It is currently Thu Mar 28, 2024 10:16 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: ghinion in dragoste ..am ales corect ?
PostPosted: Fri Aug 24, 2007 3:01 pm 

Joined: Thu Apr 12, 2007 9:33 pm
Posts: 13
ghinion in dragoste cu carul ...de fiecare data sunt iubita de persoana nepotrivita sau iubiesc persoana nepotrivita ..de data asta se pare ca e la fel .....ma puteti ajuta cu un sfat ?sunt nascuta 21.09.1979 bucuresti la 23.30 .imi doresc si eu o casatorie , copii ...astrograma mea spune ceva in viitor ..am obosit sa sufar si sa fiu inselata de fiecare data cand pun suflet . unde gresesc ?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 24, 2007 8:58 pm 

Joined: Fri Aug 24, 2007 7:35 pm
Posts: 3
Am ajuns mai devreme pe acest forum incercand sa gasesc raspuns la cateva intrebari foarte asematoarea cu cele ale Claudiei.

Ma surprinde foarte tare faptul ca, dupa cum vedeti, suntem nascute exact in aceasi zi, la 10 ani distanta: pe 21 septembrie 1969 (eu la ora 15:20, la Petrosani).

Exista oare o explicatia astrologica pentru aceasta coincidenta? Se pare ca ne confruntam cu acelasi tip de problema şi, mai mult decat atat, in aceasi zi, amandoua cautam raspuns in acest forum?

Cunostintele mele de astrologie sunt extrem de sumare, insa imi doresc sa aflu mai multe si, sper, sa reusesc sa inteleg mai bine de ce viata mea a luat cursul pe care il are in present.

Numai bine si multumesc pentru ajutor,
Ana Maria


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Aug 25, 2007 9:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Am o prietena care este nascuta pe 21 septembrie 1967. Are un ascendent in Pesti si, acum are alt tonus si alta convingere, insa evenimentele vieti ei ar fi putut-o determina foarte usor sa spuna acelasi lucru...
Ziua de 1 septembrie corespunda fie gradului 28 fie 29 a zodiei Fecioara. In toate cele 3 cazuri la care facem noi referire aici este vorba despre gradul 8, deci nu actioneaza Anareta. Ce sa fie oare?
Daca ea vine doar de la pozitia Soarelui, personal vad aceasta coincidenta de-a dreptul stranie, de neinteles. Daca vine de la combinatie Mercur in Balanta - Soare in Fecioara, atunci, asa cum ii spuneam si Claudiei intr-un alt topic, discontinuitatile vin din faptul ca mobilitatea gandului si inconstanta lui atunci cand comunicarea cu Mercur in Balanta se vrea la jumatatea drumul, fie ea echilibrata sau indecisa, nu va avea niciodata suportul unei personalitati construita pe teama de a pierde, pe obsesia regulilor fie pentru a construi fie pentru a le distruge si a oferi un model de puritate si stabilitate (Soarele in Fecioara).
Inclin mai mult spre aceasta varianta care, straniu, nu prea atrage atentia astrologilor, tocmai pentru ca Mercur in Balanta, la prima vedere, aduce confort si comunicare, prietenii construite rapid, nevoie de socializare, dar numai cineva cu o astfel de pozitie care mai stie si ceva astrologie ar putea sa confirme ca dincolo de aceste calitati pe care le vedem in exterior, in interior apele sunt la fel de zbuciumate.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 26, 2007 6:50 pm 

Joined: Fri Aug 24, 2007 7:35 pm
Posts: 3
Cunosc multe persoane nascute in zodia Fecioarei, majoritatea mai in varsta decat mine, si toate au in comun acelasi lucru: o istorie sentimentala zbuciumata, relatii care nu dureaza, despartiri, divorturi, singuratate. Am ajuns chiar sa cred ca un soi de fatalitate astrologica urmareste persoanele nascute in aceasta zodie!

Inteleg ca nu este vorba despre asa ceva in cazul nostru (Anareta) si atunci raspunsul trebuie cautat in alta parte. Sunt cu totul de acord cu analiza ta. Rezoneaza foarte bine cu mine aceasta combinatie de cuvinte : relatii construite rapid si teama de a (le) pierde!

Se aplica si la alte aspecte ale vietii mele insa, in acest caz, teama de a pierde este potentata tocmai de faptul ca sunt constienta de elementele lipsa si mai putin solide dintr-o relatie care s-a contruit si a evoluat foarte rapid. Si, de aici, un intreg lant al slabiciunilor: teama de a pierde ceea ce ofera aceasta relatie, dar si ezitare, indecizie, teama de a merge mai departe; reactii paradoxale si un imens zbucium interior. Consecinta: deja in cateva randuri, inclusiv zilele trecute, toate acestea m-au adus foarte aproape de a termina relatia in cauza.

Nu stiu daca si in ce mod va continua relatia despre care vorbeam mai sus, insa exemplul prietenei tale imi spune ca se poate schimba ceva din ceea ce spui in aceasta fraza: "... nu va avea niciodata suportul unei personalitati construita pe teama de a pierde"? In ce mod sustine (sau determina) o anumita configuratie astrologica (i.e. ascendul) succesul unui astfel de proces de schimbare interioara?

Multumesc mult pentru raspuns:)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 26, 2007 7:41 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Imi place foarte multe emotia practica si modul direct cu care iti impregnezi frazele, asta denota o gandire orientata spre studiu, ce vine dintr-un spirit autodidact.
Daca stabilim ca Fecioara cu Mercur in Balanta este total diferita de Fecioara cu Mercur in Leu sau Fecioara, in cazul planetei Venus lucrurile sunt mult mai subtile, mai putin evidente.
Venus in Fecioara aduce exact ceea ce indicai putin mai sus ca regasesti in viata ta din descrierile mele: relatii construite repede si apoi teama de a le pierde. Dar Venus in Fecioara poate avea si un Leu si o Balanta, dar si un Rac sau un Scorpion (in situatii mai rare, pt ca Venus merge cu departarea de Soare pana la 47 de grade) si atunci ne poate pacali putin pentru ca o Fecioara cu Venus in Fecioara se va comporta diferite fata de oricare dintre celelalte semne ce pot avea, la un moment dat, Venus in Fecioara.
Racul cu Venus in Fecioara isi construieste eficenta pe restrictie si se mobilizeaza cel mai bine pe esecurile celor din jur. Plange noapte in somn de singuratate, dispera dimineata cand se vede singur/singura in pat, dar pe strada le zambeste la toti si arata ca poate mai mult, ca este altfel, ca nu sufera pt ca nu are de ce.
Leul cu Venus in Fecioara se teme sa se ataseze de cineva ca nu cumva sa se desparta, pentru ca leul are un handicap: nu stie sa se impace dupa un conflict. Teama lui poate deveni inhibitie si de aici pana la sarcasm sau izolare emotionale nu este decat un pas. Leii ce cad prada acestui aspect devin ipocriti si lasi, se educa sa uite si devin cea mai de pret cutie de conserve intr-un sac de gunoi.
Fecioara cu Venus in Fecioara inspira siguranta pentru ca stie cel mai bine sa se ascunda in spatele regulilor. Intotdeauna ceva o apasa pentru ca este obsedata de perfectiune si eficienta, nu suporta sa i se reproseze ineficienta, lipsurile pentru ca nu mai este loc in mintea ei sa cuprinda asta datorita autorestrictiei pe care si-o impune. Da impresia ca poate raspunde pentru tot si ca valvataia emotionala este departe de tipicul si stilul sau de viata. In realitate ea tanjeste in orice secunda dupa intensitate, indiferent ce ar face si cu cine s-a implica.
Combinatia Balanta - Venus in Fecioara aduce nefericire, tristete si sabloane construite pentru a intretine tot ceea ce este putin in viata. Aduce o memorie emotionala impecabila, selectata si asezata intr-o biblioteca pe mii de rafturi, dar arhivata dupa un sistem impecabil. Tristetile balantelor cu aceasta pozitie nu este nici pe departe un lucru simplu, ele ducand-o la blazare, batranete frumoasa, dar amara, memorii incarcate de resentimente si esecuri. O balanta in varsta cu o astfel de pozitie atunci cand iti va vorbi despre tineretea sa, despre cum a trebuit sa aleaga si cat de adanc s-a infiltrat restrictia in sufletul ei, te va face, in mod inevitabil, sa plangi.
Un Scoprion cu Venus in Fecioara este incarcat de frica si duce cu sine un continuu disconfort. Tristetea sa este imediat sublimata in relatii despre care nimeni nu stie mai nimic, secrete, tangente la imoralitate, nedezvaluite, ce dau impresia unui stigmat permanent. Daca se afla despre aceasta, totul va fi perceput ca un sacrificiu adus reusitei impotriva conditii mizere a omului sau ca un compromis care trezeste in ceilalti compasiune.
Asa dupa cum vedem sunt diferite toate acestea pozitii si nu doar in mod nuantat, ci subtil si esential.
Dintre toate pozitiile, Fecioara cu Venus in Fecioara pare cea mai dificila combinatie, pentru ca valorile pe care le imprima Venus temei vor afecta in mod inevitabil personalitatea, semnul natal, informatia genetica si modelul impus in descendenta.
O suferita permanenta se poate citit pe chipul lor, chiar si atunci cand rad si usurinta cu care se sustrag libertatii de a impartasi sentimente este intotdeauna o fatada. Fecioara cu Venus in Fecioara intotdeauna simte mult, intens si dureros, dar nu spune pentru ca este guvernata de Mercur si de un semn de pamant, deci intotdeauna din considerente practice. Mobilitatea acestor oameni este cea a pasilor marunti. Ei se misca repede, dar nu aduna mult, servesc impecabil, dar se epuieaza mai usor decat altii, pentru ca se consuma pentru orice detaliu.
De aceea exista diferente majore intre Fecioara cu Venus in Fecioara si cele cu Venus in Balanta sau Leu. Ce intelegem de aici? Ca Fecioarele nu sunt asa cum ne-am obisnuit sa credem - oameni de gheata, ci niste persoane cu un alt mod de a-si transpune emotia. Fecioarele au mare nevoie de emotie si daca le privezi, nu te vor acuza, se vor supune ca in fata unei reguli, dar le vei vedea cum se ofilesc, de la o zi la alta. O comparatie simpla cu care vin sa-mi sustin afirmatia este gradinaritul.
Daca cel care planteaza flori le vorbeste si nu uita niciodata sa-si arate afectiune fata de ele, chiar daca florile nu striga in gura mare "iubeste-ma, spune-mi ca ma iubesti" (dupa modelul american) ele vor creste la cote optime si vor arata pline de viata, fericite. Florile care traiest intr-un mediu afectiv toxic se ofilesc si apoi mor. In "Viata secreta a plantelor" gasiti multe astfel de exemple. La fel, o Fecioara privata de efectiune se ofileste... dar tare greu este sa traiesti cu dragostea unei Fecioare, mai ales daca are si Venus in semnul natal!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 26, 2007 10:24 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Imi permit sa intervin si eu in acest topic, voi atasa harta pentru Ana
Image

Lilith in rac in casa VII aduce destule pete negre in viata ta de familie , in relatiile tale. Mesajul este unul legat de mama, poti considera ca esti o victima eterna a mamei tale, tot timpul te plangi de mama ta considerand-o tapul ispasitor, dar de fapt acest lucru va masca frica ta de a te maturiza, de a-ti asuma responsabilitatea . O alta tendinta a acestei luni negre este puterea de a-ti domina copii pana la a le anula personalitatea , sau pur si simplu nu-ti doresti copii tocmai din dorinta de a ramane vesnic o fetita. Intr-o relatie vei cere tot de la partener, chiar pot spune ca vei da voie partenerului sa te trateze ca pe un copilas neastamparat sau ca pe un dragon de casa, il vrei tot timpul sa fie la dispozitia ta. Isteria poate pune de multe ori stapanire pe tine, emotia si sentimentele au un rol important simtindu-te de multe ori expusa rautatilor lumii. Poti avea multe suferinte din acest motiv , imaginatia puternica iti ofera o anume fecunditate creatoare dar te poate duce si la depresii mai ales din cauza lipsei de stabilitate emotionala si a sentimentului ca nu esti ocrotiita pe cat vrei tu.Dificultatile vin dintr-o viata anterioare in care ai neglijat sau ai privilegiat in exces valorilefamiliei. Este necesar sa-ti dezvolti o noua atitudine cu privire la aceste valori. Literatura poate sa-ti permita sa-ti creezi acea lume imaginara intr-o maniera care sa-ti permita sa restabilesti legatura cu radacinile tale,deoarece adesea in istoria familiei tale poate exista ceva care actioneaza asupra ta ca o rana de netrecut, ca o enigma care te sensibilizeaza .
In casa VII, Lilith aduce perturbari sau relatii care de multe ori se sfarsesc brusc sau dureros. Este ceva dual la aceasta luna plasata in casa VII, in care vesnic vei experimenta pe .,,, acum il vreau , acum nu-l mai vreau,, este o durere in sufletul tau tocmai datorita acestei dualitati care te va face sa fugi de o relatie, iti vei alunga partenerul, pur si simplu cateodata nu mai suporti sa ramana pe capul tau. De multe ori relatiile tale raman nefinalizate , neterminate ca o poveste nesfarsita .


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 27, 2007 11:40 pm 

Joined: Fri Aug 24, 2007 7:35 pm
Posts: 3
Draga Adria,

Multumesc mult pentru harta si analiza. Am incercat si eu sa fac o astrograma pe astro.com, insa am obtinut o varianta mult mai simpla, pe care se vad doar o parte dintre planete.

Observatiile tale, desi descurajante, sunt corecte: viata mea a fost marcata de refuzul (la un moment dat, exprimat constient) de a creste si a ma desprinde de familia mea de origine, iar in ultimii ani de efortul sistematic de a castiga o tot mai mare independenta emotionala si decizionala. Revenind la observatia lui Georghita din mesajul anterior, mai ales in ultimii doi ani, am incercat sa ies din sistemul de reguli initial si sa imi construiesc un altul mai putin restrictiv. Au contribuit la aceasta evenimente extrem de dureroase, dar si faptul ca, treptat, am aflat diverse lucruri pe care nu le stiam despre familia mea (secretele despre care vorbesti).

M-a surprins foarte mult observatia legata de relatia cu mama, din nou corecta. Este un aspect extrem de sensibil al vietii mele si as vrea sa stiu mai multe despre acest aspect daca este posbil (unde pot sa aflu mai multe?).

Revin la intrebarea din mesajul anterior (si ii multumesc lui Gheorghita pentru raspuns si aprecieri):

Ce putem face pentru a depasi astfel de influente negative?

Am incercat sa gasesc mai multe informatii despre influenta lui Lilith. De exemplu, pe un alt site am gasit o interpretare privind pozitia relativa a lui Lilith fata de Uranus si Saturn (care pare sa se aplice si la situatia din harta mea natala, desi nu stiu daca interpretarea este corecta):

Lilith este dupa Saturn si inainte de Jupiter. In acest caz, Saturn este “depasit” de Lilith, incat nativul trebuie sa apeleze la puterea de intelegere, o filosofie benefica de viata, religie, aspiratia catre Divin (tinand de Jupiter), pentru a depasi cu bine incercarile.

De asemenea, cum sa inteleg aceasta fraza care incheie un articol postat pe acest sit: "Importanţa Lunii negre în tema natală este aceea de a concentra într-un punct toate problemele cu care se confruntă nativul. Ea promite elevarea rapidă prin depăşirea problemelor pe care le indică"?


Numai bine si multumesc pentru raspunsuri!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 28, 2007 7:23 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
anna2007 wrote:
De asemenea, cum sa inteleg aceasta fraza care incheie un articol postat pe acest sit: "Importanţa Lunii negre în tema natală este aceea de a concentra într-un punct toate problemele cu care se confruntă nativul. Ea promite elevarea rapidă prin depăşirea problemelor pe care le indică"?


Numai bine si multumesc pentru raspunsuri!


... scurteaza drumul, insa nu anuleaza intensitatea ce deriva din aceasta situatie. Adica ea este doar "prietena" cu Saturn prin faptul ca in loc de situatii complicate in care 20 de oameni ar trebuie sa-ti vorbeasca despre o problema de-a ta si sa caute sa te lamureasca in ce consta blocajul socio-comportamental, emotional, mental sau spiritul pe care il ai, te pune intr-o situatie in care presiunea apare doar la tine, in care doar tu suferi, te enervezi sau disperi in timp ce oamenii din jur te privesc mirati si, in cel mai fericit caz, te iau asa cum esti. Lilith iti creaza situatii in care te apropii foarte mult de partea ta intunecata. Caracterul ei malefic nu deriva insa numai din concentrarea dificultatilor personale, ci din exploatarea puterilor personale in asa fel incat sa testeze daca omul este pregatit sa-si si rezolve problemele personale, nu doar sa le constientizeze, nu doar sa si le cunoasca. Abia aici este partea cea mai dificila pentru ca implicand acest aspect Lilith creaza impresia ca tot ceea ce atinge murdareste. In realitate, Lilith il leaga la ochi pe luptator si il arunca intr-un ring unde nu stie daca se lupta cu cineva, dar trebuie sa invinga. Dificil, nu?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group