It is currently Fri Mar 29, 2024 8:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: NN conjunct cu MC
PostPosted: Tue Aug 21, 2007 10:19 am 

Joined: Thu Aug 16, 2007 2:56 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
Buna! Am tot inecercat sa afle ce ar putea insemna NN in conjunctie cu MC, resp NS conj cu FC. O sa am acest aspect in curand si as vrea sa stiu daca va aduce ceva bun sau din contra. Adaug faptul ca am Uranus in tranzit conjunct cu Jupiter natal pe casa X, ambele in cuardatura cu Uranus natal din casa VI.

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: NN conjunct cu MC
PostPosted: Tue Aug 21, 2007 9:54 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cand ne gandim la un astfel de tranzit trebuie sa luam in calcul ca deplaseara Axei Dragonului nu este una fireasca, adica asemanatoare planetelor. Aceasta axa se deplaseaza in sensul invers zodiacului, ca si cum ar aduna ceea ce ramane nerezolvat, ceea ce oamenii, parca, intentionat refuza: menirea, trecutul.
Daca o planeta obisnuita care trece prin casa X intai trece peste MC - adica trece pe la sef - si primeste un fel de "fisa a postului" dupa care se poate judeca toata comportarea in trecerea prin casa X, trecerea lui NN prin aceasta casa este stranie si supusa unui risc major: esecul prin ezitare. Cand aceasta axa trece peste cele doua case (X-IV) ezitarea este cea mai mare slabiciune. Tensiunea este si mai mare pentru ca in absensta unui etalon, pe care planetele cu mers direct il obtin cand trec peste MC, NN prin X se comporta ca un timid absolvent la un targ de joburi care se uita disperat in jur fara sa stie ce sa aleaga. Daca ar fi avut mers direct comparatia cu targul de joburi ar fi avut alta finalitate: absolventul ar fi selectat la rece si ar fi tintit cateva firme fara sa le mai vada pe celelalte.
Casa X este totusi o casa de pamant si trebuie sa ne gandim ca elementul stabilitate poate intuneca judecata si ca ideea de demnitate este dependenta de "a detine ceva", "a construi ceva" "a obtine ceva". Daca o planeta care iese din casa IX intotdeauna va sti care este pretul sau si va avea puternicul sentiment ca pentru "sine" pretul este altul decat pentru altii - de aici derivand o falsa generozitate sau bonomie - in casa X planetele devine constiente de maretia frutelor actiunilor lor.
Privind aceasta situatie din punctul de vedere al NN, care merge inapoi, deci intai intra in X si respectiv IV (NS) si apoi atinge MC si respectiv FC, frunctele sunt cele care trebuie sa se centreze pe suflet. Ciudatenia acestei reactii vine din disconstinuitatea deplasarii NN in raport cu o planeta normala... adica fara mesajul si comanda preluata de MC, in cazul unei deplasari normale, NN se vede detinatorul unor valori practic fara experienta si, cum este si firesc, ezita, se indoieste de sine si poate merge pana la a-si anula un ideal pentru ca nu i se pare real neavand un echivalent fizic, o istorie directa care sa-l duca indubitabil spre eveniment.
In astfel de momente valorile sufletesti striga cat pot ele de tare. Cine are urechi de auzit sa le auda!
La nivelul evenimentelor NN aduce oportunitati pana la limita alegerii, sansa pana la limita hotararii si il pune pe individ in fata unor situatii din care practic nu intelege nimic si asupra carora trebuie sa alega incognito, intuitiv sau repede, pripit.
Prin urmare, in aceste momente se testeaza valoarea intuitiva a omului, curajul sau si increderea in valorile spiritului care sunt eterne.
Acum este cazul tau pt ca tie acum iti trece NN peste MC, dar tuturor, periodic, ne trece aceasta axa peste MC-FC. Cum am reactionat?
Spre exemplu, eu in 2003 cand NN trecea prin X in tema mea natala mi-am schimbat profesia. A fost un moment decisiv cand nu mai era loc de orgoliul ca muncisem ani de zile plus 5 ani de facultate intr-un domeniu. Brusc am ales si am persistata in alegerea mea cu tot sufletul, cu toata cinvingerea si cu toata intentia ca alegerea mea este cea mai buna... si, cu mana pe inima recunosc, a fost nu doar bine, ci unica solutie buna de care am avut sansa sa beneficiez.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: NN conjunct cu MC
PostPosted: Wed Aug 22, 2007 12:35 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
......... o planeta obisnuita care trece prin casa X intai trece peste MC - adica trece pe la sef - si primeste un fel de "fisa a postului" dupa care se poate judeca toata comportarea in trecerea prin casa X...
.


Atat de mult mi-a placut acasta exprimare, explicatie a tanzitului unei planete peste MC, incat am simtit nevoia sa-mi fac o retrospectiva a ceea ce a insemnat pentru mine tranzitul lui Pluton peste MC, tranzit care se producea chiar la momentul absolvirii facultatii....Si nu numai Pluton tranzita atunci MC, ci si Saturn, insa daca pe Saturn sper sa-l mai simt tranzitand acel punct :lol: , nu acelasi lucru se poate spune despre Pluton....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 22, 2007 2:37 pm 

Joined: Thu Aug 16, 2007 2:56 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
Multumesc mult pt rasp.

:( Uff. Ce inteleg eu din rasp voastre (si va rog sa ma corectati daca gresesc) e ca voi fii pusa intr o situatie grea /limita din care nu prea am cum sa scap, nu?

Sa va spun cum au stat lucrurile si la mine: de cand NN imi tranziteaza casa X, sunt f nehotarata in privinta viitoarei profesii. Nu sunt multumita de studiile pe care le am, anul viitor termin facultatea si am senzatia ca nu ma pricep la nimic, am senzatia ca unde lucrez, lucrez degeaba si nu o sa am un viitor aici pt ca nu imi place. As fi vrut de mult sa renunt, dar nici pt asta nu sunt indeajuns de hotarata. Am din cand in cand mom cand as vrea sa-mi aleg alta facultate, nu mi dau seama la ce sunt indeajuns de pregatita si nici ce imi place sa fac "cand o sa fiu mare".

Ma gandesc ca poate din cauza lui Uranus care imi tranziteaza casa X :( ...Dar nu as vrea sa trag concluzii pt k sunt incepatoare in astrologie. Poate stiti voi mai bine :D


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group