma asteapta o combinatie de-a dreptul lugubra, adica:

Pluto va fi conjunct lui Mercur in Capricorn in casa I (si, deci, in patrat cu Uranus in X si conjunctia Marte/Luna din IV in Berbec), basca Uranus se aseaza chiar peste aceasta conjunctie din casa IV (asadar, in casa IV voi avea la vremea respectiva o suprapunere de toata frumusetea Uranus in tranzit peste Luna/Marte natal in casa a IV in Berbec, toate astea opuse lui Uranus si MC din casa X, plus in patrat cu conjunctia Pluto in tranzit/Mercur natal din Capricorn casa I). Si, pentru ca tacamul sa fie complet, Saturn o sa tranziteze Neptun natal in casa a XII (a! si Neptun va face celebrul lui patrat de la varsta de 42-43 de ani...).

Buun, acum imi place sa cred ca mi-am argumentat suficient cererea. Sigur, mi se poate raspunde: ce te preocupa pe tine ce va fi peste 6-7 ani ?? E, un astfel de raspuns poti usor sa il dai altuia, dar cand esti chiar tu protagonistul unei astfel de combinatii, e mai greu sa te abtii...

Iata de ce rugamintea mea ar fi aceea de a mi se deslusi aspectele profesionale ale astrogramei mele + o interpretare a ecuatiei de mai sus (per. 2013-2017, cu un apogeu prin 2015 daca nu ma-nsel...), nu atat limitat la perioada respectiva (si, fireste, nu ceva de genul:'o sa mori, consoleaza-te cu ideea' :) ), cat la ecuatia mea de baza, mai exact in raport cu lectiile pe care le am eu de invatat si obstacolele la care ar trebui sa ma astept - mai exact care sunt acele puncte slabe cu care ar trebui sa lucrez pentru a 'trece primejdia rea' care se profileaza.

Multumesc !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 6:27 pm 
Doroteea, esti si simpatica si amuzanta :) Nu-ti va spune nimeni ca o sa mori, desi la un moment dat oricum se va intampla si asta, deci o micuta consolare acolo nu strica. Glumesc :lol:

Aspectele mentionate de tine duc catre decizii atat de pripite luate intr-un mod mai mult decat imprudent si care te pot duce nu doar la scandaluri publice, ci si la pierderi financiare sau alte consecinte grave de tot. Pt ca asa cum iti spunea Gheorghita tu ai prea multe energie si n-o poti controla si directiona. In fine, nu vreau sa te sperii, lucrurile astea pot fi evitate si mult diminuate. Iar tu nu degeaba te-ai apucat serios de studiul astrologiei. Pluton inainte de a face aspectele despre care vorbesti, te indeamna sa fii prudenta si sa te pregatesti din timp. Jupiter iti tranziteaza acum casa 12, face conjunctie cu Neptun natal si asta este ca si cum ti-ar da o lanterna cu care sa te ajuti prin intuneric pt a nu cadea in prapastie. Stresant oricum va fi, insa ai posibilitatea sa-ti scoti la iveala trasaturi care sa te ajute un pic in autocontrol.


Last edited by mihaela01 on Wed Feb 21, 2007 9:34 pm, edited 1 time in total.

  
 
 Post subject: glad to meet u, mihaela :)
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 9:13 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
mersi, mihaela - draguta si linistitoare ca intotdeauna :). Ma rog, tot nu m-ai scos tu din ceata total - sa inteleg ca tot ce pot sa fac e sa 'dezamorsez' eu insami pana atunci TNT-ul ala ? Adica, sa mai imi temperez firea... ?? De fapt, ce sa mai pisalogesc atata, vine furtuna si asta e, ma voi pregati si eu cum pot :) !

Daca mai ai timp/chef, poate mai imi spui si alte chestii legate de bani/profesie/casnicie ? Nu o sa mai insist, dar mi-ar placea - trebuie sa recunosc ! :) (btw, Pluto imi tranziteaza casa I daca nu ma-nsel, nu ? sau casa XII ? ).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: glad to meet u, mihaela :)
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 9:42 pm 
doroteea wrote:
De fapt, ce sa mai pisalogesc atata, vine furtuna si asta e, ma voi pregati si eu cum pot :) !

Doroteea, pai tocmai asta nu trebuie sa faci. Adica sa inchizi ochii si sa-ti astupi urechile pana trece furtuna.
Eu as spune ca dimpotriva trebuie sa fii foarte atenta si sa-ti dezvolti autocontrolul.
Ai dreptate cu tranzitul lui Pluton. Acum e in casa 1, iar Jupiter care inca iti tranziteaza casa 12, vine sa te ajute foarte mult. Ai acum practic oportunitatea sa iti faci singura lumina si sa studiezi. Jupiter in tranzit peste ascendent si in casa 1 favorizeaza evolutia spirituala. Nu trebuie sa ratezi momentul asta daca vrei sa fii cat de cat pregatita pt tranzitele ce vor urma si pe care nu intamplator le-ai depistat.

P.S. glad to meet you too:)


  
 
 Post subject: Mersi !
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 10:50 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Eii, nu m-am exprimat eu bine: ideea nu era ca imi astup urechile si bag capul in nisip, ci ca m-apuc de lucru, cat pot eu mai bine :).

Da, este foarte exact, chiar asta fac acum, studiez de zor (de fapt, asta fac de vreo 2-3 ani incoace) si ma pregatesc pentru un post in zona integrarii europene (ceva de legatura intre bucuresti si bruxelles, sau poate chiar acolo, nu stiu, sa vedem cum s-or aseza lucrurile...).

Dar sa stii ca daca mai esti asa misterioasa si nu zici nici pis despre ce am intrebat eu pe-acolo, incep sa intru la idei: chiar asa de tragica se prezinta astrograma mea ??? Trigoanele alea, sextilele nu m-ajuta deloc ?? (nu intreb retoric, sa stii, pentru mine e chiar neclar - mi se pare foarte plina de contradictii astrograma mea, iar eu nu am suficienta expertiza sa dau un sens, o coerenta acestor contradictii). De pilda, eu vad acolo un trigon f. ok, Soare/NN-Pluto-Saturn, mai vad si niste sextile Soare-Neptun, Neptun-Pluto, si catre ASC mai par a fi niste aspecte bune; pe de alta parte, Soarele - fie el si asa de bine aspectat - se afla intr-o casa interceptata; la fel, NN, desi bine aspectat, tot pe axa asta interceptata este. Si ca sa fie tabloul complet, mai am si Saturn - 'mixt' aspectat, ca sa zic asa - retrograd, la 29 de grade ! Spune si tu: ce sa inteleaga o amatoare ca mine din ghiveciul asta ??? :roll:

Mie imi place sa cred ca am operat niste schimbari - mari si importante, chiar daca nu complete - cu mine. Am avut si sansa unei persoane care m-a ajutat ENORM (inzestrata, de altfel, cu niste calitati de exceptie - poate de la sexttilul acela Neptun-NN mi s-o fi tras sansa asta grozava...).

In fine, cand recitesc ce-am scris, suna ca strigatul unuia flamand de incurajari :)). Nu cred ca incurajarile totusi sunt cele care imi lipsesc in mod esential, cat o coerenta a imaginii, pe care eu - pur si simplu - nu pot sa o obtin. Este ca si cum as avea piesele, dar nu si cleiul care sa le lipeasca intr-o forma oarecare.

Si, sa stii, ma mai intereseaza mult ceva - ti-am zis ca e imprudent sa raspunzi unei individe locvace ca mine :) : daca imi doresc cu adevarat ceva, este ca in viata asta sa imi implinesc menirea ! Adica sa nu mai raman restanta pt. data viitoare. Ei, poti sa-mi spui ceva in legatura cu asta ?

Stii ca abordarea asta, de altfel, chiar imi permit sa o recomand. Ma uitam in tot ce scrieti voi aici si - in pofida unei incontestabile expertize,extrem de subtile si rafinate - exista un aer de implacabilitate, pe care chiar si voua, cu toate diligentele si prudenta, va este greu sa il 'ocultati' ca sa zic asa. Si asta nu tine de voi, cat de stiinta asta in sine, stiinta care are aptitudinea de a penetra mult in structurile viitorului, pe de-o parte (a propos, lucru periculos dupa cum spunea Lazarev), dar, pe de alta parte, e inapta - carenta pe care si-o si declara si recunoaste, de altfel - sa ia in calcul intregul potential evolutiv al individului. Sau, chiar daca o face, nu ii recomanda caile concrete prin care el si-l poate activa. Pt. ca - si asta tot varsta si experienta m-au invatat - degeaba ii spui omului: trebuie sa te schimbi, trebuie sa gandesti pozitiv etc.etc. - treaba poate sa si mearga o zi-doua, dar, daca omul nu are parghii, el nu prea se poate ajuta singur. Cu alte cuvinte, eu una cred ca omului, de unul singur si fara Dumnezeu (ma refer la o relatie reala, construita cu Divinitatea, nu la relatia inevitabila, axiomatica), nu prea-i ramane decat sa se supuna conditionarilor soartei.

Ma rog, ma opresc aici, pt, ca odata declansat subiectul, este greu sa ma mai opreasca cineva :roll: Bref, vreau sa zic ca astrologia e minunata pentru ca iti poate spune ce ti se cere, si de ce calea suferintei este asta si nu alta. De aici incolo, schimbarea este, dupa mine, imposibila fara ajutorul lui Dumnezeu - pe care nu il obtii asa, doar pentru ca vrei (desi chiar si acest act de vointa este important), ci si pentru ca Ii faci voia. Adica, urmezi calea indicata de El pentru noi toti.

Si, fireste, toata teoria de mai sus nu ma impiedica sa astept nerabdatoare raspunsurile solicitate :)) !

Multumesc mult-mult-mult !!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 11:29 pm 
Doroteea, dar nu sunt misterioasa :lol:, nu m-am uitat cu foarte mare atentie pe tema ta. Am raspuns strict referitor la tranzitul despre care ai intrebat pt ca chiar mi s-a parut ca e ceva important. Stiu ca ti-a facut Gheorghita o interpretare si am sa ma uit sa vad inca odata ce ti-a spus el pt ca nu vreau sa repet aceleasi lucruri.

Ma bucur foarte tare ca studiezi de mai mult timp, spiritualitatea este foarte importanta pentru tine, iar sextilul dintre Neptun si NN indica printre altele ca tu in viata asta trebuie sa urci o treapta in evolutia spirituala. De fapt esti ajutata sa faci asta. Evident ca in primul rand depinde de tine.

Promit ca o sa ma uit mai cu atentie la tema ta in special dpdv karmic.

Stiu, si se intelege ca nu vrei doar incurajari, ci vrei sa stii mai mult :)


  
 
 Post subject: multumesc, abia astept !
PostPosted: Thu Feb 22, 2007 11:14 am 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
ieri am fost nevoita sa ma 'dezlipesc' de la calculator si n-am apucat sa mai primesc raspunsul si sa-ti multumesc pentru disponibilitate ! O fac acum, cu recunostinta !!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 22, 2007 9:35 pm 
Doroteea, iti voi spune cateva lucruri ce reies din astrograma ta dpdv karmic. Se poate spune foarte clar ca menirea vietii tale actuale este cunoasterea spirituala si aprofundarea la modul cel mai serios a acestui domeniu. Pluton retrograd in Balanta si casa 9 indica faptul ca in trecut tu ai avut acces la multe informatii din domeniul spiritual, ai fost ajutata sa le obtii cu scopul de a le folosi in mod util pt tine si ceilalti. Pentru faptul ca n-ai mai avut chef sa faci nimic de genul acesta acum esti intr-un fel constransa sa te ocupi de acest domeniu, iar accesul la alte lucruri lumesti, pamantesti iti este blocat. Nu inseamna ca ai o karma grea pt ca bogatiile spirituale sunt mai de pret, iar in plus tu ai Jupiter in Sagetator si casa 1, ceea ce este semn de protectie si noroc, deci vei gasi sprijinul necesar atunci cand vei face ceea ce trebuie. Asa cum iti spuneam nu doar sextilul dintre NN si Neptun este cerinta unei evolutii spirituale ci si trigonul dintre NN si Saturn. Efectiv este ceea ce acum ti se cuvine, ai facut ceva ca sa meriti asta. Din pacate ai mereu tendinta de a te indeparta de aceste lucruri.

Axa Leu-Varsator este interceptata si contine in ea Soarele si axa Dragonului.
Cu NS in Leu si in casa 8 se poate spune ca viata trecuta a fost una stralucitoare pt tine fiind foarte admirata. Insa tot ce ai obtinut atunci a provocat, in mare parte, suferinta altora, iar acum va trebui sa restitui ceea ce ai luat atunci si de obicei platile se fac inzecit. Cu Saturn retrograd in Taur si in casa 6 este clar ca nimic nu poti obtine usor. Pentru orice va trebui sa muncesti mult si sa depui eforturi.
Interesul personal acum trebuie situat pe loc secund, iar tu trebuie sa inveti lectia altruismului.
Practic Uranus din casa 10 te poate detrona din viata publica tocmai pt a-ti reaminti ca scopurile tale sunt altele.


  
 
 Post subject: o ultima intrebare
PostPosted: Thu Feb 22, 2007 9:55 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
multumesc, Mihaela,, ma gandeam eu ca lucrurile cam asa stau. O ultima intrebare si gata: accesul dificil la bunurile pamantesti inseamna in mod necesar o stare de dependenta financiara perpetua ? Exista vreo sansa sa-mi castig banul - atat cat va fi el - singura, fara sa fie nevoie sa stau la mana altora ? Adica e o karma de saracie :?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 22, 2007 10:46 pm 
Nu e vorba de saracie Doroteea. De fapt in cazul tau nu se pune asa problema. Ai tu sentimentul asta pentru ca vrei neaparat sa te indrepti spre altceva decat ti se cere, si din inertie tanjesti dupa aceleasi lucruri pe care le-ai avut candva (alte vieti). Insa bogatia materiala este un instrument ca oricare altul cu care spiritul opereaza in planul fizic pentru a-l explora. Nimeni nu poseda averi doar pt simpla placere, ci este si asta o lectie de invatat la un moment dat.
Tu trebuie sa inveti sa pretuiesti valoarea banilor. Nu ti se vor da pana nu vei invata ca nimic nu se primeste decat atunci cand esti cu adevarat pregatit. Cand omul sare peste etape si primeste ceva mai devreme cu siguranta se va reintoarce la etapa pe care a sarit-o pentru a o aprofunda.
Vei invata mai intai sa te descurci cu bani putini si abia dupa aceea vei putea sa castigi mai mult. Asta spune atat Saturn Rx in Taur, care este si guvernatorul casei 2, cat si NN in casa 2. Ai abilitati financiare dobandite insa daca ai fi lasata libera (fara axa interceptata) ai putea repeta unele greseli din trecut, iar acum tot ceea ce faci trebuie sa fie si in avantajul altora nu doar al tau.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 23, 2007 11:38 am 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
din nou a trebuit sa parasesc calculatorul intr-un moment 'fierbinte', uff...

Mihaela, va multumesc MULT-MULT si tie si lui Gheorghita pentru ajutorul dat in demersul meu de autocunoastere si va doresc tuturor (si voua, si colegilor, si solicitantilor si mie :wink: ) calauzirea si binecuvantarea neintrerupta a Domnului in tot ce faceti, puterea, rabdarea, intelepciunea si CURAJUL de a alege calea cea dreapta, de a o urma, de a valorifica la maxim darurile cu care am fost inzestrati si de a reduce la tacere vocile/tentatiile/slabiciunile care ne-ar putea deturna de la drumul cel drept pe care Dumnezeu ni-l doreste tuturor !

Cu bine :) !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 23, 2007 6:15 pm 
Cu multa placere Doroteea si multumim :)


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group