It is currently Fri Mar 29, 2024 12:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: imi puteti spune ceva despre astrograma mea?
PostPosted: Sat Apr 07, 2007 11:25 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
sunt nascut in ziua de 17 mai 1978,ora2:36,BUCURESTI.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 07, 2007 11:43 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
va salut pe toti,am uitat sa va spun ca sunt nou pe acest forum.iata cel mai bun forum de astrologie.inca de la prima intrare aici am fost placut impresionat de inalta calitate a interpretarilor voastre(mult har pe aici...).cred ca as plictisi daca as vorbi despre cum am devenit interesat de astrologie.psihologia si filosofia clasice(academice) imi par stiinte primitive pe linga aceasta stiinta divina-astrologia.dar voi stiti deja asta poate si mai bine decat mine.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 24, 2007 9:56 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Spuneai, intr-un topic deschis pe tema a doua sisteme de case, ca nu stii in care casa sa incadrezi planeta Uranus.
Uitandu-ma pe tema ta consider ca, asa cum se intelege din mesajul tau, este o mare problema cu aceasta incadrare.
Caracteristicile lui Uranus retrograd in Scorpion poate fi foarte usor confundat cu Luna in Fecioara, dar si cu Marte in Leu, de pe casa V.
Prin urmare misiunea de a stabili care sistem de case iti este mai potrivit este dificila.
Diferenta dintre Uranus in VII si Uranus VIII este data de anturaj. In niciun caz nu tu poti stabili care este directia lui Uranus, ci de aceasta data anturajul. Cu Uranus in VII neprevazutul ese stabilit dupa motivele celorlalti, dupa aspiratiile lor si de cele mai multe ori finalitatea este buna, dar pentru ei. Asta aduce, ca finalitate personala, un conflict cu cei din generatia ta, o inadaptabilitate stranie... spun stranie, pentru ca Uranus in VII te face dorit de un grup, organizatie, generatie, societate, anturaj, dar tu respingi asocierea pe motiv ca iti obstructioneaza libertatea si puterea de decizie.
In VIII, Uranus decide singur pentru alegerile sale, iar nuanta orientarilor sale devine, pentru anturaj, un castig de putere in egala masura cum este si pentru sine. Adica finalitatea acestei pozitii aduce inovatii personale ce, prin incisivitatea si ineditul lor, ii face pe cei din jurul tau sa se bucure de bucuria ta. Aceasta pozitie aduce actiuni categorice, mai usor de controlat si, evident, atractia catre anturaje elevate, profunde, mistice, inteligente.
Stresul - pentru ca Uranus aduce acest element in tema - vine, in primul caz, doar din evenimentele la care esti obligat sa participi si care te enerveaza prin superficialitatea lor, dar te multumeste "vocea poporului", privita ca un indicator eficient al tipului de actiune pe care le-ai savarsit (reactie buna sau rea); in al doilea caz, stresul vine din dorinta de a aprofunda, cunoaste, cuprinde adancimi cat mai mari intr-un timp cat mai scurt, de a intinde limitele personale dincolo de ratiune sau cunoastere directa si imediata.
Nu stiu cat de mult te-au ajutata indicatiile pe care le-am facut insa, in cazul tau, delimitarea celor doua tipuri de pozitii este dificila. Daca trasaturile lui Uranus in Scorpion poate aduce in tema ta mari similitudinii cu Luna in Fecioara si Marte in Leu de pe V, pozitia lui Uranus in case are similitudini cu Venus in Gemeni (Uranus in VII) si Mercur in casa I (Uranus in VIII).
Ele nu sunt identice, doar ca atunci cand se concretizeaza pe evenimente nu stiu cum vei putea sa le delimitezi, adica sa stabilesti ce-ti vine de la Uranus si ce-ti vine de la celelalte planete.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 25, 2007 3:31 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
da,chiar e foarte greu sa identific ce vine de la uranus si ce de la alte planete.daca indicatiile tale nu m-au ajutat sa-l localizez pe uranus in casa,totusi citind cele scrise de tine am facut un pas mare inainte in a-mi intelege si integra elementele temei.ma regasesc in cele spuse de tine,ma caracterizeaza si inapetenta pentru superficialitatea distrugatoare de suflet a "modernilor" (oamenii au uitat parca sa mai priveasca in "sus") care ma face sa nu vorbesc decat cu cei zbuciumati de visul transcenderii,cei in sufletul carora se "pietrifica" cu greu,cu multe lacrimi,cate o noua "treapta" necesara urcusului anevoios catre noniluzoriu.imi place sa le soptesc lucruri esentiale acestor oamenii si astfel sa ii fac si mai avizi de urcus) dar si nevoia de a cuprinde din ce in ce mai mult cu sufletul si cu fapta,de a ma implica si mai mult,din ce in ce mai mult in "aventura" sufletului meu.chai daca sunt intrucatva distant fata de oameni luna face totusi atatea legaturi cu puncte importante ale temei mele,si in primul rand cu stapanul ascendentului. stresul imi vine de la multe elemente ale temei pe langa cel adus de uranus asa cum bine ai vazut tu.dar acum am o mare nedumerire:marte trebuie interpretat in casa 5 si nu in casa 6?!?.iti multumesc sincer pentru mesajul tau.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group