It is currently Fri Mar 29, 2024 12:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tranzit: Pluto Conjunct Mijlocul Cerului
PostPosted: Tue Aug 07, 2007 2:24 pm 

Joined: Thu Jul 12, 2007 12:01 am
Posts: 8
Buna tuturor,

As vrea sa stiu la ce ma pot astepta in perioada acestui tranzit. Pe mine una ma cam ingrijoreaza. Peste cateva zile trebuie sa iau o decizie foarte importanta in ceea ce priveste obtinerea unui loc de munca si sunt cu inima cam stransa... Oferta este foarte atractiva si toti imi spun ca e o sansa extraordinara din care am ce invata si pe care trebuie sa o fructific insa mie mi se prabusesc toate argumentele logico-practice la aparitia unui piticut care da din cap nemultumit si ma inteapa..."hm...ai spus ca niciodata nu vei lucra in domeniul asta ca nu iti place...dar vrei statut si confort financiar?....bine...lasa ca vezi tu... :twisted: "
In plus am o perioada de vreo doua saptamani de cand pur si simplu explodez sau implodez cand am eu impresia ca cineva ma provoaca sau ca ma pune la indoiala si asta ma sperie rau... daca ma stapanesc si tin totul in mine nu simt nici o victorie asupra mea...mai degraba epuizare fizica si psihica cu un dezgust profund, dimpotriva daca reactionez mai violent sau caustic am o satisfactie si un foc interior viu care ma face sa ma indoiesc de farama divina din fiecare. Nici asa nu poate fi oke, nu?
Mi-as dori, daca poate Gheorghita sa-mi ofere o perspectiva holista asupra situatiei pentru ca marturisesc, am citit cateva articole referitoare la acest tranzit insa nu pot pune cap la cap ce directie trebuie sa urmez pentru a-i da o conotatie cat mai constructiva...nu vreau ca la sfarsit sa ma dau cu capul de toti peretii. Ma simt cam nesigura pe ceea ce pot sau ceea ce nu pot...si repet e foooarte important sa pot. Cum sa ma pregatesc mai bine?
Datele mele: 31:03:1985 ; 6:20 (ora din spusele parintilor) Bacau

As fi interesata sa stiu si alte persoane care s-au confruntat cu acest tranzit si ce fel de evenimente au aparut in viata lor.


Hugs


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzit: Pluto Conjunct Mijlocul Cerului
PostPosted: Wed Aug 08, 2007 5:34 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, se pare ca nu este nicidecum vorba despre o alegere, ci de o integrare corecta in contextul in care se va finaliza alegerea.
Pluton se muta din casa VII, unde este in tema natala, in X - acum, dar nu oricum, ci pe un tranzit jupiterian prin domiciliu, ceea ce este un semn bun. Adica un noroc te paste, acel noroc de a face ceea ce nu stii in niciun fel daca este bine sau nu, dar cam trebuie sa-l faci.
Singura alegerea proasta pe care ai putea sa o faci - pt ca Lilith iti trece peste Pluton de la nastere si poate fi vorba despre o alegere gresita - este in a te atasa de ceea ce vei alege acum. Alegerea de care iti este foarte frica acum este o etapa si nicidecum una decisiva. Lilith in VII iti poate crea insa si iluzia unei schimbari, dar iti si poate da impresia unei erori majore de judecata. Solutia "miraculoasa" cu care vine Lilith in astfel de situatii este "Ataseaza-te!", ceea ce este o mare greseala pt ca Pluton vine cu mesajul opus - nonatasamentul.
Prin urmare, este bine sa mergi pe acest drum si "Zoe, fii barbata" pentru ca energia de baza care este implicata aici este pozitiva, doar ca trebuie, in mod absolut obligatoriu, sa fii atenta la micile picanterii si micile libertati de asociere pe care ti le vei acorda in acest context.
Daca luam in considerare ca Luna in tema natala este in Rac se observa ca atragi usor atentia prin sensibilitatea ta si, cu ascendentul in Pesti, chiar intelegi ce simti, asta inseamna ca asocierile spre care vei fi tentata sa le faci vor fi unele sentimentale, poate chiar intense.
Sfatul meu este sa privesti totul cu seninatatea ca nu te poti indragosti de un marinar care vine in port si sta o saptamana pt ca el oricum pleaca, deci nu-ti pierde capul aici in aceasta problema, pt ca aici iti va ramane si vei mai avea nevoie de el mai tarziu.
Etapa a doua a incercarilor tale va fi in primavara lui 2008 cand Lilith va trece peste Saturn, iar tu te vei simti ca un alegator la maraton care, cu 100 de metri inainte de a ajunge la destinatie, i se arat o ruta ocolitoare de inca un km pe care simte ca nu o mai poate parcurge. Din nou tentatiile de atunci vor fi periculoase si din nou trebuie sa le privesti cu detasare si calm.
Ultimul interval periculos si cred ca este si cel mai dur va fi septembrie 2008-ianuarie 2009 cand Lilith va pendula intre conjunctia cu Uranus din tema natala si conjunctia cu Pluton in tranzit foarte aproape de neptunul tau din tema natala.
Hm, ma tem ca aici te vei indoi cel mai tare de tine, dar, evident, ajutata de ceilalti. Ti se vor preprosa lucruri pe care chiar nu le faci, dar esti tentata sa le faci (Lilith in tranzit pe semn de trigon cu Lilith natal). Risti astfel sa-ti faci prieteni care sa te duca spre dezordine si care sa-ti faca placere sa-i ai in preajma pentru ca ceva din tine te va impinge atunci sa faci tot felul de treburi nebunesti.
Cam acesta este cadrul general in problema pusa de tine in discutie.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 09, 2007 2:44 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Indraznesc sa cer si eu un sfat in aceeasi problema .Conjunctia exacta va fi in 2010 ianuarie,iar prin octombrie Pluton se-ntoarce din nou peste MC.Mai e si Marte pe acolo,si NN tranzit va fi peste NN natal.

Mai pot indrepta ceva?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 09, 2007 6:26 pm 

Joined: Thu Jul 12, 2007 12:01 am
Posts: 8
Iti multumesc mult pentru raspuns Gheorghita! Nici nu stii cat m-au bucurat cele ce mi-ai spus referitor la aceasta "etapa". Da o sa fiu barbata! :lol: .

Trebuie sa spun ca acesta nu este primul meu job...Anul trecut am simtit o nevoie imperioasa de a lucra. Zis si facut! toate erau bune si frumoase pana cand afacerea a inceput sa scartaie si in timp ce toti se retrageau si incercau sa-si caute altceva eu ma zbateam ca pestele pe uscat sperand ca lucrurile nu se vor termina atat de prost. In sinea mea am stiut ca asta va fi deznodamantul inca din prima clipa cand au aparut probleme si toti ceilalti erau entuziasti de mirajul unor schimbari in bine ca rezolvare a acelor probleme dar m-am agatat de ideea ca daca vrei poti si in felul asta am calcat in picioare anumite principii...asta trebuia sa fie un alt semn de avertizare.

Acum ca ai pus punctul pe I referitor la tendinta mea de a ma atasa voi fi mai atenta desi...firma la care m-a angajez este una de familie( pluto cred ca ma incearca din nou sa vada daca am invatat bine lectia). Si ca sa-ti spun drept asta a fost si unul din motivele pentru care am ezitat sa accept propunerea (nu eu am cautat-o ci ea a venit spre mine , probabil pentru ca asa TREBUIE sa fie) O sa fiu foarte atenta la sfatul pe care mi l-ai dat cu privire la "micile picanterii si micile libertati de asociere" > In ceea ce priveste marinarul, refuz sa cred ca el reprezinta biletul pentru o cruaziera fara de sfarsit ci mai degraba il iau ca pe cineva care imi da cateva ponturi marinaresti esentiale.

:oops: Oricum, atatea directii am avut pana acum in ceea ce priveste viitorul meu profesional incat m-am obisnuit cu ideea de acum si aici. Probabil asta se datoreaza fie lui Neptun, fie lui Uranus , ambele planete marete fiind in conjunctie cu Mijlocul Cerului.

Acum, desi as mai avea cateva intrebari, trebuie sa plec sa-mi rezolv cu actele de angajare pt ca maine e ziua cea mare :wink: .
Inca o data iti multumesc pentru raspuns.


Hugs


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group