It is currently Thu Apr 25, 2024 1:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ar trebui sa fiu casatorita cu toti colegii?
PostPosted: Sat Mar 25, 2006 10:49 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Buna ziua tuturor,

Din curiozitate, am facut astrograme colegilor mei si- spre stupoarea mea- daca ar trebui sa ma iau dupa astrograme ad literam, relatia mea cu ei ar trebui sa fie pasionala! (lor nu le-am spus.......). Sincera sa fiu, ma asteptam sa vad relatii in care sa fie mai pregnant angrenate Mercur sau Saturn, sau orice alta planeta mai putin personala decat Venus, Soarele, Luna si Marte! Nodurile nord au in general aspecte cu Luna sau cu Venus ! Inteleg ca trebuia sa ne intalnim,dar oricum, intre noi atractie fizica nu este. Am facut astrograme unui nr de 5 persoane, si 2 dintre ele prezinta un grad de compatibilitate f mare, insa nu sunt nici macar amici si au o relatie rece si strict profesionala (in mod sigur).
As vrea sa va intreb- stiu ca multi si-au mai pus problema asta, dar poate a gasit cineva, partial, un raspuns- cand se poate sti cu exactitate, privind o tema compusa, daca este vorba despre o relatie de dragoste si cand aspectele asa- zis pasionale, gen Marte trigon Venus, sau Soare opozitie Luna, se sublimeaza, sau raman la stadiul simpatie, sa zicem, amicitie?
M-am mai gandit la un alt lucru. Ar fi posibil ca acele relatii foarte bune sa ramana in stadiu latent pana cand intervine un tranzit care "toarna gaz peste foc" si care face ca acestea sa se resimta foarte puternic. Este o opinie.

Marta



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 25, 2006 6:53 pm 

Joined: Sat Jan 14, 2006 11:38 pm
Posts: 32
pe mine m-ar interesa sa stiu care sunt indiciile pentru casatorie intr=o sinastrie, si nu doar compatibilitatea, respectiv previziuni concrete


Last edited by scorpio on Sat Mar 25, 2006 6:54 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 25, 2006 6:54 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Stiu ca vorbele mele nu vor veni cu raspunsul asteptat de tine, probabil chiar vor aduce un semn de intrebare in plus :) . Este interesant ca ai deschis acest subiect tocmai acum, cand aveam si eu o preocupare asemanatoare si cautam un raspuns. Ma refer la un singur caz de genul celui descris de tine, insa este ceva ce mi s-a intamplat chiar mie si de aceea cunosc foarte bine toate amanuntele. Este vorba despre o relatie iesita din tipare pe care am avut-o cu un baiat, incepand din adolescenta; desi locuiam la 9 kilometri unul de altul, ne-am scris ani de zile inainte de a ne cunoaste personal. Niciodata nu s-a pus problema unei relatii amoroase, am avut parte de o comunicare iesita din comun (mai ales in ceea ce priveste subiectele abordate) si o sfera de preocupari identica. Mult respect si admiratie reciproca, atitudine impersonala, o relatie ideala si idealizata. Si acum, la 13 ani dupa ce ne-am cunoscut, sentimentul este la fel de viu, desi ne vedem rar.

Inainte de a face sinastria noastra, eram absolut convinsa ca voi gasi legaturi speciale cu Mercur, Neptun, Uranus....si e lesne de inchipuit socul meu cand am dat peste o conjunctie Marte (eu) – Venus (el), opozitie Marte (el) – Venus (eu) :D....totul secondat de un setil Luna – Luna si unul Venus (el) – Pluto (eu). Singurul aspect intelectual si comunicational pe care l-am putut identifica este trigonul Mercur (el) cu Soare – Venus de la mine. A fost destul de bulversant sa vad la ce tip de relatie eram predispusi de astre si cum am interactionat noi de fapt, iar asta m-a determinat sa-mi pun multe intrebari...de exemplu: ar fi fost posibil sa fim ceea ce am fost daca idealismul ar fi jucat un rol mai putin important in viata noastra? Ce alti factori au avut preponderenta, astfel incat relatia noastra s-a derulat nu dupa determinismul astrelor, ci dupa unul pe care mi-e greu sa-l identific? Nu regret o secunda ca s-a intamplat cum s-a intamplat, intotdeauna as alege aceasta varianta (pe care, in idealismul ei, o gasesc mai pura si mai elevatoare) dar, pt ca am credinta in cunoasterea astrologica, caut niste raspunsuri pe acest teritoriu. Inca nu le-am gasit, dar ma bucur ca s-a deschis acest subiect si am speranta ca poate va sti cineva sa elucideze misterul.

M-am uitat si pe tema compusa, acolo parca lucrurile se arata un pic mai aproape de ceea ce au fost: un Soare conj Uranus in Scorpion si Casa IX si un Asc in Pesti, Neptun in X in aspect armonic cu nodurile lunare....totusi vad Luna, guvernatorul casei a V-a, aflata in Casa VII....si o puternica coloratura scorpioneasca in tema: in afara de Soare in Scorpion, in Casa VIII se gasesc Pluto conj. NN si Venus conj. Mercur, dar in careu cu Marte din V (plus trigon cu Jupiter din IV)...toate in Balanta. Nu as dori sa deviez discutia spre acest caz si nici sa acaparez topicul, insa am aceeasi nedumerire ca si Marta si ma intreb unde se gaseste raspunsul daca nu in aceste harti; ce anume da unei relatie directie, care este ingredientul care da coloratura generala a acesteia? :roll:



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 25, 2006 9:58 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Multumesc pentru raspunsuri...Astept si alte opinii, sunt sigura ca cei care au experienta in studierea astrologiei trebuie sa fi ajuns, totusi, la o concluzie in acest sens. Se pare ca hindusii sunt foarte avansati in privinta asta, dar, din cat am citit- si foarte putin- pe tema asta, inteleg ca au un sistem diferit, spre exemplu ei considera ca zodia unui barbat este aceea in care se afla la nastere Soarele, iar in cazul unei femei, zodia in care se afla Luna.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 25, 2006 11:01 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
"Se pare ca hindusii sunt foarte avansati in privinta asta, .....ei considera ca zodia unui barbat este aceea in care se afla la nastere Soarele, iar in cazul unei femei, zodia in care se afla Luna."


Nu stiu cat de adevarat o fi la modul general ac lucru pe care il spuneau hindusii, dar in cazul meu se potriveste sigur. Zodia in care am soarele, racul nu mi se potriveste in f multe locuri: nu mi-a placut istoria niciodata si nimic legat de ce a fost candva si nu are absolut nici o leg cu mine, nu sunt inebunita dupa tara in care m-am nascut, pe care nu am ales-o eu, din contra as pleca definitv daca as avea o varianta buna, nu am fost niciodata prea legata de mama si nici de parinti in general, in plus mereu am stat in 2 case si mereu am avut 2 locuri unde sa stau pt ca asa vroiam eu si nimic nu ma impiedica sa fiu mereu dupa 2 iepuri deodata. Si alta chestie care nu merge e ca nu sunt econoama si nici insistenta, poate nici sensibila sau timida, din contra am f mult tupeu si consider pers in rac lashe ca nu spun in fata lucrurile si ca fug cand e vb de o confruntare deschisa. In afara de asta nu sunt niciodata indirecta din contra sunt chiar exagerat de directa incat unele pers mi-au zis ca sunt frapati de ce le spun si sa le las un timp sa-si revina sau sa inteleaga ca asa sunt eu.
De la luna (guv zodiei) in berbec am multe chestii dar nu sunt in subconstient, din contra sunt f constienta de ac aspecte si oricine ma cunoaste le vede. Mereu am fost nerabdatoare, si tot ce vroiam trebuia realizat azi, acum, orice lasam pe maine nu mai prezenta importanta, era ca si cand mi-as lua adio de la lucrul respectiv. Si mi se mai potriveste bine impulsivitatea in decizii, sau cand cumpar un lucru, nu stau de loc pe ganduri, ma reped la primul obiect care imi place si nici nu sunt econoama, as cheltui tot sg probl. e daca am suficienti bani in momentul ala dupa mine si ii fac praf imediat.
Si am un entuziasm permanent in tot ce fac nou, care scade destul de repede pt ca imi pierd interesul-asta poate fi si de la sagetator. Dar guvernantul asc (jupiter) e tot in berbec.
De la venus in leu nu simt nici o influenta, poate din cauza ca e interceptat...

Marta, ref la relatiile tale cred ca e bine sa faci si compatibilitatea dupa bioritm. Daca emotional iese sub 25% e clar de ce sunt relatiile reci, pt ca in cazul asta nici zodia sau astrograma nu mai poate repara ac. aspect. Daca fizic e sub 25% persoana te vede antipatica si nesuferita orice ai face tu, chiar de ai fi super sociabila si amabila(si e reciproc). Daca e peste 25% astrograma poate completa neajunsurile-asa am citit si eu ref. la bioritm parca pe un site dar am probat si din pacate cam asa a fost.
Eu consider ca o completare la astrograma calculul compatibilitatii din bioritm, dar daca iese 100% emotional si fizic sa zicem si la astrograma zice clar ca nu merge, inseamna ca rel merge prost, deci tr sa ai avizul din ambele parti...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 26, 2006 10:12 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Buna Sabina,

Spune-mi si mie pe ce site pot face compatibilitatea a doua persoane.
In privinta astrogramei, ma gandesc tot mai serios, apropo de ceea ce zicea Brigid , in cazul meu cred am subestimat tema compusa, care ar putea da destul de multe indicii (e adevarat insa ca in sinastrie, totusi, se vede clar cum abordeaza fiecare relatia)..Oricum, o sa analizez si bioritmul, mersi pentru informatie.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 26, 2006 12:51 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Sabina,

Revin. Am gasit niste site- uri. Nu neg ca ofera unele indicii, partial.
Pentru a da un exemplu, am studiat compatibilitatea intre doua persoane care au avut o relatie romantica foarte intensa (si relatia s-a oprit aici), iar bioritmul arata numai compatibilitate intelectuala, in rest, fizic, emotional, intuitiv, rau de tot. De unde reiese atractia romantica?
Eh, sunt intrebari fara raspuns... Cred ca e foarte greu sa poata sti cineva DACA va fi ceva intre doua persoane, si in ce fel se va dezvolta relatia.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 1:32 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
In astrologia relationala problemele se complica. Avem de a face cu doua destine si cu doua vointe diferite, asa cum venirea unui copil sau a n copii intr-un cuplu modifica fundamental traiectoria parintilor sau a familiei deja create. Cine crede ca va da definitii absolute dpdv astrologic in ceea ce priveste sinastria sau harta compusa a unui cuplu, se inseala. Eu cred ca nu astrologia previzionala este piatra de hotar a unui astrolog, ci cea relationala. O harta compusa, desi se mai numeste harta durabilitatii relatiei, nu poate da pronosticuri clare despre logevitatea sau destramarea cuplului. Am vazut harti cu prapastii uriase si cei doi au trecut peste tensiuni fara prea mare tam tam, dar am vazut si harti ce pareau a fi adevarate flori de lotus cu conjunctii si aspecte incredibile si de invidiat, care ar fi sugerat o relatie de suflete pereche de s-au transformat in apa de ploaie. Depinde aici si de momentul astral cand cunosti persoana, daca stelele din momentul respectiv iti dau sanse sau nu. Daca o veti urmari suficient de atente pe Urania, veti observa ca ea insista foarte mult pe o astrologie simplificata, cel putin in previziunile pe care le elaboreaza pt. Tv, dar care sunt imbatabile. Se canalizeaza f. mult pe o interpretare a planetelor in zodii si case, si mai putin pe aspectele dintre ele. Asadar, in hartile relationale, cu cat aspectele sunt mai greoaie si mai incalcite, nu neaparat ca avem de-a face cu cuadraturi sau opozitii, caci acestea pot impinge un cuplu catre evolutie, cu atat relatia celor doi se poate afunda in ratacire si confuzie.
Sansa de a gasi ceea ce cauti se citeste intai de toate pe harta fiecarui partener al cuplului in parte si momentul intalnirii trebuie sa apara relevant la amandoi. Nu pentru unul dragoste, si pentru celalalt distractie sau stress. Cand doi oameni sunt meniti sa fie impreuna, restul evenimentelor din viata lor se vor citi concomitent pe cele doua harti. Nu putem combina o femeie care nu poate face copii deloc, cu un barbat la care problematica copiilor este scutita de orice fel de apasare. Poate se poate si asta, dar cei doi vor trai in doua lumi total diferite si acela nu se va numi un cuplu.
Nu vreau sa minimalizez celelalte reguli pe baza carora se interpreteaza hartile relationale, caci nu ma apuc acum sa rastorn ceva. Dar dincolo de astrologie, oricat ne-ar placea noua sa credem ca astrologia detine intregul adevar, mai este ceva, vointa divina ca cei doi sa-si fie profesor unul altuia si sa se uneasca pentru a crea ceea ce trebuie sa existe. Cei doi care gasesc acel ingredient despre care va intrebati voi unde se gaseste, deja sunt atrasi unul catre celalalt de un intreg complex de imprejurari deja generat poate dinainte sa se nasca ei. Planetele lor ii poate face sa se atraga, dar asta ar insemna ca ne-am putea indragosti de orice alta persoana nascuta in acelasi timp cu partenerul nostru.
Eu nu am din pacate rabdarea bunului nostru prieten, Coser, de a dezvolta acest subiect, insa cred ca daca vreodata va exista astrologia ca materie de studiu in cadrul unei Universitati din Romania, se poate face pe acest subiect o lucrare de diploma.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 10:02 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
"bioritmul arata numai compatibilitate intelectuala, in rest, fizic, emotional, intuitiv, rau de tot. De unde reiese atractia romantica? "

eu am citit -si se potrivea la multe pers cunoscute-ca daca emotionalul , fizicul si intelectualul trec de 25% relatia e posibila. In cz asta astrograma poate ajuta (daca are cu ce!).
Compat romantica e data de emotional, dar cred ca si fizicul conteaza, de fapt fizicul e prima treapta fara de care nu cred ca se poate stabili de loc relatia (daca e sub 25%), pt ca nu poti sta prea mult langa o pers care ti-e antipatica prin toate gesturile si miscarile ei. Daca emotionalul e sub 25% nu le pasa prea mult unuia de altul si sunt relatii reci, poate sa se dea si peste cap una din acele pers ca celuilalt nu ii pasa.
Iar intelectual in cazul in care nu merge se considera unul pe altul de-a dreptul prost sau limitat-am intalnit cazuri.

Ref la ce spunea witch, eu cred ca conteaza mai mult compatibilitatea dintre 2 pers decat momentul in care se intalnesc, pt ca se pot reintalni din nou dupa o pauza de oricate ori vor, dar astro natala tot aia ramane! Evident ca conteaza si educatia din familie, pozitia sociala poate, potrivirea fizica pt ca daca unul e pitic si altul hercule sau alte chestii la gen nu o sa mearga, dar aici fiind forum de astro vorbim din pct de vedere al astrelor si restul problemelor stim fiecare sa le luam in considerare cand e cazul.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 6:16 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Va multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar exista acel liber arbitru, faptul ca o persoana alege ceva sau altceva probabil ca l-ar duce pe cai total diferite. Astrologia previzionala este probabil de la un anumit punct chiar imposibila, insa in privinta astrologiei relationale ar fi atat de multe lucruri de spus..Ce ciudat ca doi oameni cu aspecte astrologice pasionale pot ramane o viata intreaga doar amici, in timp ce un cuplu cu relatii sumbre pare sa ramana pe vecie impreuna.
Poate ca este karma, care este mult mai puternica decat orice alta relatie atragatoare.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 27, 2006 6:48 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
MARTA wrote:
in timp ce un cuplu cu relatii sumbre pare sa ramana pe vecie impreuna.



In Astrologia karmica poate se explica mai bine de ce trebiue sa existe o asemenea etapa.Dar eu cred in existenta "legii gratiei divine" si cred ca un cuplu suporta asemenea asemenea relatii pana vor intelege [sau va intelege],vor constientiza ceea ce trebuie din acea relatie.Cand s-a inteles,s-a invatat ceea ce trebuie si se corecteaza ,cred ca se poate "rupe"leg.karmica,ref.la ac.problema si viata poate continua armonios,impreuna sau separat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 28, 2006 9:28 pm 
Eu cred ca iubirea sau afectivitatea in general sunt inafara influentelor astrale. Adica te poti indragosti de cineva cu care sa nu ai nici un fel de compatibilitate astrologica. Iar iubirea dintre doua persoane poate bulversa aspectele astrale neprielnice. Adica nu degeaba se spune ca iubirea invinge orice. Mai rau e atunci cand iubirea dispare si nu mai exista nimic care sa stea in calea influentelor astrale care, din acel moment actioneaza in voie.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 8:58 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
"Eu cred ca iubirea sau afectivitatea in general sunt inafara influentelor astrale."

fiecare cu parerea lui, dar eu cred ca nimic nu e in afara influentelor astrale, toti suntem dirijati cat de cat, altfel ar fi un haos. Caracterul pt oricine e dat de astro natala, activat sau dezactivat partial de tranzite si progresii, iar destinul este "dupa fapta si rasplata". In plus mai cred ca nimic (sau aproape nimic) nu e intamplator, aleator.
iar ref la mine, in situatia mea rel afective au fost 100% sub influente astrale, era chiar imposibil sa nu imi pun intrebari cand situatia se repeta -numai de pers in zodia balanta cu stelium in balanta aveam parte, chiar ziceam ca nu sunt compatibila si vroiam sa scap de ei (rac-balanta) si faza e ca dupa ce le cunoasteam caracterul bine nu puteam accepta alt fel de caracter pt ca imi lipsea felul lor de a fi , caracterul, temperamentul absolut tot ce tine de zodia asta. Poate ca steliumul meu in berbec accepta numai ceva care ar completa sau ar echilibra situatia. O fi adevarat ca ce e opus se atrage si se completeaza?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 9:53 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
pt Marta:
soarele in conjunctie sau opozitie cu luna (chiar si in zodii opuse sau aceiasi zodie ) da atractie intr-adevar, dar ac aspect ar trebui sustinut si de alte aspecte la gen cu cat mai multe cu atat mai bine. Unul singur nu are suficienta putere. Trigoanele dau armonie dar nu e destul de puternica ca influenta cum ar fi opozitia, conjunctia sau cuadratura.
Ac. aspecte (opozitie, conjunctie, cuadratura) se numesc hard aspect (nu ramai indiferent daca ai soarele , luna sau asc sau chiar un stelium in ac aspecte). Soarele sau asc in z opuse , aceeasi z sau cuadratura dau atractie fizica sigur, in cazul opozitiei si cuadraturii e posibil sa va incaierati la idei, sa concurati agresiv dar mai departe vezi in fct de alte aspecte daca va intelegeti sau nu in fct de pozitiile lui mercur si de cat e dispus fiecare sa cedeze-cred ca incaierarea asta e valabila in special la z cardinale, si la celelalte trebuie sa existe tot asa un conflict de idei dar se poate rezolva mai usor la instabili, la stabili nu stiu daca se rezolva, pt ca nu cedeaza usor la ideile lor.
Vezi si in ce casa pica soarele la fiecare in astrograma separat pt ca exista influente si de la zodia corespunzatoare casei in care pica soarele in astro individuala natala, de ex daca tu ai soarele in casa 2 si unul din colegii tai e in taur exista o compatibilitate intre voi.
La fel tr sa vezi ascendentul, soarele si luna unuia cum se pozitioneaza in harta celuilalt (in ce case). Ideal ar fi casele 1, 7, 5, 11. Asa vezi cum te vede pers respectiva pe tine si cum o vezi si tu pe ea/el.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 6:37 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Interesant. In cazul meu, cel putin, pare sa fie o legatura intre pozitia ac. planete in case.

Multumesc tuturor pt raspuns.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group