It is currently Thu Mar 28, 2024 2:42 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: conjunctia jupiter-pluton
PostPosted: Tue Dec 18, 2007 4:29 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
conjunctia jupiter-pluton se petrece in casa9 in tema mea(cam pe final de casa).nu am studiat inca prea mult capitolul tranzite,dar vreau sa spun ca de vreo doua luni subiectele credinta,religie etc. au devenit lucrurile dintre cele mai importante pentru mine (desi de mai demult am inceput sa citesc si carti de spiritualitate nu ca mai demult).ce mai...am inceput sa simt ca Dumnezeu exista.de fapt simt cu totul altceva raportandu-ma la Tot.parca inainte simteam o mare lipsa,iar acum simt o mare prezenta(ce sa mai spun,cu neptun in 9..).e greu de descris astfel de lucruri.imi vine greu sa spun asta,pentru ca implicit recunosc ca a fost un timp in care ma indoiam.am fost orb dar acum incep sa vad lucrurile cu alti ochi.oricum,ma simt bine si usurat,dar greul d-abia acum incepe.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: conjunctia jupiter-pluton
PostPosted: Wed Mar 05, 2008 11:46 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Vin cam tarziu cu raspunsul, dar il postez pentru ca, vei vedea, este inca de actualitate.
Conjunctia Jupiter-Pluton din 11 decembrie 2007, a avut loc in casa IX a temei tale, la 28 grade Sagetator, realizand un careu la grad perfect cu ascendentul. Desi Jupiter a trecut prin domiciliu si ar fi parut la prima vedere ca aduce numai lucruri bune, el, de fapt, a complicat, impulsionand, la nivel social, spre cheltuieli artificiale pentru a simula un nivel de trai mai bun si, la nivel personal, prin trezirea dorintelor de dreptate, justitie si implicarea intr-o serie de actiuni cu intentia de a redresa un deficit, de a regla conturi. Fondul general al emotiilor pe care Jupiter a intrat in Sagetator a fost unul tulbure. Prin urmare reglarea de conturi poate veni din razbunare, iar dorinta de a remedia greseli din trecut sa ascunda de fapt teama ca s-a intrat pe un drum gresit.
Moralitatea este unul din sectoarele care ti-au fost afectate si punctul cel mai sensibil, relatiile de serviciu, profesionale avand o componenta negativa in plus, un plus de stres, grija, teama. Cred ca reintoarcerea spre spiritualitate iti poate veni de aici, pentru ca, pe tema ta, Jupiter este exaltat in casa IV si are o relatie buna cu Luna.
In 2007, ai fost insa dependent de fluctuatiile planetei Venus al carui tranzit te-a afectat.
Acum cand ambele planete (Jupiter si Pluton) sunt in Capricorn, sensibilitatea ta se indreapta spre Soare.
Asadar, ca Taur cu ascendent in Pesti, te atentionez ca la trecerea Soarelui prin Berbec si Gemeni vei fi tentat sa gresesti din graba, dinamism, exces de energie si ca august si septembrie sunt luni in care iti pot fi lezate valorile personale: intai educatia, cunostintele, creativitatea, generozitatea si implicarea ta in social, ca apoi in septembrie ranile sa te raceasca fata de oameni si sa te detasezi. La trecerea Soarelui prin Fecioara relatia cu femeile este una incarcata de conflict si iti va afecta increderea si siguranta. Sanatatea va fi afectata, va fi lezatat echilibrului acido-bazic, iar spre toamna, exista riscul de leziuni ale pielii, cu obiecte ascutite, apa fierbinte sau prea rece, presiune sanguina ridicate (Marte in tranzit iti va trece peste Pluton!!!).
Sa nu fii prea manios pentru ca echinoctiul de primavara te va gasi puternic si matur, tocmai de aceea nu trebuie sa lasi toamna sa vina peste supararea ta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 16, 2008 2:08 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Desi sunt inca departe de a intelege cum de ai interpretat tu aceste aspecte de tranzit nu pot sa spun decat ca ai dreptate,trec printr-o perioada in care desi ma intereseaza spiritualul din ce in ce mai mult parca si tot raul si tot noroiul din mine se ambitioneaza sa iasa la suprafata.Sunt mai nervos, ma infurii mai din orice (altfel decat inainte) dar sper sa treaca.Oricum cred ca asa avea nevoie sa pun in practica ceva tehnici de autocontrol.Ma gandisem ca orientarea mea spre spiritualitate,ca moment astrologic declansator, are vreo legatura cu tranzitul lui Jupiter si ,de ce nu, a lui Pluton prin casa a 9a natala,acolo fiind si Neptun.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group