It is currently Thu Mar 28, 2024 9:48 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Rog astrograma
PostPosted: Wed Apr 16, 2008 2:32 pm 

Joined: Mon Feb 12, 2007 5:29 pm
Posts: 4
Buna ziua,numele meu este Monica,sunt nascuta in Ploiesti,in data de 21.05.1971,ora 14-14.30.Va rog sa-mi clarificati daca sunt un taur capos sau sunt geaman dual,sa-mi spuneti daca voi avea copii(am pierdut 2 sarcini si ceasul biologic ticaie amenintator),daca voi avea vreodata casa mea asa cum imi doresc...Am ajuns intr-un moment cand trag linie si constat ca nu am ce aduna...Desi am o viata frumoasa si linistita alaturi de un leu atipic,nascut tot in Ploiesti ,in data de 31.07.1968,nu stiu ora nasterii,simt ca viata mea nu a curs tocmai cum as fi sperat...De unde vine nemultumirea asta?!Va rog inca o data sa ma luminati cu niste raspunsuri.
Multumesc anticipat.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 16, 2008 7:16 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Image


Aceasta este harta natala daca esti nascuta pana la intre 14-14:20; cu aceasta ora esti Taur cu ascendent in Fecioara

Taur cu ascendant in Fecioara ceea ce te face mai diplomata si adesea mai melancolica. Ascendentul in Fecioara slabeste un pic din fixatiile taurului, munca inseamna foarte mult pentru tine dar intampini adesea dificultati in comunicarea cu ceilalti datorita spiritului tau critic . Esti in acelasi timp foarte atenta la sanatate cu predispozitie spre boli inchipuite , boli care se nasc de cele mai multe ori din pesimismul tau exagerat. Acest ascendent are o natura duala ceea ce iti va da de multe ori o dorinta de a-ti schimba locul de munca, cercul de prieteni, si posibil sa ai doua proprietati la maturitate.

Ascendentul in fecioara se distinge din punct de vedere fizic printr-o privire rapida, ochi destul de proieminenti, statura medie sau inalta, umeri lati, comportament precis , concret, modest dar si vanitos. Nelinistita dar si sociabila si detasata. Esti destul de practica , ai mania detaliului, a igienei, si o intoleranta instinctuala fata de tot ce nu este curat, aranjat, ordonat. In cazul tau exigenta pentru perfectiune este proverbiala, detaliul capata o amploare obsesiva.

Daca te recunosti in acest ascendent , atunci este bun acest interval, daca trecem la ora de nastere 14:30 atunci ascendentul este in Balanta si este altceva.
Citeste ce ti-am scris si mai vorbim.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: raspuns
PostPosted: Tue Apr 22, 2008 10:20 am 

Joined: Mon Feb 12, 2007 5:29 pm
Posts: 4
Buna Adria,iti multumesc pentru promptitudinea cu care ai raspuns;imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum dar nu am avut acces la pc...Si acum sa-ti spun:ma recunosc in aproape tot ce ai spus acolo...Sunt "fixista",sunt super critica,diplomata uneori,melancolica...Dar nu ma gandesc la sanatate,chiar sunt certata cu medicii,urasc sa merg la medic si nu o fac decat atunci cand nu mai pot amana...M-ai descris bine si d.p.d.v. fizic,daca imi spuneai si ca sunt supraponderala,asa cum ii sta bine unui taur intram deja la idei...Iar de manie,obsesie si perfectiune...cred ca ai vorbit cu familia mea...
Nu stiu acum cum ar fi fost daca ascendentul era in balanta...Am facut braistorming cu mama si surorile ei care au fost alaturi de ea la nasterea mea,dar nu am obtinut rezultate...Nu pot spune cu exactitate ora nasterii...Mi-ar fi fost de folos pentru a putea obtine de la tine si de la alti forumisti raspunsuri la intrabarile mele...
Cred ca pot spune ca sunt taur cu ascendent in fecioara...acum putem merge mai departe cu astrograma?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 29, 2008 10:08 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Cu ascendentul in Fecioara dar in conjunctie destul de stransa cu Pluto in casa XII, pot spune ca iti place sa te manifesti
destul de misterios, plina de toane , o stare puternica de anxietate fiindu-ti teama uneori sa-ti exprimi spontaneitatea ,. Uranus retrograd chiar in casa I, casa personalitatii te face individualista, nonconformista, tii foarte mult la libertatea ta. Originalitatea ta dar si modul tau de a trece peste anumite probleme care cer rezolvare este greseala pe care o comiti cel mai des.Cu Uranus retrograd in aceasta casa, justificarile nu au nici o valoare, trebuie pur si simplu sa-ti rezolvi problemele folosindu-ti calitatile in acest sens. Esti vesnic imprevizibila si dornica de a impresiona. Ideile tale originale dar si incercarea ta de a-i face pe cei din jur sa se comporte dupa bunul tau plac nu este cea mai buna alegere a ta; aici trebuie sa-ti folosesti in mod constructiv originalitatea fara a incerca sa impui celorlalti ceea ce vrei tu.

Pluto retrograd in casa XII arata ca vii din vietile trecute cu o grea incarcatura karmica generata de folosirtea in mod gresit a vointei tale asupra celorlalti. Perioadele de criza din viata ta nu sunt deloc rare. Pluto in aceasta casa accentueaza nevoia unei transformari a calitatii vietii tale emotionale prin aderarea la un sistem de valori spirituale care sa reuseasca sa te elibereze de conditionarile din viata trecuta. Este necesar sa elimini din viata ta orice sentiment de vinovatie, de persecutie.
Ai nevoie de o transformare spirituala pentru a reusi sa scapi de karma din vietile trecute; prin ajutorul practicii spirituale, al ajutorului dezinteresat , vei reusi sa te eliberezi de rezultatele actiunilor din trecut.

Guvernatorul ascendentului tau este Mercur in Taur plasat in casa VIII. Ai o minte confortabila , sigura pe ideile tale iar Venus tot in Taur te face posesiva fata de cei pe care ii iubesti, iti da stabilitate, simt artistic, nevoie de lucruri frumoase in jurul tau, in viata ta.Mercur plasat in casa VIII iti da talent pentru cercetare si analiza, esti atrasa de ocultism, esti intuitiva , secretoasa cu capacitati paranormale. Ai o viziune patrunzatoare asupra stiintelor care au legatura cu energia, cu misterele oculte, cu viata in general. Este foarte posibil sa intelegi motivatiile celor din jurul tau si astfel sa fii capabila sa le descoperi secretele. Abilitati pentru finante, cercetare sau sa scrii despre misterele lumii, despre subiecte legate de ocultism

Conjunctia Mercur - Venus in aceasta casa VIII iti accentueaza inteligenta artistica , dar si natura ta tanara, hazlie.

voi reveni.



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 01, 2008 10:50 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Casa VII –casa parteneriatelor in Pesti arata ca partenerul tau este sensibil, misterios, compatimitor, astepti mult de la el , vrei sa fie calm, visator dar si creator. Luna fiind plasata in casa VII, te face prea dependenta emotional de partener, o dependenta emotionala care cere prea multa protejare. Luna in Berbec te face activa, abila , simti in interiorul tau o acuta nevoie de independenta, dorinta de a invata, dar mai ales in a te reforma, de a schimba conditiile existente in jurul tau. Este o dorinta puternica si pentru realizarea ei nu te temi de nici un obstacol, stii sa actionezi repede in situatiile critice .Pentru tine viata este o lupta pe care nu este bine sa o abandonezi niciodata deoarece tot ce vei obtine va fi doar prin lupta. Nerabdatoare, impulsiva , inclinata sa exagerezi sau sa-ti pierzi rabdarea daca lucrurile nu ies asa cum vrei tu, echilibrul tau poate fi tulburat de acelasi exces de energie, de aceea trebuie sa cauti calmul cu orice pret , sa te odihnesti , sa dormi mult. Trebuie sa eviti sa incepi ceva fara sa termini, este foarte important ca atitudinea ta de viata sa fie speranta , eliminand tendinta de a –i comanda pe altii. Prezenta lui Kiron in casa VII in conjunctie cu Luna te face sensibila , as putea spune extrem de sensibila , simti foarte bine emotiile celor din jurul tau dar in acelasi timp esti foarte legata de o femeie, posibil mama care poate fi pentru tine un indrumator in a-ti gasi calea . Cu Kiron in aceasta casa trebuie sa stii ca relatiile tale reprezinta lectii importante in aceasta viata.
Guvernatorul casei VII este Neptun , retrograd plasat in casa III, aratand ca partenerul poate fi un intellectual sau cineva care se deplaseaza mult, Cu Neptun retrograd in aceasta casa, ai capacitati telepatice extraordinare si poti citi cu usurinta gandurile oamenilor. Ai puterea de a te juca cu mintile oamenilor si de a le inocula diverse ganduri prin telepatie. Ai o forta ce poate controla multi oameni dar trebuie sa inveti ca aceste calitati nu ti-au fost date sa controlezi oamenii ci sa-i ajuti , Trebuie sa dovedesti ca poti sa-i respecti, sa-i iubesti si sa-i ajuti altruist.
Jupiter retrograd tot in aceasta casa III arata ca esti un om foarte inteligent care vine din vietile trecute cu o mare cantitate de informatii dar nu prea stii sa le prezinti. Incepi spectaculos o ideee , toti te asculta cu interes , placere , ca in final sa nu transmiti nici o informatie utilizabila . Aici trebuie sa inveti ca simplitatea cuvintelor ajunge mult mai repede la inima oamenilor, cu cat te vei complica mai mult in gasirea unor cuvinte pompoase cu atat rezultatul va fi mai ambiguu. .
Conjunctia dintre Neptun si Jupiter ambele retrograde creaza o legatura privilegiata intre ele ceea ce va accentua si mai mult inhibarea ta, blocaje energetice care ccentueaza mereu un acelasi gand , impiedicand asfel mintea sa isi schimbe directia si sa gaseasca eventualele solutii la problemele care au cauzat aceste ganduri fixe.


Casa V dar si Luna cu aspectele ei ne pot oferi informatii lergate de copii. ; in harta ta Luna face destul de putine aspecte ceea ce micsoreaza sansa de a avea copii. Casa V in Varsator cu Marte in aceasta casa arata un stress privitor la copii,
Uranus in calitate de conducator al casei V, dar care face un aspect de trigon cu Marte creste sansa de a avea copii, nu foarte multi, dar cu siguranta va fi un copil ce va da dovada de o calitate unica , acest copil poate aparea cand nici nu gandesti; Uranus este imprevizibil chiar si cand vorbim de copii. Prezenta lui Marte in casa V aspectat pozittiv de Jupiter in domiciliu mareste sansa de a avea un copil.

Semnificativ pentru tine in a avea un copil este sextilul dintre Luna in casa VII si Nodul Nord al Lunii plasat in Casa V; este un aspect ce iti accentueaza calitatile protectoare , materne , calitati pentru care ai muncit in vietile trecute.

Cu lectia de viata –Nodul Nord in Varsator , viata trecuta ai trait-o intr-un dezinteres total fata de ceilalti, independenta, egocentrismul te-au condus destul de bine. Dorinta de a straluci, de a profita de puterea ta in defavoarea celorlalti te-au condus in viata trecuta , In aceasta viata trebuie sa uiti de aceasta dorinta de a straluci pe scena vietii, nu ai nevoie de roluri pe o scena luminoasa , ai nevoie sa-ti folosesti calitatile tale in a-i ocroti , ajuta pe cei din jurul tau.
In aceasta viata , destinul iti da rolul de “ Cenusareasa “ , rol pentru care sa repeti renuntarea la atitudinea dominatoare , la egoism, sa-ti lasi orgoliul deoparte si sa-i accepti pe cei din jur asa cum sunt ei.
Nodul Nord al Lunii arata munca pe care trebuie sa o faci in aceasta viata pentru a-ti implini destinul , este noua ta realizare ; as face aici o comparatie cu inscrierea la o facultate, unii se inscriu la medicina pentru a fi doctori, altii la politehnica pentru a fi ingineri, etc. , tu in aceasta viata ti-ai ales destinul in Varsator, un destin revolutionar in care trebuie sa-ti sacrifici interesele personale in favoarea celorlalti. Interesele personale trebuie sa le pui pe ultimul loc, nu este un drum usor deoarece trecutul se manifesta cu putere , fiind plina de prejudecati .
Nodul Nord fiind in casa V, vii din vietile trecute cu o imaginatie si o inventivitate ce a facut minuni, ai dezvoltat idei revolutionasre , ai fost prinsa in proiectele tale uitand de cei apropiati. Intuitia si studiul esoterismului ti-au adus iluminarea. In aceasta viata pastrezi calitatile dezvoltate in trecut care te vor ajuta sa-ti concentrezi visele , dar in relatiile sentimentasle nu vei obtine cee ce-ti doresti , asta, ca o consecinta a egoismului tau anterior. Intalnirile tale sunt regasiri karmice si este bine sa stii ca ai o karma pozitiva cu copiii. Este nevoie sa-ti dezvolti o activitate de creatie bazata doar pe capacitatile tale proprii, ai mult talent pedagocic.


Anul acesta Nodul Nord in tranzit in Varsator va trece peste Nodul Nord natal refacand sextilul cu Luna din casa VII, ceea ce ma face sa cred ca este perioada in care venirea pe lume a unui copil este binecuvantata .



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group