It is currently Fri Apr 19, 2024 4:22 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: ce poate face Pluton in Casa X ...sau nu aduce anul...
PostPosted: Wed Aug 29, 2007 2:33 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
Deci , dragi prieteni, va spuneam acum cateva zile ca am un nou job , cu perspective si ca am parasit slujba la stat sigura dar neprovocatoare ...

Eeei , da, traiectoria mea parea clara, eu am semnat un contract pe 3 ani cu angajatorul , ei m-au trimis la cursuri, cu clauza ca daca plec mai devreme de 3 ani, platesc... vreo 2000 euro. Toate bune si frumoase... am terminat cursurile cu calificative excelente , am inceput lucrul , sunt in perioada de proba 8 luni ....

SI : vine acum acum doua zile sotul meu si-mi spune ca a fost acceptat pt o bursa in America pentru aproape 2 ani - ( impreuna cu familia) bursa pt care aplicase mai demult prin ianuarie si uitaseram, de fapt ne luasem gandul - parea irealizabil , iar acum nu mai poate da inapoi ! Eu sunt in stare de soc , nu-mi vine sa cred ca asa ceva e posibil ! Trec prin stari confuze si contradictorii , sunt o persoana destul de dependenta de ideea de siguranta si certitudine , visul amercan nu e ceva care sa-mi fi dorit cu ardoare , iar acum totul e ... varza ! Ce ma fac ?

Trec de mult timp prin tot felul de incercari si incertitudini - nici nu mai stiu ce vreau , nici ce pot ... casnicia mea este ... atipica , seamana mai mult cu un montaigne-russe , acum si partea profesionala e serios pusa la incercare ... ce sa zic - un lucru bun este ca nu ma pot plange de plictiseala, in ambele cazuri , si sunt sanatoasa cat de cat, desi Saturn inca mai sta in casa VI ...si sper sa insemne in continuare doar munca, multa munca ...

iata ce-mi spunea Gheorghita , anul trecut - cam pe vremea asta - pe tema Revolutiei solare :

"In sectorul profesional se intrezareste ceva bun, ca o aosciere, o colaborare stabilitate printr-un act, un document oficial. Cu Marte pe ascendent ti se va parea cea mai buna solutie, dar nu uita ca ai Saturn pe XII si tot ceea ce primesti anul acesta va veni greu si iti va incerca inainte de toate rabdarea si abilitatea ta de a te descurca in viata fara a distrugi nimic jur.
Acest saturn face un careu cu Jupiter din III si te vor tenta calatoriile periculoase in care apa este un element care te lezeaza. Exista insa un determinism in drumurile tale anul acesta... esti oarecum obligata sa le faci, deci si obligata sa parcurgi aceata incercare. Teama este un pericol si mai mare, care iti slabeste atentia.
Tu esti leu si trebuie sa ai rabdare si atentie pentru ca pe celelalte poti face...
"

anul acesta ma aflam , pentru o luna , in Bucuresti - Revolutia solara ar trebui analizata pentru aceasta locatie?

Cum intocmirea revolutiei solara si interpretarea ei ma depaseste ,m-am gandit sa analizez tranzitele si ce reusesc sa vad :

- Pluton de toata frumusetea in casa X in Sagetator
- Jupiter conjunct cu Vesta la grad aproape perfect in casa IX in Sagetator
- NN in tranzit conjunct cu Ascendentul din Pesti - care nu prea stiu cum ar putea fi interpretat
- Lilith care tocmai a plecat din casa VII din Balanta si s-a mutat in VIII in Scorpion - nici acest aspect nu stiu sigur ce poate insemna...

Rugamintea mea este sa va spuneti parerea ....pentru mine deja e prea mult ..

Cu multumiri lui Mihnea pentru indicatiile privind postarea unei imagini , care in sfarsit mi-a reusit !

Image
Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 07, 2007 8:02 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
te rog, gheorghita, ajuta-ma si anul acesta cu revolutia solara - si cateva recomandari legate de aceasta

( in ceea ce priveste locatia , in perioada 17 iulie -13 august m-am aflat in Bucuresti ) - o spun fara sa stiu daca in acest caz " se pune "

sunt pur si simplu dezorientata - debusolata -din toate punctele de vedere - ajuta-ma sa iau o decizie sau ... nu .
mi-e si un pic cam frica de aceasta experienta , mi-e teama ca nu ma voi adapta sau ca odata plecata ...indiferent ce voi gasi acolo- va trebui sa suport ...

in fine, mai am o mama de 75 ani pe care ma doare inima s-o las acum asa, pentru o perioada asa mare de timp , desi sfatul ei este sa nu-mi fac griji ca "Dumnezeu are grija de toti"... mi-e si frica sa depind de un barbat care e plin de surprize , nu ca ar fi incorect , dar...

ma gandesc la mai multe variante :

- sa astept pana in martie cand ar trebui sa fiu definitivata pe post si apoi sa plec - nu obtin foarte multe, in schimb mi se pare cam incorect..
- sa incerc sa am o discutie cu angajatorul si sa obtin o suspendare fara demisie pe o anumita perioada (foarte incert )
- sa demisionez, sa platesc si sa plec din start iar peste 1 an jumate o sa vad eu ce fac ...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 17, 2007 1:22 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
:cry: :roll: oare Jupiter in casa IX ma trimite peste mari si tari ??


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 17, 2007 8:31 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Chiar daca jupiter este in casa IX, este foarte important sa stii cum este aspectat , un jupiter bine aspectat favorizeaza expansiunea sociala sau profitul in strainatate, in calatorii, activitatile cu strainii, ofera intuitie si vise care se realizeaza, succes prin studii.
Un jupiter prost aspectat aduce multa neglijenta in actiuni, in ciuda unor tentative frumoase poti renunta datorita unei inapacitati de a lua o hotarare.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 21, 2007 5:25 pm 

Joined: Thu Jul 05, 2007 2:31 pm
Posts: 8
Location: Bucuresti
Casa a IX-a, care este intr-adevar casa marilor calatorii, dar si a evolutiei spirituale, este la tine in Scorpion(transformari radicale si dureroase) si contine pe Neptun retrograd, ceea ce corespunde unei karme de fuga, de evitare a unor incercari. El arata domeniul vietii unde poti cauta o situatie ideala, perfecta, iluzorie uneori, cu riscul trairii unor deceptii sau tradari. In tema ta, se opune lui Saturn – intelepciunea, asumarea responsabilitatilor, siguranta – si Lunii care este in casa XII(a subconstientului, sacrificiilor si dusmanilor ascunsi). Ori Luna situata aici si in Varsator arata ca trecutul are o puternica influenta asupra ta; denota sensibilitate, imaginatie bogata, tendinte spre izolare. Este un punct vulnerabil, mai ales in situatiile in care sectorul opus, casa VI, a serviciului, nu ofera o contrapondere intr-o anumita perioada. Unul din guvernatorii acestei case a IX-a este Marte situat tot in casa XII, in Varsator, inca o pozitie care aduce tensiuni nervoase, conflicte emotionale. Ba mai mult, Marte este si in opozitie cu Soarele care se afla in domiciliul sau in Leu si tot in casa VI, a serviciului.
Din povestirea ta, am inteles care este motivatia sotului tau si ce are el de facut peste mari si tari; scopul tau este, presupun, sa-l insotesti pe el, dar nu am aflat ce vei face tu acolo? Ai idee despre cum va fi viata ta, cu ce te vei ocupa? Cu un Yang atat de puternic ca al tau, tu ai nevoie de activitate, da implicare; ai un spirit de afirmare si exprimare a personalitatii foarte puternic. Cum vei reusi sa-ti consumi aceasta energie? Pt ca, in caz contrar, se va intoarce impotriva ta, tu devenind propriul tau dusman(vezi casa XII cu planetele de acolo). Iar tie chiar iti place sa muncesti, ai nevoie de colegi; in ultima instanta ai nevoie sa te exprimi(Soarele si Venus bine aspectat din casa VI).
Nu stiu daca voi avea timp sa fac si studiul previzional, dar probabil ca-ti va da si altcineva o mana de ajutor.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 24, 2007 9:12 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
multumesc ,simobal , ai dreptate in tot ceea ce ai scris , mai putin tendinta spre izolare , care de fapt este una dintre spaimele mele : ma ucide singuratatea si lipsa comunicarii . ce as putea face acolo? sa ma inscriu la cursuri de limba engleza , in tot felul de programe , actiuni , grupuri , sa merg la sala , la plimbare ... sa-mi fac noi prieteni , sa incerc sa ma adaptez... eu cred ca sunt o luptatoare si mai cred ca asta este o provocare , un test pe care trebuie sa-l dau, sa-l trec...

este drept ce-ai scris legat de munca si colectiv si asta pentr ca am trait in trecut niste traume familiale care m-au marcat - acum am nevoie de siguranta, si in special de siguranta asigurata de munca proprie, ideea ca as depinde fiananciar - la nivel de subzistenta -de veniturile altcuiva ma inspaimanta si tocmai de aceea ma afecteaza ideea de a abandona actualul loc de munca ... ma simt ca si cum m-as arunca in gol fara parasuta ...dar asta este o problema subiectiva si o cunosc de mult, lucrez la ea ...

in sfarsit , m-ar bucura daca ai gasi timp pentru previziunile de care spuneai , daca nu, multumesc inca o data si ... toate cele bune - tie si tuturor prietenilor de pe forum , pasionati de astrologie !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 25, 2007 6:44 am 

Joined: Thu Jul 05, 2007 2:31 pm
Posts: 8
Location: Bucuresti
Ar fi trebuit sa detaliez cand am scris „tendinta spre izolare”, dar asa se intampla cand sunt atatea de spus si timpul nu ajunge. Iarta-ma si am sa explic ce e cu aceasta casa a XII-a care pe mine ma fascineaza(ca o posesoare a unei case a XII-a cu 4 planete in ea). Ea are multe titluri, ca sa spun asa: a Sacrificiilor, a Izolarii, a Bolilor Cronice, a Dusmanilor Secreti...Mie imi place foarte mult ultima denumire si eu ii spun pe scurt, casa Subconstientului, si prin asta inteleg si karma pe care ea o reprezinta. Ea reprezinta incercarile, datoriile, instabilitatea, exilul, abandonul, inselaciunea, complexele de vinovatie, fuga din fata realitatii(de fapt tu fugi de aici, de obsesiile si complexele tale, in realitate unde te simti in siguranta). Aici ai Luna care arata subconstientul, instinctele(interesant, Luna e chiar in casa care o reprezinta ca empatie), dar si copilaria, mama(mai trebuie sa explic? Sunt convinsa ca ai inteles, trec mai departe). Si cand am zis „tendinta” nu am inteles ca ar fi ceva benevol, ci ca intr-un fel sau altul, vei fi „determinata” sa te confrunti cu ceea ce reprezinta aceasta casa, ca sa poti sa depasesti acele probleme si sa evoluezi. Ba mai mult, acum vad ca Luna din casa XII este in opozitie cu Soarele din casa VI(de fapt, am vazut de prima data, dar am omis o semnificatie importanta a aspectului, privindu-l doar din perspectiva caselor). Acest aspect reprezinta o faza de Luna Plina si situat mai ales aici aduce conflicte interioare care duc la zbucium sufletesc, dezacorduri intre principiile masculin si feminin: intre parintii tai(poate nu real, practic, dar perceput de tine ca o incompatibilitate), intre tine si partenerul tau(iar specific ca nu neaparat opozitie fatisa, ci diferente de drum, de idealuri, poate nu mereu, ci numai in etape cruciale ale vietii), intre stari de dominare, activitate, implicare, perseverenta, a da, a crea(masculin) si stari de acceptare, pasivitate, renuntare, abandon, a primi, a asimila(feminin).
Uite cum m-am dat la altele si iar nu ti-am facut previzionalul. Soory..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Sep 26, 2007 3:08 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
nu, Simobal ,Luna nu face opozitie soarelui natal , ci Marte retrograd din varsator si NN , face in schimb cuadratura la jupiter natal din scorpion...si la neptun natal..

dar intr-adevar , cele doua principii -masculin-feminin , tata-mama , au reprezentat o incercare timpurie la nivel familial , emotional ... rezultatul , dupa atatia ani , incapacitatea de abandon , dorinta de control a propriei securitati , a propriei evolutii , dorinta de -a avea de ales - mai precis daca ceva nu merge si musai trebuie sa plec , sa abandonez sa am o varianta B ... lipsa unui plan B sau imposibilitatea lui, chiar daca stiu ca ar fi putin probabil ca l-as pune in aplicare devine o amenintare a propriei securitati...

deh, am trait cu un tata alcoolic si violent si o mama carea trecut prin multe din aceasta cauza , pentru viata careia mi-a fost mereu frica din cauza lui ....
slava Domnului - a demonstrat o rezistenta fizica si psihica remarcabile dar tot a trebuit sa parasesc in zorii unei zile casa parinteasca , sa traiesc pe la diverse rude ,sa ne intoarcem ulterior ca in final sa gasesc dupa aceea arsa casa parinteasca si sa raman doar cu ce aveam pe mine ... a urmat divortul parintilor , iarasi traiul pe la rude mai mult sau mai putin binevoitoare ...

multumesc pentru interventia ta si... te mai astept ...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Sep 26, 2007 8:25 pm 

Joined: Thu Jul 05, 2007 2:31 pm
Posts: 8
Location: Bucuresti
Ai mare dreptate, mi-au fugit ochii pe liniile astrogramei. Asa e, nu Luna, ci Marte este cel "vinovat" si bineinteles Luna, principiul feminin, amandoua in aceasta casa delicata a XII-a. Ai recunoscut cu curaj ce inseamna la tine. Eu n-am indraznit...Simteam multa durere acolo...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Sep 27, 2007 11:09 pm 

Joined: Sat Feb 11, 2006 3:07 am
Posts: 67
as dori sa adaug ca , privind in urma, nu am resentimente si nu mi-as dori un alt drum ... stii ,am crezut mereu ca daca nu as fi trecut prin atatea incercari as fi fost o persoana diferita , o razgaiata care ar fi crezut ca totul i se cuvine ... nu am simtit niciodata lipsa afectiunii chiar si in ceea ce-l priveste pe tatal meu , Dumnezeu sa-l odihneasca , dar am resimtit acut lipsa securitatii si caminului ,a refugiului oricat de modest , faptul ca perioade lungi am locuit in casele altora , fireste dupa regulile lor , pentru o adolescenta cu tipologia leului a fost foarte frustrant ...

dusmanii, am intampinat de f tanara , ciudat, fara motive intemeiate si care au fost exclusiv feminine -noroc ca n-au fost prea multe.

in schimb, in toate perioadele cruciale , in situatii limita , Dumnezeu mi-a intins cate o mana de ajutor - cu chip de oameni ...si sunt recunoscatoare pt asta ...


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group