It is currently Fri Apr 19, 2024 10:34 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 34 posts ] 
Author Message
 Post subject: Am zãrit luminã pe Pãmânt si m-am nãscut si eu sã vãd....
PostPosted: Wed Jul 11, 2007 1:23 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
as putea vorbi cu dumneavoastra despre astrograma mea?
pe diferite alte site-uri , fundul cerului este cand in varsator, cand in pesti. tind sa cred ca e in pesti , deoarece de vreo 10 ani sunt cu probleme fizice si am 'stat pe bara'. datele sunt urmatoarele: dimineata 6:45.
multumesc


Last edited by dan_utz on Tue Oct 09, 2007 6:47 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 11, 2007 3:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
E destul de usor de spus unde se afla, pe tema ta, axa MC-FC, numai ca ai uitat sa spui locul in care te-ai nascut...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: va rog sa ma scuzati
PostPosted: Wed Jul 11, 2007 6:43 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
MIZIL-PRAHOVA (45gradeNORD-26grade27minuteEST)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 11, 2007 8:36 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Mai intai, nu ai pentru ce-ti cere scuze! Fiecaruia ni se intampla, din cand in cand, sa omitem cate ceva..........

Daca 6:45 am este ora de nastere corecta, axa MC-FC este la 23 grade 51 minute leu-varsator. Deci ceea ce te interesa pe tine, FC, este in Varsator.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 11, 2007 8:52 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
ce te intereseaza , despre ce vrei sa stii..................


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: ma intereseaza...........totul..?
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 10:01 am 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
in ce case sunt nodul nord, lilith si ce inseamna pozitia lor, etc. dar tot am dubii legate de FC pentru ca am avut o nastere banala zic eu si prieteni buni nu prea am...........


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: ma intereseaza...........totul..?
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 10:10 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
dan_utz wrote:
....... tot am dubii legate de FC ...........


de acord cu tine, dar asta inseamna ca ora pe care ai comunicat-o nu este corecta!
mergand pe ideea ca datele furnizate de tine sunt bune, deci si tema natala ridicata este buna, lilith este in casa VI iar NN in XII.
dar daca tu ai dubii mari referitor la pozitia FC, inseamna ca ora nu este corecta, deci este posibil in acest caz ca si lilith si NN sa aiba alta pozitie in case :roll:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: nu, datele sunt corecte in totalitate,,,,,,,,,,,,,,
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 10:29 am 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
trebuia sa spun ca am indoieli in ceea ce priveste soft-ul dumneavoastra.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: nu, datele sunt corecte in totalitate,,,,,,,,,,,,,,
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 10:58 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
dan_utz wrote:
trebuia sa spun ca am indoieli in ceea ce priveste soft-ul dumneavoastra.


asta e f simplu de rezolvat! poti folosi chiar tu un soft ( sunt ceva recomandari pe forumul asta!) si te poti convinge cum stau lucrurile cu "imaginea" temei tale.........

iata ce iti pot oferi eu:
Image
Shot at 2007-07-12
Interesant Cortul de pe tema asta, asa-i?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: +2GMT asta da, dar CET (-1) ..?
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 11:11 am 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
.. E DIFERITA TEMA.
imi convine mai mult tema aceasta. si ce inseamna acel 'cort' de care vorbiti ?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: !!!!!!!!!!!!!!!
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 4:16 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
am observat , la o privire mai atenta , coordonatele Mizilului. stiu sigur ca se afla pe paralela de 45 grade. in tema dumneavoastra are aproape un grad diferenta. asta nu afecteaza?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 7:44 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Dan_utz, tu ai dreptate! Mizilul are latitudinea nordica 45.....dar tema ta tot asa ramane :) Te poti convinge folosind un soft, care vrei tu.....un "astrolog..." sau altceva.
Din criza de timp, initial nu am cautat coordonatele geografice ale localitatilor din Romania si am introdus datele tale mecanic, in "astro.com", cel mai rapid mod pentru a genera o tema natala :P ...apoi tot mecanic, le-am folosit in "astrolog 5.41...dar am copiat gresit latitudinea :x deh! eram la serviciu si stii cum este!
Iata tema ta cu N 45:00 (Mizil):
Image
Shot at 2007-07-12

ce parere ai? seamana? cuspida casei IV pare a fi tot acolo,nu?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: multumesc pentru edificare
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 7:57 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
imi placea mai mult FC in varsator dar nu eram sigur pentru ca in aproape toate soft-urile pe care le-am folosit , FC era in pesti.
acum, imi spuneti va rog ce inseamna acel 'cort' si nodul nord in casa XII?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: dezamagire
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 8:49 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
am avut curiozitatea sa vad de ce oare la dumneavostra e FC in varsator si la mine nu. pentru ca la 'daylight' dumneavostra folositi 'yes' si nu cred ca este corect , pentru ca la acea ora nu a rasarit inca soarele, in luna noiembrie.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 9:26 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
nu stiu ce ai cu casa IV pesti, de ce crezi tu ca ai aceasta casa in pesti. Eu ti-am facut astrograma si pe astro. com si cu ZET si ai casa IV in varsator

Casa IV in Varsator, arata o situatie tulbure in familie, este posibil sa nu te simti confortabil in familia ta. Ai tendinta de a dramatiza totul, iar in familie se va instala incetul cu incetul o lipsa de afectivitate sau amicitie. Prezenta ta in familie poate fi comparata cu un foc ce se revarsa si care confunda idea de familie. Atunci cand guvernatorul casei IV, Uranus se gaseste in casa XII, apar dificultati in familie, o dispersie a caminului, iluzii care te stapanesc. Vei ramane sa navighezi de unul singur pe valurile tumultoasei vieti.
Uranus in casa XII aduce pentru tine o mare independenta psihologica, calitati de intuitie, originalitate,
Cu Uranus in opozitie cu Lilith , inacercarile intervin in viata ta chiar brutal. Uranus , spre deosebire de celelalte planete da efecte foarte nete.Imagineaza-ti o bomba cu efect intarziat si-l vei intelege foarte bine pe Uranus. Este forta care se manifesta sub forma unor schimbari bruste.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 9:45 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Image


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: ma recunosc in totalitate
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 9:46 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
imi pare rau ca v-am suparat :(
nici nu stiu daca mai pot cere o explicatie privind nodul nord in XII si daca va fi vreodata bine; va rog frumos !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 10:08 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
nu sunt suparata pe nimeni, dar sunt curioasa in continuare de ce crezi tu ca ai casa IV in PESTI,poate asa inteleg.

Cu Nodul Nord in casa XII, ai fost extrem de critic chiar egoist in vietile anterioare, te pierdeai in detalii, doreai sa ai totul in stapanire astfel incat universul tau sa fie in siguranta. Acum , in aceasta viata este posibil sa suferi de o boala karmica, dar este obligatoriu sa te integrezi in societate, sa nu mai etichetezi totul dupa ideile tale, sa intelegi ca si tu esti o mica rotita din acest TOT care este universul. Este necesar sa-ti dezvolti intuitia, sensibilitatea.
Este o viata de ispasire si suferinta iar scurtarea perioadei de criza depinde foarte mult de dezvoltarea ta spirituala si de intelegerea sensului subtil al vietii. Daca vei studia stiintele spirituale este posibil sa alegi cel putin pentru o perioada o viata izolata. Vei avea destul de multe probe, dar toate acestea vor oferi o evolutie rapida si o lichidare rapida a karmei prin suferinta.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: intuitia-
PostPosted: Thu Jul 12, 2007 10:32 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
intuitia- este echivalenta cu neptun, nu? dar neptun este in casa banilor.. si ?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dezamagire
PostPosted: Fri Jul 13, 2007 7:15 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
dan_utz wrote:
am avut curiozitatea sa vad de ce oare la dumneavostra e FC in varsator si la mine nu. pentru ca la 'daylight' dumneavostra folositi 'yes' si nu cred ca este corect , pentru ca la acea ora nu a rasarit inca soarele, in luna noiembrie.


"daylight" se refera la introducerea /sau neintroducerea orei de vara ,iar nu la faptul ca era sau nu rasarit soarele.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jul 14, 2007 5:26 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Dan_utz
Se poate lungi la nesfarsit discutia pe ideea corectitudinii temei tale si nu cred ca ar avea sens ...
Ceea ce cred eu, vis a vis de costatarea ta, cum ca cu aprox 10 ani in urma au inceput sa apara o serie de probleme, tine, printre altele, de intarea lunii negre in zodia ta natala. In septembrie 1998 lilith intra in scorpion si iti imaginezi cam cum se poate simti Ea exaltata in domiciliu!! :twisted: Nu este putin lucru pentru un dublu scorpion sa aiba zodia natala tranzitata de Lilith! Pe tema ta, cea pe care eu o cred corecta, Lilith pasea in domiciliul ei in casa 12, casa bolilor lungi, cronice, ascunse, care tin de sistemul endocrin, de aparatul genital, de ceea ce este specific scorpionului.
La sfarsitul lui decembrie 1998, dupa ce terminase de amprentat casa 12, foarte confortabil Lilith a pasit in casa natala I! Pentru o asemenea pozitie este de astepat atat o subrezire a corpului fizic, cat si a psihicului. Poate ca sufletul ti-a fost marcat de ceva peste care nu puteai trece...un mental afectat, mult ghinion, multa nesansa.
In scorpion ai destule planete care au fost afectate de acel tranzit, plus aspectele pe ansamblul temei!
Nu intamplator am incercat sa gasesc o explicatie pentru acele schimbari mai putin bune care zici tu ca au aparut cam cu 10 ani in urma....am facut-o pentru ca zilele viitoare misterioasa Lilith va intra din nou in scorpion si va reface tabloul de atunci.....
Sa ai putere sa treci peste toate....si ca o consolare: acest tranzit ne afecteaza pe toti, mai ales pe cei care, ca semn zodiacal, suntem pe bratele crucii fixe!!!!! :roll:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 16, 2007 7:32 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
mutumesc.... as scrie mai mult dar pe langa problema fizica de acum 10 ani, s-a mai ivit una, sambata, care ma impiedica sa scriu - am mijlocul in pioneze - scriu acum din picioare si cu mana stanga si as mai avea dar nu vreau sa inspir mila. cred ca ttre sa invat lectia 'smereniei' kci ma consider 'arogant'si foarte independent cu toate ca nu's idependent - numai mama siDumnezeu stie...
sarut mana pentru tot!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 16, 2007 8:41 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
As vrea sa-ti vorbesc un pic de Kiron din harta ta natala, si cred ca te va ajuta.
Kiron iti permite sa vezi clar in orice experienta, ofera sanse de sesizat si permite shimbarea directiei. El, Kiron reprezinta cercetarea spirituala si ghidul de care ai nevoie .

Ai Kiron in Berbec , care-ti da multa vointa si multa hotarare, vei urma o cercetare intensa , personala si originala. De fapt , Kiron in acest semn arata ca tu iti cauti adevarata identitate si vei cauta tot timpul sa-ti dezvolti propriul punct de vedere.Cercetarea ta se va face prin tatonare, si este necesar sa fii constient de imensul tau potential de transformare. La tine Kiron este in casa VI, deci in cadranul II care este mai spiritual, mai activ si dispui de un liber arbitru mai mare. Cadranul II in care se afla Kiron al tau este mai evoluat si este sub stapanirea elementelor de foc si aer si ale Soarelui si Uranus. In casa VI Kiron iti spune ca cercetarea ta poate fi un lucru deosebit, o problema de sanatate iti va cere o mare disciplina iar echilibrul il vei gasi tocmai prin echilibrul intre spiritual si material. Fii mai optimist.

Trigonul dintre Pluto si Luna iti da puterea de a trece prin toate crizele , o capacitate profunda de a face mari eforturi . Imaginatia ta este destul de fertila, ai calitati creative. Acest aspect al lui Pluto cu Luna mai arata cat de legat esti de mama ta.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 16, 2007 9:19 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
lilith in tranzit va fi opusa lui lilith natal. are vreo importanta?

multumesc si dnei adria ptr comentariul optimist .......as mai avea de scris dar am obosit..... is leoarca


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dezamagire
PostPosted: Sun Jul 22, 2007 12:43 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

dan_uty,
hm, atentia ta nu poate veni decat de la conjunctia Marte-Mercur pe Scorpion, sigur si cu Soarele impreuna...
Esti un tip foarte interesant... prin de idei, inovatii, amici (prieteni putini), atent la comportamentul tau si sensibil la conveniente. Limita dintre conveniente si incisivitate este trecuta de tine in mod frecvent si intotdeuana, dupa venus in casa II, are o motivatie realista, comportamentala, dar realista, concreta.
Nu am inteles de ce vrei neaparat un FC in Varsator, mai ales ca Uranus, ca guv FC, este pe XII, deci nu prea te avantajeaza... dar no comment scorpionii au propriul mod de a gandi si argumenta si in mod sigur exista o motivatie nu un moft.
Felul tau de a fi nu este insa asa de contradictoriu cum ar indica Luna in gemeni pe casa VII si nici atat de realista cum ar indica Venus in Sagetator pe casa II, ci mai curand ghidata dupa motivatii, ambitii izvorate din dorinte neexprimate, ascunse si stranii, curiozitati inedite si, de ce nu, periculoase. Desi pari bland si linistit ai prin acel mult prea dorit de tine Uranus in XII numai probleme. Cand te astepti ca lucruruile sa iasa bine, vine curajosul Uranus si-ti incurca treburile.
Pana aici pare ca totul este la voia intamplarii si ca incurcaturile la care participi sunt independente de vointa ta. Ei, tema ta spune ca nu este chiar asa. Ai o ambitie atat de puternica incat preferi sa suferi decat sa pierzi si, de multe ori suferi pentru a te afla pe linia de plutire, decat sa fii fericit sub ea. Esti foarte ambitios si demonstrativ, teatral si puternic.
Marte in Scorpion in casa I iti da insa impresia ca, daca iti pui mintea, poti face orice si ca nu exista nimic in lumea asta care sa stea prea mult departe de intelegerea ta.
Ai pe tema semnul liderului, al oratorului care stie ca aduna oamenii in jurul sau si tu chiar ai ce sa le spui. Saturn in IX in conjunctie cu MC, aproape de limita maxima a orbului, cumulat cu jupiter retrograd in Taur pe casa VII atent la motivatiile pe care Venus ca guv VII i le trimite din casa IIne spune despre tine ca esti reincarnarea unui fost lider de opinie, un coordonator al celorlat, un ghid puternic si indraznet.
Acesta este talentul tau! Poti usor sa devii celebru cu conditia sa te inconjori de cativa oameni care sa stie sa faca bani din tine, pentru ca tu, nu esti naiv, dar inainte de a avea nevoie de confort, ai nevoie de putere.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 08, 2007 4:13 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
buna ziua dl. Gheorghita,
am descoperit ca steaua fixa algol este conjuncta cu jupiter. cat de grav este ?
in alta ordine de idei, va spun ca am avut de pe 14 iulie niste experiente care m-au debusolat foarte mult. puteti sa-mi spuneti, va rog. ce s-a intamplat
saturn in tranzit va fi conjunct cuNN in tranzit si in sestil cu NN natal. cum ma va afecta?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Oct 06, 2007 10:59 am 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
buna ziua domnule Gheorghita,
va rog sa-mi spuneti daca din harta mea se deducea ca as fi putut face mai mult. anumite motive ma fac sa cred asta, dar problema de sanatate nu mi-a dat voie sa plec de-acasa; ce am de facut in continuare ?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Oct 06, 2007 11:01 am 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
dan_utz wrote:
buna ziua dl. Gheorghita,
am descoperit ca steaua fixa algol este conjuncta cu jupiter. cat de grav este ?
in alta ordine de idei, va spun ca am avut de pe 14 iulie niste experiente care m-au debusolat foarte mult. puteti sa-mi spuneti, va rog. ce s-a intamplat
saturn in tranzit va fi conjunct cuNN in tranzit si in sestil cu NN natal. cum ma va afecta?

de ce nu vreti sa-mi vorbiti?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 10, 2007 1:37 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
dan_utz wrote:
buna ziua domnule Gheorghita,
va rog sa-mi spuneti daca din harta mea se deducea ca as fi putut face mai mult. anumite motive ma fac sa cred asta, dar problema de sanatate nu mi-a dat voie sa plec de-acasa; ce am de facut in continuare ?


Cu asta m-ai bagat in ceata rau de tot. Nu inteleg ce vrei sa spui. Fiii te rog mai explicit! Ce anume ai facut de ti se pare ca e incomplet?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 10, 2007 4:34 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
coser wrote:
dan_utz wrote:
buna ziua domnule Gheorghita,
va rog sa-mi spuneti daca din harta mea se deducea ca as fi putut face mai mult. anumite motive ma fac sa cred asta, dar problema de sanatate nu mi-a dat voie sa plec de-acasa; ce am de facut in continuare ?


Cu asta m-ai bagat in ceata rau de tot. Nu inteleg ce vrei sa spui. Fiii te rog mai explicit! Ce anume ai facut de ti se pare ca e incomplet?


am invatat mai demult dar nu am fost constient despre nodul nord in casa a XII-a. avand in vedere ca tot timpul am fost protejat de Dumnezeu, ma intreb daca trebuia sa fac mai mult ??!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 16, 2007 9:52 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cu NN in casa XII in conjunctie cu Uranus, nu poti sti niciodata ceea ce-ti rezerva destinul. Te atrag oamenii puternici si stabili in relatiile lor, insa nu ii poti incadra in destinul tau decat din punctul de vedere al necesitatilor imediate. De aceea, uneori poti fi vazut de unii inconstant in relatii sau interesat.
Oamenii te iubesc, tu, insa, ai o pasiune puternica si un nerv greu de controlat. Te impotrivesti usor, nu te contrazici prin gesturi, asa cum ar indica Luna in Gemeni pe VII, dar atragi atentia prin miscarile corpului tau, mai ales ale mainilor.
Hm, dar ce are asta cu NN in XII? Pai are, pentru ca ai sensul vietii pe semnul natal si ca Soarele in I si NN in XII va trebuie sa aduca in tema ta o combinatie intre dorinta de a construi ceva personal (3 planete personale pe casa I) si iminenta nesiguranta a vietii, singura certitudine a vietii tale (NN conjunct cu Uranus pe XII). Combinatia celor doua aduce, pe de o parte, o frustrare venita din irealizarile tale sociale, materiale, si de cealalta parte multumirea ca necunoscutul poate ascunde si schimbari bune ale vietii.
Niciodata nu faci suficient, niciodata nu ajunge gestul pe care l-ai facut, tocmai de aceea consider ca Soarele pe casa I impreuna cu Marte si Mercur te ajuta furnizandu-ti energia si motivatiile necesare pentru a infrunta prezenta, uneori tenebroasa, a necunoscutului in viata ta. Este straniu... cu cat esti mai plin de viata si mai dinamic, cu cat esti mai implicat in relatii si mai apropiat de viata sociala, cu atat de acolo, din casa XII, vine o durere mai mare. Fie ca o simti ca un dor de oameni, de cei apropiati cu care ai o relatie incompleta, fie ca un gol care te atrage spre locuri retrase prin care sa te simti mai aproapiat de spiritualitate.
Exista o componenta interesanta pe tema ta, aceea de limpezime, de proaspat, de fresh, care vine din casa I si care te-ar putea indrepta spre orice planeta din tema ta, pentru a o transforma in planeta principala. Cea mai mare pacaleala o poti avea din partea Lunii din Gemeni, stranie si duplicitara din casa VII, care nu uita sa-ti spuna ca nu ai probleme in relatiile tale, dar iti aduce un continuu sentiment de insatisfactie prin faptul ca te tine la un nivel superficial. Daca iei asta ca un punct de referinta valorile tale vor fi si ele superficiale si risti sa consumi (pentru ca Luna in Gemeni risipeste energia) chiar fizic pentru tot ceea ce determina Luna ca evenimente (relatiile tale) si care nu iti mobilizeaza vointa, inteligenta, dorinta de mai bine, ci iti foloseste norocul de a fi placut de oameni ... si cam atat.
Daca te centrezi pe Soare sau Marte vointa ta este rece si ambitia ta te consuma haotic atunci cand nu-ti gasesti o motivatie in viata. Valorile celorlalti, exemplele de viata ale celor din jurul tau sau ale celor pe care ii citesti sau ii urmaresti, devin esentiale pentru formarea ta. Raportul cu celalalt se va realiza prin etaloanele pe care ti le-ai insusit. Vei cauta sa te asociezi cu oameni care sunt ca tine nu care te fac sa te simti bine si care iti alimenteaza dorinta ta de a merge mai departe prin cautari, efort, perseverenta, cultivare.
Daca te axezi pe planetele din casa II nevoia lui "eu" va fi mai importanta decat nevoia "noastra" reusind de timpuriu sa-ti apropii oameni care sa rezolve probleme in locul tau. Vei fi bun la capitolul interactiune umana, dar nu manipulare de valori. Prin urmare, vei avea tot ce-ti trebuie, dar nu vei avea niciodata rezerve, economii. In alt plan, centrarea planetelor pe casa II aduce o hranire dezordonata, o superficialitate spirituala aproape de mediocritate si o teama de a experimenta noul. Riscul rigiditatii spirituale (fanatismului) care vine de aici este foarte mare.
Doar tu poti sti pe ce se axeaza fiinta ta, care sunt energiile pe care le preferi si prin acestea iti vei construi viata. Indiferent prin ce energii iti vei construi mai departe viata NN in XII este ca o caldura care iti vine de sub o haina intr-o iarna friguroasa... simti ca e putina pentru nu o poti masura, ea exista, dar nici nu o poti explora, chiar daca tine de tine. Nu trebuie sa te opresti la a fi suficient, pentru ca ai cu ce merge mai departe.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 16, 2007 10:53 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
dvs spuneti : ''Cea mai mare pacaleala o poti avea din partea Lunii din Gemeni, stranie si duplicitara din casa VII, care nu uita sa-ti spuna ca nu ai probleme in relatiile tale, dar iti aduce un continuu sentiment de insatisfactie prin faptul ca te tine la un nivel superficial.''
are acest lucru vreo legatura cu faptul ca am ''patit rau'' cu o fata -, ascendent leu ? am avut o datorie karmica fata de ea ?
va multumesc pentru interpretare.


Last edited by dan_utz on Wed Oct 17, 2007 12:12 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 17, 2007 9:44 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca acest "am patit-o" inseamna final, arata ca atractia pe care o exercita Luna in Gemeni din tema ta este foarte mare si ca magnetismul lui Marte in Scorpion din casa I se distorsioneaza atat de mult incat disputerele rezultate din intercatiune sa o iei intai in semn personal si apoi sa o raportezi la situatie. Spun asta pentru ca raportul astrologic al celor doua teme este relativ echilibrat, ca relatia Venus (Ea)-Marte(Tu) se axeaza pe semne complementare si nu oricare, ci Taur-Scorpion care aduce pe tema, in relatia plenetelor care le gazduisc, o atractie speciala, puternica, intensa.
Gadindu-ma insa la relatia Gemeni-Scorpion, iti dau dreptate in tonul tragic si categoric pe care il dai, dar nu pot sa nu spun ca sursa neintelegerii, a nesincronizarii si suspiciunii este Luna ta in Gemeni, prea distrata si instabila pe fondul ambitios si profund adus pe tema de celallte planete.
Prin urmare, intr-o relatie de genul acesta nu exista doar "am patit-o", ci si "a patit-o"...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 17, 2007 12:11 pm 

Joined: Sat Jun 30, 2007 3:49 pm
Posts: 18
multumesc pentru interpretare. aveti intrutotul dreptate.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 34 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group