It is currently Thu Mar 28, 2024 2:19 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 
Author Message
 Post subject: intrebari
PostPosted: Tue Feb 13, 2007 11:15 am 

Joined: Tue Feb 13, 2007 4:09 am
Posts: 6
Location: Bucuresti
Buna ziua.
Ma numesc Andy, nascut pe 3.10.1975 ora 06.20 dimineata.
Am mai intrat pe diverse site-uri si am mai incercat sa-mi interpretez anumite aspecte din astrograma, dar din nefericire nu am reusit decat sa citesc cate o informatie ici si colo si acest lucru nu mi-a permis sa am o imagine asupra celor oferite de pozitia astrelor la nastere.
Ati putea sa ma ajutati cu o descriere, atat a partilor bune cat si a celor rele ca sa stiu ce sa imbunatatesc, de ce sa ma pazesc? E ceve ciudat sau iesit din comun in astrograma mea deoarece nu ma regasesc foarte tare in zodia balantei, ceea ce e ciudat deoarece am si ascendent in balanta?
De ce in ultima perioada imi merge atat de rau si cand imi va fi mai bine?
Stiu ca sunteti ocupati si ca nu sunt singurul cara va solicita aceasta interpretare , dar v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta.
Multumesc anticipat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 14, 2007 6:29 pm 
Andy esti in zodia Balantei cu ascendentul in Balanta. Semn masculine, de aer, cardinal. Esti adaptabil, echilibrat si pacifist, iar armonia interioara este un element de care esti dependent. Balanta este un semn venusian si induce persoanei simt estetic si rafinament atat in exprimare cat si in aprecierea situatiilor exterioare. Dar poti pendula intre stari de exaltare si pessimism trecand adesea de la o extrema la alta. Destul de amabil si dispus mereu sa acorzi ajutor fara a face mare tam-tam din asta, ci doar pentru ca efectiv intelegi mai bine lucrurile.
Cu Soarele, Ascendentul, Mercur si Pluton in Balanta s-ar putea spune despre tine ca doresti ca tot ce percepi tu in jur sa fie frumos, estetic aranjat, foarte bine asortat si eventual simetric dispus. Glumesc, insa exista si un sambure de adevar aici, deci cred ca ar trebui sa eviti pe cat posibil eventualele exagerari in special in sfera sentimentelor unde este indicat sa traiesti emotiile asa cum le simti fara sa te preocupe efectul produs sau aprecierile pe care vrei neaparat sa le primesti. Pentru asta si Venus in Leu e responsabila.

Oricum exista o mare abilitate de a te descurca in orice situatie, ai vorbele la tine ca sa spun asa, cu ceva inclinare spre polemici sau critici, insa totul exprimat intr-un mod civilizat. In cadrul relatiilor, totusi ai tendinta de a exagera cu anumite lucruri si de a deforma totul intr-un mod pripit si fara nicio baza reala (opozitie Mercur Rx-Jupiter asezata pe casele 1-7).

Conjunctia Pluton-Soare plasata pe ascendant in casa 12 este cea care iti confera o profunzime bazata pe instincte si pe o vointa puternica si este, cred eu, elemental care te face sa spui ca nu prea te regasesti in caracteristicile balantelor. Sunt accentuate caracteristicile plutoniene, tu fiind intr-o permanenta transformare si descoperire. La fel cum lumina vine sa clarifice, tot la fel cunoasterea vine sa lumineze si sa te faca sa intelegi. Te va preocupa mult cunoasterea de sine pt ca asa cum am spus, aspectul este situat in casa 12.

Voi afisa si astrograma.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 14, 2007 7:37 pm 
Astrograma:

Image


  
 
 Post subject: intrebari
PostPosted: Thu Feb 15, 2007 2:05 am 

Joined: Tue Feb 13, 2007 4:09 am
Posts: 6
Location: Bucuresti
Mihaela, multumesc mult de tot pentru raspunsuri si interpretari. Asa cum ai spus si tu am simt estetic, mi se spune ca ma imbrac cu gust, imi plac muzica, distractiile,imi place sa fiu inconjurat de tot ce e frumos, de obicei sunt amabil si ajut oamenii.
Atunci cand am spus ca nu ma regasesc in trasaturile balantelor am avut in vedere faptul ca ma aprind foarte repede, ma enervez usor ( imi si trece usor, dar dupa ce partenerul de discutii e facut praf), nu suport nedreptatile si atunci cand mi se face un rau merg pana la capat in a-mi face dreptate. Sunt uneori atat de incapatanat ca-i exasperez pe ceilalti si persoanele pe care nu le agreez ma considera insuportabil ( au si de ce, imi face o deosebita placere sa le iau " la misto"). Imi place aventura, noutatea si tot ceea ce ti-am descris mai devreme nu prea ma recomanda drept o balanta clasica.
In legatura cu Soarele si Pluton in casa a 12 a, daca m-as fi nascut cu 5 minute mai devreme erau in casa 1 si din cate am citit eu e o mare deosebire intre un Soare in casa a 12 a ( care am inteles ca e total nefavorabila) si un Soare in casa 1.
Sa inteleg ca in principiu nu m-am nascut sub influente nefaste si am o astrograma destul de " normala", nu?

Multumesc


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebari
PostPosted: Thu Feb 15, 2007 9:09 am 
Andy wrote:
In legatura cu Soarele si Pluton in casa a 12 a, daca m-as fi nascut cu 5 minute mai devreme erau in casa 1 si din cate am citit eu e o mare deosebire intre un Soare in casa a 12 a ( care am inteles ca e total nefavorabila) si un Soare in casa 1.


Andy, da si nu :lol: :lol: Da, exista diferenta intre Soare in casa 1 si Soare in casa 12, insa nu este 'total nefavorabila' pozitia Soarelui in casa 12, asa cum crezi tu. Dimpotriva, este chiar favorabila pentru cunoastere si pentru atingerea profunzimii, lucru care balantelor le cam lipseste in general. Asa incat eu as zice ca e mai bine.

Iar pentru faptul ca vrei neaparat 'sa-i faci praf' pe interlocutori, ti-am spus ca opozitia Mercur Rx-Jupiter, asezata pe casele 1-7 este responsabila. Problema este ca aproape niciodata cand te aprinzi si declansezi aceasta opozitie tu nu reusesti sa te faci corect inteles pt ca agresivitatea ia locul argumentelor, iar eu ti-as recomanda sa incerci sa-ti corectezi acest 'micut' defect :).

Si desigur ca tema ta natala este 'normala', pentru ca orice astrograma natala ofera cadrul optim pentru posesor, unei evolutii.


Last edited by mihaela01 on Fri Feb 16, 2007 10:30 pm, edited 1 time in total.

  
 
 Post subject: intrebari
PostPosted: Thu Feb 15, 2007 8:56 pm 

Joined: Tue Feb 13, 2007 4:09 am
Posts: 6
Location: Bucuresti
Din astrograma mea reiese care ar fi lectia pe care ar trebui sa o invat in aceasta viata? Care sunt cele mai rele aspecte din astrograma si cum s-ar interpreta?
Am auzit ca exista o planeta sau planete dominante in horoscopul fiecaruia. La mine care ar fi aceea/acelea? Multumesc pentru raspunsuri


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 15, 2007 11:56 pm 
In ultimul an de zile ai avut de indurat tranzitul lui Saturn care a facut conjunctie cu Saturnul natal, iar acesta este pt fiecare dintre noi un termen de scadenta, o perioada in care primim in special pedepsele pt ceea ce am savarsit.

Vreau sa te atentionez ca in perioada imediat urmatoare Lilith iti va tranzita Mercurul natal si va activa opozitia despre care am vorbit. Deci ar fi indicat cu atat mai mult sa incerci sa rezolvi orice diferenta de opinie cu diplomatie, caci altfel ai putea avea pierderi importante in special in domeniul relatiilor.

De asemenea este o perioada foarte prielnica sa incepi sa studiezi ceva. Eu as zice astrologie, fiindca si asa se vede ca esti preocupat, dar asta depinde de tine. Ai aspecte excelente in casa 3. Jupiter in tranzit face sextil cu ascendentul, Soarele, Pluton. Pluton in tranzit face trigon cu Venus, Chiron si cu Jupiter. Astfel ai putea gasi multe raspunsuri la intrebari si solutii la diverse situatii.


  
 
 Post subject: Intrebari
PostPosted: Fri Feb 16, 2007 1:06 am 

Joined: Tue Feb 13, 2007 4:09 am
Posts: 6
Location: Bucuresti
Mihaela, asa este , am primit pedeapsa pentru gura mea cea mare si sloboda la serviciu, unde am dat peste o persoana razbunatoare care.... s-a razbunat :(. Anul trecut a fost un an foarte greu profesional vorbind si cu probleme cu care nu m-am mai confruntat niciodata in viata si sper nici sa nu o mai fac. Am citit ca Lilith in casa a 6 a din horoscopul natal asta indica: probleme la serviciu. Nu stiu daca Saturn in casa a x a leu are vreo legatura cu asta, sau cuadratura Saturn-Uranus despre care am citit ca e urata .... Cert e ca , in ciuda faptului ca sunt o persoana , se spune, foarte inteligenta, pasionata, muncitoare, din cauza faptului ca nu am stiut sa-mi tin parerile pentru mine am avut probleme mari... si e vorba de un proces ( judecata) pe care il voi avea cu fosta firma ( ca sa fiu mai exact m-au concediat si eu ii voi da in judecata, pentru ca au comis multe abuzuri asupra mea). La asta ma refeream cand spuneam ca imi apar drepturile pana la capat, pentru ca putini ar fi avut curajul sa reziste si sa mearga pana acolo unde am mers si voi merge eu. Nu stiu daca e bine sau rau, dar vreau dreptate. Ce sanse crezi ca am ca acest lucru sa se termine bine?
O parte din probleme s-au rezolvat deoarece deja mi-am gasit un job bun, sper ca o sa fie OK acolo....

Am downloadat programul Astrolg 5.4, nu stiu daca am facut tranzitul cum trebuia, dar daca e corect, Saturn a fost conjunct cu Saturnul natal inca din 2005 cand am venit la firma unde am avut probleme, iar in martie 2005, cand m-am angajat acolo, Lilith cred ca era conjunct cu Saturn. Sincer, nu ma pricep la astrologie, dar stiu ca Lilith face rau.... Si culmea, in Septembrie 2006 Saturn cred ca nu a mai fost conjunct cu Saturn natal, a iesit din casa x, dar exact atunci lectia pe care a trebuit sa o primesc am primit-o...Nu stiu daca am interpretat corect. Vad ca am Lilith pe balanta pana in iulie... E cam rau, nu?

Intr-adevar , ma atrage foarte tare astrologia, de fapt ma atrage tot ce este mai neobisnuit. Ocultismul ma atrage, cu toate ca n-ar trebui ( am citit ca luna in cuadratura cu Neptun predispune la posedari de catre spirite daca faci ocultism)......Si ... nu am practicat, cu toate ca tare ma trage ata.....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 16, 2007 6:07 pm 
Da, Andy, in iulie-august 2005 Saturn in tranzit a fost conjunct cu Saturnul tau natal, insa dupa parerea mea lucrurile s-au agravat prin mai-iulie 2006 cand Saturn a retrogradat, adica s-a intors la locul faptei pt a definitiva ceea ce incepuse, iar de data asta i-a venit in ajutor si celalalt malefic, Marte care l-a ajuns din urma pe Saturn, adica si-au reunit fortele si asta s-a intamplat la tine in casa 10. Tot atunci NN in tranzit facea conjunctie cu Lilithul natal—in casa 6, a muncii. Cu alte cuvinte eu inclin sa cred ca hotararea ta de a da angajatorul in judecata, a fost luata intr-un moment astral cam nefavorabil, care ar putea avea urmari neplacute pt tine in viitor, desi ai multe sanse sa iesi invingator din asta, pe moment.
Dar nu va fi fara un consum nervos considerabil.Peste doar cateva luni de zile, Marte in tranzit va face opozitie cu Mercur si cu Uranus natali, si cuadratura cu Saturn natal. Asta in conditiile in care Lilith vine peste Mercur si Uranus. Nu pot sa spun decat ca sunt toate ingredientele unui scandal in toata regula, insotit de replici dure, de stres si impulsivitate. Recomandarea astrologului pe perioada unui asemenea tranzit este ca omul respectiv sa stea cat mai tacut, linistit si rezervat. In felul acesta se vor manifesta doar celelalte aspecte pozitive, insa fiecare avem liber arbitru si il folosim asa cum consideram.

Despre cuadratura Saturn-Uranus pe care o ai in tema natala, ea genereaza crize de furie manifestate intr-un mod total lipsit de tact, adica razvratire care iti blocheaza drumul spre avansare intr-o anumita directie. In cazul tau directia este cariera (Saturn in 10), care este foarte dependenta de crizele de nervi pe care le ai tu (Uranus in casa 1). Asta pentru ca intre cei doi, Uranus este mai puternic fiind in Scorpion—exaltare, iar Saturn este in cadere in Leu. Daca Saturn era mai puternic ai fi suportat cu durere totul, strangand din dinti.

Dar exista multe aspecte pozitive in tema ta la care poti sa apelezi. Cum ar fi caracteristicile Balantei, pe care ar trebui sa le valorifici mai mult pentru ca ti-ar fi de mare ajutor.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 16, 2007 8:07 pm 

Joined: Wed May 03, 2006 7:51 pm
Posts: 32
Location: Resita
Andy,
Eu m-am uitat putin pe harta ta si cred ca nu ai procedat corect (vorbesc si din postura angajatorului -am firma de aproape
15 ani ) .
Cred ca asta este si lectia de viata (Mercur R) trebuie sa inveti sa comunici cu diplomatie.Inainte de a deschide gura
trebuie sa te gandesti ce efect are ce spui asupra celor din jur .Mercur (planeta comunicarii )este prost aspectat .
Daca nu vei invata sa comunici corect cred ca vei avea probleme nu numai la lucru ci si acasa.
Chiar daca vei castiga procesul (dar eu nu cred ) in final nu vei iesi in castig daca vezi asa lucrurile.
Eu cred ca toate se pot rezolva pe cale amiabila (cu mici exceptii ).
Sa nu te superi ,dar asta este parerea mea.
Toate cele bune !
Maria


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 16, 2007 8:38 pm 
Maria, noi acum incercam sa-l ajutam pe Andy, si nu firma la care el lucreaza. Si nu reiese de nicaieri ca el nu avea dreptate. El poate sa aiba sau nu dreptate, insa momentul astral era nepotrivit.
Iar in privinta castigarii procesului, eu sunt aproape sigura ca-l va castiga.
Problema este ca firmele nu prea privesc cu ochi buni pe cei care dau angajatorii in judecata, iar eu la asta m-am gandit cand am spus ca va avea neplaceri pe viitor. Si este intr-adevar o situatie delicata...


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 16, 2007 10:17 pm 

Joined: Wed May 03, 2006 7:51 pm
Posts: 32
Location: Resita
Eu nu tin partea firmei unde a lucrat Andy (sunt multi angajatori care se poarta urat cu oamenii si e mare pacat )
dar cred ca si atunci cand ti se face o nedreptate poti sa rezolvi pe cale amiabila.
Andy tu stii mai bine daca ai procedat corect.
Eu mi-am spus punctul de vedere .
Succes !
Maria


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 12:18 am 
Andy, un astrolog nu trebuie sa te certe pentru ca ai Mercur prost aspectat. Am incercat sa-ti dau ceva sfaturi si solutii legate de astrograma ta si de tranzite, si iti multumim ca ne-ai incredintat necazurile tale. Sper sa-ti fie de folos ceea ce ti-am spus, si mult succes :)
Mihaela


  
 
 Post subject: intrebari
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 1:50 am 

Joined: Tue Feb 13, 2007 4:09 am
Posts: 6
Location: Bucuresti
Mihaela, multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari. Decizia de a da in judecata angajatorul am luat-o in septembrie ( sfarsit). Incredibil, exact in iulie-august 2005 si mai ales in mai 2006 au fost perioadele cele mai "negre" si in mai 2006 a avut loc sedinta care cred ca a dus la acel final nefericit.
Acum ti-am spus, am un job foarte bun si actualii angajatori stiu ce s-a intamplat la vechiul loc de munca ( am considerat ca e mai bine sa le spun adevarul) si m-au angajat deoarece sunt bun in ceea ce fac si ma stiau si au incredere in mine.

Maria, intr-adevar, ar fi bine sa nu judeci pe cineva inainte de a cunoaste toate detaliile si sa spui ca esti sigura ca nu voi castiga acest proces doar din prisma faptului ca tu nu ti-ai dori ca un angajat sa castige un eventual proces impotriva ta daca s-ar ajunge acolo. Nu sunt genul de persoana procesomana care nu are altceva mai bun de facut decat sa-si piarda timpul si banii cu avocatii.. Probabil ca te-ai vazut in postura angajatorului mai mult decat in cea a unui astrolog care ar trebui sa fie IMPARTIAL si sa analizeze ce s-a intamplat din punctul de vedere al astrelor si cum va evolua situatia. Cu siguranta ultimul lucru pe care doream sa-l aud era ca numai eu sunt de vina si nu am nicio sansa. Dar nu e nicio problema, fiecare face cum il duce capul si inima...
In plus, am fost si sunt o persoana sincera ( cu riscul de a-mi atrage antipatia celorlalti din acest motiv) si corecta si imi recunosc vina ( aceea de a nu fi suficient de diplomat in a-mi exprima parerile). Dar daca un angajat al tau ar fi cel mai bun din departament, ar sta luni intregi de la 9 dimineata la 10 seara , pentru ca ar avea un volum mare de munca, fara a i se plati orele suplimentare, ar fi apreciat de colegi si ar avea curajul sa-ti spuna intr-o sedinta ca ar fi mai bine sa se procedeze intr-un fel si ar aduce argumente reale si tu te-ai simti prost pentru ca nu ai avea contra-argumente, l-ai concedia? Nu l-ai mai primi in firma ( presupunand ca ai bodyguarzi la intrare) si pe urma l-ai concedia ca nu s-a prezentat la serviciu? Daca da, atunci ... NO COMMENT.

Inca o data multumesc mult pentru raspunsuri si interpretari


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 3:28 pm 

Joined: Wed May 03, 2006 7:51 pm
Posts: 32
Location: Resita
Imi pare rau pentru confuzia creata .Nu judec pe nimeni si nici nu tin partea
fostului tau angajator.
Nu ti-am spus parerea mea pentru ca vroiam sa te descurajez sau pentru ca nu vreau sa castigi.
Iti doresc sa castigi daca ai dreptate.Nu am avut probleme niciodata cu colegii mei (nu-mi place
termenul de angajati ).Eu tot timpul le spun ca daca sunt nemultumiti sa vina (desi se intampla
rar, imi dau seama )si sa-mi spuna personal sa vedem cum putem rezolva.
Pe de alta parte eu daca sunt nemultumita le spun frumos intre patru ochi.
Daca cineva ar fi procedat ca tine si as fi fost in locul fostului tau angajator cred ca puteam rezolva
pe cale amiabila. E o situatie delicata daca oamenii nu se inteleg si daca nu COMUNICA .
Am studiat astrograme cu Mercur R (si sotul meu are Mercur R si suntem casatoriti de 25 de ani )nu pentru
a critica ci pentru a intelege .
Eu consider ca e important sa invatam ceva din fiecare lucru (bun sau rau )care ni se intimpla.
Toate cele BUNE !!!
Maria


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: intrebari
PostPosted: Mon Feb 19, 2007 5:54 pm 

Joined: Tue Feb 13, 2007 4:09 am
Posts: 6
Location: Bucuresti
Nu e nicio problema. Asa e, cel mai important este sa inveti din experiente si sa evoluezi


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group