It is currently Fri Mar 29, 2024 3:42 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: intrebare... solicitare
PostPosted: Fri Aug 18, 2006 9:50 am 

Joined: Fri Aug 12, 2005 8:27 am
Posts: 37
Location: tg-mures
:) Buna...

Departe de a-mi considera astrograma ca fiind una teribila, nestiind unde exact sa postez, am scris aici si as dori sa va intreb,pe cei care doriti desigur sa imi raspundeti...de fapt ma intriga un lucru : MC "al meu" nu face nimic. :lol: Se afla pe Scorpion,in casa IX...dar mi-am facut astrograma de n ori pe mai multe site-uri,dar nu are nici un aspect,cu nici o planeta si nici cu vreun asteroid. :) Asta ar putea insemna ca pentru mine,studiile superioare nu au avut importanta? Sau ca nu voi iesi niciodata din tara...ca pentru mine calatoriile nu vor constitui un ideal? Va spun la modul cel mai sincer ca mi-ar placea sa ies putin...fie si numai pentru a vizita niste locuri cu incarcatura spirituala; din toata inima mi-as dori. :wink:
Am mai citit aici despre Vesta ; ciudat lucru...se afla in casa a II-a,in Pesti.Voi muri devreme?...sau ce poate sa insemne?
Numai daca cineva are chef sa-mi raspunda "ce fel de om sunt",dau datele : 18.01.1965 ora 8,00-Ludus-Mures.

Gheorghita a fost atat de amabil si mi-a spus cate ceva despre mine,in leg. cu tema sufletului,fapt pentru care ii multumesc inca o data.

Pe acest site intru in fiecare zi si invat foarte multe lucruri; totusi Astrologia este atat de vasta si uneori putem sa fim cu noi insine subiectivi,asa incat ne este greu sa ne "citim" foarte corect si nu strica parerea altora...fie chiar si pentru a incerca sa ne corectam,daca si unde este cazul.
Va multumesc.

[mesaj mutat de la sectiunea de experimente pentru ca nu se incadra in subiectul discutat acolo]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 18, 2006 12:03 pm 

Joined: Fri Aug 12, 2005 8:27 am
Posts: 37
Location: tg-mures
:lol: Imi pare rau...dar nu stiu,chiar nu stiu de ce s-a postat mesajul de doua ori!

Nu am vrut decat odata sa apara! o data am dat clic pe submit,si-atat. :D

In fine,asta este...v-am spus doar care era intentia...de multe ori in viata iese altceva decat intenionam sa facem,nu? :lol:
Un sfarsit de saptamana cu liniste si odihna,va doresc! :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebare... solicitare
PostPosted: Fri Aug 18, 2006 6:05 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
wizzy wrote:
:) Buna...

ma intriga un lucru : MC "al meu" nu face nimic. :lol: Se afla pe Scorpion,in casa IX...


:) :roll: wizzy draga, am o nedumerire la randul meu: de ce casa IX? MC este cuspida casei X, nu IX. aflata la tine in scorpion si, intr-adevar, neocupata de planete. MC si casa X au legatura cu cariera si reusita profesionala.

casa fiind goala, te vei ghida dupa pozitia in casa si aspectele pe care le face guvernatorul semnului in care se situeaza cuspida casei, adica pluto, situat in casa VIII a astrogramei tale. eu am gasit un trigon cu jupiter, o conjunctie cu uranus (ambele planete fiind retrograde) si un sextil cu neptun.

pe de alta parte, neptunul tau situat in scorpion la 19 grade, adica la 3 grade de cuspida reprezentata de MC, poate fi interpretat ca apartinand casei X (unii astrologi considera ca planetele aflate la o distanta de 5 grade pana in cuspida unei case este absorbit de acea casa).

hai sa rugam pe vreun om bun si priceput sa afiseze astrograma ta, ca sa nu vorbim "pe nevazute". :)


Last edited by daniela on Fri Aug 18, 2006 7:09 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 18, 2006 6:12 pm 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Image


Draga wizzy, in primul rand MC nu are cum sa fie in casa IX , pt ca el reprezinta cuspida casei a X , in al doilea rand studiile superoare si calatoriile lungi tin de casa a IX.

Deci : in casa a noua ai pe neptun ceea ce iti confera un comportament mistic si idealist, imaginativ, intuitiv, dar exista si ricul sa fii uneori visatoare, sovaielnica,neconvingatoare. Vei avea parte de lungi calatorii, dar posibile complicatii in strainatate.

Casa a X-a este un fel de incununare a activitatii noastre, un apogeu al realizarilor. Aceasta casa unghiulara sugereaza felul in care actionam (sau ar trebui) pentru binele societatii. Daca nu avem planete intr-o casa se studiaza pozitia si aspectele guvernatorului casei respective. In cazul tau fiind scorpionul pe cuspida casei X , guvernatorii sunt marte si pluto pe care ii gasim in casa VIII. Se intelege ca scorpionul e important in tema ta, pluton facand parte si din configuratia "dreptunghi mistic".

Nu am avut de unde sa aflu de semnificatiile asteroidului vesta, dar din ce am citit aici pe forum vesta reprezinta felul in care esti sau ar trebui sa fii pt a-ti realiza menirea. In pesti casa II, cred ca trebuie sa fii, sau esti , tipul de femeie care se devoteaza pt binele celorlalti, care face sacrificii, Probabil ca trebuie sa ai o meserie de acest gen, pt ca fiind in casa a II-a inseamna ca astfel iti castigi si banii pt traiul de fiecare zi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 18, 2006 6:40 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
dupa cate am vazut eu, exista sisteme de domificare, ex. cel egalitar, in care MC nu reprezinta cuspida casei X. Pur si simplu reprezinta Mijlocul Cerului si este situat intr-o casa. Chiar si asa, draga wizzy, MC ar pica in casa X, nu in IX. Si... cum sa nu faca aspecte? in primul rand face sextil cu soarele... sextil cu Marte, opozitzie cu jupiter, careu cu Saturn... conjunctzia despre care au vorbit mai sus fetele este si ea un aspect deci...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 20, 2006 5:45 pm 

Joined: Fri Aug 12, 2005 8:27 am
Posts: 37
Location: tg-mures
:) Buna ziua

Va multumesc mult pentru ca m-ati ajutat.Sunt interesante parerile voastre si ma fac sa ajung din nou la aceeasi concluzie pe care am mai
trait-o: aici oamenii se simt bine si chiar daca nu se cunosc efectiv,acest site este o mana intinsa spre semeni,intotdeauna.
Cu siguranta ca amfitrionul site-ului este "responsabil" de aceasta atmosfera,el insusi intervenind in discutiile cu noi,desi stie atata astrologie incat
sa nu aiba nevoie de pareri neavizate.
Va multumesc frumos,fetelor...
O sa revin.
Cu bine.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 8:39 am 

Joined: Fri Aug 12, 2005 8:27 am
Posts: 37
Location: tg-mures
:) Buna

Cum sunteti in ultima zi a saptamanii ? Eu am ceva probleme,dar ... nu gasesc logica pt. care ele se intampla familiei mele.Cu ajutorul lui Dumnezeu,sper sa le trecem cu bine...intr-un sfarsit.V-as ruga pe voi sa ma "luminati",insa problemele noasrte sunt o idee mai delicate.
Totusi,as putea sa va intreb...daca cineva poate sa aiba idee.La inceputul anului,cand Urania a trecut in revista principalele evenimente mai "speciale", mai stresante (sau bune?) ale anului,eu am incercuit pe calendar acele date pe care ea ni le-a indicat; una din ele este data de 27...sau jurul datei de 27.08.a.c.,in care Saturn face semiconjunctie cu Venus pe casa a 9-a-Leu si amandoua fac opozitie cu Neptun din casa a 3-a-Varsator (zodia Romaniei ).Ea spunea ca este un aspect pe care il intalnim odata la 200 de ani...sau ceva in genul...Ca dupa canicula,incendii (care deja s-au confirmat) o sa avem parte de alunecari de teren...? Ce poate sa mai insemne un astfel de aspect?
Va multumesc anticipat


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 11:25 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu nu am vazut emisiunea aceea si nu stiu exact cum a formulat ea ca sa inteleg cum a tras concluzia asta... cert este ca opozitia Saturn-Neptun este teribila si cand apare ea tulbura mintea si anunta schimbari distructive fara scopul de a reconstrui, ci schimbari de dragul unei utopii si sub impulsul uneor planuri irealizabile. Caldurile acestea sfasietoare, fara vant si urmate de furtuni, poate fi puse pe seama tensiunii de pe axa Leu-Varsator dar mai ales pe seama lui Uranus din Pesti. Uranus in Pesti aduce o excentricitate teribila pe nivel de circuit al apei in natura, de distrugere a unei ordini crezuta de neschimbat. Este adevarat ca acestea par sa fie sustinute de dezechilibre la nivel planetar, motificari de natura climatica inceput mai demult. Din 1980 incoace cand au inceput sa vina valul de spirite indigo s-au schimbat multe la nivel de planeta. Puterea acestor spirite sustinuta astral poate avea insa si o forma distructiva care poate actiona si in felul acesta... este posibil ca tot ceea ce se intampla sa fie o concecinta pe de o parte a faptul ca se purifica planeta, iar pe de alta parte o concecinta a faptului ca purificarea planetei se face cu rani adanci ce-i pot afecta echilibrul sau. Din capul locului se poate spune ca omul este fiinta cea mai distructiva de pe aceasta planeta prin inteligenta sa iar acum si prin numarul indivizilor.
Problemele sale interioare l-au facut pe om sa-si construiasca un stil de viata ce distruge planeta.
Eu traiesc cu impresia ca planeta are propriul sau mecanism de reglare si ca pe undeva aceste cataclisme naturale sunt semne ca planeta are dureri pe care noi oamneii nu dorim sa luam in seama.
Natura nu si-a spus inca ultimul cuvant... eu cred ca inca planeta nu si-a declansat mecanismul sau de autoaparare si acum traieste un fel de somn al increderii... vom vedea ce se va intampla cand se va trezi colosul pe care ne ducem viata si va vedea ce am facut...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 11:43 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
coser wrote:
Din 1980 incoace cand au inceput sa vina valul de spirite indigo


Am auzit despre asta la o emisiune tv , nu stiu sigur daca era "Pasul fortunei" sau alta emisiune, era prezentata o carte despre acesti copii, mai stie cineva cum se numeste cartea?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: copii indigo
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 12:29 pm 

Joined: Fri Feb 24, 2006 4:06 pm
Posts: 12
Location: galati
despre acesti copii indigo gasesti informatii la Editura For You in cartea

Copii Indigo
de la Mânie la Iubire
Autor: Dianne Lancaster

http://www.editura-foryou.ro/index.php? ... i&pagina=5
cu drag, mihaela


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 12:44 pm 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Multumesc Mihaela!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 1:39 pm 

Joined: Fri Feb 24, 2006 4:06 pm
Posts: 12
Location: galati
Macar atat puteam sa fac si eu drept multumire pentru timpul acordat astrogramei mele. :D
cu drag, mihaela


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 2:12 pm 

Joined: Fri Aug 12, 2005 8:27 am
Posts: 37
Location: tg-mures
:)Iti multumesc,Gheorghita

Urania asta facea la inceputul anului;nu prea pierd emisiunile ei si ceea ce nu inteleg,notez,ca apoi sa caut raspunsuri in carti ori ...pe la prieteni :lol: .
Nu numai la noi sunt incendii si inundatii ;peste tot in lume,pamantul se zvarcoleste precum o femeie in durerile nasterii.Ma intristeaza starea lui si natura toata plange :cry: Dumnezeu ne "aseaza" asa cum crede El de cuviinta,dar din pacate,asa cum spuneai,pe noi ne cam sfarsesc aceste schimbari bruste,cu deformari ale scoartei terestre...si este doar inceputul.

Nimic nu mai are logica,toata lumea incearca sa "te prinda" sa-ti faca atata rau cat poate,nimeni nu mai compatimeste pe nimeni,rude apropiate,"de sange"-se agreseaza,alcoolul facut din chimicale si baut fara masura schimba mintile,salbaticeste oamenii.Despre barbati care sa agreseze sexual fiice ori fetitele cuiva,am mai auzit...dar de bunicute care sa "se dea" la nepotei,NU ! Eeeeh,ieri,la stiri,a venit vremea sa aud si grozavia asta :( Ma loveam cu palma peste frunte...imi faceam cruci,nu puteam sa cred) .In conditiile astea si altele,mai urate,situatii in care parintii isi ingroapa copiii fara sa stie cine i-au omorat s.a.m.d.,ce sa faca Divinitatea ?Sau poate ca-l lasa pe om sa se autodistruga?

Eu chiar cred ca Pamantul se va transforma...recitesc uneori acel articol scris de tine,Gheorghita,despre cum se presupune...de fapt tu ai spus acolo ca sti mai multe,dar ca nu poti,din varii motive ,sa ne zici mai multe.Oricum ar fi,ma doare cel mai mult doua aspecte:1.- ma ingrijoreaza ce fel de vremuri vor mai "apuca" si copiii nostri; 2-ma doare fiecare copac ars,cazut, ma doare din cauza naturii,sufletul.Poate ca suna cam pretentios,dar mie mi-este tare draga natura,fiindca este perfecta.

Sa aveti parte de sanatate,de odihna si de pace in acest week-end.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group