It is currently Thu Apr 25, 2024 9:23 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Am nevoie de un sfat
PostPosted: Fri Jan 13, 2006 7:43 pm 

Joined: Fri Jan 13, 2006 6:59 pm
Posts: 3
Stimate domule Coser,
Sunt incepatoare in domeniul astrologiei si fiind in cautare de noi informatii, atentia mi-a fost captivata de acest site care mi se pare deosebit de interesant. Din putina mea experienta, mi-am intocmit harta astrologica insa sunt aspecte pe care nu le pot interpreta, de aceea apelez la ajutorul dumneavoastra in acest sens.
Daca este posibil, as vrea sa-mi spuneti mai multe depre axa interceptata pesti- fecioara pe casele V-XI cu saturn in casa V, in zodia leului. Ce presupune acest lucru vis a vis de posibilitatea de a avea in timp scurt, un copil? Inca un aspect pe care nu-l pot interpreta este Degetul lui Dumnezeu, in care sunt implicate planetele mercur, jupiter (sau poate lilith?), saturn si marte, acesta din urma fiind in opozitie cu mijlocul cerului.
Avand in vedere ca nu am multa experienta in domeniu, este posibil sa fi gresit, de aceea va dau datele mele: 01.02.1978, ora 11.30 a.m., Constanta.
Va multumesc anticipat!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Am nevoie de un sfat
PostPosted: Sun Jan 15, 2006 1:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Simona spui ca esti incepatoare in ale astrolologiei si totusi ai reusit sa indentifica in tema aspectul cel mai dificil si complex... ceea ce indica faptul ca ai un ochi bun, atentie si intuitie... te felicit pentru asta!
Acest Yod, cu un orb destul de larg pentru acest tip de configuratie insa se accepta...
Dificultate acestui aspect in rezida in faptul ca el indica nevoia de iubire si comunicare, nevoia de a-ti deschide inima spre intelegre si generozitate, cat accentueaza teama de oameni, de situatii pe care nu le poti controla, poate chiar teama ca nu cumva stabilitatea sa te faca sa pierzi oportunitati importante. Pentru ca iesirea din Yod nu se face prin Focar, care este Mercur, ci prin Saturn, iar cuadratura Luna-Soare (Soare guv leu, deci a lui Saturn si al casei V) poarta in ea tensiunea unei acute nesigurante date de cuadratura Venus-Uranus pe case de profesie. Legatura dintre Yod si aceste doua cuadraturi vin sa scoata in evidenta un mare efort pe linia profesionala pe care trebuie sa-l accepti cu toate sa sansele si oportunitatile apar usor. Nu te multumeste ce faci, pentru ca opozitia cu Mercur-Marte pare sa-ti accentueze neincredere ca nu ai cunostintele necesare.
Cu Venus in Varsator guvernator al temei tu privesti lumea cu neincredere si suspiciune. Dorintele tale (trigon luna-Pluton) sunt percepute de ceilalti ca un atentat la propria lor integritate...
Saturn este retrograd, Jupiter de asemenea si in conjunctie cu Lilith in rac, implicand in aspect casele V-II... da, exista o problema cu mostenitorii, o problema data de o hipofunctie. Saturn retrograd in Leu pe V cumulate cu Luna si Uranus pe VI in Scorpion pare sa-ti aduca un blocaj pe reproducere, insa si un succes foarte mare prin depasirea ei (Pluton guv Scorpion face trigon cu Venus).
Saturn este totusi in Leu nu pe axa interceptata insa este atins de limitarea karmica pe care aceasta axa ti-o confera. Aceasta karma nu este una de agresivitate impotriva altora, ci este o agresivitate impotriva ta. Marte retrograd pe III cumultat cu Luna in Scorpion in cuadratura cu Venus si NS in Berbec si casa XII indica un trecut traumatizant. Alegerile au fost dificile si in general facute impotriva ta. Probabil ca ai trait cu o infirmitate si ai depins mult de ceilalti, ceea ce te-a determinat sa iti reprimi mania. Acum nu suporti dominarea informationala. Vrei sa stii totul, tot ce ai nevoie pentru a nu depinde de ceilalti. Stabilitate iti aduce, paradoxal, ganduri de nesiguranta, iar nevoia de a-ti explica mai bine comportamntul oamenilor, teama de a te exterioriza ca un efect al diferentelor majore intre tine si cei cu care convietuiesti.
Ai o personalitate extrem de complexa si neobisnuita, cu explozii de succese, aprecieri si retrageri inexplicabile, reusite speciale care duc spre conflicte ce te demoralizeaza si te fac sa bati in retragere.
Marte retrorgad din casa III care se opune lui Mercur spune, din punct de vedere retrogad ca anterior nu ti-ai inteles karma. Ai judecat, prea aspru si ai acumulat prea multa manie. Acum trebuie sa faci un efort si mai mare sa iubesti oamenii si sa ierti situatiile, dar si oamenii care iti fac probleme. Ei sunt mana destinului tau. Mercur pe IX in Capricorn iti da o gandire matura, o gandire speciala si profunda, insa prea mult axata pe conflicte. Intreaga ta existenta este construite pe rationamente desprinse din conflicte.
A avea sau nu un copil pare sa fie conditionata de dorinta ta de viata, de renuntare la pesimism si la a sanctiona greselile altora. Planetele din Rac cer recunoastere personala pentru ca ele poarta trauma unui refuz din trecut... cu Marte retrograd nu trebuie decat sa ti se recunoasca taria si curajul de a deveni puternic iertand... nu altceva.
Nu vrea sa insist prea mult... as fi vrut sa fie o alta solutie mai usoara, dar se pare ca primim fiecare dupa cum putem duce.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 16, 2006 8:31 am 

Joined: Fri Jan 13, 2006 6:59 pm
Posts: 3
Domnule Coser, va multumesc mult pentru ajutorul acordat!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 16, 2006 9:34 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
simona wrote:
Domnule Coser


Simona, eu sunt Gheorghita... Imi pare bine de cunostinta! (nu "domnul"... doar Gheorghita) :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 17, 2006 5:08 am 

Joined: Fri Jan 13, 2006 6:59 pm
Posts: 3
Bine, Gheorghita! :wink: Si mie imi pare bine de cunostinta!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group