It is currently Sat Apr 20, 2024 2:20 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: O persoana cu probleme...
PostPosted: Thu Sep 20, 2007 10:49 pm 

Joined: Sun May 20, 2007 2:33 pm
Posts: 16
Servus..
Va vizitez din nou cu o mare rugaminte pentru Gheorghita. De data asta pentru prietena cea mai buna a Innanei, pe care o voi numi (C) in randurile care urmeaza. Dupa cum am subliniat si in titlu, (C) este o persoana cu destul de multe probleme, care se concretizeaza in cateva domenii : planul sentimental, care e la pamant ( explicabil oarecum, avand in vedere ca are Lilith-ul in casa a VII, conjunctie cu descendentul, iar Plutonul si Uranus sunt tot pe-acolo), planul financiar, care la fel, e la pamant ( un Saturn in casa a II-a), lucru care e explicabil dat fiind faptul ca e profesoara si, un paradox care mai apare la capitolul asta: munceste enorm de mult, pentru un salariu mizer. Si cand spun enorm, as putea face o comparatie cu o situatie de genul " e casatorita cu scoala"... In legatura cu planul sentimental, stiu ca a mai scris si Innana despre asta la topicul Simonei, a avut o singura relatie serioasa, care a durat 7 ani, sfarsindu-se tot acum 7 ani. Apoi, a mai cunoscut un singur tip cu care se intalnea, la propriu, din an in paste ( cred ca de vreo 8 ori s-au intalnit in 5 ani de zile), despre care nu stia absolut nimic , dar de care se simtea foarte atrasa. Am observat atat eu cat si Innana faptul ca undeva in subconstientul ei parca respinge conceptul de relatie , parca nu-si doreste cu adevarat o relatie, sau nu vrea sa-si paraseasca tabieturile sau sa devina din nou vulnerabila in fata unui barbat, cu toate ca , la nivel constient, tanjeste dupa asa ceva. La nivel spiritual merge pe un drum, insa aici e o problema: cu toate ca are Neptunul trigon cu Soarele, nu-si poate imagina nimic, la propriu. Pur si simplu nu poate avea imagini vizuale. In momentul in care inchide ochii, uita chipurile celor dragi pentru ca nu vede decat negru in fata ochilor. Mi se pare un paradox , pentru ca Innana are un amic nascut doar cu doua zile dupa, care-i un pictor absolut genial, cu o imaginatie debordanta... Are informatie spirituala, o foloseste din cand in cand, insa pare prinsa intr-un mecanism destul de complicat care se aseamana cu un fel de sclavie sociala autoimpusa. Absolutizeaza prea mult scoala, cu toate ca o face pentru un salariu de 6 milioane care nu-i permite nici macar un apartament inchiriat, sau o garsoniera, ci doar o amarata de camera de camin. Este foarte buna in ceea ce face, foarte apreciata si recunoscuta pentru asta, dar nu inteleg de ce continua sa-si investeasca toata energia si toate resursele intr-un formalism birocratic absolut steril. . M-as bucura mult Gheorghita daca ai gasi putin timp pentru o analiza a astrogramei dansei, si daca ai putea sa-i dai si cateva sfaturi , sau stiu eu, sa-i deschizi ochii cu privire la aspectele care o inlantuie in acest carusel pagubos.. ( la nivel fizic e o femeie foarte frumoasa, foarte inteligenta, dar acel Lilith se pare ca are o influenta prea puternica, speriindu-i pe barbati sau facand-o sa intalneasca barbati fie cu probleme sexuale, fie cu complexe la nivel de incredere in sine,casatoriti.. deci numai "indisponibili" dintr-un motiv sau altul..)
Mai amintesc ca are o problema foarte mare cu deochiurile,deci foarte susceptibila la nivel de astral inferior. Somnul ei e foarte afectat, are un program infernal : se culca la 8 maxim 9 seara, si se trezeste mereu pe la 4-5, si mereu e obosita. Deochiurile o darama atat fizic cat si psihic, incepe deodata sa caste incontinuu si sa i se inchida ochii. Lucrul asta i se intampla aproape zilnic... De aici si din aspectul fizic, eu si cu Innana am tras concluzia ca e dublu Peste, lucru care ni s-a confirmat cand si-a aflat ora de nastere.
Datele ei sunt:
21 Martie 1971, Slobozia, ora 6 dimineata cu aproximatie
Multumesc mult .. Multa Pace si Iubire in voi toti..
P.S. Am mai uitat ceva.. se sacrifica enorm de mult pentru prieteni si familie in special,atat de mult incat nu-si mai lasa timp absolut deloc pentru viata ei personala. Pur si simplu scoala si ajutorul acordat celorlalti ii mananca tot timpul, ea ramanand de izbeliste. Si ca tot veni vorba de asta, cred ca mai merita sa spun faptul ca ea e persoana cu cel mai mult bun simt din cate-am intalnit vreodata. As putea spune ca-i exacerbat acest bun simt, ajuta pe toata lumea dar nu lasa pe nimeni sa o ajute, ofera tuturor dar foarte greu accepta ceva de la cei din jur, etc..



_________________
Peace!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: O persoana cu probleme...
PostPosted: Sun Sep 30, 2007 5:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Constantin,
toate calitatile pe care le-ai prezentat in expunerea ta se regasesc pe tema. Este inteligenta si devotata, sincera, directa, independenta si profunda, sensibila la nevoile altora si capabila sa obtina in social realizari pe masura valorile pe care le cultiva, adica poate reusi cam tot ce-si propune... mai putin relatiile.
Cu Lilith pe casa VII, cu Uranus retrograd pe aceiasi casa, pe axa interceptata care se opune octavei sale inferioare, persoana de care ne-ai vorbit este incarcata de o drama continua. Teama de a nu fi inselata, de a nu suferi din cauza esecului sau despartirilor, neincrederea in relatiile profunde atunci cand vine vorba de sexualitate, intimitate, sunt cele mai mari probleme ale ei.
Nu s-a nascut cu aceasta teama, deci suferinta ei nu vine dintr-o acumulare karmica majora, ci este efectul unei discontinuitati, al unui blocaj afectiv pe care il are din copilarie. Soarele care se opune lui Pluton, Uranus care se opune lui Mercur in care ambele planete grele sunt retrograde pe casa lui "celalalt", iar Luna, guvernatoarea casei V, pe tema lui in X, trimite o cuadratura la Mercur din Berbec, iar Soarele este anaretic si primeste si opozitie de la Lilith, pot spune clar si raspicat ca in copilaria ei s-a intamplat ceva, nu la nivel ideatic, inchipuit, ci un eveniment real, concret care a dat planetelor colective din casa VII atat de multa putere negativa. Din acea perioada ii vine aceasta teama, nu din trecutul indepartat (vieti anterioare).
Daca luam in calcul si Saturn din II, cumulat cu Venus pe NN din XII, hranirea ei in perioada 7-14 ani a avut un caracter restrictiv, hranirea ei spirituala a fost in perioada aceea deficitara. Acum Luna si Marte devin stindarde si motive ale eficientei sale. Este greu sa descoperi dincolo de frumusetea ei fizica si rafinamentul moral teama de tot ceea ce inseamna urat - fizic si spiritual - pentru a intelege de ce este atat de devotata unor obiceiuri corecte.
Ceea ce se intampla cu ea este o reactie de aparare, iar eu o sfatuiesc sa o tina tot asa, sa se axeze pe valorile in care crede, chiar daca durerea neimpliniri sentimentale va fi o prezenta permanenta in viata ei. Nu va gasi niciodata liniste si implinire in viata particulara, asa cum gaseste in faptele sale sociale.
Cu Luna in Capricorn, Venus in Varsator si Mercur in Berbec, pot spune ca este de un dinamism impresionant. Profunda si vioaie, mereu cu mintea treaza ea este conectata, prin conjunctia Mercur Chiron, la idei utile, practice, care dau celorlati incredere in sine si curaj.
Asadar, trebuie sa caute in copilaria ei evenimentele care i-au construit aceasta trauma si eliberandu-se de ele sa poate avea mai multa incredere in oameni, pt ca altfel nu se va putea apropia de nimeni. Pe de alta parte, este si hipersensibila si are reactii de respingere inainte ca persona din fata ei sa apuce sa-i spuna ca o place... deci o intuitie dusa pana la patologic.
Personal, consider ca viata ei sociala este ok, pentru ca nici un om nu poate fi fericit cu Lilith in VII, NN in XII si regentii karmici (Soarele RKS si Uranus RKN) agresati, de aceea urgent este impacarea ei cu sine, nu altceva! Poate face orice in lumea asta, este profunda si puternica, dar aici are nevoie de ajutor. Ajutati-o sa se impace cu ea!
Ce-ar fi ca dintr-odata sa o auziti ca va spune: "de maine ma voi stradui sa fiu altfel". Daca va va spune asta inseamna ca are incredere in voi, iar acesta este un semn de mare apreciere: 1. ca va spune si 2. ca se hotaraste sa va faca partasi la aceasta transformare. Oare va fi capabila de un asemenea act de curaj?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 30, 2007 7:46 pm 

Joined: Sat Mar 31, 2007 8:17 pm
Posts: 25
Multumim Gheorghita pentru interpretare...ma gandeam ce lucru ar fi putut sa o marcheze in copilarie,am s-o intreb...Pot sa-ti spun doar ca isi iubea foarte mult tatal,il admira enorm,era un capricorn tacut,dar sensibil si iubitor,iar moartea acestuia a marcat-o profund...Era pe atunci studenta in Iasi...Intai a avut un vis cu 2 luni inainte,in care era scos din casa cu picioarele in fata .Nu a dat importanta,pentru ca tatal ei era tanar,sanatos....Ei bine,dupa ce s-a intamplat,a refuzat sa mai aibe imagini,asta referitor la faptul ca ea realmente nu-si poate imagina nimic,nu ne tine minte chipurile,nu le vede daca inchide ochii...Atunci s-a petrecut ceva cu ea...
Intr-adevar tu ai observat bine ca e eficienta in ceea ce face,intreaga scoala se bazeaza pe ea,si ea e pusa la inaintare intotdeauna...,ea munceste in AEL pentru toti acolo,ea merge la concursuri pe tara,face nu stiu cate cursuri,ba chiar i s-a propus sa scrie si o carte de metodica datorirta metodelor neconventionale ce le foloseste in predare,si fac ca lectiile sa mearga snur...dar undeva eu simt ca fuge de ea prin toata aceasta munca si acest program infernal al ei..(aici eu o tot cert,caci sunt impotriva formalismelor sterile din scoala).......Plus ca incercam, dar fara rezultat s-o convingem sa-si schimbe ritmul vietii,adica sa nu se mai culce la 8,9 seara,si sa se trezeasca la 3,4 dimineata...caci isi obstructioneaza astfel multe posibilitati..
Ai vazut bine ca in ea exista un scut de aparare impotriva barbatilor,a suferintei..Cand am cunoscut-o acum 6 ani,nici nu voia sa auda de ei,greu mi-a fost s-o conving ca mai exista si Oameni...In acel prim an cand ne-am cunoscut a reusit sa zboare cumva datorita descoperirii informtiei spirituale,se juca practic cu situatiile,nicidecum cu oamenii,vedea frumusetea jocului chiar de era presarat cu probe,acel entuziasm debordant al incepatorului...totul era posibil..Incet,incet,probele ,conjunctura in care traia au doborat-o iar...,incat acum totul i se pare greu..Nu o condamn,caci de multe ori ma intreb cum de a rezistat prin cate a trecut in ultimii ani,de unde are atata forta sa mearga mai departe,dar mi-as dori mult s-o vad fericita iar,sa -mi spuna ca se poate,sa rasara soarele si pe strada ei...
Am sa-i arat raspunsul tau,stiu ca-l va analiza bine,si va avea de tras foloase din el...
Iti multumim inca o data...Numai bine..


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group