It is currently Thu Mar 28, 2024 10:30 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Saturn retrograd
PostPosted: Sat Mar 08, 2008 12:27 am 

Joined: Wed Aug 01, 2007 2:01 pm
Posts: 4
Stop, obstacol, resemnare, lipsa de resurse, senzatie de subevaluare, in paralel cu idei de proiecte noi, dorinta de a concretiza ceva, si perspectiva unor succese sau insuccese la fel de mari. Cam asta imi da Saturn retrograd in Fecioara in ultimele saptamini.

Ce parere aveti? Datele mele: 10 Nov 1970, 11:20 Rm. Valcea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Saturn retrograd
PostPosted: Sat Mar 08, 2008 1:01 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Pai, nu este de mirare! Saturn iti trece peste Lilith din tema natala si sa nu trecem cu vederea nici perioada: in ianuarie Pluton anaretic a venit peste casa XII, iar disperarea si explorarea limitelor induse de predispozitile din februarie vin in plin tranzit a lui Lilith prin casa X.
Momentele pe care le parcurgi nu sunt deloc simple si nici usoare. Se merge pe doua fronturi:
1. viata personala
2. exprimare sociala
Ambele sunt zdruncinate, insa in vara (iulie-august) cand Saturn va trece efectiv peste Lilith din tema natala, Lilith in tranzit va face o conjunctie cu Junon in tranzit pe casa XI, cu Junon retrograd si neajunsurile vietii sociale acumulate la inceputul anului vor avea ecou atunci, indicand o noua etapa de restrictii si complicatii.
Ziua de 30 iulie este una dificila. Daca tema ta este, asa cum iti spuneam cu ani in urma, speciala, pentru ca este marcata de conjunctii, oferindu-ti putere de concentrare, ambitie si metoda, acum (30 iulie 2008), Soarele si Mercur in cazimi pe Leu iti va polei cu aur o problema si, daca te ia valul si uiti ca esti Scorpion (adica uiti ca trebuie sa fii hiperatent), risti sa produci o mare leziune in familia ta, relatiile personale/intime.
Consider ca tot ceea ce ti se intampla acum este de natura karmica, pentru ca NN in casa I iti spune ca mai ai inca multe de invatat despre tine si ca situatiile vor fi cu atat mai dificile cu cat le vei opune rezistenta.
NN este in Varsator si deci pentru a-ti fi mai bine trebuie sa schimbi ceva, sa accepti ca ineditul din viata ta sa-ti arate noul drum... Ma gandesc ca exact complicatiile si problemele nu te lasa sa fii liber atunci cand libertatea de gandire si alegere le-ar rezolva.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 08, 2008 1:45 am 

Joined: Wed Aug 01, 2007 2:01 pm
Posts: 4
Pare o perioada destul de dura... Tu ai trecut prin ceva asemanator?

Apropo, daca vorbim de NN natal, mie mi-a iesit ca este in casa a II-a in Varsator. Ce sistem de case folosesti?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 08, 2008 6:53 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
edragonu wrote:
Tu ai trecut prin ceva asemanator?


Nu, asa ca tine nu!


edragonu wrote:
Apropo, daca vorbim de NN natal, mie mi-a iesit ca este in casa a II-a in Varsator. Ce sistem de case folosesti?


NN este in casa I in ziua de 30 iulie 2008... deci e vorba de tranziitul lui NN... Hm, nu prea iei in serios raspunsurile...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 08, 2008 7:09 pm 

Joined: Wed Aug 01, 2007 2:01 pm
Posts: 4
Ba da, iau in serios raspunsurile, altfel nu le-as cere, si iti apreciez mult munca, talentul si abordarea. Pur si simplu nu am inteles din context despre ce NN e vorba, si existand aceasta apropiere intre NN al meu natal (casa II in Varsator) si NN al momentului (in casa I in Varsator) am facut o intrebare...

Revenind la Saturn retrograd: comportamentul lui "cauciucat" are urmatorul pattern: exact in clipa in care sunt gata sa renunt, sau sa ma predau, situatia se detensioneaza, si universul se reorganizeaza asa cum am dorit eu initial. Insa capitalul de disperare acumulata ramine. Si am observat ca nu pot "mima" asta, doar cand sunt cu adevarat la capatul puterii, pneuma lui Saturn se repliaza si, odata lectia invatata, imi continui drumul.

Astazi tocmai am primit o asemenea lectie, am reprimit ceva pe care il pierdusem din prea multa ambitie si inversunare, si am simtit cum se relaxeaza un pic tesatura din jurul meu... Poate ca intrebarea de ieri pe care ti-am pus-o a miscat energiile in felul in care iti spuneam in paragraful de dinainte...

Multumesc :-)


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group