It is currently Fri Mar 29, 2024 3:07 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: sinastrie interesanta
PostPosted: Wed Apr 11, 2007 10:51 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
as vrea sa va rog sa va uitati pe urmatoarea sinastrie, in care NS al ei este conjunct cu un stelium al lui in balanta, (format din venus, lilith, uranus, soare, pluton si mercur) iar NN al ei este conjunct cu kiron al lui. (alte aspecte: Saturn al ei conj Asc lui, marte+ kiron din astrograma ei, conj Desc. lui). atat Ea cat si El au astrograme spectaculoase, le afisez mai jos. s-au intalnit intr-un mod ciudat (el este poet, ea i-a citit o poezie intamplator, cand tocmai trecuse printr-un stres major si a rezonat uluitor la acea poezie. l-a cautat ulterior, iar el s-a trezit fascinat de ea. ea, la randul ei este fascinata de el. povestea continua...).

eu cred ca cei doi s-au mai intalnit in vieti anterioare si probabil ea are ceva datorii fata de el. intrebarea mea se refera la relatia lor din viata asta. cum trebuie interpretate aspectele pe care le face axa dragonului din astrograma ei, cu planetele lui? NS al ei conjunct cu uranus si lilith a lui nu arata prea bine, insa NN al ei conjunct cu kiron al lui, pare benefic. nu stiu ce sa inteleg, as fi recunoscatoare pentru orice ajutor,

veronica


Ea:
Image


El:

Image


sinastria lor (ea in interior)

Image

dau si datele celor 2:

ea: 3 mai 1987. 9:50 AM, Resita
el: 30 sept 1971, 12:35 PM, Suceava


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: sinastrie interesanta
PostPosted: Wed May 09, 2007 2:46 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
uite si temele intr-o alta reprezentare

Image

wow... cu adevarat impresionant!
Veronica, relatia lor este una de factura karmica, o karma profunda si impresionanta. Intelegerea lor este construita pe activitatile pe care le-au prestat impreuna in trecut, pe efortul de a mentine o valoarea, pe profesionalismul anterior.
Relatia sorilor (El Balanta, ea Taur) este una obisnuita, de tip venusian, in care raportul celor doua guvernatori este unul de complementaritate. Avem de-a face cu un raport social improtant privit ca motivatie, si apoi unul relational, menit sa sustina imaginea publica, statutul, demnitatea, gandirea pentru grup si comunitate.
Nu exista compatibilitate sexuala, insa intelegerea lor in celelalte sectoare compenseaza acest deficit si aduce o prospetime continua.
Privind in trecut o descoper pe ea in postura de protector traditional, cu talente oratorice si abilitati de comunicare speciale, iar pe el un lider de opinie, puternic si revolutionar ce a impulsionat, prin idealism, deschiderile spirituale, sufletesti, morale ale celor din jurul sau. A facut o echipa teribil de buna si, mai mult ca sigur, si-au facut unul altuia promisiuni cu privire la reintalnirile lor.
Au existat insa diferente, poate chiar esentiale intre ei, care acum ii prezinta diferiti, nu complementari, ci opozanti in modul de a simti si exprima lumea(!). In timp ce pasiunile ei pentru literatura, arta, romantismul ei imbatabil au fost sincere si motivate doar de nevoie de trai intr-o lume abstracta, la el idealizarea a fost motivata de o necesitatea sociala. Prin urmare evolutiile lor afective s-au conturat in acelasi cadru, dar pe motivatii diferite. Ascendentul ei in Rac, acum, si al lui in Sagetator, ar putea sa fie cauza unor dispute ce nu se pot stinge decat prin intermediul motivatiilor din trecut, pe care si le mai pastreaza fiecare in subconstient. De ce spun asta? Pai, chiar tu mi-ai dat aceasta solutie... intalnirea lor nu poate fi daca una dat de raportul asc Rac - Asc sagetator, in care primul descopera afectivitatea celui de al doilea ca pe ceva nepamantean, liber de apasarea emotiilor intense, de dramatismul de a amesteca bucuria cu melancolia si de neputinta de a le mai separa. Este ca intalnirea intre durere si sublim, in care prima vine din subiectivism, imposibil de raportat la un cadru social, iar a doua din necesitatea de a fugi de propria durere, pentru a o incuia in reguli.
Ulterior intalniri raportul trece din sfera "neprevazutului" spre o constructie ambivalenta personal-social (ea NN in X, el NN in II) in care el vede in profunzimea sentimentelor ei stabilitate, echilibru, modestie, blandete, iar ea in preocuparile lui speranta de a participa, prin el, la un fapt social maret. In timp ce el, prin Marte si Luna in Varsator va sti intotdeauna ca dramatismul vietii ei nu si-l poate insusi, find in afara suferintei care se autocreaza, ea va avea intotdeauna prin cuvant un instrument teribil de eficient (Marte in Gemeni pe casa XII) cu care isi poate construi o masca de scena total diferita de realitatea sa interioasa, dar prin care isi poate consuma si maniile ascunse, senzualitatea si voluptatea de care este constienta doar tactil (Venus in Berbec - dorinte fizice). Prin urmare viata lor este o continua piesa de teatru si periodic fiecare isi atribuie diverse roluri, el ca sa iasa din banalul vietii cotidiene, ea pentru a-si consuma bogatia de ideii si senzatii pe care corpul, in special, dar si mintea si i le ofera.
Asa cum se poate deduce din tabloul pe care am incercat sa-l conturez, fiecare are in viata celuilalt un rol improtant, deci relatia lor se sprijina si pe necesitate, nu doar pe bucuria de a fi impreuna, nu doar pe inertia karmica data de intalnirile lor anterioare, foarte frumoasa de altfel.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 12, 2007 2:26 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
gheorghita,

multumesc mult pentru raspuns.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group