It is currently Sat Apr 27, 2024 8:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 31 posts ] 
Author Message
 Post subject: Probleme de sanatate (karmice sau greseli actuale?)
PostPosted: Sat Apr 15, 2006 8:18 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
As fi dorit sa ma ajutati intr-o problema referitoare la o prietena de-a mea, pe care o cunosc prea de multa vreme si s-ar putea sa fiu putin subiectiva in ceea ce o priveste. Pentru a va feri si pe voi de subiectivitate, n-am sa va dau momentan decat cateva date despre ea si apoi vom mai discuta.

S-a nascut la 1.6.1972 ora 2.40 am Constanta.

In 2002, august 25 a facut un mariaj prost, dupa cum arata si harta natala.
Imediat dupa mariaj i s-a descoperit o tumoare la rinichiul stang. In octombrie 2002 i s-a extirpat rinichiul stang.
A facut un soc puternic, teama de cancer si de moarte, dupa care a inceput sa aiba atacuri de panica, cu sufocari.
Apoi o serie de probleme de sanatate, fibrom uterin, un chist subaxial si inca alte cateva probleme.
Ianuarie 2005 divorteaza.
Momentan nu poate face copii.
In urma unor dureri in spatele urechii stangi i se descopera niste umflaturi la niste vase sanguine la cap.
Acum este in pragul unui nou soc, desi atacurile de panica nu au disparut niciodata, fiind ajutata pe parcurs si de un parapsiholog.

Mentionez ca durerile sunt situate in emisfera stanga, corespondenta pe axa Berbec-Balanta a rinichiului stang, ceea ce ma face sa cred ca aceste umflaturi se trag tot de la trauma cauzata de operatie.

Eu deja ii zic aceeasi poezie de cativa ani, dar nu are vointa de loc sa isi schimbe destinul in asa fel incat sa o isi traiasca propria viata si sa nu mai stea in umbra unor persoane care daca nu ar fi existat, oare ea ce ar fi facut?

Image

Sper sa colaboram la gasirea unor cauze care ar putea-o duce pe un drum infundat, de pe care ea nu are curajul sa priveasca inapoi. E genul care nu vrea sa stie sau sa auda, dar traieste o permanenta teama.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 15, 2006 10:49 pm 
Harta acestei fete este intr-adevar teribila. Iar cu Pluton situat in axa interceptata pe casele 6 si 12, a bolilor si suferintelor, eu as spune ca totul este amplificat la maxim. Cuadratura Pluton-Venus, ambele retrograde, este sursa permanenta de dificultati in relatiile afective, chiar fatalitate, adica parca totul se opune. Ca sa nu mai spun de Lilith in 7:(

Eu as spune ca sansa ei este credinta, avandu-l pe Jupiter in casa 9, in trigon cu ascendentul. Deci guvernatorul casei 8, adica Jupiter este in casa 9. Trigonul cu ascendentul parca ii ofera un fel de refacere, reorientare sau chiar vindecare.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 16, 2006 9:20 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mersi, Mihaela. Orice sugestie din partea voastra este binevenita, caci as vrea la un moment dat sa ii arat aceasta discutie de pe forum sa vada si alte pareri.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 16, 2006 3:43 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Simbolul sabian al gradului solar-11grade Gemeni-:

TERITORII RECENT DESCOPERITE OFERA PIONIERULUI OCAZII DE NOI EXPERIENTE.

Esti gata s-o rupi cu vechiul teritoriu,cu terenul familiar,si sa intri intr-un teritoriu necunoscut.Teama este cea mai mare bariera in calea mersului inainte,dar lucrurile familiare trebuie lasate in urma pentru a merge spre posibilitati noi.Atitudinile de pionierat isi aduc roadele.[A iesi de pe calea cea batuta.A veni cu idei noi.Realizari spirituale noi ofera noi viziuni asupra experientelor.A folosi ocazia de a trece in noi domenii ale fiintei.]

Negativ:A te agata de ceea ce este vechi si obisnuit.Limitarea cresterii si schimbarii.A nu profita de noile prilejuri sau de progres.


Witch cred ca acest simbol iti confirma [daca mai era cazul] indemnurile adresate prietenei,de aceea l-am postat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 16, 2006 4:48 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Da. Mai potrivit ca acest simbol sabian nici ca ar fi altul pentru ea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 16, 2006 10:25 pm 
User avatar

Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
Posts: 111
Location: Nexus Polaris
mii de scuze k sunt km offtopic.....dar stie careva cum se pot afla aceste simboluri sabiene......in special interpretarea in romana......(e doar traducerea lor sau.........)......io nu le am doar dak folosesc zet ul ;)ms ms ms!!!!!!!! :D



_________________
Image
"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 16, 2006 11:16 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Suna la 0233241185 Editura Solteris. Daca nu mai au nici un exemplar, roaga-i sa iti trimita xerox. Sau cauta prin librariile virtuale.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 6:00 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Sau daca folosesti ZET 8 le descarci de aici:

http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=3179#3179


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 17, 2006 7:22 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Ref.la SIMBOLURILE SABIENE-

Editura Solteris,cum srie si witch avea cartea "ORACOLUL SIMBOLURILOR SABIENE" de Lynda Hill si Richard Hill,traducere Adi Mindruta,iar la editura Thetasoft Bucuresti cred ca mai gasesti "SIMBOLURILE SABIENE" de Adi Mindruta,e-mail editura:edituratheta@yahoo.com


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 18, 2006 9:18 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Nu mai isi da nimeni cu parerea? Cine stie? Poate tipa chiar nu trebuie ajutata sau nu merita. Eu totusi sunt gandesc pozitiv.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 18, 2006 10:11 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
witch wrote:
Cine stie? Poate tipa chiar nu trebuie ajutata sau nu merita.


Ei, in nici un caz. O sa ma uit si eu maine, poate cine stie... habar n-am de astrologie medicala, dar un lucru e clar: astia cu Uranus si Pluton in casa VI sunt oameni de treaba :) (deocamdata io ma simt bine, da stai sa bat in lemn)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 18, 2006 10:33 pm 
Uranus, oriunde s-ar afla este schimbator, iar unii autori il denumesc spasmodic. Practic locul (casa) unde este Uranus este supus in permanenta suisurilor si coborasurilor. De fapt el este un nervos in permanenta, iar cand iti este bine si esti sus Uranus te tranteste la pamant, iar cand esti la pamant si daramat, atunci te ridica deoarece cica este bun si i se face mila de tine. Dar pana cand? Pana te vede iar sus...:))))


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 18, 2006 10:35 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
witch ,


Este destul de greu sa-i schimbi mentalitatea prietenei tale .Asc in taur arata ca este foarte incapatinata ,ferm convinsa ca ea are dreptate iar daca isi alege o directie nici un argument nu o va face sa devieze . Asc in taur ii mai da si o teama de boli si ai spune ca sufera de ceva nu faci decit sa-i agravezi starea ,deoarece gindirea ei este concentrata spre boala si asta chiar daca nu are motive .Cred ca de aici i se trag si accesele de panica pe care le are pt ca nu face decit sa se gindeasca la ce este mai rau .
Eu cred ca bolile sint cauza greselilor karmice actuale si nu din alta viata .Nu am vazut planete in casa XII iar planetele din casa VI dau boli acute dar care pot fi vindecabile .
O cauza a bolilor este nerealizarea lectiei de viata , a NN care se afla in capricorn in casa X .
Personalitaea ei este cea a ,,copilului vesnic "care se impotriveste duritatii vietii .NN ii cere sa-si asume responsabilitatea pt faptele sale ,sa-si creeze o existenta solida ,sa se maturizeze si sa nu se mai refugieze in boli cind da de greu sau sa-i manipuleze pe ceilalti .Are tendinta de a se aseza in umbra unei personalitati care sa-i preia toate problemele si sa si lupte in locul ei daca este cazul . Fuge de responsbilitate sociala si se cramponeaza de relatiile de familie .Ar trebui sa invete sa traiasca pe propriile picioare si sa-si asume responsabilitati .Va trebui sa lupte sa se afirme pe plan profesional prin munca proprie si prin meritul personal si sa evite obtinerea de foloase prin relatii sau protectii din partea altora (asta ii cere NN in casa X).
In 2002 saturn ii tranzita saturn natal si ii cerea constientizarea lectiei de viata . Faptul ca nu a inteles ce i se cere banuiesc ca in momentul cind Saturn a facut careu cu pluton in casa VI a aflat si de acel fibrom uterin . Se stie ca pluton in casa VI indica afectiuni ale organelor genitale iar uranus ,boli ciudate ,provocate de agitatie nervoasa .iar in balanta boli ale rinichilor .
Eu sper ca va constientiza ce-i cere lectia de viata si ajutind-o si tu , va fi scutita de multe neplaceri si eventuale boli de care ii este atit de teama .

Deocamdata atit .Ar fi multe de spus dar cel mai important este sa constientizeze care ii este menirea si sa incerce sa realizeze acest lucru .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 19, 2006 7:23 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Are tendinta de a se aseza in umbra unei personalitati care sa-i preia toate problemele si sa si lupte in locul ei daca este cazul . Fuge de responsbilitate sociala si se cramponeaza de relatiile de familie


Tocmai asta este si ideea. Este foarte muncitoare si pasionata de ceea ce face, duce greul firmei, dar firma este a sorei ei mai mari care a avut mereu succes in viata. Intr-un moment de ratacire al prietenei mele, negasind altceva mai bun de facut, sora ei a angajat-o la ea la firma si de atunci a inceput sa se duca totul la vale. Masina cumparata de parintii ei i-a fost furata, casa cumparata de sora ei i-a purtat ghinion (a divortat rapid de un sot care o dorea doar din interes, desi inainte sa se mute acolo avea niste semne: s-a inundat, nu ii ieseau lucrarile la apartament)....si pentru ca materialul se refacea repede, sora ei avand enorm de multi bani (nu va imaginati), D-zeu a avertizat-o prin boala si prin extirparea unui organ ce nu mai poate fi inlocuit.
Mai rau este ca banii sora-sii vin in mare parte dintr-un mariaj dezastruos facut cu o persoana cu multi demoni de jur imprejur. Cred ca sora ei are o protectie buna si toate relele se duc spre prietena mea.

I-am sugerat ca ar fi fost bine sa faca arhitectura, mai demult insa si sa fi avut independenta ei. Acum e tardiv. I-am spus sa plece in Thailanda sa faca un curs serios de Feng-shui, care sa fie o viitoare preocupare si sa-i dea toti banii inapoi sora-sii. Dar astea sunt tot ideile mele si eu vorbesc, eu aud. Nu citeste nimic, nu o intereseaza nimic, iar eu nu inteleg cum poate sa fie atat de oarba si sa ignore ceea ce pare mai mult decat evident.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 19, 2006 4:10 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Witch,
m-am uitat si eu cu mare atentie pe tema prietenii tale si trebuie sa constat ca ceva este in neregula cu ea.. adica vreau sa spun ca acest "ceva" daca apare pe tema natala inseamna ca a fost dintotdeauna.
Nu este nimeni vinovat in afara de ea... s-a programata sa se autodistruga... si nu o poate salva nici sora ei, cu situatia materiala foarte buna pe care o are, si nici tu cu prietenia ta speciala.
Este plina de talente, este puternica si curajoasa, indrazneata si abila in a face conexiuni si invata repede, dar asa cum a indicat Mihaela, Uranus este marea ei problema in tema. De ce? Este varful unei configuratii numita Zmeul in care baza este Chiron din Berbec si casa XII. Chiron nu este o planeta de actiune, pentru ca aduce mai curad lectii de viata decat dinamism, ceea ce-i poate conferi ei acum senzatia ca niciodata nu va putea reusi de una singrua... si chiron in Berbec in loc sa o ajute sa-si gaseaca propria cale, o face trista si dezamagita de viata. In felul acesta idealul ei va fi unul de autodistrugere - uranus in VI - pentru ca toata energia pe care i-o confera tema trebuie folosita la ceva, in loc sa se gandeasca "ce frumoasa sunt", "ce desteapta sunt" "uite ce-am sa fac... am sa-i dau pe toti pe spate" se aseaza intr-un colt ca un catelus schiop si-si repeta "ce sa fac?" in timp ce o cuprinde groaza ca intr-adevar nu va putea repara nimic si nu va putea face nimic.
Faptul ca este o neputincioasa si ca ceva ii sta in cale este crezul sau de viata... si asta este problema. Nici feng shui nu o poate ajuta atat timp cat ea transforma totul in negatie ... si deloc intamplator primul semn de autodistrugere este un rinichi guvernat de Balanta unde il gasim pe maleficul Uranus...
Nici o predispozitie astrala nu o poate ajuta nici un sprijin daca ea isi mentine aceasta tendinta de autodistrugere. Imi pare rau pentru ea... un Gemeni cu ascendent in Taur este genul de om plin viata, cu o mare rezistenta la efort si o disponibilitate aproape permanenta ... da impresia ca are o sursa inepuizabila de energie si totusi uite in ce directie o foloseste...
Daca merge la un parapsiholog (numai vezi ca ploua cu excroci ca noi inca nu stim sa-i alegem) sa lucreze pe aceasta informatie de autodistrugere... Cat timp va functiona aceste program, ei i se vor potrivi doar predictiile negative, cele pozitive le va transforma...
Cum o poti convinge?
Pai are Marte in Varsator si nu trebuie sa o convingi tu, se convinge singura si chiar foarte repede, doar daca are exemple... asta este partea grea...
Eventual convinge-o sa mearga la un clarvazator sa-i spuna...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 19, 2006 9:07 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Eventual convinge-o sa mearga la un clarvazator sa-i spuna


Chiar acum cateva zile i-am propus sa mearga la Alexandra Baltag, o clarvazatoare care aparea pe Prima Tv, care mie mi s-a parut modesta si inzestrata. Cu inzestrarea inca am speranta ca este asa, insa in ce priveste modestia lucrurile au luat o intorsatura neasteptata afland ca o ora de consultatie la ea este 300 ron. Ma rog...Am vrut si eu sa merg, dar mi s-a parut mult pentru ce doream eu sa aflu. Poate ca nu mai sunt eu obisnuita cu "piata". (apropo, voi ce ziceti de asta? se poate folosi un har atat de mercantil? cum ramane cu cei multi si amarati care nu isi pot permite acest tarif? s-a mai discutat subiectul, dar oare nu exista un pericol sa isi piarda harul? am vazut clarvazatori care au devenit ridicoli, insa cred ca pleaca de la ideea ca pretul ii protejeza de diversi vampiri energetici).

Sa revenim. Asa ca i-am zis prietenei mele sa mearga in doua locuri: la clarvazator si la hipnoza (Irina Holdevici, e ocupata, dar s-ar putea sa avem o pila). A zis ca va merge la hipnoza, ca au revenit atacurile de panica, dar la clarvazator se mai gandeste, ca ii e frica. I-am zis sa-mi dea bani, ca ma duc eu cu poza ei. Nu m-a sunat. E adevarat ce spui....se autodistruge. Chiar daca exista solutii, le va accepta, dar nu le va pune in aplicare. O data i-am zis sorei ei sa ii plateasca doar salariu, si apoi in gluma i-am zis sa o dea afara. Si sora ei a zis ca ar face ce-i mai bine pentru ea, dar....faptele??? La un moment dat chiar m-am temut sa lansez aceasta idee, mi-era frica sa nu zica vreuna dintre ele ca as fi invidioasa pe situatia materiala a prietenei mele. Vorbeam cu retineri sau in gluma. Dar in urma unor demonstratii logice pe care i le-am facut a inteles si ea. Si tot degeaba.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 19, 2006 10:25 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Din cate stiu eu Alexandra Baltag este Gemeni... nu va pot proba aceasta informatie, este doar din memorie, in cazul acesta spiritul mercantil este la el acasa.
Mie nu-mi inspira deloc incredere si seamana atat de bine cu Viorel Pop de parc ar fi doua picaturi de apa (evident nu la fizic ma refer).... eu cred ca nu se merita sa dai atatia bani ... dar daca are de unde ar putea merge sa se convinga...
Singurul cabinet pe care as indrazni sa i-l recomand este cel al Cristinei Demetrescu. Cristina este un om intr-adevar cu picioarele pe pamant ale carei greseli nu vin din meschinatatea mizeriei morale asa cum se intampla la altii, pentru ca ea nu are asa ceva, ci sunt pur si simplu greseli omenesti legate de stare de spirit sau afinitati. Are putere, este inteligenta si pe langa astrologie cunoaste multe altele si, mai ales, stie sa transfere o informatie si chiar de asta are nevoie... pentru ca sti tu stii ce se intampla cu ea, dar nu te asculta. Eu spun sa vorbesti cu Cristina la telefon intai si sa-i explici problema pentru ca oferindu-i informatiile pe care le detii deja nu faci decat obtii solutii mult mai precise. Iar de sinceritatea si onestitatea Cristinei Demetrescu eu nu ma indoiesc o secunda...si o recomand cu caldura...
Ma bucur insa ca esti alaturi de ea... acesta este marele ei noroc... poate cel mai mare. Esti un prieten adevarat. Felicitari!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 20, 2006 2:21 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Multumesc mult pentru sfaturi si apreciere.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 3:56 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Nu este nimeni vinovat in afara de ea... s-a programata sa se autodistruga...


Dar daca acel cineva vinovat de situatia ei chiar exista si este tocmai mama care nu a dorit-o si a incercat pe perioada sarcinii sa isi provoace avort? Stiu ca vina nu este in totalitate a mamei, dar NS este pe casa maternitatii si atarna enorm.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 4:22 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Asta este o problema foarte delicatat in astrologie. Nu este deloc usor sa identifici ce a gandit mama despre copil, dar la fel de posibil este ca ea sa nu fi fost dorita. Cat despre ce se intampla in structura energetica a copilului cand mama, in trupul careia se consturieste noul corp al copilului, nu-l vrea este deja cunoscut. Totusi noul spirit are si el propriile sale metode. El nu se formeaza doar din vibratiile celor doi parinti, ci are propria sa vibratie cu care intervine inca din primele zile ale fixarii sale de mama. Primele simtome ale sarcinii, acea stare de rau, de voma, apare cand copilul se integreaza in structura mamei. Atunci el isi face loc si ceea ce i se intampla mamei apare prin intermetia spiritului noului nascut asupra structurilor ei energetice. Acela pare sa fie momentul in care mama spune "Nu" copilului (atunci cand nu-l vrea), in acest moment se creaza negatia care se lipeste de corpul subtil al copilului ca o eticheta. Aceasta negatie se integreaza in codul de reguli pe care el si le insuseste pentru a se adapta la noua viata si va conta foarte mult in dezvoltarea sa. Sunt situatii in care mama dupa ce a nascut refuza sa vada copilul si daca avem de-a face cu un spirit slab, cu o putere mai slaba decat intentia rautacioasa a mamei, corpul si spiritul copilului este afectata imediat. A auzit de un caz in care copilul desi normal imediat dupa nastere a inceput sa aiba probleme la ochi, iar mama lui isi repeta intr-una "nu vreau sa-l vad, nu vreau sa-l vad".
Acestea fac parte din atrocitatile societatii pe care o construim fiecare dintre noi cu modul noastru de a gandi. La alta scara, evident, sau in alt mod mama prietenei tale ar fi putut sa ii ataseze o eticheta (engrama) si acum ea sa functioneze sub impulsul sugestiei, engramei, etichetei.
Nici o engrama insa nu este mai puternica decat dorinta de a trai. Cand vrei sa traiesti te mobilizezi si iti cureti propria structura de ceea ce mama si toti cei din jurul ei au gandit la adresa copilui cu sau fara voia lor. Este inevitabil al un moment dat sa nu ne proiectam parerile noastre asupra noului nascut, dar situatia la care ma refer eu si care este cu adevarat perioculasa este mania pe care poate sa o aiba mama fata de copilul pe care nu l-a nascut inca, dar cu siguranta ea nu stie cat de mult ii deformeeaza structura gandit asa. Am avut ocazia sa vad tot felul de situatii si stiu cat de mult sunt legati copii de parinti lor.
Daca mama sa a avut o vina teribila ca a otravit-o cu negatia ei, acum EA are vina ca vrea sa traieasca in aceasta negatie. Daca va vrea sa traiasca atunci structura ei se va curata. Sugestii negative primim in permanenta, unii ne mai si doresc raul si asta cu intentie serioasa, dar nu puteam sa devenim instantaneu victime doar pentru ca exista oameni rai in jur.
Pentru ca stim astrologie noi stim ca lectiile neinvatate acum se reiau in alte existenta, evident in alt context, dar se reiau. De aceia ea trebuie sa castige lupta pentru viata ei, amanarea nu rezolva absolut nimic. In viitor efortul si durerea vor fi PERFECT identice cu cele de azi, dar atunci s-ar putea sa nu mai aiba norocul sa aiba langa ea o asa prietena devotata cum esti tu.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 5:29 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mersi, Coser.
Trag speranta ca Jupiter in Capricorn pe casa a IX-a poate insemna pentru ea o sansa venita mai tarziu in viata, poate o experienta salvatoare de la lipsa de concentrare pe problemele esentiale ale vietii de care da dovada Mercurul ei(umbrit de Saturn) in Gemeni de pe casa a II-a. Mercur pe casa a II-a, sub patronajul lui Venus, de multe ori devine superficial, slab si timid.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 11, 2006 8:46 pm 

Joined: Sun Apr 30, 2006 3:37 pm
Posts: 3
Buna,
Sunt prietena lui Witch, si am citit cu mare atentie(chiar de cateva ori) parerile voastre despre problemele mele.
As vrea sa fac si eu niste precizari, si daca se poate sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari pe care am sa le pun.
Witch mi-a spus de nenumarate ori ca problemele mele vin de la faptul ca lucrez la firma sorei mele,din cauza faptului ca veniturile mele vin din directia asta (sub forma de salariu si procent din firma) ca intr-un fel traiesc in umbra ei, ca eu insami as putea realiza ceva in viata.
Intrebarea mea este: problema este ca banii imi vin de la sora mea (prin munca), sau doar din simplul fapt ca lucreaz la ea?
As vrea sa precizez faptul ca eu am convins-o pe sora mea sa faca firma, ea fiind descurajata de sotul ei, ca nu este un lucru usor sa tii o firma, salarii, chirii etc. Am deschis firma in anul 2000, cu un singur angajat EU, iar acum avem 4 firme cu 9 angajati, si este a afacere de succes.
Eu consider faptul ca am ajuns aici este una din cele mai mari realizari ale mele, dar acum intervine cea mai mare intrebare: de ce se considera ca faptul ca daca sunt aproape de familie si de sora imi aduce greutati in viata? Vezi divortul meu, la care trebuie sa subliniez nimeni din familia mea nu mi-a sugerat niciodata sa divortez, decizia mi-a apartinut in totalitate, si nu in ultimul rand problemele de sanatate...
Sunt intr-un mare impas, este clar ca nu vreau sa plec de la firma, dar este si mai clar ca vreau sa fiu sanatoasa, sa-mi intemeiez o familie, sa am copii samd... si din pacate nici una din lucrurile astea nu mi se intampla.
Astept pareri, sfaturi si nici eu nu stiu ce mai astept...
Este tarziu, inca mai sunt la birou, sunt obosita si sper ca am fost destul de coerenta in ce am spus... Mersi Witch, apreciez prietenia ta, dar trebuie sa intelegi ca deciziile pe care tu crezi ca ar trebui sa le iau sunt foarte grele, nici nu-ti imaginezi


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 11, 2006 10:25 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Buna Jane,

nu cred ca se va incumenta cineva sa-ti raspunda ... nu pt ca nu ar indrazni, ci pt ca s-a dovedit de altfel ca Witch iti este o mai buna prietena decat noi.
Nu am sa-ti raspund la intrebare pt ca as fi subiectiv, chiar foarte subiectiv, dar sincer nici nu cred ca ai avea nevoie sa ti se raspunda.
Cuvintele tale mi-au amintit de o experineta a unui om, care a aparut cu ani in urma in "Revista Misterelor":

„Pe data de 23 aprilie 1992 am fost victima unui accident de automobil. Am fost proiectat prin parbriz si am cazut pe asfalt. În acel moment a avut loc moartea mea, conform unui medic aflat întamplator pe trotuar, care a încercat sa ma reanimeze, dar nu a reusit. Au urmat 6 minute de moarte, curmata de interventia unui alt medic oprit cu o masina la fata locului si care avea la el adrenalina, administrandu-mi astfel o injectie direct în cord. În urma acesteia inima a reînceput sa-mi bata si astfel am fost readus în aceasta lume. Doresc sa confirm întrutotul cele afirmate în respectivele articole, aducand astfel marturia unei persoane care a trait efectiv starea de moarte clinica si a vazut Lumina Clara, Stralucitoare la capatul tunelului, derularea filmului existentei mele, judecarea mea de catre o fiinta de lumina care nu mi-a pus decat o singura întrebare: „Esti multumit de ceea ce ai realizat în viata ta?“ Toata experienta a fost însotita de cea mai minunata senzatie de pace si fericire aproape nepamanteana, pe care nu am întalnit-o decat atunci. Iubirea pe care am trait-o la întalnirea cu Fiinta de Lumina este inexprimabila, coplesitoare, care împreuna cu euforia eliberarii de corpul fizic sunt de nedescris.
Simultan cu toate trairile experientei de moarte clinica, exista la mine si perceptia corpului fizic care zacea întins pe asfalt, vedeam parca cu alti ochi decat cei fizici fata medicului care îmi facea masaj cardiac, apoi am auzit cuvintele lui: „S-a sfarsit, e mort!“, apoi l-am vazut venind pe celalalt medic, am vazut siringa din mana lui si am simtit revenirea în corpul fizic ca pe o cadere de la o foarte mare înaltime si închiderea într-un spatiu extrem de limitat. De fapt imediat dupa reanimarea mea am lesinat, datorita durerilor extraordinare din corpul meu zdrobit.“


Daca viata ta s-ar termina acum ce raspuns i-ai da Fiintei de Lumina? Ai raspunde in cuvinte putine? Ti-ar fi clar ceea ce spui sau te vei balbai incercand sa scuzi ceea ce nu vrei sa accepti la tine?
Eu te sfatuiesc sa ai incredere in prietena ta pentru ca nimic nu se face in viata de unul singur, nici chiar alegerile nu le poti face de unul singur pentru ca avem nevoie de feed back, iar ea ar putea foarte usor sa-ti fie ecoul, hm un ecou bun din fericire... pt ca esti norocoasa ca e asa.
Nu cred ca ea vrea sa hotarasca in locul tau, ci vrea sa-ti fie bine ... in societatea noastra de consum asa prieteni hm, mai rar...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 12, 2006 11:48 am 

Joined: Sun Apr 30, 2006 3:37 pm
Posts: 3
Mersi Coser, nu ma asteptam la un raspuns atat de rapid din partea ta.
Sa stii, ca intrebarea "ce am realizat eu in viata pana acum?" mi-o pun foarte des, mai ales in momentele in care sunt foarte trista. Raspunsul este trist pe care mi-l dau, mai ales ca ma raportez la faptul ca pana la varsta mea (33 ani) trebuia deja sa am o familie , copii.. Pe plan profesional, repet, nu consider ca nu am realizat nimic, dimpotriva simt ca asta este una din cele mai mari realizari de pana acum; dar oare este suficient?
O sa ma mai gandesc la ce mi-ai scris, si daca se poate as vrea sa mai comunicam.
Acelasi lucru este valabil si pentru ceilalti care i-au raspuns lui Witch.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 12, 2006 10:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
jane wrote:
nu consider ca nu am realizat nimic, dimpotriva simt ca asta este una din cele mai mari realizari de pana acum; dar oare este suficient?


corect... dar nu se pune problema de ce anume ai realizat, daca este mult sau putin, daca este corect sau nu, asta va judeca altcineva, ci doar "daca esti multumita de ceea ce ai facut"...
Nu trebuie sa-mi raspunzi mie si nici sa te grabesti cu scuzele fata de tine...
Pana acum de cand am gasit in revista indicata aceasta experineta eu nu am intalnit om care sa fie multumit de ceea ce a realizat pana in acel moment. Sa fii multumit de ceea ce ai realizat pana intr-un anumit moment nu se refera la bunastare, la multumirea pe care ti-o aduce implinirea dorintelor, nici chiar atingerea idealului pentru care ai venit in aceasta viata, ci aceasta multumire vine din intelegere. Cand esti multumit de ceea ce ai facut, esti echilibrat si orice vine spre tine produce in interiorul tau o unda de respect si bucurie fata de lumea in care traiesti. Eu nu sunt multumit de ceea ce am facut pana cum si daca ingerul m-ar intreba acum, as incerca sa spun "da" dar ar avea in minte multe din actiunile pe care mi-am propus sa le fac si pentru a caror nerealizare as fi nemultumit. Dar nu este bine, de ce? Simplu, multumire nu te duce la abandonarea dorintei de a actiona sau lupta. Multumirea este o stare ... o stare minunata, este o stare magica despre care spui ca este sau nu este.
Nu stiu de ce am intuitia ca multe din incurcaturile vietii tale pornesc, de fapt, de aici...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 12, 2006 10:50 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
coser wrote:
Pana acum de cand am gasit in revista indicata aceasta experineta eu nu am intalnit om care sa fie multumit de ceea ce a realizat pana in acel moment.


He he... parca ma simt mai bine, auzind lucrul asta :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 14, 2006 12:56 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
jane wrote:
mai ales ca ma raportez la faptul ca pana la varsta mea (33 ani) trebuia deja sa am o familie , copii..


Dar nu e tarziu nici acum.Cunosc cateva cazuri de mame:prima a avut primul copil la 41 ani [pe ultima suta de metri?],al doilea la 45, al treilea la ...49.Pana acum 13 ani ,cand au plecat in SUA,erau toti bine,iar mama avea atunci 83 de ani ,deci s-a bucurat de copiii ei cel putin 42 de ani.
Alt caz:prietena mea a nascut dulceata de fetita la 36 ani,acum "mica rebela" are 1o ani si ne uimeste cu intrebarile ei,iar parintii traiesc o a doua tinerete laga ea.
Al treilea caz....dar pot sa-ti mai scriu vreo 10, important este ceea ce doresti tu...restul se rezolva [pana nu va fi chiar tarziu].

Am citit undeva ca un om se poate considera realizat,implinit,mai evoluat prin ceea ce lasa in urma lui,iar asta se poate realiza pe trei cai:

-daca lasa in urma lui urmasi [copii]-
-daca a realizat o capodopera care sa ramana mult timp in memoria omenirii
-evolutia spirituala proprie

Tu ai la indemana ,inca, toate trei caile,de mine e mai greu,caci mi-a ramas doar... ultima :lol: :cry: :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 14, 2006 10:37 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Intrebare de baraj:

VENUSUL ei (planeta iubirii), dar si guvernatorul hartii, ceea ce ii rezerva o misiune foarte delicata, este foarte frustrat. Desi e exaltat in Rac, este si retrograd, primeste si limitare prin opozitie de la un Jupiter sec si retrograd in Capricorn, il mai tranteste si un Pluton retrograd din Fecioara, casa a VI-a, determinandu-l sa se multumeasca cu prea putin si sa rateze niste sanse importante ale vietii. Mai pe romaneste....vai, steaua ei!

In liceu, zicea ca o curtau multi indivizi. Arata bine, se imbraca cu mult gust, dar pe masura ce au trecut anii, sentimentul ei este ca nu mai are deloc noroc la persoanele de sex opus. Ultima iubire adevarata a trait-o pe la douazeci si un pic de ani, cand a gresit cu un avort si tipul n-a iertat-o (daca asta a fost un moment unic in viata ei, singura sansa de slavare, avand in vedere atatea retrogradari si l-a ratat, de aceea acum nu ii este usor sa se gandeasca la faptul ca singura salvare consta intr-un efort cvadrublu fata de eforturile pe care ar trebui sa le faca alti oameni pentru care parca sansele vin de la sine).

Eu daca ii dau explicatia astrologica de mai sus, nu cred ca o lamuresc cu nimic. Parerea mea este ca oricum nu poate intalni persoana harazita, decat daca o ia pe drumul ei personal. Dar,...Ea nu mai are rabdare (aici o sa zica ea ca de fapt este cu cineva, dar nu cred ca o sa se supere pe mine daca aduc aceasta problema in discutie), in pofida faptului ca i-am repetat la nesfarsit sa astepte, sa viseze, sa-l cheme catre ea si sa astepte in singuratate pe acela care o va face sa vibreze, caci un Venus in Rac este cam sufocat pe casa a III-a a conventiilor rationale.
Toate blocajele si frustrarile de mai sus ar fi putut lua forma unei singuratati prelungite (vezi Berbecul interceptat pe casa a XII-a, adica singuratatea este o incercare a vietii, pe care daca n-o treci nu poti dobandi trofeul mult visat). Cu toate astea, ea zice ca nu mai poate sta singura, din diverse motive si sincer, in situatia de descurajare in care se afla, o inteleg.

Acum si intrebarea:

Cum poate scapa VENUSUL ei,vulnerabil, inghesuit si atacat din toate partile, de situatia critica in care se afla si ce poate face sa o gaseasca cineva in turnul ei de fildes inconjurat de o padure de spini? Se pare ca la un moment dat a avut o cheie, dar din neatentie a scapat-o pe fereastra. Daca se pune problema sa sara de acolo in dorinta de a strabate padurea de spini si a iesi la lumina, ii este frica sa nu isi rupa piciorul si sa nu mai poata continua acest drum.
Asa ca are doua sanse: sa riste si sa sara sau sa astepte cu credinta in Dumnezeu un salvator. Coser, daca nu am insistat prea mult, te-am ruga sa iti mai spui o ultima parere.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 14, 2006 1:08 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Intai o corectie mica - Venus nu este in exaltare in Rac, ci in Pesti. Ori aici nu are nic o calitate importanta.

Despre Venus in Rac am mai vorbit, poate tangential, in alte topicuri si putem relua putin.
Este din capul locului o pozitie proasta si culmea, in tema ei este si puternica pentru ca este incarcata de argumente. Aceste argumente ii vin de la Luna din Capricorn (care are impresia ca-si poate gandi sigura viata), de la Marte din casa III care o face sa ia viata in usor sa se consuma pentru nimicuri considerand ca asta este singura bucurie pe care viata o poate oferi si de ce sa nu-si permita si, nu in ultimul rand, argumentul ii vine de la Mercur in domiciliu - in Gemeni.
O trasatura general pe care o au toti nativii cu Venus in Rac este teama si pentru ca nu au nici macar boarea aceia de curaj care sa-i faca sa-si infrunte frica atunci stai si te uiti la ei cum isi complica viata se incurca singuri, cum isi pun piedica singuri si apoi se autcompatimesc.
Deci este o pozitie delicata. La ea Venus este pe casa III in opozitie cu Jupiter din Capricorn.
Aspectul dificil al situatie prezentata de tine vine si din faptul ca Luna din X nu o va ajuta niciodata ca intre dragoste si munca (statut, renume, faima) sa aleaga dragoste. Prefera supeficialitate in relatii si profunzime in statut - deci in directia asta nu o poti lua deloc.
Ea nu este chiar cea mai blanda persoana ( :twisted: ) cu Soarele conjunct cu Saturn si Luna in Capricorn si, culmea, Venus in Rac pot spune ca este chiar rea. Are insa o mare viteza de reactie si nu va fi luata niciodata prin surprindere.
Venus in rac aduce din punct de vedere karmic un blocaj de intelegere. Atat timp cat ei ii este greu, indiferent ca exagereaza sau nu, pe ea nu o intereseaza nimic si cea mai mica durere pe care o percepe in jur se adauga la a ei si devine Lilith pe VII - dusmanul tuturor. Este genul de om care se schimba brusc de ai impresia ca nu este in toate mincitle. Ea este in toate mitnile, si chiar inteligenta, dar tensiunea emotionala si blocajul pe intelegere pe care il aduc Marte in Rac si mult prea blamanta Venus tot in Rac sunt prea mari.
Atunci cand este impotriva cuiva ea simte ca se apara pe sine - asta este amprenta Racului.... si este si originala si pentru ca mai are si argument nu prea iti vine sa stai langa ea cand isi iese din fire.
Si la urma urmei pentru ce? pentru ca refuza sa spuna : "Da, domnule sunt frustrata", "Da, domnule pe mine ma enerveaza toata lumea", "Da, domnule prefer sa poarte cineva povara lipsei mele de intelegere nu eu" "Da, prefer sa fiu considerata rea, rigida, malefica, decat proasta"... etc etc
Cine moarte daca spune asta? Va spun eu - NIMENI. Nu moare nimeni, dar nu le va spune in veci pentru ca nu vede rostul. Acesta este drumul pe care si l-a marcat si pe acesta vrea sa mearga.
Problema este ca de la un punct incolo Witch, asta nu este deloc problema ta, nici a mea si a nimanui, ci a ei. Ea este mai indragostita de problema ei, decat de oameni asa ca stii bine ce alege, desi nu-i cere nimeni sa aleaga si sa fie atat de categorica.
Cum ar putea ea sa inteleaga? Simplu traind proverbul : "Pomul se judeca dupa roade si omul dupa fapte"... cum te porti asa esti...
... nefericirea ei este cu atat mai mare cu cat printre argumentele ei le vom gasi si pe cele bune, care nu pot supravietui pentru ca ea se teme de ridicol. Asa ca prefera sa faca ceea ce stie mai bine - sa se ascunda si sa nu-si infrunte fricile spunand: "Eh, si asa nu ma intelege nimeni".
No, in cercul asta vicios se invarte ea! De aceia solutia nu poate veni din afara ei...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 14, 2006 2:47 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Da, ai dreptate in toate. Stie de rautatile ei. Dupa operatie a incercat sa devina mai intelegatoare, a crezut ca operatia este pretul platit pentru ca era cam... :twisted: Mersi inca o data.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 15, 2006 11:55 am 

Joined: Sun Apr 30, 2006 3:37 pm
Posts: 3
Am citit o singura data tot ce ati scris de vineri pana acum, dar sincer nu-mi este suficient.
La prima citire, sincer, sunt cam incurcata, mai ales ca limbajul vostru " Casa X, Venus si cu Pluton..." ma cam incurca rau.
Asa, ca o sa stau frumusel si o sa citesc pe indelete, petru ca am un feeling ca in ceea ce ati scris acum se ascund multe lucruri pe care eu ori nu mi le-am descoperit ori nu stiu...
Witch sunt intr-o ceata totala, multa informatie...
Dar mersi, sa stii ca nu mai sunt asa de rea, si nici nu cred ca am fost vreodata, ci era vorba mai degraba de mici rautati spuse si aruncate la nervi, dar eu nu cred ca sunt un om rau, iar tu ar trebui sa stii asta daca consideri ca ma cunosti asa de bine.
Multumesc mult Coser pentru rabdare, dar o sa revin oricum dupa ce mai citesc de vreo 5 ori ce mi-ati scris.
Mersi mult si celorlalti care au scris


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 31 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group