It is currently Thu Apr 18, 2024 5:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Venus, URAnus si Mercur in casa a Ix in Sagetator. Interpre
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 6:41 pm 

Joined: Tue Apr 24, 2007 5:50 pm
Posts: 14
SAlut. Am incercat si eu sa-mi fac astrograma cu indicatii de pe forum dar nu am reusit. Am 5 planete in 2 case, si nu stiu cum sa interpretez astrograma.
Deci, am Venus, URAnus si Mercur in casa a Ix in Sagetator, iar in casa a x-a am soare in semicareu de 45 cu Neptun.
Pentru a fi mai usor , datele mele sunt 23 decembrie 1985, ora 11:45, localitatea Constanta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Venus, URAnus si Mercur in casa a Ix in Sagetator. Inter
PostPosted: Wed May 09, 2007 5:22 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

M-am hotarat sa-ti scriu in momentul in care mi-am dat seama ce pacaleala majora iti poate oferi tema ta...
Capricorn cu asc in Pesti - tipul profund si senzitiv, cu o atentie pe emotii concrete, conveniente, trasaturi de caracter, valori umane. Esti atent la detalii care defineste din punct de vedere moral o persoana, poti face chiar o obsesie pentru ticurile celorlati, tabieturi, rutina, dar in niciun caz nu te poti conforma unor astfel de activitati pentru tine, pentru ca ti-e teama in ce te vei transforma. Iti plac specualtiile filosofice si, desi timid, inclinat mai mult spre a simti, educat spre a demosntra, iti place sa-ti fie recunoscute direct meritele, sa fii lasat sa te bucuri in modul tau, interioriat, dar sa fii apreciat...
Combinatia asta de jovialitate si interiorizare, iti inclina balanta spre valorile personale. Cu alte cuvinte tu, la randul tau, tinzi spre stereotipuri, nu tabieturi, catre prejudecati, nu obsesii, care iti ocupa mintea cu speculatii filosofice, intelectuale, serioase.
Poti sa faci foarte usor asta, te poti juca usor cu gandurile si cu exprimarea lor, chiar daca vorbesti putin si apasat, poti sa dai usor forma unei idei, da si o tenta personala, originala, care te face placut si chiar iubit.
pacaleala la care ma refeream este de aceasta factura. Neavand planete retrograde, dar ai o axa interceptata (Berbec-Balanta) nu ai conditionari directe, ai parte doar de situatii neplacute pe care le ajustezi cu stilul tau inconfundabil, un fel de rasu`-plansu` care iti regleaza tonusul si tii reda libertatea de a crede in tine. Tu crezi in valorile tale, in tine, dar nu si in destinul tau. Ideea de destin coroborata cu relationarea in afara controlului tau este o nebuloasa care iti da fiori. Vrei ca viata sa fie triumfatoare, dar nu periculoasa, vrei sa cuceresti lumea si valorile ei, dar sa nu mergi pe cuie, sa gasesti piatra filosofala, dar, eventual, in fata televizorului. Nu pot numi asta nici macar comoditate, pentru ca Venus in Sagetator este o pata de culoare elevata si puternica in tema ta si toata tristetea si dezamagirea ta se sublimeaza intr-un suras intelegator, profund, de om intelept, in niciun caz de om speriat si bucuros in acelasi timp pentru ca, vei gandi, in viata ta, se intamapla doar atat cat vezi.
Te poti pacali crezand ca doar atat poti, ca viata ta este doar atat cat se vede, doar atat cat ti se ofera si nu tulburi apa pentru a face un pas mic pentru omenire, dar mare pentru tine, findca vei considera ca it va fi mai util binele de acum, decat realizarea de maine.
Ai valori solide, tinte calculate in detaliu, ambitii construite pe asocieri, persoane, valori aflate in jurul tau si percepute direct, dar nu si in idaluri riscante. Din pespectiva ta totul este clar, impecabil si oricui i-ai explica te va crede, tu insa nu te crezi, pentru ca stii cum simti si unde se opreste pasul tau. Am vazut in tema ta ca poti mai mult si as vrea sa cred ca macar o data sa te arunci in necunoscut, fara sa-ti calculezi mutarea si fara sa-ti evaluezi competenta, pentru ca ulterior momentului vei fi altul.
Ai un semn de putere coplesitor, puternic si dificil de controlat - Conjunctie Marte-Pluton pe Scorpion (pe NS) si iti da puterea sa te intorci in timp, nu doar in timpul tau, ci si in al altora, pentru a sonda necunoscutul care da sens evolutiei si mireasma puterii de a fi altfel. Si cum cele doua planete aduc accesul la Spirit prin curaj (calea curjaului) frica, de orice fel si de orice intensitate devine pentru tine un calcai al lui Achile, la vedere si exploatat, poate, mult prea usor... de tine si, prin exemplul tau subliminal, si de ceilalti.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 10, 2007 12:24 am 

Joined: Tue Apr 24, 2007 5:50 pm
Posts: 14
Salut Gheorghita, si 10x ptr interpretare.
In ce-mi spui tu sunt multe lucruri cunoscute. Intradevar am si o manie in a iesi totul perfect si a gandi toate posibilitatile care se pot ivi intr-o anumita situatie.

Viata mea s-a intors de cand ma stiu la 360 de mai multe ori, insa niciodata nu mi-a fost frica de absolut nimik. Din cauza asta au fost momente in care refuzam sa cred pana si in Dumnezeu. ca sa ajung in ziua de azi un crestin convins.
Dintotdeaua a fost un haos in evenimentele din viata mea, am trecut prin mai multe intamplari cat alti in 10 si am cautat intotdeaua cai sa mentin controlu.
Am inceput ca sportiv iar datorita numeroaselor fracturi m-am lasat la sfatu medicului.
Am ajuns sa practic yoga si am devenit mai liber, yoga m-a ajutat sa-mi pun ordine in ganduri, sa fiu intotdeauna pozitiv.
De la yoga am trecut direct la kickboxing, o perioada redusa ce-i drept, iar de la kickbox mi-am trecut atentia asupra psihologiei, si mai ales asupra NLP, asta ptr ca nu-mi place sa fiu dus cu presu. In toate domeniile am avut mereu sentimentu ac pot deveni bun, asta dak nu cel mai bun.
Putini ajung de la box la carti de psihologie, insa eu am facut-o ptr ca am considerat ca am de invatat de la amndoo cate ceva.
De cate ori am facut pasu inapoi am fost nevoit s-o fac, insa intradevar am facut-o afisand acel suras despre care vb si tu.
Pacaleala, la care te referi, se refera la increderea in mine?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 10, 2007 6:33 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu la incredere, ci la limitarea intr-un anumit confort psihic, o stare de satietate ce vine din placerea de a savura binele de cum si nu victoria de maine.
Ceea ce mi-ai povestit este impresionant, dar indica potentialul tau, nu abilitatea de a intelege mesajul destinului tau. Prin urmare aceasta pacaleala consider ca este inca activa. Ea face insa echipa buna cu frica, asa cum iti spuneam, si daca spui ca nu ti-a fost niciodata frica de nimic eu te cred si te felicit... asta este solutia pentru a trece dincolo de iluzia binelui pe care o traiesti.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group