It is currently Tue Apr 23, 2024 10:05 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: 2 * T-square, 1 Grand Trine
PostPosted: Sun Mar 11, 2007 8:41 am 

Joined: Sat Mar 10, 2007 7:52 am
Posts: 2
Buna tuturor!

De mai bine de un an citesc forumul si articolele, de inscris m-am inscris saptamana asta, de aici din Florida. Nu am fost (chiar) novice in ale astrologiei cand v-am descoperit, insa mai am multe, foarte multe de invatat de la voi. Felicitari, Gheorghita, pentru modul de abordare a cazurilor, intuitia, sensibilitatea si talentul literar, viziunea filsofica si estetica a interpretarilor astrologice.

M-am nascut pe 6 mai 1978, ora 03:40 AM, Bucuresti. Am inceput ca fiecare dintre toti cei pasionati de astrologie, cu interpretarea propriei astrograme si insa m-am confruntat cu dificultati – interpretarea unor aspecte ca:
T-Square – Soare (Taur, casa 1) – Marte (Leu, casa 5) – Uranus retrograd (Scorpion, casa 7)
Grand Trine – Mercur (Berbec, casa 1) – Saturn (Leu, casa 6) – Neptun retrograd (Sagetator, casa 9)
T-Square – Mercur (Berbec, casa 1) – Pluto retrograd (Balanta, casa 7) – Lilith (Rac, casa 4) – mercur ca element comun in Grand Trine si in T-Square
+ alte aspecte (minore?):
T-Minor – Jupiter (Rac, casa 3) – Chiron (Taur, casa 1), MC
Grand Trine – Jupiter (Rac) – MC – DES (Balanta)
Grand Trine - Venus (Gemeni, casa 2) - NN (Balanta, casa 7) - Juno (Varsator, casa 11)
T Square - Marte (Leu, casa 5) - Uranus retrograd (Scorpion, casa 7)- Juno (Varsator, casa 11)
T Square - Marte (Leu, casa 5) - Chiron (Taur, casa 1) - Juno (Varsator, casa 11)

Am terminat facultatea de litere (romana-franceza) – pasiunea pentru literatura, arta in general, mi-au insuflat-o parintii, mica fiind imi placea sa citesc si sa privesc ore in sir albume de arta (pictura, arhitectura). In facultate am facut parte dintr-un cerc literar (poezie). Mi se propusese chiar sa mi se publice cateva creatii. Am facut o pasiune pentru filosofiile orientale (zen, budism, taoism) – haiku, ceremonia ceaiului, etica samurailor, influentele etice si estetice in literatura occidentala (generatia poetilor beat din literatura americana a anilor 50-60). Sunt atrasa de "dincolo", am avut / trait experiente de "dincolo" - vise, senzatii, premonitii, am incercat chiar sedinte de spiritism. Mi s-a spus ca sunt un bun medium.
In octombrie anul trecut am trait o schimbare radicala – am plecat in statele unite - florida (cu contract temporar de munca pe care vreau sa-l extind), motivul fiind o relatie de 11 ani (neoficializata prin acte) care de 4 ani plutea in deriva. Nu am avut curaj sa rup legatura cu el decat printr-o schimbare definitiva, sa plec cat mai departe. Mi-a fost greu. Am trait intre agonie si extaz (oscilam intre clipe minunate si certuri crunte, devenise in ultima perioada violent – am dat vina pe serviciul lui). Sa fie acel Pluto din casa 7 responsabil? Mistuire si re-nastere?
Decizia am luat-o f repede, toate lucrurile s-au aranjat parca miraculos in asa fel incat sa pot pleca (acte, bani). “Intamplarea se transforma in necesitate” (Spinoza)?
Sunt (am fost mereu) atrasa de “diferit”. Am actualmente o relatie cu un barbat de culoare (atractie sexuala puternica). – Sa fie aici de vina Uranusul din casa 7? Si totusi barbatii care si-au manifestat intr-un fel sau altul atractia fata de mine i-am respins. Trebuie sa fie ceva iesit din comun, o relatie la distanta sau o doza de nonconformism, ceva "diferit" ca sa ma pot implica. Si totusi vreau stabilitate, vreau copii, desi pana acum mi-a fost teama de ideea de a intemeia o familie.
Gheorghita, astrograma mea, aspectele mentionate mai sus, aduc ele explicatii (karmice sau de alta natura), cai de urmat, lectii de viata? Unde “apartin”?
Multumesc si toate cele bune tuturor!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: 2 * T-square, 1 Grand Trine
PostPosted: Mon Mar 12, 2007 12:11 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Anais,
multumesc pentru apreciere.. pentru cuvintele frumoase

Nu pot sa spun decat ca tema ta este semnul unei evolutii si ca intensitatea cautarilor tale derulate in paralel cu ambitiile si bucuriile fizice, oferte de aceasta lume, vin dintr-un trecut terifiant in care statutul a fost identificat cu cercetrea spirituala, cu recunoastrea ta ca persoanna si apoi ca entitate social.
Ai avut un trecut glorios, puternic in care aprecierea ta se confunda cu aprecierea statutului pe care l-ai avut.
Taur cu ascendent in Berbec - hm, asta la prima vedere nu ar spune mare lucru despre trecutul tau, despre implicarea ta puternica si majora in viata social in trecut, dar, daca observam ca semnul natal alege sa se plaseze in casa I, iar cel al ascendentului in casa V, daca Soarele cauta intelegere si gratiere din parte Vointei Divine - Pluton - din casa VII (relatii, asocieri, imagine, impact), iar Jupiter urmareste atent informatiile pe care le selecteaza dupa un criteriu afectiv foarte personal si, chiar, cripti, intelegem ca trecutul tau este cel al unui lider, al unei personalitati care a gustata din recunoastere sociala, din orgoliul si mandria elogiilor si, desigur, din tristetea renuntarilor pe care le implica o astfel de viata.
Acum ti-a mai ramas putin din spiritul de luptator, din ambitia de a cerceta gandurile si emotiile celorlalti, de a intuit starea de fapt si curajul care ii mobilizeaza pe oameni, din rigiditatea de a impune celorlati etaloane si valori afective, fara sa ai certitudiena controlului personal, dar sa ai in permanenta siguranta si incredere in metoda. Rangul si statutul religios nu ti-a fost deloc strain, poate ai fost chiar un artist recunoscut si valoros sau un lider politic axat pentru segmenul social in care s-a inserat.
Viata ta de acum se imparte pe doua directii dependente unele de altele, la fel ca in trecut, insa acum diferit prin absenta talentului pe care l-ai avut atunci si care, atunci, te-a propulsat rapid spre rezultate spectaculoasa.
Acum te lupti intre vointa de a face si neputinta de a te priva de sentimente. Luna din Taur in casa I iti aduce bucuria de a experimenta emotia intr-un mod inocent, ca si cum ai gusta-o pentru prima data, care te invaluie si pentru care poti face sacrificii in cunostinta de cauza. Luna are gradul cel mai mic in zodie, prin urmare in apecierile pe care ceilalti ti le fac, imaturitatea efectiva este primul lucru cu care esti acuzata, desi ti se apreciaza stabilitatea si seriozitate, emotiile impartasite in grup si atractie spre frumos, dar ei pierd din vedere ca aceasta Luna, aruncata prematur in valtoarea vietii, este coordontata de ambitii clare si motivatii si ambitii puternice. Acest gen de apreciere te face sa te repliezi si sa-ti cultivi emotii din a caror apreciere sa nu se poate desprinde atat de usor rani persoane. Cuvintele in general au la tine o putere speciala ce, prin Venus in Gemeni, pot capata o componeta artistica speciala, ampla si rafinata, dispusa sa-ti ofere suport material si stabilitate. Dar nici asa nu esti cu adevarat, pentru ca opozitia Venus-Neptun aduce tristete si neputinta, incredere iluzorie in persoane si idealuri false. Schimbul de idei devine o parghie spre conflict, iar nesiguranta va face casa puna cu aceasta parere proasta despre sine, in ciuda rezultatele bune atinse de timpuriu.
Prin urmare tu esti un copil talentat care si-a depasit complexele si a descoperit bucuriile mici cu eforturi mari si intense.
Pe fondul acestor directii Soarele creioseaza discret un Yod, atata de discret incat parca ii este teama sa se arate, cu Pluton si Neptun, la limita maxima a orbului, aducand personalitatii putere de exprimare, motivatii si, apoi, acestora un scop clar si nobil.
Axa interceptata Fecioara- Pesti de casele VI-XII are un rol important in continuarea acestui mesaj karmic. Nevoile personale devin parghii spre progres si ajuta motivatiile sa se contureze in timp. Aici descoperi ca munca este importanta, ca meritele obtinute dupa trecerea testelor, examenelor, titlurilor onorifice au o bucurie magica si ca ele iti umplu viata. Oricat de greu ti-a fost, nu ai aplecat capul in fata acestor probleme si ai tinut fruntea sus, chiar si atunci cand dificultatile vietii te-au luat pe nepregatite. Prin asta ai dovediti ca ai o fire puternica, indrazneata, ca esti inteligenta si ca sensibilitatea nu a fost nicidecum o slabiciune si un element care ti-a adus diversitate in viata... prin urmare citim de aici o atitudine clasica de lider ambitios si dispus sa-si atinga scopurile, dupa care sa se poate retrage in camera preferata de la etaj unde sa-si lustruiasca medaliile si sa povesteasca nepotilor despre cat de bine si util este sa-ti traiesti viata cu intensitate, ca sa ai ce imbratisa la batranete.
Nu poti sa nu fii remarcata, ai un ton delicat si patrunzator, o atentie a cuvintelor speciala, un auz foarte bun si o gestica originala si usor de remarcat. Infatisarea are un plus de farmac prin intermediul parului... orice i-ai face el este cel mai repede remarcat si vantul are asupra ta un efect reconfortant.
Multe s-au intamplat in viata ta, o parte ni le-ai povestit aici, dar, Taur fiind, nu poti spune ceea ce consideri prea intim, de teama sa nu se intoarca impotriva ta. Eu stiu insa ca Jupiter in Rac pe casa III iti aduce emotii spirituale stranii si profunde, o atractie spre misticism si ca Pluton in VII iti aduce o stranie teama in relatii, prin urmare acestea te ajuta sa-ti perfectionezi limbajul, exprimarea si modul de reactie la stimulii exteriori.
Multe sunt aspectele din tema ta, dar ele se contureaza cam asa...
As vrea sa-ti spun ca, in ciuda aparentelor, Marte in V este benefic si ca este util si bine sa ai incredere in ambitiile tale, ele te duc acolo unde sufletul tau striga mai tare...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: multumesc, Gheorghita
PostPosted: Wed Mar 14, 2007 5:10 pm 

Joined: Sat Mar 10, 2007 7:52 am
Posts: 2
Multumesc pentru analiza si pentru timpul acordat, Gheorghita!
Asa este, sunt o persoana f ambitioasa si motivata, am muncit mult sa-mi depasesc complexele si sa am incredere in potentialul de care pot da dovada la locul de munca. Sensibila...prea...Idealizez prea mult? Asa este...Frica de relatii? Exact.
...Si da, am parul f lung. Multi in schimb sunt "hipnotizati" de marimea ochilor si de culoarea indefinita (verde inchis, verde deschis, galbui - depinde de anotimp si stare de spirit). Mi s-a spus ca privirea incarca energetic.
Tuturor de pe acest forum va doresc numai bine, peace, love & zen! :-)
Raman in continuare aceeasi cititoare fidela forumului.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Buna
PostPosted: Sun Apr 15, 2007 5:30 pm 

Joined: Sun Apr 15, 2007 4:22 pm
Posts: 5
Location: Bacau
anais wrote:
Multumesc pentru analiza si pentru timpul acordat, Gheorghita!
Asa este, sunt o persoana f ambitioasa si motivata, am muncit mult sa-mi depasesc complexele si sa am incredere in potentialul de care pot da dovada la locul de munca. Sensibila...prea...Idealizez prea mult? Asa este...Frica de relatii? Exact.
...Si da, am parul f lung. Multi in schimb sunt "hipnotizati" de marimea ochilor si de culoarea indefinita (verde inchis, verde deschis, galbui - depinde de anotimp si stare de spirit). Mi s-a spus ca privirea incarca energetic.
Tuturor de pe acest forum va doresc numai bine, peace, love & zen! :-)
Raman in continuare aceeasi cititoare fidela forumului.



Buna, am o rugaminte...ma ajutati si pe mine cu astrograma si interpretarea ei...?! :oops:
Data :18.12.1964; ora 21.30...Pancesti-Sascut, jud. Bacau..va multumesc mult! Succese depline!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group