It is currently Tue Apr 23, 2024 5:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: venus in scorpion sa fie cauza?
PostPosted: Wed Oct 31, 2007 1:14 pm 

Joined: Fri Jul 13, 2007 7:56 pm
Posts: 5
cea mai buna prietena a mea are venus in scorpion (datele ei sunt 30 noiembrie 1985, 2:00 dimineata, buzau). este intr-adevar o persoana cu mult magnetism si de fiecare data cand place pe cineva e imposibil sa nu aiba o relatie cu persoana respectiva.
indragostita ea spune ca a fost de mai multe ori, dar, avand mercur retrograd (cel putin eu cred ca din cauza asta) este putin rezervata in ceea ce priveste confesiunile in general, dar atunci cand se confeseaza o face cu o bruschete de care nu ai crede-o demna in prima faza. in orice caz, de iubit stiu cu siguranta ca nu a mai iubit pe nimeni asa cum l-a iubit pe un tip care s-a sinucis anul trecut, i-a lasat o scrisoare in care dadea de inteles ca a facut-o din cauza ei. el avusese o deceptie mare in dragoste inainte de a fi cu ea.
dupa moartea lui, prietena mea nu a mai avut niciun prieten. ea a avut relatii cu fete inaintea lui si spune ca a simtit atractie pt ambele sexe dintotdeauna, dar de cand a murit el, nu a avut decat relatii cu fete si a zis ca nu va mai fi niciodata cu un baiat. niciuna dintre relatiile ei urmatoare nu a durat mai mult de 2-3 luni si de fiecare data ea a fost cea care a parasit.
la fiecare inceput de relatie (asta de cand s0a sinucis el, pt ca inainte nu era asa si nu reactiona astfel) identific un fel de euforie desavarsita in fiinta ei, e fericita pana peste cap, entuziasmata, in orice caz e foarte fericita. cand se termina totul, trece incredibil de usor peste persoana respectiva, nu are nicio problema sa o umileasca, injoseasca, sa fie incredibil de rece si rea cu acea persoana. ea este cea care trece peste acele sentimente de inceput f repede, totul dureaza in general pana cand o face pe tipa respectiva sa se indragosteasca de ea. din punctul meu de vedere, totul se manifesta la nivel pur hormonal de ambele parti, si nu a regretat decat o sg relatie pe care a avut-o cu o fata pe care ea zice ca a iubit-o, i-am spus si continuu sa cred ca de fapt regreta pt ca nu a fost ea cea care a incheiat relatia aia, ci tipa respectiva.
a renuntat la facultate imediat ce a murit el si acum viata ei pare lipsita de sens, la inceput recunostea si ea ca simte ca ar fi asa viata ei, acum zice a intrat pe fagasul normal. mie imi pare inca asa, nu stiu cum sa o ajut, am incercat de multe ori, am vb cu ea despre asta si despre toate problemele ei, pe care in unele momente le recunoaste, despre relatiile ei. i-am spus ca se foloseste de toate fetele cu care a avut relatii dupa moartea lui si a zis ca asa e.
tot ce pot sa spun e ca refuza total sa mai traiasca viata pe care si-ar dori-o pt c nu mai considera ca o poate face in urma a ceea ce s-a intamplat cu prietenul ei.
intrebarea mea pt voi este daca exista un lucru intrevazut in harta ei natala care ar putea-o salva cumva, o planeta, o influenta care ar putea-o trezi la viata, ea deja se complace in starea asta. as putea eu face ceva pt a trezi dorinta de salvare in ea?
prietenul ei s-a sinucis la sf lui mai, anul trecut, e nascut in '84, iulie, nu stiu data, dar stiu ca era rac, in bicaz.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: venus in scorpion sa fie cauza?
PostPosted: Fri Nov 02, 2007 2:12 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Am citit cu mare atentie ceea ce ne-ai spus despre prietena ta si trebuie sa recunosc ca faptul ca nu-mi este deloc straina. La randul meu cunosc astfel de persoane si, din experineta, iti spun ca nu doar Venus in Scorpion este raspunzatoare de situatia dureroasa, conflictuala, din viata ei, ci si Marte din Balanta.
Persoanelor din Fecioara sau Scorpion, Balanta le aduce atat de multa indecizie incat, judecandu-le dupa comportamentul lor, le poti atribui cele mai multe defecte.
Uitandu-ma pe tema ei si cautand sa incadrez modul ei de comportare de acum nu pot sa-mi construiesc interventia mea pe ideea de deviatie. Prietena ta nu are pe tema sa semn de deviatie, nici de imoralitate, ci doar de un altfel de experimentare a sexualitatii. Are axa interceptata Taur-Scorpion, Axa Dragonului pe axa interceptata si Venus in exil pe aceasta axa. Cu toate ca desprinsa din contextul general al vietii sale, aceasta ipostaza pare imorala, insertia sa in acest sector social pare justificata prin Luna in Rac (sensibilitate), Mercur retrograd (probleme de intelegere a propriilor sentimente), Venus in Scorpion (criticism, teama de a fi parasita), dar si Lilith pe casa VIII care aduce putin cam multa invidie si dorinta de razbunare.
Judecand aceste impulsuri si trasaturi de comportament prin faptul ca este Sagetator cu ascendent in Balanta si ca relationarea este facila, insertia sociala nu a fost pentru ea niciodata o problema, intelegem ca usurinta contactelor nu o obliga pe ea sa-si ajusteze comportamentul. Prin urmare, extremele specifice Sagetatorului sunt exploatate la maximum, iar imaginea ei sociala va fi una de vrajitoare, puternica, imbatabila, frumoasa, cuceritoare, fara sa i se observe cealalta latura, ce vine din neincrederea in sine, teama de a fi parasita, teama de singuratoare, nesiguranta continua si, mai ales, usurinta cu care poate fi jignita.
Acest tandem o consuma foarte tare. Inclinatia ei fata de persoane de acelasi sex vine pe tema de la Lilith in VIII care se opune lui Venus din II si, daca nu am lua in considerare Luna culminanta din Rac si Jupiter din casa V, am putea considera ca deviaza de la un curs firesc, dar nu este asa. Luna si Jupiter vin sa aduca in tema sa norocul de a alege dupa un forum interior. Ea chiar stie ce vrea, are multa energie, pe care o consuma pe relatii, dar (si aici este mare problema) nu poate sa nu-si dramatizeze conditia sa sociala cu atat mai mult cu cat ii merge mai bine. Prin urmare daca Luna pe MC aduce noroc opozitia ei cu Neptun ii accentueaza insecuritatea, risipirea in frici inconstiente si, de asemenea, o anume raceala, distanta de oameni intretinuta de neincrederea in sansa ei de a intalni iubirea.
Ne apare, in felul acesta, excesiv de senzuala atunci cand ea debordeaza de energie, abila si inteligenta atunci cand este multumita de rezultatul si cand nu se simte amenintata sau panicata si rea cand este expusa sau demascata, mai ales in public.
Cam acesta ar fi tabloul astrologic al prietenei tale, iar eu, din asta, in ciuda aparentelor, am ramas cu o parere foarte buna.
Am inteles din tema ei ca alegerile vin pe nevoia de a completa ceva, nu pe un dezechilibru, iar durerea ei, normal de altfel, capata prin energia ei debordanta (Marte in casa I) valente extremiste. Daca va iubi, o va face cu pasiune si te va minti in fata ca nu este asa sau se victimizeaza pana la limita ridicolului, daca simte ca valoarea ei sociala devina stabila prin suferinta.
Pentru ea relatiile sexuale sunt importante. De aici ii vine suferinta si neincrederea cea mai mare si tot de aici ii poate veni solutia. Pentru faptul ca este directa, inteligenta, caustica, fermecatoare o ajuta sa obtina multe usor, dar sa le si piarda la fel de usor. Tragedia nu ar avea dimensiunea asta daca prin Luna culminanta in Rac ea nu ar fi dependenta de oameni, daca nu ar resimti ca o desprindere fiecare despartire. Prin urmare usurinta cu care ea rupe relatiile si cu care socheaza atat de usor,vine din teama de a nu fi parasita si, prin acelasi aspect astrologic, dorinta de a proteja ceva personal: o amintire, o stare, o impresie, un mod de viata...
Trebuie sa recunosc ca are o personalitate fascinanta, care nu scade in suferinta si ia o alta forma. Ca sa fie altfel trebuie sa intalneasca un om la fel ca ea, liber si curajos care sa-i poate fi un adversar pe masura si, deopotriva, un prieten atent si devotat.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 02, 2007 7:42 pm 

Joined: Fri Jul 13, 2007 7:56 pm
Posts: 5
Multumesc pt raspuns, am incercat sa-i studiez harta de mai multe ori ca sa vad singura o explicatie si o solutie, dar nu reusesc sa integrez fiecare element in parte intr-o configuratie care sa ma lamureasca. Bineinteles ca vi se va parea obisnuit faptul ca interpretarea dvs e exact axata pe ceea ce vad si eu in personalitatea ei, asta deoarece am observat ca toata lumea de pe forum va da dreptate in interpretari si probabil ca deja nu mai aveti indoieli in privinta analizei astrologice pe care o efectuati.
O sa incerc sa-mi justific putin afirmatia, completand cu fapte la caracteristicile pe care i le-ati atribuit.
O cunosc de 3 ani si ceva, nu-i o viata de om, dar pot sa spun ca nici eu nu am interpretat ca imoralitate ceea ce face. De fapt indiferent de cat de rau se poarta, cu fetele respective, si are si momente cand e rea cu toata lumea, pare razbunatoare atunci, si e foarte sarcastica, dar inteleg si sarcasmul si rautatea si razbunarea, indiferent de toate rautatile ei, de faptul ca sta saptamani intregi inchisa in casa si de faptul ca nu pot sa apelez la ea daca am o problema de obicei, mie mi se pare ca sufera continuu si enorm, si privind prin toate rautatile mie imi pare o persoana buna. A avut o viata grea pana acum, mama ei a plecat de acasa de 4 ani si nu suna, nu trimite scrisori, nu nimic... , tatal ei nu ii intelege comportamentul si nu are o atitudinea prea buna fata de ea. Incearca sa para indiferenta fata de tot, dar imi dau seama ca ii pasa. Mi se pare si justificabil faptul ca si-a construit un fel de scut care sa o apere de toti, tocmai de asta mi-e teama ca nu o sa mai traiasca niciodata cu adevarat, pt ca e prea bine camuflata. Majoritatea celor din jurul ei nu o inteleg, si nici eu nu pot sa zic ca o inteleg mereu, dar cred ca vrea sa fie inteleasa, si tocmai faptul ca isi doreste asta fara sa vare pe gat problemele ei celorlalti, mi se pare de apreciat la ea.
E sensibila in interior, cum ziceti si dvs. E invidioasa pe cei care sunt fericiti sau pe momentele de fericire pe care le surprinde pe fetele oamenilor.
Nu are probleme cu relationarea, dar, am zis, are saptamani intregi cand nu iese din casa, nu raspunde la telefon sau il tine inchis, nu se poate conta pe ea sa tina o promisiune, mai ales daca include un plan pe termen lung. E usor de jignit, si atunci cand este jignita spune tuturor despre asta si din context lasa sa se inteleaga ca a fost injosita pe drept, ceea ce nu e adevarat de multe ori.
Mie mi se pare ca nu stie ce vrea tocmai in ansamblu, in ceea ce priveste viata ei, in rest da, stie exact cati bani trebuie sa stranga si in ce perioada ca sa-si cumpere ceva, de ex, si reuseste tot ce-si pune in cap.
E adevarat ca minte f bine, atat de bine stie sa musamalizeze unele lucruri, incat nici macar nu banuiam ca ar fi asa cutare lucru, pe care din intamplare il descopar, tot de la ea, pt ca uita si se da singura de gol dupa mai multa vreme.
Stiu ca suna f urat tot ce am zis despre ea, si pe cat e de adevarat, pe atat de aparte este ea ca persoana, si nu in sensul rau.
In ultimele randuri pe care le-ati scris ati descris inversul tipului de persoane cu care se implica ea in relatii de obicei. Atrage numai astfel de persoane, slabe si maleabile, si tocmai de aspectele astea se foloseste ca sa manipuleze si sa fie rea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Nov 03, 2007 10:04 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Prietena ta este un om deosebit. Am spus asta clar in analiza postata anterior si nu am urmarit sa construiesc aceasta analiza ca sa semene cu ceea ce crezi tu despre ea. Daca s-a intamplat asta nu pot decat sa ma bucur avand in vedere ca tu o cunosti de mult timp, spre deosebire de mine.
Cat despre ultima ta precizare care face referire la finalul analizei mele vreau sa precizez ca am spus asta, nu pentru a indica o anume ipostaza pe care o parcurge ea in aceatsa viata, ci pentru a scoate in evidenta o solutie. Slabicunile celorlalti nu o ajuta sa se echilibreze, ci, dimpotriva, sa-si justifice dramatismul.
Probabil vei fi surprinsa daca iti voi spune ca nu sunt obisnuit sa se creada in ceea ce spun pentru ca spun "citind" o astrograma pentru cineva, nu pentru aprecieri sau alte merite. Pentru mine, nu este important sa se creada in ce spun, ci sa fie util. Daca o discutie in contradictoriu este utila o accept, daca monologul este util il accept, daca o apreciere mieroasa nu este utila ea va ramane ceea ce este si, desigur, departe de mine.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group