It is currently Wed Apr 24, 2024 11:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 43 posts ] 
Author Message
 Post subject: o harta mai ... dificila
PostPosted: Wed May 03, 2006 1:20 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Gheorghita, ai raspuns unuia dintre posturi , venind cu niste sfaturi privind influenta mamei asupra copilului si unde anume ar trebui sa fie atenta, . Te rog din suflet dac-ai putea sa-mi spui si mie cam pe ce ar trebui sa insist asupra copilului meu din a carui harta m-am prins ca va fi introvertit (Soare, Mercur in XII) si ca este predispus accidentelor, bolilor, mai ales psihice (Uranus conj. cu Neptun , ambele retrograde in VI facand opozitie la Mercur) ... intuiesc si in urma caror evenimente va patzi asta... de asemenea are un NN in IV ("karma celor de neatins"- am vazut undeva). Stiu de asemenea ca si la el mama are un rol important avand Luna in IV. Poti sa-mi spui doua trei cuvinte, spre ce-i esential sa-mi indrept atentia? Si... pot eu sa rezolv in vreun fel cateva din problemele lui? Multumesc.

27.07.1993, 7.10 Bucuresti



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: o harta mai ... dificila
PostPosted: Wed May 03, 2006 10:17 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu ii invit pe toti cei participanti la discutii pe acest forum sa intervina, desigur daca doresc.

Image

Pe ce sa insisti? Hm, este suficient ca te are langa el. Modelul sau de femeiei esti tu, asta inseamna ca va trebui sa-i explici de ce faci anumite alegeri si de ce nu faci. Este posibil ca din tot ceea ce-ti explicit tu el sa-ti arate ca ia foarte putin, ca participa la viata spre care il atragi (venus in gemeni) dar el sa ia din ea doar ceea ce-l intereseaza. Ca tot veni vorba despre semnul racului in alt topic, mercur in rac pe casa XII il face senzitiv, aproape dependent de parerile celorlalti, dar, culmea, selectiv si critic atunci cand se pune probelma sa reproduca. Mercur se opune lui Uranus conjunct cu neptun pe casa VI si ii va crea impresii puternice asupra limitelor pe care viata i le impune. De timpuriu el se va arata reticent fata de anumite persoane pe care le vede pt prima data sau de anumite lucruri pe care, ca si copil trebuie sa le faca - mersul la gradinita poate chiar la scoala si cine stie poate chiar intratul intr-o biblioteca sau intr-un magazin select.
Are o pudoare discreta, ascunsa dincolo de firea lui usor meditativa.
Cred ca mult mai usor decat sa-l lasi sa aleaga, este sa-i explici care sunt poriobilitatile sale de alegere, fara sa-i impui sa aleaga. Chiar daca situatia o cere nu-l invinui pt greselile pe care le face - marte in fecioara il face oricum sa se simta vinovat pentru orice greseala pe care o face - explica-i doar.
Cuadratura cu venus este una ciudata. Ea poate aduce excentricitate si libertati prost intelese. Exhibitionista Venus din Gemeni, daca il atrage pe Marte de partea ei s-a zis cu copilul mamei. Se poate transforma peste noapte intr-un Don Juan dispus sa-si traiasca viata cu intensitate.
Relatiile sale sunt insa supuse unei restrictii puternice. Uranus retrograd ca guv. VII si saturn de asemenea retrograd in casa VII si chiar receptia mutuala a celor doua planete aduce un mesaj sinistru. Ar putea fi jucaria partenerei de viata. El nu poate intelege femeia independenta si de acea cand va intalni cateva (cu saturn retrograd in VII va intalni) atunci se va lasa in voia lor.
Dincolo de aceasta slabiciune care poate convietui cu simtul moralitatii si al datoriei este un copil bun.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 03, 2006 10:47 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Ai sesizat la copilul tau o inclinatie deosebita catre un gen artistic? Introvertirea presupune si multa bogatie interioara. Eu nu am mai auzit in ultima vreme pe cineva care sa-si dea baiatul la balet. Vad ca se mai practica printre baieti dansul sportiv. Capricornul acolo unde el are planetele retrograde poate presupune din partea lui un efort sustinut de antrenament al picioarelor. Are Jupiter in Balanta pe casa a III-a si Venus in Gemeni, ceea ce presupune destul de multa mobilitate si simt artistic, mai ales ca e Leu. Vezi ca daca nu-l dai la un sport, poate avea usoare predispozitii catre ingrasare mai tarziu si chiar spre lene. El nu poate face un sport de performanta, pentru ca ar putea la un moment dat sa suporte o fractura, insa arta tine mai mult de casa a XII-a, asa ca eu il vad intai dansand (sau chiar practicand arte martiale), iar apoi il vad coregraf sau Maestru Sen-Sei (nu stiu cum se scrie) :oops: Saturn pe casa a VII-a poate insemna si o partenera profesionala (un fel de Mariana Bitang pentru Octavian Belu) sau partenera de dans. Vad ca are si sanse de calatorie in strainatate, ba chiar posibila recunoastere in exil.
Eu uitandu-ma asa de sus pe harta lui nu vad nimic rau, pentru ca are ceva potential. Dupa cum se vede pe casa a IV-a insa, exista momente din viata lui in care mama (adica tu) trebuie sa stii sa alegi pentru el si sa dai dovada de intuitie in a-l orienta. Mercur in Rac arata ca el asculta deocamdata de mama.
E foarte serios si muncitor pt ca vrea sa obtina bani, merite, premii si alte recunoasteri.
La limba si literatura romana cum se descurca? Dar la istorie?
Asteptam feed-back din partea ta si apoi mai comentam.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 03, 2006 11:35 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Ohh... aveam emotii... ma ingrozisera acele 4 planete retrograde, NN in IV... opozitiile pe sanatate , apoi Saturn ca guvernator al casei VI primind cuadratura de la Pluton... care cuadrateaza si AC ... Ma gandeam ca are de dus ceva greutatzi in spate si... daca am cum sa salvez din situatie...
Este perfect tot ce ai spus Gheorghita, sensibil, reticent fata de anumite lucruri, pudic, meditativ. Si este adevarat ca-i cam impun ce sa faca, aici am de lucrat... este un copil bun, lipicios, empatic... pana ajunge la computer...:) In rest, are memorie fantastica (mercur in rac ) dar n-are logica DELOC. Trebuie sa-i explic un lucru de zece ori, n-are spirit de observatzie, ii pica fisa greu...

Da, Witch, copilul este pianist de la 5 ani (la liceu de muzica- asta a fost la impuse dar a-nceput sa-i placa, sa improvizeze jazz), nativ insa are voce si mimica si expresie de Rudolf Valentino iar la dans este si mai bun, are ritm de negru. Dar are oroare de dansatori... balerini... asociaza asta cu baietzii de la Flamingo... este atras insa de actorie si muzica. La literatura? Ii fac eu temele... nu-i creativ deloc la nimic ce tzine de cuvinte... se exprima cat de succint posibil ceea ce pentru mine-i o lovitura :lol: La istorie insa este foarte bun, ii place, cauta e ager si asimileaza.. iar in rest.. improvizeaza... L-am intrebat deunazi revoltata ca nu pune mana pe carte: Ia zi-mi tu mie ce personaj se batea cu morile de vant? Raspuns: - Cum cine? Goethe! :lol:

Va multumesc din inima !!!



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 03, 2006 11:49 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Foarte important mentiunea ta...
Eu cred ca are logica.. si inca una puternica... doar ca este diferita de ceea ce suntem noi obisnuiti sa vedem. Da, mercur in rac aduce memorie, adica poate memora ORICE si in orice cantitate...
Da` parca Gothe chiar s-a luptata cu morile de vant? Nu?

Ce ai povestit tu mi-a amintit de un copil minunat care m-a colindat virtual de Craciun... si acum imi mai suna in minte vocea lui suava, linia melodica originala si puritatea lui...

da` cine o fi ala Don Quijote? Eu stiu ca Gothe s-a luptata cu morile de vand... si gata! :D :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 03, 2006 11:54 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Pai Gheorghita, el te-a colindat :oops: el este micul leu... :lol: M-am bucurat mult ca ti-a placut. Cat despre Goethe :lol: ai dreptate...am privit eu prea rigid :lol:



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 6:43 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, mermaid stiu ca este el, de asta am si spus...
...si chiar daca a trecut de mult Craciunul inca il mai ascult :oops:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 8:29 am 
Mermaid, eu voiam sa-ti spun ca pt orice copil mama este centrul Universului, si anume ingerul pazitor aici pe Pamant (vezi intr-un alt topic ceva super dragut). Si mi se pare normal sa-ti faci griji pt el. Dar eu vad in harta un tip foarte puternic (Leu cu asc tot Leu), si tocmai faptul ca e introvertit, la el este elementul charismatic. Adica vorbe putine si la obiect. Probabil chiar si atunci cand glumeste, o face...serios :lol:.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 10:51 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:oops:

Da Mihaela...si mie-mi suna bine Leu cu Leu numai ca atunci cand am luat la studiat cu cartea n-am reusit sa vad decat belele... (nu ma deranjeaza dorinta de izolare, si eu o am...) dar stii tu... casa VIII in pesti (vezi Marilyn- moarte invaluita in mister) apoi elementele alea pe sanatate ... si inca pe psihic... M-am gandit imediat la faptul ca pierderea bunicii de care este foarte legat ar putea declansa asa ceva ... Pluto in domiciliu, conjunct cu Luna... basca draga de Lilith in VIII care-i trimite un trigon Soarelui asa... cat sa nu-l lase linistit... :D Si una peste alta, in harta mea este un Saturn retrograd ce trimite opozitii clusterumului pe care-l am pe casa copiilor... Ei...imaginati-va toate astea alimentandu-mi tendintele date de AC in Rac despre care se vorbea pe alt topic... nu-mi ramane, ca mama, decat sa sper ca relele sa se-ntample cat mai tarziu.

Va multumesc ca mi-ati aratat si lucrurile bune... mai am mult de invatat pana sa vad si sa le leg si eu ...

Si tot in context, exact in dimineata asta am vazut in revista Spy poveastea insotita de poze a unui mic irakian, Saleh Kalaf, mutilat de o explozie... abdomenul, mainile, un ochi... fratele lui spulberat de asemenea... 32 de operatii... Spiritul lui de luptator i-a facut pe chirurgi sa-i spuna "inima de Leu" :( ... M-a ravasit foarte tare... in ingrijorarile mele... asta da disperare...


Last edited by mermaid on Thu May 04, 2006 11:15 am, edited 1 time in total.


_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 10:55 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
(Uranus conj. cu Neptun , ambele retrograde


Nu stiu daca tu, Mermaid, dar aspectul asta l-a ridicat cineva ca topic si ar fi dorit sa-l discutam. Conjunctia Uranus/Neptun in Capricorn marcheaza o generatie cuprinsa intre 1991 si 1994.

In legatura cu acest aspect as vrea sa spun ca in orientarea profesionala a fiului tau poate apare in viitor ceva ce noi s-ar putea sa nu cunoastem, asa cum nici diverse cunostinte de-ale mele sau de-ale voastre nu aveau de unde sa stie cand erau mici ca vor lucra in companii de telefonie mobila, pentru ca pe vremea aceea telefoanele mobile nu existau. Aspectele lui fiind retrograde in Capricorn, el s-ar putea sa nu se adapteze usor schimbarilor care vor sa vie si astfel sa-si pastreze mai mult spiritul conservator. De exemplu cum ar fi acum printre elevi un pusti care canta la pian, in timp ce altii joaca fotbal sau se joaca pe computer si aici ma refer la fiul tau. Deci desi el se joaca pe computer in realitate, pare a fi mai mult ancorat in trecut, in istorie, intr-o cautare ale carei porti s-au inchis. Arheologia este un domeniu care i s-ar potrivi, Leul face referire la regi, regine, imparati. Adica in timp ce lumea se adapteaza unor noi schimbari, constructiile isi modifica stilul si Razele se schimba, spiritualitatea imbraca forme noi, se produc revolutii in constiinta oamenilor, fiul tau ramane fidel trecutului si incearca sa-l conserve cat mai mult posibil. Dupa cum se vede el are reticente la influentele acestei noi Ere a Varsatorului avand Saturn retrograd in Varsator.

Este un exemplu, ceea ce eu am scris, nu neaparat o posibila realitate in ceea ce il priveste.

In schimb pentru copiii care au conjunctia pe miscare directa, ei vor fi cei care vor contrui un nou viitor, o noua politica, o noua gandire, o noua fata a pamantului, o noua tehnologie, dar abia cand varsta lor se va apropia de 40 de ani.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 11:26 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Exact... citisem undeva despre generatia asta ca a adus elemente speciale...

Cat despre arheologie trebuie sa spun ca are o pasiune de foarte foarte mic pentru dinozauri... a ajuns sa cunoasca toate speciile in amanunt cu denumiri stiintifice, cronologie si caracteristici, este atent la tot ce apare legat de asta. I-am adus la un moment dat un cadou de Craciun. O bucata mare de pamant in care erau ingropate oasele (din plastic fosforescent) ale unui Arheopterix. trebuiau descoperite si asamblate. Avea si instrumente pt a le descoperi (este un joc dar mi s-a parut o inventie tare ingenioasa). Nu-ti spun cum a vibrat, cum s-a luminat si cum s-a transpus pt doua zile intr-un paleontolog extrem de serios...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 1:32 pm 

Joined: Mon Aug 01, 2005 4:11 pm
Posts: 35
Quote:
mermaid:
citisem undeva despre generatia asta ca a adus elemente speciale...


Cred ca ai citit aici:

Quote:
coser
"Nu stiu daca exista un prag astrologic dincolo de care putem spune CU CERTITUDINE ca vin copii speciali care sa schimbe lumea. Nu cred ca e treaba planetelor sa constuiasca rautatea sau bunatatea unei civilizatii ele, ci doar sa predispun, sa confere sau indice momente de inceput si sfarsit, iar noi dispunem dupa mesajul nostru sintetic ce il avem sedimentat in informatia de rasa si pe care l-am construit de-a lungul istoriei. Ceea ce traim noi in acest moment este o urzeazala de energii distribuite de planete de-a lungul veacurilor fara ca noi sa stim daca s-a dorit sa se ajunga aici sau nu. Copii indigo exista, copii de cristal de asememenea insa nimic nu se compara cu cei ce vor veni.
Noi ca rasa suntem pe frecventa semnului Rac. De aceea in esoterism Racul este poarta prin se realizeaza un contact cu o lume subtila, iar semnul complementar Capricornul este o alta poarta insa una de evacuare. Cu alte cuvinte prin Rac se intra, prin capricorn se iese numai ca in tot acest timp spiritul are nevoie sa invete o experienta... dupa care reia ciclul subtil pana la o noua revenire.
Eu pun venirea valului de spirite puternice acum pe seama lui Uranus si a ceea ce determina el. In primul rand era varsatorului sta sa bata la usa (unii spun ca am fi intrat deja si eu sunt printre aceia), iar rolului lui Uranus este unul foarte dificil. Primul soc puternic a fost cel din 1974 (noiembrie) cand Uranus tulburat de instabilitatea emotionala, fara informatie a balantei in care ideea de copil, urmas, om, a pus serios la incercare omul si societatea sa, intra in Scorpion in exaltare si anunta o regenerare, o renastere a puterii de a se opune (Jupiter in Berbec, Saturn in Leu) insa fara evenimente majore pe aceasta directie (privite ca rasa).... doar ca o informatie, ca o veste pt ca in 1981 majoritatea planetelor sa se grupeze pe sectorul a doua zodii... balanta si scorpion!!!!! Cu atat mai mult cu cat Chiron din taur, trecuse deja de etapa inceputului in berbec, si si-a dezvoltata o suficient de solida individualitate pt a construi acum structuri noi bazate de libertatea de expresie (Chiron opus cu Uranus).
Acesta este adevaratul moment al exploziei pt ca forta lui Uranus devine cu atat mai puternica cu cat ne integram mai mult in era varsatorului. Mesajul sau indica renasterea spiritelor uraniene cu un puternic mesaj al universalitatii, al informatiei, al energiei, un adevarat popor de spirite uraniene capabile sa distruga societatea noastra chinuita pe o proasta intelegere a iubirii aproapelui si marcata de agresivitatea fata de sine si celalalt si sa construiasca in trei zile (cum vroia iisus sa reconstuiasaca templul sufletului – deci in trei etape importante: copii indigo, copii de cristal si a treia ce va veni).
Raportul dintre Scorpion si Rac este una foarte interesanta. Desi intre cele doua semne exista o afinitate de element ele nu sunt compatibile decat conditionat de o asistenta (poziii planetare compatibile, un asc bun etc etc) Scorpionul tenebros va tulbura intotdeauna un rac agresat de propriul sau dramatism si nu va face decat sa chinuie cu venin o apa opaca, linistita doar atunci cand uita de sine. Un scorpion va sti intotdeauna finalitatea racului pt ca el face un aspect mental cu capricornul semnul de complementaritate al racului.
Asadar exaltarea revolutionarului Uranus in Scorpion punea la grea incercare relatiile umane, contactele, sinceritatea sentimentelor, puterea interioara (balanta este semnul de cadere al soarelui) (PLuton in Balanta) iar Chiron in Berbec (in momentul in care Ursnus intra in scorpion) il ajuta pe Uranus sa tipe dupa salvare in timp de pluton sa apere templul, abordand ca un razboinic sinceritatea unei societati constroversate.
Ce simplu ar fi fost insa daca la intrarea lui Uranus in Scorpion, moment ce a declansat revolutia amintita, nu ar fi fost Saturn in Rac. Asadar configuratia vizeaza strict relatiile noastre karmice, bolnaviciosul sentiment de datorie care ne orbeste dorinta de libertate si, culmea, vechile structuri traditionale pe care ni le-am construit cu atat efort. Asadar este timpul de schimbare iar Uranus este cel raspunzator.
Astfel explica astrologia valul de spirite puternice care a venit alaturi de noi si mai ales care se pregateste sa vina in continuare si acesta se pare ca este finalitatea.
Pt ca in Rac nu era orice planeta ci Saturn guv semnului complementar, inceputul este de fapt un sfarsit. Uranus da putere, iar Saturn distruge. Asadar de la 1974 incoace Saturn are un puternic mesaj revolutionar!!!!
Alaturi de saturn astrologia trece si ea printr-o schimbare, structurile sale rigide ce i-au construit un sistem de valori bazate pe experinetele celorlalti pe efort de grup, natie, popor, rasa, va trebui sa fie acum schimbata cu informatia venita prin inspiratie, cu cunoasterea varsatorului suspendata in imprevizibil si desprinsa din necunoascut.
Astrologii care nu iau in considerare ca din 1974 ne confruntam cu un saturn schimbat sunt luati chiar ei prin surpindere de tranzitele saturniene pe care nu le mai pot intelege si le explica savant doar dupa ce acestea au trecut.
Vantul schimbarii vine cu Uranus (capitanul) in timp ce saturn intoarce corabia in directia pamanturilor noi, iar Jupiter incurajeaza echipajul care dispera pt ca nu stie daca acel pamant exista sau nu.
Acum plutin in deriva spre acel pamant al fagaduintei, iar acesti copii minunati sunt semne, flori ce ne indica un drum (poate chiar Cararea Galbena a lui Dorothy din Vrajitorul din Oz) deasupra caruia un zeu protector ne spune ca in ciuda disperarii noastre, drumul pe care-l parcurgem este corect.
Asadar atentie, daca modul nostru de raspuns este altul atunci si unele definitii astrologice trebuie ajustate putin pt ca altfel vom practica o astrologie ruginita de prea mult stat in cui. Astrologii au nevoie de mobilitate, cu atat mai mult in aceasta perioada."


Tare mult imi place articolul acesta!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 9:12 pm 
mermaid wrote:
:oops:

... nu-mi ramane, ca mama, decat sa sper ca relele sa se-ntample cat mai tarziu.

Va multumesc ca mi-ati aratat si lucrurile bune... mai am mult de invatat pana sa vad si sa le leg si eu ...


Draga Mermaid, te rog eu mult sa nu mai gandesti asa de pesimist in legatura cu baiatul tau. In final cred ca tu vei fi cea care vei face depresie :roll:. Glumesc, desigur :). Nu te supara, pls.

Din cate spui e un copil deosebit, bun si pe deasupra si talentat. Chiar daca are in astrograma unele aspecte mai delicate, asta nu inseamna deloc ca il vor invinge sau ca i se vor intampla nenorociri. In primul rand el este Leu cu asc in Leu. Sunt primele si cele mai importante lucruri dintr-o astrograma, iar el cu o asemenea putere este imposibil sa nu depaseasca dificultatile si pozitiile anumitor planete. Sincer iti spun, eu n-am vazut un Leu invins. Si stii si tu ca fiecaruia ni se da atat cat putem duce, iar spiritul sau si-a propus mai mult. Tu trebuie sa-i fii alaturi si sa-l ajuti si sa-l sustii, ceea ce cu siguranta faci si vei face.
Nu-i pacat sa te gandesti la lucruri rele, cand ai putea sa te bucuri de el si impreuna cu el? :)


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 9:39 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da Mihaela, ai dreptate... o sa ma gandesc numai ca are Chiron conjunct cu AC.. 8) multzam fain pt implicare si pt sfaturi, asa o sa fac. Te pup.

PS. pt ca tot sunt aici si ca sa nu mai deschid alt topic... Ce inseamna cand NN este direct? Este adevarat ca este invers, adica NN este preferabil sa fie retrograd? Si ce este aceea o astrograma retrograda?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 04, 2006 11:17 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ela2005,
wow...despre citatul acela... cred ca am spus asta cam acum un an... imi amintesc!

Mermaid,
NN direct aduce o libertate speciala in continuarea destinului. Daca retrogradarea lui NN ne obliga sa ne intoarcem in trecut pentru a vedea unde am grsit, cei ce au NN direct la nastere au o constientizarea speciala a vietii lor. De timpuriu simt ca au ceva de facut, ceva special care sa le marcheze trecerea pentru ca nu fac decat sa continue evolutia de acolo de unde au lasat-o in trecut. De asemenea ei au o comunicarea speciala cu regentii karmici (guvernatorii celor doua noduri) si greselile trecutului sunt mai mult niste ajustari la contaxtul existentei actual, decat greseli majore facute altadata.
Daca NN este direct si mai face si un trigon cu Marte sau Saturn si mai are si planete pe semne de putere, atunci avem de-a face cu un om special care nu poate sta in umbra, destinul sau propulsandu-l de timpuriu in atentia celorlalti.
Totusi mersul direct al nodurilor lunare nu este ceva accesibil oricui.... de aceia este important sa identificam intai elementele majore ale temei, cele care construiesc urzeala de forte, cele care ne spun care este infatisarea fizica si subtila a omului pentru ca nu face greseala sa punem eticheta doar luand in calcul un singur element NN.
Libertatea de care vorbeste NN se refera la libertatea pe care o are individul in evolutia sa si cel mult puterea sa exprimare. El nu ne poate spune nicioadata daca este inger sau demon, doar pt ca este direct sau retrograd, doar pentru ca este un trigon sau conjunctie cu marte sau saturn. Asemenea celorlalte elemente NN este un elementa al temei si nu trebuie sa i se dea mai multa importanat decat trebuie.
Spre exemplu, avem o tema cu planenele individuale in pozitii foarte bune, dar marte sau saturn in conjunctie cu NS sau lilith pe NN sau NS etc etc.
Daca NN este direct am putea intelege ca libertatea de expresie este superioara si ca mesajele pe care spiritul respectiv le transmite sunt directe si puternice. Daca NN este retrograd am putea intelege ca acum persoana respectiva are parte de cateva talente care sunt efectul unei karme bune, dar este posibil ca toate aceste calitati sa nu fie pe aceiasi lungie de unde cu destinul sau. Este ca un produs frumos ambalat, fara sa stii daca ambalajul indica exact continutul.
Deci este doar un reper, unul important, dar nu cel mai important ...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 10:15 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
NN direct


Coser, ai idee de ce astrolog 5.40 nu imi indica acest NN direct? De fapt, pana acum niciodata nu am gasit cu acest program vreo harta cu NN direct.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 11:03 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da, eu folosesc hartzile de pe www.astro.com. Si este specificat intotdeauna printr-un "d" alaturat atunci cand este direct de unde am dedus ca este un aspect important totusi. Ca nu este esential am vazut din comentariul tau, Gheorghita, de la sectiunea experimente unde un anume personaj avea NN trigon cu Saturn . Ai mentionat ca este un spirit evoluat dar asta nu a impiedicat personajul sa aiba o gramada de metehne si de pacate. Multumesc mult pt. lamurire. Foarte frumos si interesant.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 11:32 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
witch wrote:
Quote:
NN direct


Coser, ai idee de ce astrolog 5.40 nu imi indica acest NN direct? De fapt, pana acum niciodata nu am gasit cu acest program vreo harta cu NN direct.



Ba da calculeaza, dar pentru ca aici este vorba despre True NN nu Mean NN cum folosim noi in mod curent - trebuie sa impui din Setting - Obscure Settings si bifezi prima optiune "Compute True mean Instead Of Mean Node"... si ti- calculeaza

trebuie insa sa lucrezi cu marea atenie cu Nodul real pentru el exprima destinul de care nativul nu este constient si este posibil ca recomandarile pornind de la el sa para gresite pentru ca este foarte posibil ca nativul nici macar sa nu viseze dstinul pe care NN real il prezinta...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 12:31 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Multumesc, Coser. Tare ma bucur ca "ne intalniram" pe netul asta. Oi fi facut eu vreo fapta buna de mi-a dat Dumnezeu putin ajutor de la niste persoane care in scoala generala, la extemporale, nu se intorceau cu spatele la colegul de banca, ca acesta sa nu copieze de la ele. Stii ca eu numai de colegi din astia am avut parte.

Mermaid, apropo de jocul acela cu dinozaurii, cred ca pustiul tau are o curiozitate f. mare (Pluton, Luna in Scorpion pe casa a IV si NN in Sagetator tot pe casa a IV-a) si este practic pus pe dezgropat tot felul de chestii. Daca voi ca parinti o sa incercati sa ascundeti ceva de el, nu cred ca aveti vreo sansa, deoarece ii va face o reala placere sa cerceteze locul. E foarte important acum cand e mic sa-i observi inclinatiile si sa vezi ce obiceiuri are si cu ce se joaca.
Eu nici acum nu mi-am raspuns la intrebarea: de ce ma jucam cand eram mica in gunoaie? Jalnic nu? Totusi aveam o 2 prietene partenere de joaca, una Rac si una Scorpion si nu cred ca iti imaginezi ce chestii fascinante gaseam pe acolo. Nu aveam decat 5 -6 ani si veneam acasa murdara ca un porc. Intr-un fel banuiesc ce inseamna asta si ma bucur, desi uneori mi-e rusine de apucaturile mele de home-less din copilarie.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 1:32 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:D Si eu am avut inclinatzia asta... cel mai tare ma fascinau cutiile sau sticlutzele de medicamente "straine" :D Dar eu cred ca gunoiul pe vremea aceea era singurul loc aducator de surprize... In rest... totul era tern si la vedere... n-aveai nimic de "descoperit".
Multumesc witch, ai un stil foarte frumos in interpretare, colorat si cu referiri neasteptate, mi-e drag sa "te citesc" pe topicuri. Succes in continuare.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 2:26 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
mermaid wrote:
. ...eu folosesc hartzile de pe www.astro.com. ...


si eu am folosit in ultima vreme acest site , numai ca te-as ruga sa-mi zici cum procedezi tu atunci cand il folosesti pentru a ridica o revolutie solara, in asa fel incat sa tii seama de locul in care te afli, si nu de cel natal ?!
eu nu am reusit sa-mi dau seama si-mi iese rev solara raportata la locul nasterii.. :roll: :roll:

merci frumos! :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 2:45 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mag,

iti raspund eu, ca am descoperit de curand :).

in josul paginii unde faci setarile (extended chart selection), ultima optiune este "reference place". apesi pe ea, ai un atlas si selectezi localitatea incare locuiesti. daca ai optiunea respectiva activata, revolutiile solare vor fi calculate in functie de acel "reference place".

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 2:48 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Draga mag, mi-e rusine sa recunosc ca problema asta-i noua pt mine... adica n-am intrat inca pe Astro. Previzionala pt. ca de-abia buchisesc notziunile de baza si n-am ridicat Revolutzia Solara niciodata... M-am uitat insa si ai dreptate... nu are optiunea asta... banuiesc ca ar trebui sa modifici in datele de baza lucul... Nu?

A! Iata ca-ntre timp tzi-a raspuns Veronica :D Ia sa retzin si io informatzia...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 2:58 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
va multumesc la amandurora! :oops:
am sa incerc acasa (acum inca mai sunt la serviciu :roll: )

mermaid, chiar nu are de ce sa-ti fie rusine, cum zici tu, mai ales cand discuti cu mine!!!! :oops: tot la faza de buchiseala ma aflu si eu, numai ca citind despre Rev solara pe forum, am avut curiozitatea sa am si eu una :roll:
am ridicat una corecta, pana la urma, dar nu cu site-ul cu pricina, iar cand l-am descoperit, am vrut sa me verific si asa am observat ....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 3:04 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Mag ,

In revolutia solara se tine cont de localitatea unde te aflai in momentul in care ai implinit virsta respectiva si nu unde te afli in momentul de fata . Ex . daca te-ai nascut in Buc iar in momentul implinirii unei anumite virste te aflai la Paris iar acum locuiesti intr-un alt oras se i-a in considerare coordonatele Parisului .E mai greu de stabilit daca in acel moment faceai o calatorie cu avionul pt ca nu stii care erau coordonatele geografice la ora respectiva .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 3:12 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Multumesc frumos, annahita!
La mine este mult mai simplu ( desi, sincer, mi-ar fi placut sa ma aflu la Paris :oops: )
M-am nascut intr-un oras si locuiesc in altul de multi ani....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 3:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Pt putin , MAG ! :)

Vroiam sa-ti mai spun ca este important sa stii cu exactitate ora nasterii pt rev solara ,pt ca o diferenta de 10 minute poate deplasa cuspida caselor cu 20 de gr .
Atunci cind nu se stie cu exactitate ora nasterii de obicei nu se mai face rev solara si se urmaresc tranzitele .


Toate cele bune !

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 5:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
annahita wrote:
Mag ,

In revolutia solara se tine cont de localitatea unde te aflai in momentul in care ai implinit virsta respectiva si nu unde te afli in momentul de fata . Ex . daca te-ai nascut in Buc iar in momentul implinirii unei anumite virste te aflai la Paris iar acum locuiesti intr-un alt oras se i-a in considerare coordonatele Parisului .E mai greu de stabilit daca in acel moment faceai o calatorie cu avionul pt ca nu stii care erau coordonatele geografice la ora respectiva .


Asa spun manualele de astrologie, insa eu cred ca gresesc. Tema anuala nu este ca tema natala cand invididul se impregneaza cu suflul ursitoarelor si-si insuseste destinul, ci este o directie pe care individul o poate avea in cursul unui an.
Daca individul traieste cea mai mare parte a anului intr-o localitate, dar de ziua de nastere se afla in alta localitate NU SE SCHIMBA NIMIC. Ceea ce spun astrologii despre asta sunt povesti...
Pe langa aceasta observatie de ordin teoretic eu vin si cu o explicatie practica – exemplul meu.
In 1999 de ziua mea de nastere eram la Sighet. Iata mai jos cele doua revolutii solare ridicate una pentru Barlad, unde am locuit in cursul anului si una pentru Sighetu Marmatiei unde eram in ziua de nastere.

Image

Singura diferenta majora este cea a Nodului lunar care pentru Barlad este in casa III, iar pentru Sighet este in casa IV.
In astrologia previzionala NN aduce nu atat directii definitive in viata, ci potentiale alegeri care devin evenimente atunci cand sunt sustinute de celellalte planete, iar casa si zodia in care se afla indica sectoarele de viata in care individul alege.
Anul natal 1999-2000 a fost un an in care am experimentat latura comerciala a astrologie. Am avut intalniri cu foarte multi oameni si am avut timp sa practic intr-un mod foarte intens atat stiintele divinatorii cat si terapiile complementare.
Mergeam periodic la Iasi unde am avut norocul sa experimentez ceea ce nu avusesem ocazia sa experimentez in timpul studentiei (1994-1999). In 1999 am publicat cea de a treia carte "Din astrologia sfarsitului de mileniu" - un alt experiment - si pentru toate acestea NN in III pare sa fie responsabil.
O alta nuanta este data de faptul ca in acest an castigurile mele au fost mici, dar vizibile, altele decat cele din anii din urma.
Daca NN ar fi in casa IV anuala atunci Soarele ar fi fost guvernatorul casei si orientarea mea ar fi fost sub semnul opozitit cu Uranus si Neptun deci plina de insatisfactii si nesiguranta - ceea ce nu a fost asa, ci dimpotriva.
Daca este in casa III atunci NN este guvernat de Luna din Pesti - care prin cuadratura cu Ascendentul din Gemeni mi-a adus contacte multiple, mobilitate, legaturi si prietenii (Asc anual pe casa XI anuala) sustinere de la protectori influenti, dar si un conflict interior (Luna cuadratura cu asc anual) legat de alegerea metodei corecte de lucru (guv temei este retrograd) si de o risipire chiar in activitati multiple.
Eu stiu cum a fost acel an si, mai ales, a fost un an important in care m-am angajat acolo unde lucrezi si azi, iar NN in III este mai aproape de invatamant, sectorul in care lucrez, decat in casa IV.
De aceia spun ca petrecerea zilei de nastere in alta parte, atunci cand este realizatat pentru a schimba destinul, mi se pare o speculatie, pe care astrologii o recomanda in continuare pentru ca asa spune traditia.
No, uneori traditia asta nu pare sa fie reala si nici corecta, ci construita pe o speculatie a unui om care a venit la un moment dat cu o solutie buna doar pt cazul sau sau pentru acea vreme... dar noi avem datoria morala fata de noi insine sa alegem ceea ce este corect pentru ca lucram cu informatii ce fac referiri la destin si asta nu este deloc putin lucru.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 5:51 pm 
Tot referitor la Rev. Solara si la locatia in care se produce, voiam si eu sa intreb daca poate fi influentata in vreun fel (macar cat de cat), imaginea anului care tocmai incepe. Am inteles ca viata, destinul sau eventuala fatalitate inscrise in tema natala nu pot fi schimbate plimbandu-te incoace si incolo prin lume. Dar in cazul in care tema natala este in general buna, iar Rev Solara pt un anumit an este dezastruoasa, o plimbare pe alte meridiane si coordonate nu poate totusi ajuta? Zic si eu, pt ca de fapt nu stiu prea bine.

Ne-am indepartat total de subiectul topicului acesta :oops:
Multumesc :)

Gheorghita, am scris mesajul in acelasi timp cu tine, si astfel intrebarea mea vine dupa raspunsul tau. Dar pt cazul in care te deplasezi in alta tara sau pe un alt continent Rev Solara arata uneori cu totul altfel. Cred ca o anumita influenta tot se produce, nu?
Merci :)


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 7:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
veronica,
ai avut dreptate! exista acea optiune! daca as fi citit cu atentie totul, nu as fi ridicat aceasta problema ( pe care acum o gasesc penibila! )... insa partea buna este aceea ca din mesajul lui Gheorghita am mai aflat lucruri pe care nu le stiam!

Multzam' la toata lumea! :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 8:55 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mihaela,

cred ca ajuta sa te stabilesti in alt loc. adica nu doar sa stai o zi, ci chiar sa te duci sa traiesti acolo. asta are mai mult sens, caci presupune o schimbare profunda, reala. acuma imi vine in minte proverbul "schimbi locul, schimbi norocul" :).

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 10:15 pm 
Da Veronica, sigur ca daca te muti in alta tara situatia se schimba complet, de asemenea si viata persoanei. Asta e logic chiar si fara astrologie :).


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 10:25 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
auch :shock:

mihaela,

o revolutie solara o calculezi in functie de locul in care te afli de ziua ta, dar numai daca locuiesti acolo. pentru ca vibratia locului si-a facut deja loc in viata ta. asta voiam a zice.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 05, 2006 10:37 pm 
Da Veronica, am inteles, de fapt si Gheorghita s-a chinuit o gramada sa-mi explice. Dar glumeam si eu un pic. Asa, un fel de haz de necaz. :?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 08, 2006 12:12 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:shock: atunci io plec cu fii-miu la Tokyo si ma stabilesc acolo ca sa se mute opozitzia aia de pe casa sanatatzii... asta este... io ma pregateam sa plec in Kenia dar acolo nu se schimba mai nimic pe harta... :lol:



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 09, 2006 10:52 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Va rog frumos, mai am o singura intrebare, ca sa zic asa, tehnica... probabil si un pic stupida dar nu m-am lamurit.. :) La tema din acest topic Pluton este in Scorpion. Fiind insa o tema diurna nu este Marte guvernatorul Scorpionului?.. si daca da, mai este Pluton in domiciliu?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 09, 2006 1:36 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mermaid, bine punctat
asta este o alta problema care creaza confuzie in astrologie.
Exista semne care au 2 guvernatori - cei vechi si ce noi.
Exista astrologi care fie nu se pot acomoda cu faptul ca mentalitatea se schimba si noi avem acum acces la noi energii prin decoperirea lui Uranus (13 martie 1781), Neptun (23 septembrie 1846) Pluton (1930) si merg in doua barci.
Pentru ca s-a stabilit ca Uranus va guverna semnul varsatorului, Neptun va guverna zodia Pesti, iar Pluton Scorpion. Personal nu prea imi convine ca Pluton sa fie guvernatorul Scorpionului, pentru ca Pluton trebuie si fie planeta fara zodie, un fel de Dhumavathi din sistemul Maha Vidya Yoga, stilizata adeseaza ca o vaduva care isi cauta sotul pe campul de lupta fredonand agale un cantec de jale si cauta la nesfarsit desi stie ca pentru ea realitatea este moartea, regenerarea, si transformarea. Aceasta imagine este ceea ce reprezinta Pluton pentru ca moartea, regenerarea, transformarea sunt reprezentari la o alta scara o iamgine , hm sinistra chiar, a vointei Divine - pentru ca fara astea nu exista evolutie. Noi murim cate putin in fiecare zi si pentru asta Pluton este de vina chiar daca starea de martor este o alta calitate si care motiveaza tot ceea face aceasta magnifica planeta. Dar asta este o alta discutie...
Multi dintre astrologi prefera sa se piarda in sistemul acela duplicitar in loc sa-si perfectioneze definitiile astrologice.
Nu exista guvernator de zi sau de noapte sau, mai corect, exista, dar nu sunt reali.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 09, 2006 2:15 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Gheorghita ,

Am si eu o intrebare . Scuze ,Mermaid pt ca nu deschid un nou topic si postez la topicul deschis de tine .

Quote:
Personal nu prea imi convine ca Pluton sa fie guvernatorul Scorpionului, pentru ca Pluton trebuie si fie planeta fara zodie


Atunci il vom considera pe Marte guv scorpionului ,iar lui Pluton ii vom da doar importanta data de zodie si casa in care se afla ?

Multumesc mult !

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 09, 2006 2:36 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Cat de frumos ai explicat o problema care-n capul meu era "tehnica". Multumesc mult.

Dar pentru ca ai mentionat noile planete, reprezinta Sedna (despre care invatza fii-miu la geografie) ceva? Banuiesc ca este cercetata asiduu fiind ultima descoperire, dar, astrologic vorbind, n-am auzit pe nimeni s-o mentzioneze... :?:



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 09, 2006 9:06 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Uite ca am mentionat-o eu la un moment dat pe Sedna, intr-o lucrare.


Sa privim dincolo de Pluton!

Iata ca dupa aproximativ 70 de ani, cati s-au scurs de cand ultima planeta ce orbiteaza in jurul Soarelui a fost descoperita, astronomii au venit cu noi informatii referitoare la corpuri ceresti aflate dincolo de frontiera trasata de Pluton.
Cei trei planetoizi Quauar, Varuna si Sedna urmeaza exemplul lui Pluton, care si el, considerat la inceput tot un planetoid, neintrunind caracteristicile unei planete, a demonstrat cu timpul, prin influentele sale astrologice, ca merita sa fie ridicat la rangul de planeta, la fel ca si celelalte noua.
Quauar descoperita in iunie 2002, avand jumatate din diametrul lui Pluton, se afla acum in zodia Sagetatorului si este neutru ca si Mercur. Mitologic simbolizeaza marea forta a Creatiei, care prin puterea ritualurilor a dat viata marilor zeitati reprezentand Cerul, Pamantul, Soarele, Luna, Marea, Visele, Hrana sau Lumea subterana. Ritualurile constau in principal din cantece si dansuri. In cea dea noua zodie, Quauar amplifica prin influenta in aceasta perioada, dorinta oamenilor de a se redescoperi in armonie cu natura si cu fortele universale, abordand tehnici si ritualuri variate, pe care le adauga fara piedica religiei din care fac parte. Un ritual nu mai apartine doar unei singure tari sau zone sau cult, ele acum pot circula liber, Quauar spargand aceste granite.
Varuna a fost descoperita in noiembrie 2003. Are un diamentru de 900 km si lumineaza puternic. Acum se gaseste la 13 grade in Rac si poarta denumirea unuia dintre cei mai importanti zei vedici. Varuna era considerat divinitatea suprema, creatorul cerului, pamantului si vazduhului, paznicul ordinii cosmice si al moravurilor. Este un zeu masculin, nocturn, cel care stie gandurile tuturor, acopera totul si pedepseste pe cei care nu-si tin cuvantul. Asemenea lui Neptun, Varuna este simbolizat de elementul apa. Pozitia sa in Rac, poarta prin care spiritele intra in lume, produce modificari in constiinta omenirii si este responsabil de stari psihice negative, ale celor ce desconsidera grav raporturile de familie sau isi neaga originea, fie ea chiar divina.
Sedna este cel mai indepartat si rece obiect din sistemul solar. A fost recent descoperit, la 15 martie 2004. Are o traiectorie ciudata, luandu-i 10.500 de ani pentru a se roti in jurul Soarelui. Ca dimensiune este asemenea planetoidului Quauar. Legendele tinuturilor inghetate spun ca Sedna a fost o fata vanitoasa ce nu dorea sa se marite, considerand ca nimeni nu-i merita frumusetea. In cele din urma, pentru ca avea sa aleaga intre a muri de foame, fiind saraca, si a se marita de nevoie, a cazut prada unui sot ce s-a dovedit a fi un corb sinitru ce luase infatisare de om. Sedna era nefericita si locuia alaturi de sotul ei printre stancile de pe malul apelor inghetate. In timpul luptei dintre tatal sau, ce venise sa o slaveze, si sotul diabolic, se isca o cumplita furtuna pe mare si ea a cazut pe fundul apei, amortita de frig. Din degetele si mainile sale descompuse s-au nascut focile, balenele, pinguinii si toate animalele ce traiesc la Polul Nord. Denumita dupa Zeita marilor inghetate si a furtunilor, Sedna aflata acum in traiectoria sa cel mai aproape de Pamant, se gaseste in zodia Taurului. Taurul este guvernat de Venus, planeta feminitatii, frumusetii, caldurii senzuale, dar si a prosperitatii materiale. Insetata de toate aceste haruri venusiene, Sedna soarbe lacoma tot ce intalneste in drumul sau, lasand in urma inghet. Ea reprezinta o invitatie de transcendenta a valorilor materiale trecatoare, catre valorile spirituale eterne, ce se aseaza mai presus de frumusetea fizica, poftele nelimitate si goana dupa agoniseala, simbolizate de zodia Taurului.
Vom vedea in ce masura, de-a lungul timpului, astrologii vor atribui acestor trei corpuri ceresti, o mai mare importanta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 09, 2006 11:22 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Un raspuns mai mult decat complet. Stiam cate ceva astronomic dar astrologic aveam numa intrebari... Multumesc din nou. :wink:



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 10, 2006 6:49 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, si foarte frumos de altfel... :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 10, 2006 11:27 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mersi!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 43 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group