It is currently Fri Mar 29, 2024 2:41 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 
Author Message
 Post subject: help, domnule Coser!
PostPosted: Wed Feb 06, 2008 8:04 pm 

Joined: Sun Aug 26, 2007 7:52 pm
Posts: 23
Pt. ca sunteti un bun cunoscator in descifrarea astrogramelor indraznesc sa va rog a ma ajuta. :) ....Stiu ca jupiter pe ascendent da obezitate, dar e posibil sa scap de ea? :shock: Guvernatorul asc e luna care este in opozitie cu jupiter....Luna in scadere are un rol important in pierderea kg.? As dorii sa aflu cand e cea mai buna perioada pt mine, astrologic vorbind, pt a putea scapa de kilogramele(20) acumulate in ultimi ani.... :roll:
data nasterii 5 iunie 1966, 5,55am, Ploiesti
va multumesc, anticipat!
numai bine!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 07, 2008 2:48 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Imi permit sa intervin cu cateva sfaturi, dincolo de ceea ce iti va spune, poate, Gheorghita, cu profesionalism.
Ca data pe care ti-o vei alege pentru inceperea unui regim de slabire- regim care ar fi indicat sa-l primesti de la un nutritionist (ca sa nu-ti dai peste cap organismul si sa nu risti ca dupa ce slabesti sa pui repede la loc, ba chiar si in plus):
- vad ca esti nascut intr-o duminica, ar fi preferabil sa incepi tot intr-o duminica
- Luna sa fie in scadere si nu in mers in gol, via combusta sau sa fie prost aspectata (sa fie intr-un semn in care se simte bine si sa nu fie in casa II, IV sau XII)
- ar fi de preferat sa existe un asepect pozitiv al Lunii cu Pluton (una din ele sa fie planeta natala, iar cealalta in tranzit)
- fii atent si la Ascendentul hartii din momentul respectiv, ce aspecte iti face la Luna, la Soarele natal sau la casa VI- patronul casei VI. Preferabil sa nu fie in casa II, IV, XII si sa fie intr-un semn fix
- in momentul in care incepi regimul, patronul casei VI (tot ce tine de sanatate, regim) sa nu fie prost aspectat, si sa nu existe planete malefice sau prost aspectate in VI.
- este importanta si ora planetara pe care ti-o alegi- ora Soarelui ar fi de preferat
- uita-te si pe la stelele fixe, la cele importante, daca fac vreo relatie de conjunctie cu planetele din tranzit- cele importante- din casa I, VI.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 07, 2008 5:04 pm 

Joined: Sun Aug 26, 2007 7:52 pm
Posts: 23
Iti multumesc pt. sfaturi :shock: :shock: :shock: , o sa tin cont de ele, cu toate ca pt. mine este greu :? , cred, sa gasesc acea perioada cand astrele imi vor fi favorabile!!!!!!
Am mai incercat sa tin pe o perioada cand luna era in descrestere, cu niste medicamente homeopatice, dar a fost mai rau caci in loc sa dau jos .....am mai pus inca 15 kg.... :x ....apoi au inceput si durerile de talpi, glezne
Am citit in cartea d-lui Coser ca se poate sa pui kg. pe luna in scadere!!!!!
Poate ca o persoana experta in astrologie ma poate ajuta in aceasta problema grava pe care o am!
Eu sunt deschisa la orice sfat menit sa ma ajute la debarasarea de cat mai multe kg......
va multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: cura de slabire
PostPosted: Thu Feb 07, 2008 6:35 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
draga chris :)

dupa mine luna in descrestere si scadere este acelas lucru :)

ca sa slabesti 20-30kg dureaza mai multe faze lunare .

importanta este o analiza psihologica (sa afli ce compensezi cu mincarea. ce gol sufletesc ai ? si cu ce il poti inlocui ?)

sintem in acelas an nascute :) numai eu sint din martie. si eu am jupiter in conjunctie cu ascendentul + asc. in rac care inca are tendinta spre ingrasare :) asa ca cunosc problema nu numai profesional ci si personal :)


inainte de a face vreo cura de slabire ..te sfatuiesc sa faci analize medicale+ un test de hormoni. esti la virsta (dar mai rar) la care deja pot face probleme. intrebarea este daca mai iei conceptionale etc..

totusi ma mir ca te-ai ingrasat in scurt timp 15 kg :?

de slabit poti sa slabesti cu mincare dietetica si miscare multa. medicamentele de nici un fel nu sint indicate .

daca vrei un programm de nutritie scrie-mi pe privat ..

cu bine laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 07, 2008 7:00 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Cred ca am reusit sa te sperii cu enumerarea de aspecte planetare...nu este dificil sa gasesti ceva asemanator, sau oricum trebuie sa stii macar ce sa eviti..

Asa cum spunea si Laura, un regim de slabire care presupune o scadere mare in greutate dureaza mai multe faze ale lunii, insa este important momentul in care ai inceput regimul, chiar daca el tine luni de zile.
Mai presus de aspectele planetare, conteaza vointa, ea este singura care ne poate ajuta sa infruntam anumite aspecte din harta natala, sau in cazul unor configuratii pozitive, ne ajuta sa aplicam ceea ce ni s-a dat din nastere.
Oricum, iti sugerez mai intai sa iti faci niste analize, inclusiv hormonale, pentru a vedea apoi spre ce regim sa optezi, sub o indrumare atenta si profesionista.
Iti urez mult succes!



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 07, 2008 11:16 pm 

Joined: Sun Aug 26, 2007 7:52 pm
Posts: 23
Draga Marta, draga Laura ar fii super daca m-ati putea ajuta!!!!!!!!! :D
1. Eu nu mananc mult, nu dulciuri , nu paine , dar indiferent ce mananc se depune si neavand arderi...
2. nu fac efort, sport, nu transpir - asta cu siguranta e o problema !!!
3. am facut toate analizele, inclusiv hormonale,...si toate au iesit bune.
4. am o vointa de fier si doresc din tot sufletul sa reusesc sa dau aceste kg., cat mai curand!
5. stiu ca voi reusi!....deja ma vad....
6. nu am luat niciodata anticonceptionale, nu am ramas decat o singura data insarcinata si atunci a venit pe lume fiica mea, Nathalie.
7. nu am facut niciodata avort.
8. nu doresc sa iau med. de slabit, pt. ca nu cred in acestea.
9. doresc un program de nutritie..indif. cate faze lunare va dura!!!!!!!!!!!
10.doresc sa slabesc 30 kg, dar trebuie sa stiu cand e momentul astrologic favorabil pt. a incepe aceast program de scadere a kg.. :)

va multumesc pt amabilitatea de care dati dovada!
P.S. Acum 1 an m-am lasat de fumat :D (mi-am dorit fff mult si m-am rugat fff mult), asta dupa ce :shock: 24 de ani am fumat 1pk / zi!!!!!!....cele 15 kg au aparut dupa.... :cry:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: cura de slabire
PostPosted: Fri Feb 08, 2008 12:15 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
hallo cris..,

dupa cite se pare ai o problema cu arderea. metabolismul este dereglat.
am avut aceias problema cu o doamna de 51 de ani. nu minca aproape nimic si efectiv nu slabea.
dupa o schimbare de regim, a slabit intr-un an 38 de kg.

intradevar ca fumatorii au o ardere de ca. 400-500 kcal mai mare decit nefumatorii. motivul pentru care multi se ingrasa dupa ce se lasa de fumat.

in momentul ce nu mai fumezi trebuie sa arzi ca.500 kcal. prin sport.

un organism consuma ca. 30 kcal pe kg (om). adica la 60 kg ai un consum de 1800ckal.
daca vrei sa slabesti treibuie sa maninci 900 kcal. ultima masa la ora 16.00.

dar sint alimente care accelereaza arderea.amidonul trebuie scos din regimul alimentar pentru un timp.
amidon contine piinea, pastele fainoase si chiar si orez.
pestele este secretul mare :) nu stiu daca iti place..dar pestele arde mai multe kcal. decit contine. combinat cu legume,( fara mazare, si proumb caci contin amidon) salate si fructe. (tot ce iti place)
dieta asta iti regleaza arderea..

sper ca te va ajuta cineva aici cu momentul potrivit de a incepe dieta :)
nu ma indoiesc ca ai vointa :D iti doresc noroc.. si credema ca este posilbil..dovada o vad zilnic :wink:

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 08, 2008 10:35 am 

Joined: Sun Aug 26, 2007 7:52 pm
Posts: 23
buna, Laura!
dieta consta in legume fierte, crude, salate, peste fiert sau la cuptor, fructe de care...
carnea de pui sau curcan e permisa? fiarta sau la cuptor?
lichide-- numai apa plata?
daca te rog, cateva detalii in plus, se poate? :wink:
multumesc!

in continuare astept ca un astrolog profesionist sa-mi indice momentul ideal pt a incepe aceasta dieta :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: re.
PostPosted: Fri Feb 08, 2008 11:13 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
buna chris..,

da ai inteles bine :)

pestele sa fie mai des(4 ori pe saptamina) ca carnea de pui s-au curca, deoarece accelereaz arderea si digera mai repede ca carnea.

dimineata poti sa bei cafea si sa maninci fructe. grapefruit este foarte indicat, ananasul si merele.(fara banane si struguri caci contin prea mult zahar si iti ridica insulina)

la prinz si pe la ora 16:00 poti sa maninci mincare gatita. daca esti la servici poti sa-ti pregatesti mincarea cu o seara inainte.
la o masa ca. 200g peste sau carne. legume, salata si fructe cit vrei ..si cit iti trebuie sa te saturi.

lichide: ceai (fara zahar), cafea si apa plata. 3 litre lichid (fara cafea) . in apa poti sa storci pe un 1 1/2 litru o lamiie. apa acida ridica presiunea osmotica la rinichi si elimina mai bine lichidele.

seara iti faci un ceai cald.
nu trebuie sa-ti fie foame. din contra. daca nu-i dai organismului ce-i trebuie scade arderea.
si apoi cu cit maninci mai putin cu atit arzi mai putin. cum maninci normal pui pe tine.
cu mechanismul asta a reusit omul sa supravietuiasca. mai demult oamenii nu au avut intodeauna indeajuns de mincare.
organismul si-a gasit solutia sa supravietuiasca.
asta este motivul de ce dau dietele gres.


laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 08, 2008 7:37 pm 

Joined: Sun Aug 26, 2007 7:52 pm
Posts: 23
Buna, Laura!
Ce ar fi daca as incerca, cu pendulul , sa aflu cand ar fi ziua ideala de incepere a dietei!!!! :wink:
Ce exercitii sunt indicate?

Pt.ca in luna mai, anul trecut, am cazut si mi-am intins ligamentele la ambele picioare si de atunci am ramas cu dureri mari la glezne si talpi. Din aceasta cauza medicul ortoped mi-a prescris medicamentele homeopate, care mai rau mi-au facut!!! :cry: Nu pot sa merg pe jos prea mult, caci gleznele se umfla, talpile ma ard....dar sper ca odata cu pierderea kg. problemele sa dispara!!!!! :wink:

Acum incerc sa trec usor spre noul proces alimentar, pt ca corpul sa nu simta brusc schimbarea :)
Doamne ajuta!
multumesc , numai bine!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 08, 2008 11:54 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Buna fetelor, vin si eu cu un sfat, mai bine zis cu recomandarea unei carti cu foarte multe sfaturi utile;

http://www.doctorbilic.com/


Bafta!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 09, 2008 1:41 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
cris2007 wrote:
Ce ar fi daca as incerca, cu pendulul , sa aflu cand ar fi ziua ideala de incepere a dietei!!!! :wink:


E o varianta..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: cura de slabire
PostPosted: Sat Feb 09, 2008 3:45 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
draga chris..,

dupa calculul meu ..o data buna ar fi duminica 24.02.
luna in scadere si duminica ca ziua ta de nastere :)
de la sfirsitul lui februárie pina in noiembrie 2008 ai tranisite :
saturn trigon luna, jupiter trigon uranus, jupiter trigon pluto, uranus trigon neptun.

nu sint experta in astologie 8) si ii rog pe experti sa ma contrazica :)

dar cred: let`s go baby, it is your time!!!!
laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 10, 2008 12:47 am 

Joined: Sun Aug 26, 2007 7:52 pm
Posts: 23
OK! 24.02, duminica
Poate ca tranzitele care vor avea loc, anul acesta peste planetele hartii mele, vor aduce schimbarile benefice pe care le astept de ceva timp..... :D ....in domeniul spiritual si cel al dedicarii mele unui tel in viata.............AS VREA SA MA SIMT MULTUMITA CA AM VENIT CU UN SCOP PE ACEST PAMANT ....

Trigonul in general stiu ca e benefic!
Dar avand in vedere ca este vorba de planete grele, posibil sa-mi dea de gandit :? :shock:
Varsta de 42 e o perioada dificila...
....nici eu nu sunt experta, in domeniul astrologiei, dar ma documentez din cartile pe care le-am cumparat...(renuntand la tigari, banii i-am dat pe carti) :wink: ............dar, ADOR astrologia si cu ajutorul vostru invat mereu cate ceva :D
De ce zici ca e importanta , in inceperea dietei, ziua nasterii mele, duminica?

INTREBARE Cum pot vedea pe o harta natala, cati copii va avea o persoana (femeie, barbat), daca va fi fata sau va fi baiat? :roll:
Multumesc si numai bine! :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 10, 2008 2:02 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Quote:
De ce zici ca e importanta , in inceperea dietei, ziua nasterii mele, duminica?


marta
Quote:
- vad ca esti nascut intr-o duminica, ar fi preferabil sa incepi tot intr-o duminica


ziua in care te-ai nascut este intotdeauna este benefica de a incepe ceva. indifirent ce project iti alegi.

eu cred ca virsta in jur de 40 de ani nu este neaparat dificila. dar este o virsta la care vrind, nevrind faci o revizie a vieti. :)

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 10, 2008 6:48 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Pe 24 februarie ii face Luna careu la Jupiter din casa I..Ma uit acum la o alta data.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 10, 2008 7:26 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
O propunere este vineri, 29 februarie (nu am gasit prea curand o zi de duminica care sa-i fie favorabila, si ma gandesc ca n-ar fi bine sa astepte prea mult...). Ora este 3,38 dimineata (mai tarziu incepe sa faca Luna careu), ora Soarelui. Luna se afla in casa VI-a, in Sagetator, ascendentul face trigon la Venus al ei (se va simti motivata sa continue regimul pentru a arata bine)..Venus ii face aspect la Soare...Este o zi bunicica, nu superba insa, si daca stau sa ma uit bine in acea perioada se face un dublu careu Marte (patronul casei VI la ea) cu Saturn...insa poate sa fie si elementul declansator pentru un regim...Saturn este cu limitarile..Sunt si aspecte bune si altele tensionate, dar eu zic ca merita sa-ti asumi riscul. Important e sa incepi si sa ai vointa. Succes!



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group